Log In
Long Branch Senior State Championship • Jun 22 2013
Clear, 68 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Herriott Herriott Sports Performance 03:08:00
Off The Front
2 David Richter HSP 03:09:27
Off The Front
3 Morgan Schmitt Jelly Belly Pro Cycling Team 03:09:28
Off The Front
4 Kyle Farrell Garage Racing 03:10:04
Off The Front
5 Aaron Shaw HSP 03:10:30
Off The Front
6 Lang Reynolds Garage Racing 03:17:59
Off The Front
7 Will Teal Herriott Sports Performance 03:18:26
Off The Front
Teammate Win: Todd Herriott
8 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates 03:18:46
Off The Front
9 Bill Booth Cycle U/Apex Racing Team 03:18:47
Off The Front
10 Bradford Kilcline Herriott Sports Performance 03:19:54
Off The Front
Teammate Win: Todd Herriott
11 Jason Bethel Garage Racing 03:20:01
Off The Front
Teammate Top 5: Kyle Farrell
12 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 03:20:05
Off The Front
13 Unknown Rider 0 03:20:16
Off The Front
14 Dwayne Farr US Military Cycling Team Fueled by 03:20:32
15 Steven Wilssens HSP/ Herriott Sports Performanc 03:20:42
1
Teammate Top 5: David Richter
16 Unknown Rider 0 03:20:42
2
17 John Hartnett Unattached 03:20:42
3
18 Warren Atkey Bikesale.com 03:20:42
4
19 Michael Murdin Garage Racing 03:20:42
5
Teammate Top 5: Kyle Farrell
20 Mark Franks Apex Racing Team 03:20:42
6
21 Rich Mcclung Hagens Berman Cycling Team 03:20:42
22 Sean Phillips Garage Racing 03:20:42 Teammate Top 5: Kyle Farrell
23 Vaughn Nelson Olympia Orthopaedic Associates 03:20:42
24 Dillon Bennett Unattached 03:20:50
25 Nathaniel Pitts Recycled Cycles Racing 03:20:53
26 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates 03:20:56
27 Stephen Gavette Cycle U/Apex Racing Team 03:20:56
28 Travis Biechele Cycle U/Apex Racing Team 03:21:05
29 Jason Cemanski Cycle U/Apex Racing Team 03:21:05
30 Herbert Munson Bikesale.com 03:21:05
DNF Bryan Urakawa Fischer Plumbing Cycling DNF
DNF Brian Venable Audi DNF
DNF Gregory Christian Garneau-Evolution DNF
DNF Thorsten Askervold HSP DNF Teammate Top 5: David Richter
DNF Aaron Lavin Garage Racing DNF Teammate Top 5: Kyle Farrell
DNF Joseph Baum Garage Racing DNF Teammate Top 5: Kyle Farrell
DNF Mike Hone Audi DNF
DNF Kevin Masterson Garage Racing DNF Teammate Top 5: Kyle Farrell
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 21   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John O'donnell Keller Rohrback Cycling Team 01:56:51
2 Todd Baumeister Cycle U/Apex Racing Team 01:58:48
3 Douglas Carlton Keller Rohrback Cycling Team 02:00:01 Teammate Win: John O'donnell
4 Marcus Nedelmann Cycle U/Apex Racing Team 02:00:07
5 Jason Connell Cycle U/Apex Racing Team 02:02:26
6 Kevin Johnson Center Cycle Renton 02:05:24
7 Mark Littrell Unattached 02:05:39
8 Ron Huebner Evolution Cycler 02:08:03
9 Greg Arden Cycle U/Apex Racing Team 02:15:34 Teammate Top 5: Todd Baumeister
10 Trevor Kosa Unattached 02:15:34
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Peterson Slalom Consulting Racing 02:59:19
1
2 Lucas Weyand Classic Cycles 02:59:19
2
3 Tyler Tangen Revel Rad Racing NW 02:59:19
3
4 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team 02:59:19
4
5 Andrew Austin Old Town Bicycle 02:59:19
5
6 Rick Birdsey Cycle U/Apex Racing Team 02:59:19
6
