Log In
Medical Colleagues of Texas road race 2013 • May 4 2013
Dry, 72 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Wolfe Alchemy Racing Team - Texas
2 Enoc Ishida Dallas BIke Works
3 Said Assali Shama Cycles
4 Amilkar Ajinsurek Nick Lopez Tailoring Cycling Team
5 Johnpaul Blanton Matrix/RBM
6 Jaime Olmo Griin / Mambo Cycling Team
7 Adam Mccullough
8 Erique Williams Club Bicycle World of Houston
9 Jesus Covarrubias
10 Joshua Hogan
11 Patrick Davis Alchemy Racing Team - Texas Teammate Win: Alex Wolfe
12 Mike Mitcham TBi - Dedicated Race Team
13 Christopher Veum GCCA
14 John Connolly Alchemy Racing Team - Texas Teammate Win: Alex Wolfe
15 Patrick Hallett Austin Bikes/ Mobil 1
16 Jaxson Appel Cook Ford/Bay Area Cycling
17 Nathan Sheetz Austinbikes/Revenant
18 Ramon Galindo
19 Blake Warden Ghisallo Foundation
20 Pierce Young
21 Ryan Godfrey Dallas BIke Works Teammate Top 5: Enoc Ishida
22 Jennifer Mix 787 Racing
23 Casey Paxton Austinbikes/Revenant
24 Jose Hernandez
25 Jesus Chaparro Nick Lopez Tailoring Cycling Team Teammate Top 5: Amilkar Ajinsurek
26 Melvin Barrios Griin / Mambo Cycling Team
27 Tak Makino Cook Ford/Bay Area Cycling
28 Tyler Cutbirth Austin Bikes/ Mobil 1
29 Andres Gonzalez Bike Barn (Texas)
30 Frank Karbarz GCCA
31 Vince Dietsch Austinbikes/Revenant
32 Dan Ronan Dallas BIke Works Teammate Top 5: Enoc Ishida
33 Walter Hernandez Nick Lopez Tailoring Cycling Team Teammate Top 5: Amilkar Ajinsurek
34 Matt Moore Team Wooly Mammoth
35 Brian Handal Griin / Mambo Cycling Team
36 Ali Sobhani Austin Bikes/ Mobil 1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 33   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Schofield Bicycle-Heaven
