Log In
Gary Glickman Memorial Criterium • May 25 2013
Mostly Cloudy, 80 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Powers Matrix/RBM
2 Warren Woodbury Bicycle-Heaven
3 Allen Abell Bicycle-Heaven
4 Paul Bonds Oklahoma City Velo Club
5 Ryan Boudreaux Herring Gas Cycling Team
6 Janne Hamalainen Tulsa Tough Racing pb ICEdot
7 Dirk Fruhling PARK PLACE DEALERSHIPS
8 Danny Hayden FRESH Racing
9 Charles Dixon Austinbikes/Revenant
10 Michael Morgovnik Team Wooly Mammoth
11 Ben Sewell KingRacingGroup
12 Michael Wert GS Tenzing
13 Jay Hawkins Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Paul Bonds
14 Bryan Reid Colavita Racing
15 Michael Brown McKinney Velo Club
16 Michael Braden FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
17 Peter Beland Walmart/Baugh Financial
18 Bryan Mcvey Neoteric Racing
19 Brian Niederhaus Bat City Cycling
20 John Lasorsa Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Paul Bonds
21 Frank Moak Herring Gas Cycling Team Teammate Top 5: Ryan Boudreaux
22 ? Bret ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Projec
23 Boyd Wallace Dallas Bike Works
24 Robert Baatz Corinth Cycling/Harden Dental
25 Rick Francis Mirage
26 Derek Whisenhunt Corinth Cycling/Harden Dental
27 Roland San miguel Corinth Cycling/Harden Dental
28 Rob Gray Southern Elite
29 Mark Rawlings GS Tenzing
30 Carl Hentschel GS Tenzing
31 Eric Warnsman Bicycle-Heaven Teammate Top 5: Warren Woodbury
32 Brian Handal Griin / Mambo Cycling Team
33 Brad Price McKinney Velo Club
34 Stephen Borski PACC
35 Juan Gutierrez Local Velo
36 Joseph Jakofcich Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Paul Bonds
37 Carter Johnston Bike Lab
38 Jason Codianne Sugar Cycles Factory Racing
39 Richard Lamb Southern Elite
40 Bob Cummings PARK PLACE DEALERSHIPS
41 Antonio Latto Austin Nationals Cycling
42 Robert Watson Rockwall Cycling
43 Chris Kutach Matrix Cycling Club
44 Patrick Robinson 360 Racing
45 James Gillum SimplexQ Racing Team
46 Gary Dutschmann Mirage
47 R Les terrill Dallas BIke Works
48 Joseph Lacour Colavita Racing, Inc.
49 Frank Karbarz GCCA
50 Brent Aston Mirage
51 John Gillum SimplexQ Racing Team
52 Dan Morgan Gulf Coast Cycling Association
53 Robert Dole Northwest Cycling Club
54 Steven Chaos thompson Dallas Bike Works
55 Andrew Boone FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
56 Bradford Weddell Mirage
57 Manuel Alba Nick Lopez Tailoring Cycling Team
58 Anthony Marlar
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 17   Cat 3: 23   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Munroe TEAM FLAT BELLY ORGANICS
