Log In
Cherry-Roubaix Criterium • Jun 15 2013
Mostly Cloudy, 70 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Depasse ICC BISSELL-ABG-GIANT
2 Rudyard Peterson Borah
3 Tom Burke Trails Edge Cycling
4 Alexey Vermeulen BMC Development Team
5 Ryan Cross Einstein Racing
6 Adam York Cleveland Clinic Sports Health Cycl
7 Derek Graham BISSELL-ABG-GIANT
8 Ronald Catlin RBS Cycling
9 Chris Fisher Einstein Racing Teammate Top 5: Ryan Cross
10 Jason Young Einstein Racing Teammate Top 5: Ryan Cross
11 Nathaniel Williams BISSELL-ABG-GIANT
12 Sven Baumann Wolverine Sports Club
13 Daniel Lam BISSELL-ABG-GIANT
14 Dan Korienek Leadout Racing
15 Blaine Benson Kids Race Sports Development
16 David Williams UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
17 Mac Brennan UCI CT: Bissell Cycling
18 Daniel Yankus Team Priority Health
19 Cory Stange Bissell/ABG Cycling Club
20 Brendan Larkin ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
21 Scott Hoffner Team Priority Health
22 Jason Fowler ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Win: Kevin Depasse
23 John Leach Einstein Racing Teammate Top 5: Ryan Cross
24 Branden Lyon East Hills Velo
25 Jason Swiatlowski ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Win: Kevin Depasse
26 Andrew Florian Team Priority Health
27 Jason Hess Masters & Mentors
28 John Pratt Proforma Yesterday's Cycling Team
29 Benjamin Whitehead BISSELL-ABG-GIANT
30 Robert Selle RBS MTB TEAM
DNF Mark Hotchkin Leadout Racing
DNF Randall Rodd Wolverine Sports Club
DNF Michael Anderson BISSELL-ABG-GIANT
DNF Cameron Timmer Team Priority Health
DNF John Gabriel Rokform/Rock N' Road
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 18   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Hess Masters & Mentors
2 John Gabriel Rokform/Rock N' Road
3 Dan Korienek Leadout Racing
4 Derek Witte BISSELL-ABG-GIANT
5 Branden Lyon East Hills Velo
6 Bruce Rivera Lathrup Industries Cycling Team
7 Houston Peterson Masters & Mentors Teammate Win: Jason Hess
8 Jason Swiatlowski ICC BISSELL-ABG-GIANT
9 Eric Forrester East Hills Velo Teammate Top 5: Branden Lyon
10 Rick Snow Coulee Region Youth Cycling, Inc
11 Carey Roseth CFT-Sinas Dramis Law
12 Alan Zoltowski Lathrup Industries Cycling Team
13 James Bruce
14 Rich Russell Lathrup Industries Cycling Team
15 Benjamin Christian Essex Brass Cycling Team
16 Jason Stephenson
17 Peter Ehmann
18 Anthony Bruley Team O2
19 Lucas Wall Ann Arbor Velo Club
20 Jason Lowetz Einstein Racing
21 Zak Konett CFT-Sinas Dramis Law
22 Paul Mcmullen Ada Bike Club
23 Steven Broglio Lathrup Industries Cycling Team
24 Kenneth Vernier Prestige Cycling Club
25 Jamie Smith Flying Rhino Cycling Club
26 Simon Bailey Two Wheel Tango Cycling Club
27 Ray Dybowski Wolverine Sports Club
28 John Sammut Wolverine Sports Club
29 David Baar Ada Bike Club
30 Christopher Boer East Hills Velo Teammate Top 5: Branden Lyon
31 Scott Kroske Wolverine Sports Club
32 Aaron D. vande wege Speed Merchants
DNF Christopher Matthews Team O2
DNF Frederick Anderson CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
DNF William Barnes xXx Racing
DNF Jason Young Einstein Racing
DNF Chris Johnson Masters & Mentors Teammate Win: Jason Hess
DNF Alex Stchekine Wolverine Sports Club
DNF Craig Newell CFT-Sinas Dramis Law
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 22   Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Snow Coulee Region Youth Cycling, Inc
2 Scott Kroske Wolverine Sports Club
3 Alan Zoltowski Lathrup Industries Cycling Team
4 Chris Johnson Masters & Mentors
5 Jim Woodburne Racing Team
6 Tom Linck Leadout Racing
7 Newton Cole Burnham Racing
8 Houston Peterson Masters & Mentors Teammate Top 5: Chris Johnson
9 Terry Ritter Team Priority Health
10 Nick Laughton Team O2
11 Peter Worden Hagerty Racing
