Log In
SERC #2: Road Race • Jun 23 2013
Mostly Cloudy, 82 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Collins Orlando Road Club
2 Robert Loomis SkyBlu Smart Fuels Cycling Team
3 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling
4 Nathan Spence James Bros. Bikes
5 Phillip Dobbs Subaru Cyclones
6 Jacob Tubbs Donohoo-Infinity Racing
7 Reuben Dupre King University
8 Justin Evans Appalachian State University
9 Preston Beasley Velo City Pro Cycle
10 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association,
11 Joshua Detwiler Colavita Racing, Inc.
12 Kyle Campbell Team Momentum
13 Perry Melneciuc
14 Patrick Casey Team Momentum
15 Steve Riley North Georgia Cycling Association,
16 Doug Robinson Donohoo-Infinity Racing
17 Scott Morris Village Volkswagen Elite Cycling Te
18 David Sanders GSMR
19 Joshua Fuller
20 Tony Esposito Mellow Mushroom Pizza Bakers
21 Rhys Edwards
22 Selby Holler PCP Race Team
23 Joe Fritz PCP Race Team
24 Nathan Hatfield
25 Mark Mcnees
26 Trey Griffin PCP Race Team
27 Eric Middleton ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
28 Brock Mason
29 Todd Hollingsworth Velo City Pro Cycle
30 Trey Crisp
31 Samuel Kophazi Les Amis/Calder Brothers Developmen
32 Nicholas Collins Orlando Road Club Teammate Win: Shane Collins
33 Charlie Putnal Big Ring Racing, Inc.
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 17   Cat 4: 13   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Shelley
2 Justin Biehl
3 Christopher Hughes Dothan Area Cyclists
4 Nicholas Patterson
5 Jason Martin PCP Race Team
6 Randall Daniels
7 Stephen Puciloski
8 Chad Hubbard
9 Greg Miles Montgomery Multisports
10 Tyler Carter
11 Keith Giles
12 Stewart Yound
13 Blake Piel
14 Steven Timms
15 Randy Charles
16 Scott Askins
17 Dan Mcnamara Team Headstrong
18 Kevin Pawlik
19 Tadi Ciszak
20 Greg Hartley
21 Jimmy Mclemore
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Monahan Apolline Racing
2 Sailor Miles Montgomery Multisports
3 Eric Mcnees RedEye Velo Juniors
4 Beatty Wolverton Les Amis
5 Joseph Fritz iv PCP Race Team
6 Gus Grow Frazier Cycling Juniors
7 Adam Peck
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Everett RedEye Velo Juniors
2 Colby Askins
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Detwiler Colavita Racing, Inc.
2 Robert Monahan Apolline Racing
3 Wilson Snell
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luis Flores Happy Tooth Racing
2 Kent Wheeler Ridley Masters' Team p/b Reality Bi
3 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing Teammate Win: Luis Flores
4 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team
5 Chad Wiswall Godspeed Racing
6 Damien Dunn Peachtree Bikes
7 Keith Johnson US Military Cycling Team Fueled by
8 J Thomas smith Crosstown Velo
9 Joseph Duhon Madison Cycles
10 Alan Laytham ST3 Cycling
11 Brad Parkerson Lifetime Bikes Loganville
12 Erik Peterson Finish Strong
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Palmer Outspokin Bicycles - Augusta
2 James G wenzel Velo Voodoo
3 Paul Haanschoten Madison Cycles
4 Joseph Fritz VeloBrew Cycling Club
5 Randall Maddox Team Headstrong
6 Michael Moriarty Bicycles ETC. INC.
7 Raymond Fararo PCP Race Team
8 David Sandy Velo City Pro Cycle
9 Frank Martin
10 Jon Limbird Team Headstrong Teammate Top 5: Randall Maddox
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Winston David Team United Healthcare Georgia/The
2 Oleg Tanovitchi Lupus Racing Team
3 Benjamin Bryant
4 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The Teammate Win: Winston David