2 Joseph Jakofcich Oklahoma City Velo Club
3 Janne Hamalainen Tulsa Tough Racing pb ICEdot
4 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
5 Joseph Giardano GS Tenzing
6 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
7 Max Miley Matrix Cycling Club
8 Martin Soetaert Bat City Cycling
9 Michael Ereli GCCA
10 Stanton Kruse FCS Cycling
11 Jorge Merle PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Bill Shirer McKinney Velo Club
13 Jairo Garcia
14 Barry Klunder Team Bicycles inc
15 Paul Brent fletcher
16 Jeffry Fene McKinney Velo Club
17 Darrell Hull Corinth Cycling/Harden Dental
18 Nard Moseley KingRacingGroup
19 Bill Ketterer Mirage
20 Jeffery Scherer Team Bicycles Inc.
21 Paul Carroll LiftMaster-Tuneros Racing
22 Timothy Murphy Woodlands Cycling Club Race Team
23 Michael Steeves Plano Athletic Cycling Club/PACC
24 Mark Littell Systeme E
25 Steve Sprinkle
26 Stephen Stewart GS Tenzing Teammate Top 5: Joseph Giardano
27 Quintin Boehmisch Team Bicycles Inc.
28 George Dias Tri-City Bicycles
29 Douglas Darling TBi - Dedicated Race Team
30 Daniel Tinklepaugh Matrix Cycling Club
31 Greg Piske
32 Jon Kieffer Mirage
33 Brent Sears Team Bicycles inc
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Singer Matrix/RBM
2 Bradyn Smith Matrix Cycling Club
3 Steven Stroik
4 Ian Anderson Bicycle-Heaven
5 Andre Arsenault S3 Racing team
6 Gabriel Porterfield International Christian Cycling Clu
7 Reydesel Garcia Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Bradyn Smith
8 Logan Maxey Cadence Cyclery
9 Chase Widener Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Bradyn Smith
10 Davis Whitaker
11 Jacob Shepherd
12 Henry Ballard PACC
13 William Felts 360 Sports
14 Carson Roffman
15 Ryan Terry Mirage
16 Ben Gray Southern Elite
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Carlson Matrix/RBM
2 Sebastian York Matrix Cycling Club
3 Connor Herrington KingRacingGroup
4 Will Hughes FRESH Racing
5 Sawyer Currie DNA Racing
6 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling T3Multisports Elite Junior Cycling
7 Zach Smith PARK PLACE DEALERSHIPS
8 Connor simmons ?
9 Nicholas Mcright Slipstream-Craddock Junior Developm
10 Jay Myers DNA Racing Teammate Top 5: Sawyer Currie
11 Rob Sandusky Matrix/RBM Teammate Win: Zachary Carlson
12 Bryan Boydstun
13 Macleod Williams Southern Elite
14 Emiliano Morales FG Law Racing
15 Johnpaul Blanton Matrix/RBM Teammate Win: Zachary Carlson
16 Dylan Gray Williams Racing Academy
17 Connor Bazley Nac Velo-The Bike Shop
18 Matthew Hayes Southern Elite/Sun & Ski Sports
19 Pedro Zaragoza
20 Alex Bumpers PARK PLACE DEALERSHIPS
21 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk Juniors
22 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
23 Xavier Williams Southern Elite
24 Thomas Baert Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Sebastian York
25 Timothy Tirado Bicycle World of Houston
26 Chris Degenaars PARK PLACE DEALERSHIPS
27 Albert Nava PARK PLACE DEALERSHIPS
28 Alec Turner
29 Hunter Hinton
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 10   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Cole ThinkFinance Racing
2 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity
3 Jason Waddell Tulsa Tough Racing pb ICEdot
4 Monica Hyslop PARK PLACE DEALERSHIPS
5 Geoff Godsey Kenda Pro Cycling p/b GearGrinder
6 Augusto Sanchez
7 Allison Atkinson ATC Racing
8 Juan Magallanes
9 Michael Dawdy Rockwall Cycling
10 Kim Jennings Jubilee Subaru
11 Kyle Sigl Think Finance p/b Trek Bike Stores
12 Michael Lalla Plano Athletic Cycling Club/PACC
13 Claire Mckenna Jubilee Subaru
14 Heath Blackgrove ELBOWZ RACING p/b Boneshaker Projec
15 Bryan Duvall Team Soundpony
16 Shaun Moffett Bike World Racing
17 Ryan Dewald Mainline Cycling
18 Carlos vargas Think finance p/b trek bike stores Think Finance p/b Trek Bike Stores
19 John Mckelvy Dallas Racing
20 John Delong VeloShine Cycling Team
21 Francisco Matamoros
22 Leonardo Frayre Firefighters Cycling Association
23 Stefan Rothe Tulsa Tough Racing pb ICEdot Teammate Top 5: Jason Waddell
24 Mario Arroyave Think Finance p/b Trek Bike Stores
25 Jess Parker Team Air Assurance/Tulsa Connect
26 Cailean Carlberg Team Soundpony
27 Collin Davis Plano Athletic Cycling Club/PACC
28 Ryan Dromgoole PACC
29 Enoc Ishida Dallas BIke Works
30 Jorge Alvarez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
31 Beau Lee DNA Racing
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clay Thompson Matrix Cycling Club
