Log In
Houston Grand Crit • May 5 2013
Clear, 66 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Minard Bayou City Racing
2 Jaime Olmo Griin / Mambo Cycling Team
3 Richard Lamb Southern Elite
4 Matt Moore Team Wooly Mammoth
5 Robby Ketterhagen 787 Racing
6 Andrew Kutach FRESH Racing
7 Jorge Alvarez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
8 Jesse Aldape Bike World Racing
9 John Connolly Alchemy Racing Team - Texas
10 Adam Mccullough
11 Jaxson Appel Cook Ford/Bay Area Cycling
12 Said Assali Shama Cycles
13 Kent Myers VooDoo Racing
14 David Almanzan
15 Erique Williams Club Bicycle World of Houston
16 Casey Paxton Austinbikes/Revenant
17 Brian Handal Griin / Mambo Cycling Team Teammate Top 5: Jaime Olmo
18 Enoc Ishida Dallas BIke Works
19 Robert Daniel Lake Charles Racing
20 Dan Morgan Gulf Coast Cycling Association
21 David Dukes Bike World Racing
22 Melvin Barrios Griin / Mambo Cycling Team Teammate Top 5: Jaime Olmo
23 Rob Gray Southern Elite Teammate Top 5: Richard Lamb
24 Gilberto Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
25 Israel Covarrubias
26 Mike Mitcham TBi - Dedicated Race Team
27 Jose Hernandez
28 Herman Verhoeven Cook Ford/Bay Area Cycling
29 Amilkar Ajinsurek Nick Lopez Tailoring Cycling Team
30 Joseph Noack Woodlands Cycling Club Race Team
31 Greg Binion Bike Barn Texas
32 Gideon Tsang
33 Ramon Galindo
34 Patrick Storer Tad Hughes Custom Fit Studio
35 Jesus Chaparro Nick Lopez Tailoring Cycling Team
36 Ali Sobhani Austin Bikes/ Mobil 1
37 Kiet Tran
38 Carlos Ortiz
39 Patrick Hallett Austin Bikes/ Mobil 1
40 Blake Warden Ghisallo Foundation
41 Pierce Young
42 Robert Wray
43 Christopher Veum GCCA
44 Walter Hernandez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
45 Robert Archer Southern Elite/Sun & Ski Sports Teammate Top 5: Richard Lamb
46 Robert Coreale Bike Barn Texas
47 Frank Karbarz GCCA
48 Andres Gonzalez Bike Barn (Texas)
49 Patrick Davis Alchemy Racing Team - Texas
50 Rudolph Thomas iii Southern Elite Teammate Top 5: Richard Lamb
51 Carlos Valencia Southern Elite Teammate Top 5: Richard Lamb
52 Nathan Sheetz Austinbikes/Revenant
53 Reed Olmstead PROACTIVE
54 David Clary Griin / Mambo Cycling Team Teammate Top 5: Jaime Olmo
55 James Mccowen Southwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 3: 53   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Pollack Cook Ford/Bay Area Cycling