7 Bart Hawkinson Blue Rooster/Sports Medicine Cl 02:59:19
7
8 Mark Portin Cucina Fresca Cycling Team 02:59:19
8
9 Ayden Young Revel Rad Racing NW 02:59:19
9
Teammate Top 5: Tyler Tangen
10 Joel Jones Old Town Bicycle 02:59:19
10
Teammate Top 5: Andrew Austin
11 Christopher Baker Cycle U/Apex Racing Team 02:59:19
11
12 John Bruce Tacoma Bike 02:59:19
12
13 Chris Adolf SCCA/Starbucks Cycling 02:59:19
13
14 Jordan Jackson Recycle Shop/Iron Horse Brewery 02:59:19
14
15 Robert Mcdaniel Recycled Cycles Racing 02:59:19
15
16 Michael Spring Audi 02:59:29
17 David Obrien Revel Consulting/Rad Racing NW 02:59:43
18 Andrew Roths Bikesale.com 03:00:21
Off The Back
19 Donald Stimson Cucina Fresca Cycling Team 03:00:23
Off The Back
20 Steve Owens Cycle U/Apex Racing Team 03:00:28
Off The Back
21 Craig Hammond Bikesale.com 03:01:39
Off The Back
22 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates Cycl 03:02:20
Off The Back
23 John Mcallister HSP 03:02:20
Off The Back
DNF Eric Abbott Bikesale.com DNF
DNF Ludo Max Herriott Sports Performance DNF
DNF Chad Richmond Hagens Berman Cycling Team DNF Teammate Top 5: Keiichi Otani
DNF Jesse Giordano US Military Cycling DNF
DNF Paul Coffee Tacoma Bike DNF
DNF Bill Zimmerman Cucina Fresca Cycling Team DNF
DNF Kurt Litsinger Cycle U/Apex Racing Team DNF
DNF Peter Hinckley Blue Rooster/Sports Medicine Cl DNF
DNF Allen Butler Ravenna Capital Management DNF
DNF Josh Gerak Blue Rooster/Sports Medicine Cl DNF
DNF David Hecht Garage Racing DNF
DNF David Katz Bikesale.com DNF
DNF Gregory Luniewski Bikesale.com DNF
DNF Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Anthony Whiley Fischer Plumbing Cycling DNF
DNF David Hills Garage Racing DNF
DNF Edward Rosenberg Garage Racing DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 32   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andie Taylor Cycle U/Apex Racing Team 01:54:49
1
2 Mathew Waterfall Tacoma Bike 01:54:49
2
3 William Muehlhausen Slalom Consulting Racing 01:54:49
3
4 Edward Praitis Pain Cave Productions 01:54:49
4
5 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates 01:54:49
5
6 Frank Colich Cucina Fresca Cycling Team 01:54:49
6
7 Wayne Brown Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:54:49
7
8 Martin Vaneycke Tacoma Bike 01:54:49
8
Teammate Top 5: Mathew Waterfall
9 Travis Kubicek Cycle U/Apex Racing Team 01:54:49
9
Teammate Win: Andie Taylor
10 David Crawford Tacoma Bike 01:54:49
10
Teammate Top 5: Mathew Waterfall
11 Todd Allen Fischer Plumbing Cycling 01:54:49
11
12 Layton Carroll- novack Cycle U 01:54:49
12
13 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:54:49
13
14 John Grandits Cycle U/Apex Racing Team 01:54:49
14
Teammate Win: Andie Taylor
15 Nick Siverly Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:54:49
15
16 Cooper Rombold Fanatik Bike Co. 01:54:55
17 Garth Ferber Team Cucina Racing 01:54:56
18 Zachary Smith Herriott Sports Performance 01:54:57
19 Evan Geary Slalom Consulting Racing 01:54:59 Teammate Top 5: William Muehlhausen
20 Michael Trowbridge Fanatik Bike Co. 01:55:16
21 Andy Lukes BikeSport 01:56:52
Off The Back
22 Mark Rogers Hagens Berman Cycling Team 01:57:08
Off The Back
23 Zach Houvener Audi 01:59:01
Off The Back
DNF Mathew Anderson Cycle U/Apex Racing Team DNF Teammate Win: Andie Taylor