DNF Dale Carley
DNF John Sammut Wolverine Sports Club Teammate Top 5: Scott Kroske
DNF Dave George Freewheeler Bike Shop
DNF David Hietikko East Hills Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Webb Hagerty Racing
2 Hal Bevier Hagerty Cycling
3 James Bruce
4 Ray Dybowski Wolverine Sports Club
5 Nigel Mullis Team O2
DNF Jamie Smith Flying Rhino Cycling Club
DNF Mark Freed Racer Heads Sports and Leisure Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Norman Licht Hagerty Racing
2 Frederick Anderson CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
3 William Gilboe Prestige Cycling Club
4 John Shedlock Ann Arbor Velo Club
5 Mark Warner CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
6 Clifford Onthank Hagerty Racing Teammate Win: Norman Licht
7 Loren Simons Team Priority Health
8 Donald Fedrigon Hagerty Racing Teammate Win: Norman Licht
9 Mark Wolowiec Flying Rhino Cycling Club
10 Lars Welton Hagerty Racing Teammate Win: Norman Licht
11 Peter Nye Team Priority Health
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Loren Simons Team Priority Health
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Morton Flying Rhino Cycling Club
2 Ryan Durand Hagerty Cycling
3 Parker Robertson RBS MiSCA Team
4 Gavin Ryba Hagerty Cycling
5 Anthony Ii bruley Team O2
6 Nicholas Cotton
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Zueger West Michigan Coast Riders
2 Cameron Robertson Wolverine Sports Club
3 Tim Coffey
4 Joseph Cotton
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Frazier
2 Kyle Bohnsack
3 Spencer Virtue Miller School of Albemarle p/b CBC
4 Luke Mullis Wolverine Sports Club
5 Nathan Perkins West Michigan Coast Riders
6 Ian Durand Hagerty Racing
7 Andrew Dyke Hagerty Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Collin Bates Team Priority Health
2 Austin Schouman West Michigan Coast Riders
3 Max Staran Wolverine Sports Club
4 Kevin Baumann West Michigan Coast Riders
5 Gabe Rice CMS Race Team
6 Dylan Gonda CMS Race Team
7 Sean Brownell Hagerty Racing
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryce Nuiver
2 Aaron Mccready Cycle To Fitness Racing Greyhounds
3 Ben Rudolph University of Southern California
4 Andrew Odonnell Spin Zone Racing
5 Brian Hofstra Hagerty Cycling
6 Dirk Dejonge East Hills Velo
7 Chris Abston Racing Greyhounds
8 Brian Wachlarz Ventus Cycling Team
9 Ian Kresnak Spin Zone Racing Teammate Top 5: Andrew Odonnell
10 Derek Delzer Cadieux Bicycle Club
11 John Gracely Kids Race Sports Development
12 Ryan Erxleben Team Priority Health
13 Joe Thomas CMS Race Team
14 Kyle Stange Cyclefit Sports Club
15 Jacob Ellis Hagerty Cycling Teammate Top 5: Brian Hofstra
16 Brian Decann West Virginia University
17 Jason Whittaker Einstein Racing
18 Kyle Lake East Hills Velo
19 Dave Boboltz East Hills Velo
20 Aaron D. vande wege Speed Merchants
21 Doug Mckibbon Wolverine Sports Club
22 Nick Mathis R4AC Cycling Project
23 Chad Rector
24 Jared Rogers xXx Racing
25 Branden George Freewheeler Bike Shop
26 William Barnes xXx Racing
27 Luke Mullis Wolverine Sports Club
DNF Benjamin Cox Kids Race Sports Development
DNF Jonathan Nesburg Leadout Racing
DNF Logan Zueger West Michigan Coast Riders
DNF Jay Dore CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
DNF Patrick Robb Wolverine Sports Club
DNF Derrick Obrien CFT-Sinas Dramis Law
Finishers: Cat 3: 29   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Harvitt East Hills Velo
2 Alex Huyghe Team O2
3 Brice Brookshire
4 Michael Bellovich East Hills Velo Teammate Win: Luke Harvitt
5 Mike Vandenberg Leadout Racing
6 Adam Mcintyre Bissell/ABG Cycling Club
7 Brad Legris Kids Race Sports Development
8 Caleb Williams Leadout Racing Teammate Top 5: Mike Vandenberg
9 Wes Sovis
10 Matthew Norton Freewheeler Bike Shop