2 Zach Ross Bike Barn Texas
3 Connor simmons ?
4 Emiliano Morales FG Law Racing
5 Clark Whitley Shama Cycles
6 James Connolly Bike Barn (Texas)
7 Alexander Fleming Bike Barn Texas Teammate Top 5: Zach Ross
8 John martin Bikesport Bikesport
9 Dylan Gray Williams Racing Academy
10 Philip Ruthstrom Bayou City Racing
11 Mark Brown Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Zach Ross
12 Luis Gomez Griin / Mambo Cycling Team
13 Jacob Schofield Bicycle-Heaven
14 Daniel Martinez
15 Edward Dominguez
16 John Madden Sugar Cycles Factory Team
17 Tom Tran Nick Lopez Tailoring Cycling Team
18 Adrian Castro Nick Lopez Tailoring Cycling Team
19 Carlos Barrios Griin / Mambo Cycling Team
20 William martin ?
21 Christopher Copeland Bike Barn Texas Teammate Top 5: Zach Ross
22 Nery Hernandez
23 Ricardo Wilson
24 Brian Payne Miami University-Oxford
25 Nicholas Ybarra
26 Florentino Martinez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
27 Blake Powitzky Cook Ford/Bay Area Cycling Teammate Win: Benjamin Pollack
28 Manuel Alba Nick Lopez Tailoring Cycling Team
29 Macleod Williams Southern Elite
30 Garrison Horton Cadence Cyclery
31 John Cascio
32 Randy Warren
33 Ian Sear Tad Hughes Custom Fit Studio
34 Oscar Barreto
35 Frank Velazquez
36 Bryan Boydstun
37 Todd Mitchell
38 Craig Jones Team Spincycle
39 Frank Schillaci Cook Ford/Bay Area Cycling Teammate Win: Benjamin Pollack
40 John Clem Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Zach Ross
41 Nathan Barnett Tad Hughes Custom Fit Studio
42 Brian wood 787 racing 787 Racing
43 Darryl Rosenfeld Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Zach Ross
44 James Engle Woodlands Cycling Club Race Team
45 Gordon Richardson Bikesport
46 Frederick Price Joe's Pro Bikes
47 Armando Espinosa jr.
48 Xavier Hernandez
49 Kerman Hammond GS Tenzing
50 Eddie Sanchez Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Zach Ross
51 Scott Crowley
52 Jose Aguilar
53 James Mchugh Griin / Mambo Cycling Team
54 Kevin Gibson Bike Barn Texas Teammate Top 5: Zach Ross
55 Timothy Tirado Bicycle World of Houston
56 Travis Dubose Tad Hughes Custom Fit Studio
57 Philip Shama Shama Cycles Teammate Top 5: Clark Whitley
58 Peter Winski Northwest Cycling Club
59 Kyle Simmons Bike Barn Texas Teammate Top 5: Zach Ross
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 57   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Maurice Northwest Cycling Club
2 Chad Cloud
3 Jesse Johnson Bike Barn (Texas)
4 Jeff Paulsen
5 Brian Menegaz Ham Cycles
6 Michael Kuehnel
7 Scott Boykin
8 Rodney Colletti
9 Troy bassiri ?
10 Joe Self FRESH Racing
11 Kevin Franklin Woodlands Cycling Club Race Team
12 Juan Gil
13 Niels Meissner
14 Christopher Hoover
15 Richard lowell Houston community college Houston Community College
16 Mike Buenaventura FRESH Racing
17 John Ricasio SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
18 Omar Espinoza Northwest Cycling Club Teammate Win: Stephen Maurice
19 Juan Marroquin
20 David Boyle
21 Brad Harkey Ham Cycles Teammate Top 5: Brian Menegaz
22 Kaoru Hosaka Southwest Cycling Club Racing
23 Alfred Cruz SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
24 Ed kronenberger Bayou city racing Bayou City Racing
25 Walter Robles
26 Roy mitchell Sugar cycles factory racing Sugar Cycles Factory Racing
27 Howard Chapman
28 Scott cryan Cook ford/bay area cycling Cook Ford/Bay Area Cycling
29 Olivier Steiner Bayou City Racing
30 Sean Ofield
31 Dac Calderhead
32 Ryan Ruiz SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
33 Luke Haueter
34 Fab Ordonez Ham Cycles Teammate Top 5: Brian Menegaz
35 Enrique Garcia Ham Cycles Teammate Top 5: Brian Menegaz
36 Jordan Baird
37 Joel Nielsen
38 Jaime Jimenez Cougar Cycling
39 David Gutierrez
40 Greg Shotts Woodlands Cycling Club Race Team
41 Samuel Lopez Ham Cycles Teammate Top 5: Brian Menegaz
42 Joshua Orlowski
43 Tim Bennett
44 Gerson Garcia
45 Jack Varcados Bayou City Racing
46 Robert Pollak Houston Community College
47 Jr Pabualan
48 Marco A. perez
49 William Applegate
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 37   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Kremke Bike Barn (Texas)
2 Scott Minard Bayou City Racing
3 David Milham Nick Lopez Tailoring Cycling Team
4 Ryan Crane Momentum Coaching Group
5 Panayiotis Sotiriades PROACTIVE
6 Richard Lamb Southern Elite
7 Brian Niederhaus Bat City Cycling
8 David Almanzan
9 Jason Bentley Bat City Cycling
10 John Ashe Austinbikes/Revenant
11 Rob Gray Southern Elite
12 Pedro Salinas
13 Herman Verhoeven Cook Ford/Bay Area Cycling
14 Rudolph Thomas iii Southern Elite
15 Greg Binion Bike Barn Texas Teammate Win: Kevin Kremke
16 Blake Rich
17 Chris Lowry PROACTIVE Teammate Top 5: Panayiotis Sotiriades
18 Carlos Ortiz
19 Adolfo Alzate
20 Alessandro Desouza Bike Barn Texas Teammate Win: Kevin Kremke
21 Dan Morgan Gulf Coast Cycling Association
22 Kevin Koen Bikelane Houston
23 Robert Sisk Bikesport
24 Xavier Hernandez
25 Frank Karbarz GCCA
26 Christopher Veum GCCA
27 Keith Mccollum Southern Elite
28 Brett Faulk Club Bicycle World of Houston
29 Gordon Richardson Bikesport
30 Alberto Salinas
31 George Borden Bayou City Racing Teammate Top 5: Scott Minard
32 Allan Carreon ADOBO VELO
33 Cruz H rivas
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 16   Cat 4: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Sommers Clean Currents p/b Beyer Kia
2 Scott Munroe TEAM FLAT BELLY ORGANICS
3 Michael Ereli GCCA
4 Charles Huckabee Sugar Cycles Factory Racing
5 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
6 Timothy Murphy Woodlands Cycling Club Race Team
7 Al Kline TEAM FLAT BELLY ORGANICS Teammate Top 5: Scott Munroe
8 Michael Moist Sugar Cycles Factory Racing Teammate Top 5: Charles Huckabee
9 Hill Swift GCCA Teammate Top 5: Michael Ereli
10 Val Lincecum Southwest Cycling Club Racing
11 C Jerry vargas Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Robert Mccallum
12 Kevin Lynch The Woodlands Cycling Club
13 Stan Poe Bike Barn (Texas)
14 Rolf Laub Bikesport
15 Timothy Mcduff Bike Barn (Texas)
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Macleod Williams Southern Elite
