Log In
Double Down Challenge Circuit Race • Jun 29 2013
Mostly Cloudy, 81 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Misiak Giordana-Clif Bar
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Botting Carolina Cycling Team
2 Chris Emory Beer City Bicycles
3 Philip Ball The Trappe Door Cycling Team
4 Rodney Dender The Trappe Door Cycling Team
5 Kerry Humphrey Carolina Cycling Team Teammate Win: Matt Botting
6 Ken Oglesby Palmetto Velo
7 Tim Tobbe Crosstown Velo
8 Stephen Sperry The Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Philip Ball
9 Richard Nance Hearts Racing Club
10 Ricardo Maset Carolina Cycling Team Teammate Win: Matt Botting
11 K. Shea abernethy Cycletherapy - Zimmer
12 Tommy Jones Carolina Cycling Team Teammate Win: Matt Botting
13 Jonathan Gibson Massage Envy Cycling p/b Catup.com
14 Aaron Atwater Massage Envy Cycling p/b Catup.com
15 John Stewart Massage Envy Cycling p/b Catup.com
16 Lars Tonnesen Modry/Evergreen Partners
17 Evan St clair Giordana-Clif Bar
18 Chris Conley TEAM GB RACING
19 Ann Koehler Modry/Evergreen Partners
20 Sean Mckeever Giordana-Clif Bar
21 Tim Joyce
22 S Alan laytham ST3 Cycling
23 Marcus Jones Crosstown Velo
24 Nicholas Mayernick Crosstown Velo
25 Bert Gutierrez Hearts Racing Club
26 John James The Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Philip Ball
27 David Curran The Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Philip Ball
28 Joe Hathcock Carolina Cycling Team Teammate Win: Matt Botting
29 Jeffrey May Colavita Racing, Inc.
30 Jonathan Hicks Greenville Spinners Racing
DNF Chris Wooten Modry/Evergreen Partners
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 13   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Patterson Mojo Cycles Racing
2 James Mead Charlotte Sports Cycling
3 David Leduc dope AV / Descente
4 Daryl Rains VeloShine Cycling Team
5 Scott Miner United CHS Racing
6 Lee Reavis Modry/Evergreen Partners
7 Greg Mcdevitt Hilton Head Cycling Inc
8 Bobby Hough Team Headstrong
9 Scott Forbis Hilton Head Cycling Inc
10 Paul Wood Plan X Cycling
11 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners
12 Joe Lehner Team Headstrong
13 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
14 Douglas Engel Modry/Evergreen Partners
15 William Kerrigan
16 Paul Steagall SV/BikeSource Racing Team
17 Mark Bidstrup
18 James Berry
19 Michael Berry Modry/Evergreen Partners
20 William Goley Modry/Evergreen Partners
21 Jim Martin TEAM MS p/b Snowbird Farms/Maui Jim
22 Glenn Sandefur Hilton Head Cycling Inc
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 13   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Pinate Mojo Cycles Racing
2 Alexander Timkovich Modry/Evergreen Partners
3 Jason Ward Pre-Reg.com
4 Gregory Thompson Classic Cycling/Dolce Vita Wines
5 Daniel Gosner CatUp Coaching
6 John Hayes Low Country Cycling Team
7 Devin Clancy Presbyterian Sports Medicine/Energy
8 Nicholas Luther Mt. Pleasant Velo
9 Alexander Bender SCCA/Starbucks Cycling
10 Michael Gearren ii Atomic Cycles
11 James Allen CatUp Coaching Teammate Top 5: Daniel Gosner
12 Greg Jones Low Country Racing Elite Team
13 Paul Guerreso
14 Kenneth Ingersoll Asphalt Green Cycling Team
15 Brad Veasey Finish Strong Elite Cycling Team
16 Greg Hilt CatUp Coaching Teammate Top 5: Daniel Gosner
17 Shawn Moseley Presbyterian Sports Medicine/Energy
18 Dan Robbins Velo 16 BSG
19 Chris Mathis Carolina Velo/Cycle Center
20 Jim Martin TEAM MS p/b Snowbird Farms/Maui Jim
21 Paul Wood Plan X Cycling
22 Myles Lietzke Low Country Racing
23 James Haycraft
24 K. Shea abernethy Cycletherapy - Zimmer
25 Ken Beaudry Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Alexander Timkovich
26 Robert Ruff Low Country Racing
27 Eric Beatty CatUp Coaching Teammate Top 5: Daniel Gosner
28 Robert Bennett Low Country Racing
29 Brent Dittenber Project 13 p/b Irish
30 Darrin Dexter CatUp Coaching Teammate Top 5: Daniel Gosner
31 Toby Rosen CatUp Coaching Teammate Top 5: Daniel Gosner
32 Rand Allison Savannah Wheelmen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 17   Cat 4: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Mobley Harrell's Bicycle World
2 Brian Kennedy Mojo Cycles Racing
3 Kevin Brazell Massage Envy Cycling p/b Catup.com
4 Adam Burk
5 Michael Levine Modry/Evergreen Partners