2 Garrison Horton Cadence Cyclery
3 Benjamin Pollack Cook Ford/Bay Area Cycling
4 Scott Crowley
5 Philip Ruthstrom Bayou City Racing
6 Daniel Martinez
7 Marcus Granberry Ghisallo Foundation
8 Brian wood 787 racing 787 Racing
9 Timo Heister
10 John martin Bikesport Bikesport
11 Zach Ross Bike Barn Texas
12 Kerry Bickerstaff FRESH Racing
13 Andrew Smerek
14 Carlos Barrios Griin / Mambo Cycling Team
15 Blake Powitzky Cook Ford/Bay Area Cycling Teammate Top 5: Benjamin Pollack
16 Nicholas Ybarra
17 Bernave Velasquez Dallas BIke Works
18 David Ekvall Austinbikes/Revenant
19 Armando Espinosa jr.
20 Jeremy Osborn
21 Jonathan Snow Cougar Cycling
22 Jose Chan
23 Dylan Gray Williams Racing Academy
24 Gordon Richardson Bikesport
25 Oscar Barreto
26 Hugo Scala
27 Edward Dominguez
28 Nery Hernandez
29 Ricardo Wilson
30 Rich Russo Team Spincycle
31 David Swartwout
32 Luis Gomez Griin / Mambo Cycling Team
33 Aaron Cheng The University of Texas at Austin
34 Art Gonzalez Ghisallo Foundation
Finishers: Cat 4: 33   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Gibson Northwest Cycling Club
2 Logan Sofjan Northwest Cycling Club Teammate Win: Joshua Gibson
3 Austin Schneider Northwest Cycling Club Teammate Win: Joshua Gibson
4 Alexander Bartz Southwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Mooney Northwest Cycling Club
2 Timothy Tirado Bicycle World of Houston
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Maurice Northwest Cycling Club
2 Nikolai Johan heum
3 Sebastian Bartnik SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
4 Scott cryan Cook ford/bay area cycling Cook Ford/Bay Area Cycling
5 Joe Frontha Sugar Cycles Factory Racing
6 Carlos Garcia
7 Eric Labod
8 Duncan Coleman 787 Racing
9 Richard lowell Houston community college Houston Community College
10 Hai Pham Cook Ford/Bay Area Cycling Teammate Top 5: Scott cryan Cook ford/bay area cycling
11 Chris Clark
12 Ed kronenberger Bayou city racing Bayou City Racing
13 Israel Velasquez
14 Kaoru Hosaka Southwest Cycling Club Racing
15 Thomas Aardahl
16 Kelly Blaine
17 Renalie Gomez
18 Mark Montebello
19 Chuck Terrell
20 Christopher Dicaprio
21 James Ortego
22 Juan Marroquin
23 Christopher Hoover
24 Toshiaki Ansai
25 Carlos Acosta SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM Teammate Top 5: Sebastian Bartnik
26 Ryan Ruiz SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM Teammate Top 5: Sebastian Bartnik
27 Howard Chapman
28 Jordan Davis Shama Cycles
29 Koichi Shirai
30 Cesar M. gomez
31 Michael Kuehnel
32 Troy bassiri ?
33 Justin Duncan
34 Ino Sofjan Northwest Cycling Club Teammate Win: Stephen Maurice
35 Jorge Ramirez
36 William Mariano SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM Teammate Top 5: Sebastian Bartnik
37 Virgil Gonzalez FRESH Racing
38 Olivier Steiner Bayou City Racing
39 Wesley Wade Southwest Cycling Club Racing
40 Mark Barnett
41 Alfred Cruz SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM Teammate Top 5: Sebastian Bartnik
42 Omar Espinoza Northwest Cycling Club Teammate Win: Stephen Maurice
43 Eddy Moreno SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM Teammate Top 5: Sebastian Bartnik
44 Joshua Gibson Northwest Cycling Club Teammate Win: Stephen Maurice
45 Robert Holthus Woodlands Cycling Club Race Team
46 John Ricasio SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM Teammate Top 5: Sebastian Bartnik
47 Jorge Lopez SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM Teammate Top 5: Sebastian Bartnik
48 Randy Balla
49 James Whatley Northwest Cycling Club Teammate Win: Stephen Maurice
50 Deodato Alvarado Nick Lopez Tailoring Cycling Team
51 Kenneth Prine Northwest Cycling Club Teammate Win: Stephen Maurice
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 40   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Watson Bike Barn Texas
2 Kevin Kremke Bike Barn (Texas) Teammate Win: Glen Watson
3 Blake Rich
4 Jason Codianne Sugar Cycles Factory Racing
5 Logan Hunn Bike Barn Texas Teammate Win: Glen Watson
6 David Milham Nick Lopez Tailoring Cycling Team
7 Chris Lowry PROACTIVE
8 Panayiotis Sotiriades PROACTIVE
9 David Almanzan
10 Danny Hayden FRESH Racing
11 John Ashe Austinbikes/Revenant
12 Jeff Grant Shama Cycles
13 Greg Binion Bike Barn Texas Teammate Win: Glen Watson
14 Herman Verhoeven Cook Ford/Bay Area Cycling
15 Keith Gumney Bikesport
16 Marcus Arredondo Bike Barn (Texas) Teammate Win: Glen Watson
17 Carl Hentschel GS Tenzing
18 Cole Gober Austinbikes/Revenant
19 Jeffrey Gardner Shama Cycles
20 Justin Leighton GS Tenzing
21 Jason Bentley Bat City Cycling
22 Pedro Covarrubias
23 Mick Mcdonald Cook Ford/Bay Area Cycling
24 Felix Guardado GS Tenzing
25 Gary Dutschmann Mirage
26 Carlos Ortiz
27 Rick Francis Mirage
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 12   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Munroe TEAM FLAT BELLY ORGANICS