DNF Matthew Weintraub Hagens Berman DNF
DNF Colin Mckenna Hagens Berman Cycling Team DNF
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Praitis Pain Cave Productions 01:59:05
2 Sean Murphy Tacoma Bike 01:59:05
3 Robert Ripley Herriott Sports Performance 01:59:10
4 Kyle Anderson Olympia Orthopaedic Associates 02:00:09
5 Michael Sanderson Bikesale.com 02:00:11
6 Francisco Pons Fischer Plumbing Cycling 02:03:27
7 Chuck Riley Cucina Fresca Cycling Team 02:10:24
8 David Queen 20/20 Fuel 02:12:34
9 Edgar Vanlieshout Hagens Berman Cycling Team 02:26:19
10 Paul Dinger Cucina Fresca Cycling Team 02:26:19
DNF Mark Holtzinger Unattached DNF
DNF John Dowell Tete de la Course Cycling DNF
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Niall Smart Unattached 02:04:22
2 Lewis Whiley Revel Consulting/Rad Racing NW 02:04:33
3 Jeff Pozarski Bikesale.com 02:04:35
4 Gavin Brink Cucina Fresca Cycling Team 02:05:31
5 Alec Osenbach Ravenna Capital Management 02:05:59
6 Christopher Williams Bikesale.com 02:15:22
7 Case Isaac Match Technical 02:15:22
8 Richard Stripes Recycle Shop/Iron Horse Brewery 02:15:22
DNF Jarrett Aregger Slalom Consulting Racing DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 02:44:11
2 Laura Dodd SCCA/Starbucks Cycling 02:45:47 Teammate Win: Sarah Carroll
3 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates 02:45:47
4 Elizabeth Nettles Recycled Cycles Racing 02:45:47
5 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling Team 02:45:47
6 Erica Lengacher Recycled Cycles Racing 02:48:12
7 Gina Kavesh Bikesale.com 02:56:13
8 Martha Lane walsh Cucina Fresca Cycling Team 03:01:18
DNF Rosalyn Rombauer Keller Rohrback Cycling Team DNF Teammate Top 5: Michele Conrad
DNF Michelle Kautzmann Olympia Orthopaedic Associates DNF Teammate Top 5: Jennifer Burtner
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Reinhart Gregg's Trek Racing Team 02:45:47
2 Heidi Wood Alki/Rubicon Racing 02:45:47
3 Annemarije Rook Group Health 02:48:12
4 Marcela Broussard Recycled Cycles Racing 02:50:37
5 Jodie Bolt Old Town Bicycle 02:50:37
6 Naoko Forderer Fischer Plumbing Cycling 02:50:37
7 Sabrina Hendrick Fischer Plumbing Cycling 02:56:13
8 Amanda Mcnabb Team Group Health 03:16:28 Teammate Top 5: Annemarije Rook
DNF Lauren Cramer Olympia Orthopaedic Associates DNF
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Agnes Sauvage Cucina Fresca Cycling Team 01:36:54
1
2 Debbie Mcfarland SCCA/Starbucks Cycling 01:36:54
2
3 Alexandra Mertens Herritt Sports Performance 01:36:54
3
4 Lisa Steppe Union Bay Cycling/ Bikesale.com 01:36:54
4
5 Laura Miller Herriott Sports Performance 01:36:54
5
6 Jamie Van beek Fanatik Bike Co. 01:36:54
6
7 Kristen Walker Bikesale.com 01:37:02 Teammate Top 5: Lisa Steppe
8 Maria Hetland Olympia Orthopaedic Associates 01:43:40
Off The Back
9 Elizabeth Adams Bikesale.com 01:43:41
Off The Back
Teammate Top 5: Lisa Steppe
10 Colleen Welch Olympia Orthopaedic Associates 01:43:46
Off The Back
11 Mallory Travis Unattached 01:44:08
Off The Back
12 Heather Zimchek Olympia Orthopaedic Associates 01:44:48
Off The Back
13 Debbie Thomas Olympia Orthopaedic Associates 01:58:36
Off The Back
DNF Lydia Weyand Unattached DNF
DNF Mallory Travis Unattached DNF
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 1