2 Lance Mooney Northwest Cycling Club
3 Xavier Williams Southern Elite Teammate Win: Macleod Williams
4 Duncan Coleman 787 Racing
5 Alexander Gonzalez
6 Timothy Tirado Bicycle World of Houston
7 Joshua Gibson Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Lance Mooney
8 Nicholas Minnery Southern Elite/Sun & Ski Sports Teammate Win: Macleod Williams
9 Aidan Allocer
10 Ian Anderson Bicycle-Heaven
11 Austin Schneider Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Lance Mooney
12 Camren Ordaz Bike Barn (Texas)
13 Emmanuel Ocampo
14 Alexander Bartz Southwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Dominguez
2 Stefano Rosellini Team Delirium Racing
3 Scott Sharrar Bayou City Racing
4 Jesper Christensen
5 Jeff Paulsen
6 Brandon O'neal Woodlands Cycling Club Race Team
7 John martin Bikesport Bikesport
8 Gregg Goodwin Team Bicycles Inc.
9 Manuel Alba Nick Lopez Tailoring Cycling Team
10 Jeff Bradley Southwest Cycling Club Racing
11 Paul Wakefield The Mules International Cycling Tea
12 Kurt Ederhoff Cook Ford/Bay Area Cycling
13 Kai Dussling Northwest Cycling Club
14 Michael Adams Woodlands Cycling Club Race Team
15 Luis Gomez Griin / Mambo Cycling Team
16 Tom Tran Nick Lopez Tailoring Cycling Team
17 Oscar Barreto
18 James Courtier Southwest Cycling Club Racing
19 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
20 Kevin Franklin Woodlands Cycling Club Race Team
21 Chuck Terrell
22 Cesar Gomez Adrenaline Cycling Club
23 Mark Brown Bike Barn (Texas)
24 Cody Pedigo Northwest Cycling Club
25 Gregory Merrell Bayou City Racing Teammate Top 5: Scott Sharrar
26 James Connolly Bike Barn (Texas)
27 Scott cryan Cook ford/bay area cycling Cook Ford/Bay Area Cycling
28 Kevin Gibson Bike Barn Texas
29 Joel Shewry Team Bicycles Inc.
30 Ben Parsons Sportsman & Ski Haus
31 Jason Anderson
32 Brian Payne Miami University-Oxford
33 John Madden Sugar Cycles Factory Team
34 Scott Boykin
35 Robert Dole Northwest Cycling Club
36 Eric Larson Southwest Cycling Club Racing
37 Michael baker Tbi - dedicated race team TBi - Dedicated Race Team
38 Hai Pham Cook Ford/Bay Area Cycling
39 Vernon Mcdonald
40 Andrew Detablan
41 Mark Schusterman Texas Pro Health Racing
42 Doug Baysinger Shama Cycles
43 Daniel Corey Bike Barn Texas
44 Victor Williams Bike World Racing
45 James Ortego
46 Darryl Rosenfeld Bike Barn (Texas)
47 Randy Warren
48 Frank Schillaci Cook Ford/Bay Area Cycling
49 Cruz H rivas
50 Xavier Hernandez
51 Jerrick Juliette
52 Brad Swaim Bike Barn Texas
53 Philip Shama Shama Cycles
54 Igor Jaramillo Northwest Cycling Club
55 Lee Keeling Boneshaker Project
56 Robert Diaz Bike Barn Texas
57 Joel Turner Cook Ford/Bay Area Cycling
58 Brian Jackson
59 Robert Montgomery
60 Kerman Hammond GS Tenzing
61 Hao Le Southwest Cycling Club Racing
62 Jeremy Paquette
63 Kym Fontana
64 Steven Segal Southwest Cycling Club Racing
65 Kenneth Prine Northwest Cycling Club
66 Mark Barnett
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 40   Cat 5: 20   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Blackgrove ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Projec
2 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity
