Log In
RIVER BEND CRIT • Jun 9 2013
Clear, 70 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Howard Vertical Earth
2 Travis Monroe Vertical Earth Teammate Win: Shawn Howard
3 Jerry Long Vertical Earth Teammate Win: Shawn Howard
4 Michael Gaertner Vertical Earth Teammate Win: Shawn Howard
5 Paul Nelson The Bike Hub
6 Mark Knokey Vertical Earth Teammate Win: Shawn Howard
7 Terry Mcleod Pazzo Velo Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Knokey Vertical Earth
2 Terry Mcleod Pazzo Velo Cycling Team
3 Scott Proost River City Red
4 Jerry Long Vertical Earth Teammate Win: Mark Knokey
5 John Siok River City Red
6 Patrick Oneil None Listed
7 Rick Mattis Two Wheeler/Specialized
8 Cristopher Lucas Arrivee Cycling Club
9 Paul Nelson The Bike Hub
10 Michael Gaertner Vertical Earth Teammate Win: Mark Knokey
11 Alan Petrie Spokane Rocket Velo
12 Patrick Bulger Arrivee Cycling Club
13 Ted Chauvin Audi
14 Chris Anderson Forza Veloce
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cris Haley Chinook Cycling Club Inc
2 Jon Magnuson Chinook Cycling Club Inc Teammate Win: Cris Haley
3 Wayne Pignolet Vertical Earth
4 Patrick Kautzman River City Red
5 Matthew Morra Palouse Bicycle Racing
6 Joe Anchondo Vertical Earth
7 William Bronson River City Red Teammate Top 5: Patrick Kautzman
8 Michael Austin Wheatland Wheelers
DNF Larry Adams Emde Sports
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Rapp Wheatland Wheelers
2 Brian Gavin Emde Sports
3 Joe Escudero Wheatland Wheelers Teammate Win: Steve Rapp
4 Joey Reagan Baddlands Cycling Club
5 Larry Adams Emde Sports
6 Gordy Bolstad Union Bay Cycling/Bikesale.com
7 Bill Mcpherson None Listed
8 Alex Renner Baddlands Cycling Club Teammate Top 5: Joey Reagan
9 David Mahelona Emde Sports Teammate Top 5: Brian Gavin
10 Dale Harless Apex Racing Team
11 Warren Walker Baddlands Cycling Club Teammate Top 5: Joey Reagan
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richie Frahm River City Red
2 Paul Main River City Red Teammate Win: Richie Frahm
3 Ryan Bibko First Strike Velo
4 Cameron York Two Wheeler/Specialized
5 Ted Chauvin Audi
6 Eric Mathis Audi
7 Jennifer Gaertner Vertical Earth
8 Scott Proost River City Red Teammate Win: Richie Frahm
9 Joshua Messinger River City Red Teammate Win: Richie Frahm
DNF Rick Mattis Two Wheeler/Specialized Teammate Top 5: Cameron York
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Royter None Listed
2 Ian Merkel Dons Bikes
3 Steve Sander The Bike Hub
4 Cody Dumont Vertical Earth
5 William Knudsen None Listed Teammate Win: Jeff Royter
6 Ryan Berk None Listed Teammate Win: Jeff Royter
7 Lance Mcpeak None Listed Teammate Win: Jeff Royter
8 Mark Statema Baddlands Cycling Club
9 Matthew Fain Baddlands Cycling Club
10 Jd Jaspersen None Listed Teammate Win: Jeff Royter
11 Matt Cusack The Bike Hub Teammate Top 5: Steve Sander
12 Kile Mcardle None Listed Teammate Win: Jeff Royter
13 Ben Slabaugh Two Wheeler/Specialized
14 David Fischer Vertical Earth Teammate Top 5: Cody Dumont
15 Zach Johson None Listed Teammate Win: Jeff Royter
16 Dietrich Lange Two Wheeler/Specialized
17 Randy Opp Vertical Earth Teammate Top 5: Cody Dumont
18 Jason Oestreicher The Bike Hub Teammate Top 5: Steve Sander
19 Scott Long Two Wheeler/Specialized
20 Jerry Hitchcock Vertical Earth Teammate Top 5: Cody Dumont
21 Myron Higel Two Wheeler/Specialized
22 Justin Jensen Mt. View
23 Steve Bertrand Baddlands Cycling Club
DNF Steve Latterman None Listed Teammate Win: Jeff Royter
DNF Thomas Leach Spidermonkey Cycling
DNF Keith Barnhart None Listed Teammate Win: Jeff Royter
DNF Richard Sherwood Vertical Earth Teammate Top 5: Cody Dumont
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Sterner Vertical Earth
2 Jennifer Gaertner Vertical Earth Teammate Win: Jessica Sterner
3 Jennifer Burke Baddlands Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janet Grachal Baddlands Cycling Club
2 Elizabeth Peterson Whitman College
3 Anne Irmer Baddlands Cycling Club Teammate Win: Janet Grachal
4 Kerri Petersen Baddlands Cycling Club Teammate Win: Janet Grachal
DNF Ramona Dibiasi Baddlands Cycling Club Teammate Win: Janet Grachal
DNF Deborah Long Two Wheeler/Specialized
Finishers: Cat 4: 6