6 Cole Campbell Tumult Racing
7 Shawn Moseley Presbyterian Sports Medicine/Energy
8 Alexander Bender Hilton Head Cycling Inc
9 Chris Mathis Carolina Velo/Cycle Center
10 Tom Vaquera Fat Frogs Racing
11 Adam Hewitt Atomic Cycles
12 Devin Athey Low Country Racing
13 Thomas Kehrer
14 John Cristiano Trysports p/b Timex
15 Matthew Spargo South Main Cycles Racing
16 Richard Soto Palmetto Velo
17 Tory Barbisan Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Brian Kennedy
18 Kippston Chrismer
19 Andrew Udinsky Hilton Head Cycling/Robson Forensic
20 Chris Guella SV/BikeSource Racing Team
21 Matthew Capps Presbyterian Sports Medicine/Energy
22 David Walls ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
23 Hunter Jossim Hilton Head Cycling/Robson Forensic
24 Jordan Foster
25 Barrett Mitchell Low Country Racing
26 Cal Ford Massage Envy Cycling p/b Catup.com Teammate Top 5: Kevin Brazell
27 Robert Thomas Rock Hill Bicycle Club
28 Andrzej Krzysiak Pact- DISH Network Cycling
29 Tim Bettles Vork Cycling
30 Benjamin Alford SV/BikeSource Racing Team
31 Marcel Gutierrez
32 Kendal James
33 Aaron Clark Trysports p/b Timex
34 Shane Naber Atomic Cycles
35 William Flowers Mojo Cycles Racing Teammate Top 5: Brian Kennedy
36 Jeremy Walton Trysports p/b Timex
37 Jonathan Hicks Greenville Spinners Racing
38 James Brigman South Main Cycles Racing
39 Patrick Lackey Mt. Pleasant Velo
40 Christopher Smith Atomic Cycles
41 David Crews Cycle-Smart, Inc.
42 Taylor Glenn
43 James Taylor Greenville Spinners Bicycle Club
44 Stephen Seabrook
45 Evan Frazier
46 Timmy Supplee Massage Envy Cycling p/b Catup.com Teammate Top 5: Kevin Brazell
DNF Brian Levy
DNF Michael Hernandez
DNF Daniel Wilson Tumult Racing
DNF Daniel Lenis Carolina Break- U23
DNF John Forney
DNF James Carroll Globalbike Racing
DNF Ken Beaudry Modry/Evergreen Partners Teammate Top 5: Michael Levine
DNF Andreas Adrian Trysports p/b Timex
DNF David Brophy Presbyterian Sports Medicine/Energy
DNF Bob Burdon Southeast Velo Club
DNF Marcos Bullock Presbyterian Sports Medicine/Energy
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 28   Cat 5: 26   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Broo Happy Tooth Racing
2 Kyle Knott Starlight Apparel/Boyd Cycling
3 William Munoz
4 Timothy Mccollum Charlotte Sports Cycling
5 Marc Williams Team Athletix Benefitting Globalbik
6 William Guillen Happy Tooth Racing Teammate Win: Erik Broo
7 Luis Flores Happy Tooth Racing Teammate Win: Erik Broo
8 David Duquette Carolina Break- Juniors
9 Matthew Bruner North Carolina State University at
10 Phillip Short
11 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team
12 Osias Lazano
13 Maxwell Robb Team United Healthcare Georgia/The
14 Bryan Schoeffler SUBARU-GUAYAKI
15 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing Teammate Win: Erik Broo
16 Johnny Mitchell Finish Strong
17 Corey Davis Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
18 Joseph Middleton
19 Jose Fuentes SUBARU-GUAYAKI
20 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
21 Boyd Johnson Team Athletix Benefitting Globalbik Teammate Top 5: Marc Williams
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jen Keith Mojo Cycles Racing
2 Karen Muehl Giordana-Clif Bar
3 Dory Diavelone Alderman - OSP
4 Jeannie Gibson Massage Envy Cycling p/b Catup.com
5 Sarah Kraxberger SpokesWomen Syndicate Inc.
6 Melissa Leto Alderman - OSP
7 Kathleen Mccombs River City Red
8 Trudi Franzel Alderman - OSP Teammate Top 5: Dory Diavelone
9 Laura Dishman Presbyterian Sports Medicine/Energy
10 Stacie Ricciardi Alderman - OSP Teammate Top 5: Dory Diavelone
11 Stephanie Cole Giordana-Clif Bar Teammate Top 5: Karen Muehl
12 Anne Moore Team Zoom
13 Jean Toth Alderman - OSP Teammate Top 5: Dory Diavelone
14 Samantha Bendt Mojo Cycles Racing Teammate Win: Jen Keith
15 Kimberly Dail FACT
16 Michelle Conn Cross Creek Cycling Club-C4
17 Amy Forney
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Caicedo
2 Sara Tussey Hincapie Cycling
3 Cinthia Lehner Asheville Bicycle Racing Club
4 Susan Jones - morgan Team Zoom
5 Amie Krasnozon Capital Cycling Club
6 Nicole Johnson Team Zoom
7 Sarah Kraxberger SpokesWomen Syndicate Inc.
8 Catherine James Team Zoom Teammate Top 5: Susan Jones - morgan
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2