3 Stefan Rothe Tulsa Tough Racing pb ICEdot
4 Logan Hutchings ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Projec Teammate Win: Heath Blackgrove
5 Adam Koble
6 Brant Speed Pedal Hard Cycling
7 Tristan Uhl ATC Racing
8 Bryan Fawley Dallas Bike Works
9 Jeffrey Labauve GS Tenzing
10 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Michael Pincus
11 Carlos vargas Think finance p/b trek bike stores Think Finance p/b Trek Bike Stores
12 Elkin Arteaga Dallas BIke Works
13 Devin Carroll
14 Alberto Covarrubias
15 Beau Edwards Bicycle-Heaven
16 Tor Berge
17 Chris Lowry PROACTIVE
18 Alec Aldape Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Michael Pincus
19 Bill Quach Southern Elite/Sun & Ski Sports
20 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
21 Shawn Small GS Tenzing
22 Abdias Benjamin hernandez Houston Community College
23 Chad Hardt Austinbikes/Revenant
24 John Wilmeth PROACTIVE
25 Justin Leighton GS Tenzing
26 Kenneth Day GS Tenzing
27 David Milham Nick Lopez Tailoring Cycling Team
28 John Trujillo
29 James Perrin Bike Barn (Texas)
30 Pedro Martinez Southern Elite/Sun & Ski Sports
31 Brendan Sharpe Austin Bikes/ Mobil 1
32 John Ashe Austinbikes/Revenant
33 Glen Watson Bike Barn Texas
34 Mario Arroyave Think Finance p/b Trek Bike Stores
35 Luis Galaviz Fayetteville Wheelmen
36 Mason Quintana Austin Bikes/ Mobil 1
37 Jonathan Hughes Austin Bikes/ Mobil 1
38 Jason Bentley Bat City Cycling
39 William Fiser GS Tenzing
40 Ruarri Day-stirrat 787 Racing
41 Paul Carty Austin Bikes/ Mobil 1
42 Scott Veggeberg GS Tenzing
43 Jonny Sundt
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meredith Bunkers The Mules International Cycling Tea
2 Tracy Jones Bayou City Racing
3 Lisa Shaw Southwest Cycling Club Racing
4 Natalie Kurz Bayou City Racing
5 Brooke Williamson Shama Cycles
6 Cynthia Covarrubias
7 Christie Tracy Team ALS
8 Kathy Garrett Southwest Cycling Club Racing Teammate Top 5: Lisa Shaw
9 Brittany Parffrey
10 Audrey Wanger Southwest Cycling Club Racing Teammate Top 5: Lisa Shaw
11 Rebecca Forsyth Southern Elite/Sun & Ski Sports
12 Amira Fawcett Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
13 Jessie Tsai Bayou City Racing Teammate Top 5: Tracy Jones
14 Michele fowler Shama cycles Shama Cycles Teammate Top 5: Brooke Williamson
15 Inna Wirawan Northwest Cycling Club
16 Kelsey Mcarthur
17 Jody Rice
18 Margaret Pacheco
Finishers: Cat 4: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Mckenna Jubilee Subaru
2 Michelle Montoya Jubilee Subaru Teammate Win: Claire Mckenna
3 Mandy Heintz Shama Cycles
4 Kim Ciolli River City Market Racing
5 Kim Jennings Jubilee Subaru Teammate Win: Claire Mckenna
6 Monica Hyslop PARK PLACE DEALERSHIPS
7 Ash Duban Comanche Racing
8 Amy Brown
9 Jennifer Wagner Shama Cycles Teammate Top 5: Mandy Heintz
10 Melissa Kuliska
11 Anne Duytschaever Cook Ford/Bay Area Cycling
12 Michelle Hayner Velossimo Racing
13 Kelly Martinez River City Market Racing Teammate Top 5: Kim Ciolli
14 Laura Meichan Shama Cycles Teammate Top 5: Mandy Heintz
15 Courtney Bach ThinkFinance Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Jones Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1