5 Corey Ray Herring Gas Cycling Team
6 Michael Mcbrien Bikes Plus Racing
7 Mike Stone UCI CT: BMC/Hincapie Sportswear De
8 Derek Schanze GearLink Racing INC.
9 George Garvick Appalachian State University
10 Nick Jowsey
11 Andrew Hammond Herring Gas Cycling Team Teammate Top 5: Corey Ray
12 Kirk Corsello Lupus Racing Team Teammate Top 5: Oleg Tanovitchi
13 Chris Wolhuter Stan's NoTubes P/b Proferrin
14 Ryan Sullivan The 706 Project
15 Tanner Hurst NashvilleCyclist.com
16 Matt Moosa Appalachian State University
17 Dylan Degan
18 Jordan Lambert Herring Gas Cycling Teammate Top 5: Corey Ray
19 Eric Stubbs GearLink Racing INC.
20 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling)
21 Jacob Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
22 Brendan Cornett Team United Healthcare Georgia/The Teammate Win: Winston David
23 Zeb King Appalachian State University
24 Austin Sholly Georgia Neurosurgical Institute
25 Frank Marrs North Georgia Cycling Association,
26 Igor Rudalev Lupus Racing Team Teammate Top 5: Oleg Tanovitchi
27 David Monismith GearLink Racing INC.
28 Jan Kolar Lupus Racing Team Teammate Top 5: Oleg Tanovitchi
29 Daniel Rudalev Iron Data Racing
30 Chad Capobianco Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
31 Ryan Jones NashvilleCyclist.com
32 Payne Griffin Marx and Bensdorf Cycling Team
33 Amos Harvey Round Here Racing
34 David Goodman The 706 Project
35 Fletcher Lydick Frazier Cycling
36 Wyatt Briggs brevard college
37 Mark Fisher
38 Connor Ardrey Outspokin' Augusta
39 Alex Mclaughlin Team WHAYNE
40 David Flynn Hincapie Cycling
41 Ben Knoernschild Marx and Bensdorf Cycling Team
42 James T gotsick Lupus Racing Team Teammate Top 5: Oleg Tanovitchi
43 John Stowe Georgia Cycling Inc.
44 Sean Weddell High Country Development Team
45 Chad Madan Litespeed-BMW
46 Eric Kirk North Georgia Cycling Association,
47 Andy Lougher Lupus Racing Team Teammate Top 5: Oleg Tanovitchi
48 Nathan Robinson Team WHAYNE
49 Stephan Hirsch UnitedHealthcare of Georgia/706Proj
50 Tim Hall NashvilleCyclist.com
51 Alex Schueckler US Military Cycling Team Fueled by
52 Alan Dawkins Hub Endurance Chattanooga
53 John Brizzard iii Bikes Plus Racing
54 Brandon Freyer Appalachian State University
55 John Loehner Stan's NoTubes P/b Proferrin
56 Frank Moak Herring Gas Cycling Team Teammate Top 5: Corey Ray
57 Mathew Meunier NashvilleCyclist.com
58 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
59 Travis Sherman Marx and Bensdorf Cycling Team
60 Daniel Zmolik Stan's NoTubes P/b Proferrin
61 Chase Goldstein Stan's NoTubes P/b Proferrin
Finishers: Cat 1: 25   Cat 2: 26   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kira Maicke
2 Marianna Williams Outspokin' Augusta
3 Cintia Woods
4 Christina Maddox Team Headstrong
5 Sara Allen
6 Emily Cox University of Georgia
7 Kristie Bistline
8 Roberta Beckers New Orleans Bicycle Club Inc
9 Lynne Gould ST3 Cycling
10 Mackenzie Collins Orlando Road Club
11 Kimberly Fuller
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Cucaz PCP Race Team
2 Tate Devlin University of North Carolina at Wil
3 Jennifer Schuble I AM Racing
4 Beth Hollingsworth Velo City Pro Cycle
5 Elizabeth Lee Louis Garneau Factory Team
6 Michele Moulton PCP Race Team Teammate Win: Stephanie Cucaz
7 Tonya Blocker
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2