11 Earl Hillaker
12 Cody Sovis Hagerty Cycling
13 Nathan Frazier
14 Vibol Deng Team Hoigaard's
15 Peter Post CMS Race Team
16 Brooks Kelley Hagerty Racing
17 Mark Caffyn MPI- Main Street Racing team
18 Enrique Jackson Wolverine Sports Club
19 Richard Bielewicz Hagerty Racing
20 Kevin Baumann West Michigan Coast Riders
21 Jimmy Argyle Hagerty Cycling
22 Daryus Patel xXx Racing
23 Bennett Paul Einstein Racing
24 Ryan Bolin Einstein Racing
25 Ryan Allen
26 Mike Franskoviak Flying Rhino Cycling Club
27 Alex Gonzalez KLM/Cold Stone
28 Bryan Carps Hagerty Cycling
29 Andrew Carolus Colavita Racing
DNF Rodney Eaton Flying Rhino Cycling Club
DNF Austin Schouman West Michigan Coast Riders
DNF Paul Nederveld Fusion Cycling Team
DNF Jeff Plotzke Racing Greyhounds
DNF Ky Kiefer Michigan Cycling Club
DNF Tyler Carlton
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 29   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Wilson
2 Mickey Humpula Einstein Racing
3 Jacob Grevenstuk
4 Michael Mihelich
5 Jeffrey Petersen
6 Eric Grassa
7 Robert Whittier xXx Racing
8 Jim Marietti
9 Camden Brown
10 Mark Finazzo CMS Race Team
11 Ross Williams Hagerty Racing
12 Wayne Harper Fraser Bicycle & Fitness
13 Kent Mcneil
14 Matt Perkins
15 Jon Throop
16 Sean Kickbush
17 Corey Derop Revolution Racing p/b Midland Brewi
18 Bryan Vanderark
19 John Casey Half Acre Cycling
20 Jim Picotte Einstein Racing Teammate Top 5: Mickey Humpula
21 Rob Goepfrich
22 Jimmy Mckenna
23 Keith Conway Einstein Racing Teammate Top 5: Mickey Humpula
24 Patrick Klein
25 Rob Shoemaker
26 James Gunderman
27 Philip Huyghe Cadieux Bicycle Club
28 Tim Morley
29 David Hagan
30 Craig West Rocky Mountain Cycling Club
31 Mark Waters
32 Nathan Keever
DNF Nicholas Kehoe CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
DNF Gabe Rice CMS Race Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dori Leib Wolverine Sports Club
2 Amy Stauffer Team Priority Health
3 Lauri Brockmiller Hagerty Racing
4 Bridgett Widrig Hagerty Racing
5 Sarah Demerly Cleveland Clinic Sports Health - RG
6 Alicia Trevino Team Apex Mulitsport
7 Zoe Reeves Einstein Racing
8 Amanda Schaap Team Kenda presented by RACC
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellie Korienek REAL WOMEN TRI
DNF Kiersen Korienek REAL WOMEN TRI Teammate Win: Ellie Korienek
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Reeves Einstein Racing
2 Gabrielle Morton Project J
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Mullis JETCycling
2 Emma Fickel Cadieux Bicycle Club
3 Katie Hamel New Holland Brewing Cycling Team
4 Heidi Schwab Hagerty Cycling
5 Olivia Johnson
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Mullis JETCycling
2 Chelsea Clark Team Priority Health
3 Ellen Ryan xXx Racing
4 Marie Dershem Team Priority Health
5 Sarah Williams REAL WOMEN TRI
6 Lori Huffman REAL WOMEN TRI
7 Jane Vanhof REAL WOMEN TRI Teammate Top 5: Sarah Williams
8 Melissa Ryba Hagerty Cycling
9 Joann Cranson Team Priority Health Teammate Top 5: Chelsea Clark
10 Angela Bowers Team Priority Health Teammate Top 5: Chelsea Clark
DNF Laura Korienek REAL WOMEN TRI Teammate Top 5: Sarah Williams
DNF Amy Jenema Hagerty Racing
DNF Kari Sederburg CFT-Sinas Dramis Law
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Wright Freewheeler Bike Shop
2 Jessica Whiton xXx Racing
3 Kristin Vanderark
4 Chelsea Strate Einstein Racing
5 Erin Fitzgibbon Wolverine Sports Club
6 Katie Tomczyk
7 Danielle Nye REAL WOMEN TRI
8 Erin Lumbard Team Priority Health
9 Katie Casey Half Acre Cycling
10 Emma Fickel Cadieux Bicycle Club
11 Riley Peterson Coulee Region Youth Cycling, Inc
12 Sandra Frazier
DNF Riley Missel Team Priority Health
DNF Josi Brynick
DNF Tessa Perez Velo City Cycles
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 1