2 Charles Huckabee Sugar Cycles Factory Racing
3 Lynn Mcmahon Red's Racing
4 Stanton Kruse FCS Cycling
5 Michael Ereli GCCA
6 Joey Machado Bicycle Sport Shop Cyclocross Club
7 Bill Shirer McKinney Velo Club
8 David Bumbaugh Red's Racing Teammate Top 5: Lynn Mcmahon
9 Jonathan Snow Cougar Cycling
10 Al Kline TEAM FLAT BELLY ORGANICS Teammate Win: Scott Munroe
11 Robert Bodamer Matrix Cycling Club
12 Stephen Gilbert Violet Crown Sports Assoc
13 Michael Hall Joe's Pro Bikes
14 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
15 Kevin Lynch The Woodlands Cycling Club
16 William Allen Colavita Racing, Inc.
17 Matt Hester
18 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc
19 Jason Newman Team Cycle Progression
20 Hill Swift GCCA Teammate Top 5: Michael Ereli
21 Timothy Murphy Woodlands Cycling Club Race Team
22 Corvin Alstot GCCA Teammate Top 5: Michael Ereli
23 Frederick Price Joe's Pro Bikes
24 Tommy Cole Matrix/RBM
25 Steven Schoger The Woodlands Cycling Club
26 Rickey Wilson Team Bicycles Inc.
27 Frank Simms
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Parks Mirage
2 David Parks Mirage Teammate Win: David Parks
3 John Bartle Violet Crown Sports Assoc
4 John Bartle Violet Crown Sports Assoc
5 Michael Haney Violet Crown
6 Michael Haney Violet Crown
7 William Allen Colavita Racing, Inc.
8 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: John Bartle
9 Tommy Cole Matrix/RBM
10 Steven Schoger The Woodlands Cycling Club
11 Rickey Wilson Team Bicycles Inc.
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Bradley Southwest Cycling Club Racing
2 Maurizio Topini Woodlands Cycling Club Race Team
3 Cody Pedigo Northwest Cycling Club
4 Manuel Samaniego FRESH Racing
5 Eric Larson Southwest Cycling Club Racing Teammate Win: Jeff Bradley
6 Gregg Goodwin Team Bicycles Inc.
7 Jesper Christensen
8 Cesar Silva
9 Bill Ketterer Mirage
10 Clint Fontenot Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Top 5: Maurizio Topini
11 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Cody Pedigo
12 Gregory Merrell Bayou City Racing
13 Stefano Rosellini Team Delirium Racing
14 Kurt Ederhoff Cook Ford/Bay Area Cycling
15 Mike Aguayo The Woodlands Cycling Club
16 Glenn Terrell FRESH Racing Teammate Top 5: Manuel Samaniego
17 Kevin Taylor
18 Larry Crowson FRESH Racing Teammate Top 5: Manuel Samaniego
19 Chuck Lafferty FRESH Racing Teammate Top 5: Manuel Samaniego
20 Thomas Warnement Texas Pro Health Racing
21 Robert Diaz Bike Barn Texas
22 Jeff Cummings
23 Drew Yoder Southwest Cycling Club Racing Teammate Win: Jeff Bradley
24 Randy Warren
25 Scott Boykin
26 Todd Mitchell
27 Alberto Covarrubias
28 Philip Shama Shama Cycles
29 Stuart Page Shama Cycles
30 Mike Mooney Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Cody Pedigo
31 Paul Detwiler FRESH Racing Teammate Top 5: Manuel Samaniego
32 Doug Baysinger Shama Cycles
33 Jeff Paulsen
34 Andrew Powell Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Cody Pedigo
35 James Courtier Southwest Cycling Club Racing Teammate Win: Jeff Bradley
36 Evert Klein
37 Nathan Lesniewski FRESH Racing Teammate Top 5: Manuel Samaniego
38 Michael Adams Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Top 5: Maurizio Topini
39 Jay Lagrone
40 Frank Schillaci Cook Ford/Bay Area Cycling
41 Val Lincecum Southwest Cycling Club Racing Teammate Win: Jeff Bradley
42 Daniel Corey Bike Barn Texas
43 Carl Parisi Team Spincycle
44 James Engle Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Top 5: Maurizio Topini
45 Steven Segal Southwest Cycling Club Racing Teammate Win: Jeff Bradley
46 David Ramsey Southwest Cycling Club Racing Teammate Win: Jeff Bradley