2 Ronald Lillis Crest/RBM Cycling
3 David Parks Mirage
4 Whitney Fanning Jubilee Subaru
5 Charles Hetrick Oklahoma City Velo Club
6 Les Banta Oklahoma City Velo Club
7 Ted Larson Mirage Teammate Top 5: David Parks
8 Mark Rau
9 Jim Dolan Rockwall Cycling
10 Frank Sohm Dallas Racing
11 Richard Vincent Matrix Cycling Club Teammate Win: Clay Thompson
12 Douglas Clark FCS Cycling
13 Frederic Schmid Jubilee Subaru Teammate Top 5: Whitney Fanning
14 Dale Harless Apex Racing Team
15 Ernest Mcafee Matrix Cycling Club Teammate Win: Clay Thompson
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glen Dyson GS Tenzing
2 Douglas Ray Crest/RBM Cycling
3 Josue Ramos Dallas Racing
4 Rhett Mckeller McKinney Velo Club
5 Gregg Goodwin Team Bicycles Inc.
6 Chad Bagnell Rockwall Cycling
7 Chuck Lafferty FRESH Racing
8 Johnny Cox LiftMaster-Tuneros Racing
9 Derrick Saunders Colonel's /Sho-Air
10 Scott Giancola McKinney Velo Club Teammate Top 5: Rhett Mckeller
11 Stefano Rosellini Team Delirium Racing
12 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
13 Anthony Rosich Rozik
14 Joel Shewry Team Bicycles Inc. Teammate Top 5: Gregg Goodwin
15 Lin Waters PACC
16 Rodger Nutt Cadence Cyclery
17 Kent Mcquade Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Douglas Ray
18 Chris Guidry Team Air Assurance/Tulsa Connect
19 Andrew Jones Dallas Bike Works
20 James Johnson PACC
21 Troy Anderson PACC
22 Danny Finlan Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Douglas Ray
23 William Hughes FRESH Racing
24 Clint Siddons Joe's Pro Bikes
25 Michael Winders McKinney Velo Club Teammate Top 5: Rhett Mckeller
26 Eamon Oreilly
27 Paul Carroll LiftMaster-Tuneros Racing
28 Robert Dole Northwest Cycling Club
29 Matthew Tinonga PACC
30 Phillip Pena Mirage
31 John Supplee Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Douglas Ray
32 Steve Sprinkle
33 Ian Moore Squadra Di Servitori
34 Marcos Ferreyra
35 Alexander Link PACC
36 Michael baker Tbi - dedicated race team TBi - Dedicated Race Team Teammate Top 5: Gregg Goodwin
37 Kevin Kohler PARK PLACE DEALERSHIPS
38 Jeffrey Noon
39 Brad Boulton Team Bicycles inc Teammate Top 5: Gregg Goodwin
40 Clint Westhoff
41 Kelly Mullarkey
42 Brad Jay Joe's Pro Bikes
43 Brent Sears Team Bicycles inc Teammate Top 5: Gregg Goodwin
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 39   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayla Sterling ExergyTWENTY16
2 Samantha Runnels ATC Racing
3 Solymar Rivera PARK PLACE DEALERSHIPS
4 Kaylee Bazley
5 Ashley Weaver MSU / Hotter'N Hell Hundred
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Bradley Jubilee Subaru
2 Michelle Hayner Velossimo Racing
3 Sheri Rothe Jubilee Subaru Teammate Win: Danielle Bradley
4 Ash Duban Comanche Racing
5 Andrea Thomas ThinkFinance Racing
6 Tiffany Stewart Threshold Endurance & Wellness
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Estefy Gonzalez T3Multisports Elite Junior Cycling
2 Lily Howe T3Multisports Elite Junior Cycling Teammate Win: Estefy Gonzalez
3 Rebecca Rivers T3Multisports
4 Ann Weigel GS Tenzing
5 Whitleigh Powell GS Tenzing
6 Katie Noah PARK PLACE DEALERSHIPS
7 Kara Bazley
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Flora Yan University of North Texas
2 Christina Koeppe Team TIBCO II
3 Madison Curry Matrix Cycling Club
4 Victoria Kanizer 360 Sports
5 Hailey Howe T3Multisports
6 Payton Maness Mad Duck Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Smith Rouse/Oogie Racing
2 Ginny King KingRacingGroup
3 Michelle Montoya Jubilee Subaru
4 Caryn Montague ThinkFinance Racing
5 Tracy Christenson Rockwall Cycling
6 Jennifer Prim
7 April Wright Dallas Bike Works
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Smith Rouse/Oogie Racing
2 Catherine Moore ThinkFinance Racing
3 Suzanne Goodwin McKinney Velo Club
4 ? Kathleen ThinkFinance Racing
5 Karla Rivers
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayla Bass FRESH Racing
Finishers: Cat 4: 1