47 Michael Atzert Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Cody Pedigo
48 Weston Giunta Violet Crown Sports Assoc
49 John Yoder Southwest Cycling Club Racing Teammate Win: Jeff Bradley
50 Brandon O'neal Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Top 5: Maurizio Topini
51 Robert Dole Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Cody Pedigo
52 Brian Thomason
53 Jack Varcados Bayou City Racing
54 Mark Schusterman Texas Pro Health Racing
55 Noe Espinosa SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
56 Charlie Johnson
57 Eric Oneal The Woodlands Cycling Club
58 Paul Negrete Houston Community College
59 Brent Sears Team Bicycles inc
60 Howard Garofano Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Cody Pedigo
61 Wayde Klein FRESH Racing Teammate Top 5: Manuel Samaniego
Finishers: Cat 4: 34   Cat 5: 25   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Boydstun
2 Thomas Baert Matrix Cycling Club
3 Alan Rosenthal
4 Johnpaul Blanton Matrix/RBM
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dalton Walters Jesuit College Preparatory of Dalla
2 Channing Washlesky
3 Hugo Scala Matrix Cycling Club
4 Christian Perez
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Bishkin Jesuit College Preparatory of Dalla
2 James Merkel
3 William Rudolph
4 Logan Vollentine T3Multisports
5 Benjamin Thomas
6 Joseph Duebner
7 David Baier Texas High School Cycling League
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Girkins Austin Bikes/ Mobil 1
2 Devin Carroll
3 Paul Carty Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Win: Kevin Girkins
4 Rob Newsom Woodlands Cycling Club Race Team
5 William Fiser GS Tenzing
6 Alberto Covarrubias
7 Andrew Armstrong Matrix Cycling Club
8 Mario Arroyave Think Finance p/b Trek Bike Stores
9 John Trujillo
10 Elkin Arteaga Dallas BIke Works
11 Alec Aldape Bicycle Sport Shop pb Integrity
12 Carlos vargas Think finance p/b trek bike stores Think Finance p/b Trek Bike Stores
13 John Wilmeth PROACTIVE
14 Beau Edwards Bicycle-Heaven
15 Ruarri Day-stirrat 787 Racing
16 Bill Quach Southern Elite/Sun & Ski Sports
17 Pedro Martinez Southern Elite/Sun & Ski Sports
18 James Perrin Bike Barn (Texas)
19 Abdias Benjamin hernandez Houston Community College
20 Michael Wert GS Tenzing Teammate Top 5: William Fiser
21 Mason Quintana Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Win: Kevin Girkins
22 Shawn Small GS Tenzing Teammate Top 5: William Fiser
23 Justin Stanley Dallas Bike Works
24 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 16   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ash Duban Comanche Racing
2 Stephanie Page Shama Cycles
3 Amy Brown
4 ? Kathleen ThinkFinance Racing
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Kantzes Shama Cycles
2 Cynthia Covarrubias
3 Luciana Silva FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
4 Tracy Jones Bayou City Racing
5 Kathy Garrett Southwest Cycling Club Racing
6 Tam Prater FRESH Racing
7 Maryjane Stricker Southwest Cycling Club Racing Teammate Top 5: Kathy Garrett
8 Jessie Tsai Bayou City Racing Teammate Top 5: Tracy Jones
9 Jeannie Lafferty FRESH Racing
10 Helen Currie Northwest Cycling Club
11 Audrey Wanger Southwest Cycling Club Racing Teammate Top 5: Kathy Garrett
12 Christie Tracy Team ALS
13 Venny Alub The Woodlands Cycling Club
14 Sarah Snyder
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mandy Heintz Shama Cycles
2 Michelle Hayner Velossimo Racing
3 Jennifer Wagner Shama Cycles Teammate Win: Mandy Heintz
4 Kim Jennings Jubilee Subaru
5 Michelle Montoya Jubilee Subaru
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Startz
2 Christina Tirado Bicycle World of Houston
Finishers: Cat 4: 2