Log In
Hagerstown Challenge Criterium • Jul 6 2013
Series: MABRA BAR 2013
Clear, 86 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Donald Brew DC Velo Limited
3 David Fuentes dope SEAVS/Haymarket
4 Jared Nieters SEAVS/Haymarket
5 Jose Escobar BATTLEY DUCATI p/b Spokes Etc.
6 Sean Barrie BATTLEY DUCATI p/b Spokes Etc.
7 Daniel Villaflor-drumwright 32NCSI p/b VTV
8 Eric Boone Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Antony Barsi
9 Ryan Mckinney Clean Currents p/b Beyer Kia
10 John Dove VeloWorks-Spokes Etc
11 Michael Stearns SEAVS/Haymarket Teammate Top 5: David Fuentes
12 Ramon Benitez
13 Mark Warno AVC/Team Hagerstown-Washington Co
14 Greg Capelle Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Antony Barsi
15 Byron Horgash Lateral Stress Velo Inc.
DNF R Cameron holland James River Velo Sport
DNF Russell Weber Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Antony Barsi
DNF Matt Mcloone BATTLEY DUCATI p/b Spokes Etc. Teammate Top 5: Jose Escobar
DNF Roman Semenov Route 1 Velo
DNF Harry Fang National Capital Velo Club/UnitedHe
DNF David Brookes Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Antony Barsi
DNF Russell Langley BATTLEY DUCATI p/b Spokes Etc. Teammate Top 5: Jose Escobar
DNF Gregoire Faber National Capital Velo Club/UnitedHe
DNF Pedro Hijar Syn-Fit Race Team
DNF Mark Hyatt NCVC/UnitedHealthcare
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 10   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Wheeler NCVC/UnitedHealthcare
2 Jim Smittkamp NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Evan Wheeler
3 Christopher Hair NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Evan Wheeler
4 Matthew Mchugh National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Evan Wheeler
5 Matt Mcloone BATTLEY DUCATI p/b Spokes Etc.
6 Guy Tawney
7 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
8 Roman Semenov Route 1 Velo
9 John Dove VeloWorks-Spokes Etc
10 Alexander Brown NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Evan Wheeler
11 Douglas Philippone
12 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor
13 Dan Schwartz National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Win: Evan Wheeler
14 Byron Horgash Lateral Stress Velo Inc.
15 Peter Bond Rock Creek Velo
16 Victor Pradel REVEL Racing/CycleLife
17 Stokely Samuel Artemis
18 Derek Wilson Whole Wheel Velo Club
19 Shawn Fenty Clean Currents p/b Beyer Kia
20 Paul De santis Kelly Benefit Strategies/LSV
21 Will King Bayside Velo/Bike Doctor
22 Patrick Hogan ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
23 Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F
24 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc
25 Patrick Dolan District Velocity Racing
26 Charles Kyle US Military Cycling Team Fueled by
27 Jeffrey Sanders AVC/Team Hagerstown-Washington Co
28 Michael Spinnler Antietam Velo Club Inc
29 Matthew Albanese Annapolis Bicycle Racing Team
30 Neil Schirmer Clean Currents p/b Beyer Kia
31 James Miceli ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Jacob Vellaccio Squadra Coppi
DNF Joseph Jefferson Antietam Velo Club Inc
DNF Isaac Kaplan GS CycleLife Development Cycling
DNF Tyler Waldron ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
DNF Ryan Collins GS CycleLife Development Cycling
DNF Clifton Gray Artemis
DNF Robert Helms Kelly Benefit Strategies/LSV
Finishers: Cat 3: 35   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anwar Gorham Artemis
2 Justin Yeash Villanova Cycling
3 Scott Slusher Arrow Bicycle
4 Eric Schmidt NCVC/UnitedHealthcare
5 Taylor Pearman Virginia Polytechnic University
6 Matthew Dantas-mccutcheon
7 Hans Manzke Arrow Bicycle Teammate Top 5: Scott Slusher
8 Michael Russo Squadra Coppi
9 Drake Jordan
10 Marc Edmonds
11 Luke Osborn C3-Twenty20cycling.com
12 Ryan Jenkins The Bike Lane
13 David Bodkin Syn-Fit Race Team
14 Brian Frazier Team Traveller
15 Allen Traylor PTS Racing
16 Brian Meadowcroft Evolution Cycling Club p/b Long & F
17 Andrew Friend
18 Brian Whitesell ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
19 Howard Tyndle Artemis Teammate Win: Anwar Gorham
20 Dan Martin The Bike Rack Racing
21 Eric Brooks
22 David Stryffeler PTS Racing
23 Joshua Wadsworth District Velocity Racing
24 Michael Better Rock Creek Velo
25 Francois Bru Whole Wheel Velo Club
26 M Ted dorsey Artemis Teammate Win: Anwar Gorham
27 Syd Lea T.E.A.M. Fuji
28 Nick Caddenhead ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
29 Mark Youngblood Team Integrity
30 James Maiden Annapolis Bicycle Racing Team
31 Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Eric Schmidt
32 Craig Terry Team Integrity
DNF Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Daniel Proulx
DNF Peter Steyaert PTS Racing
DNF Robert Lea T.E.A.M. Fuji
DNF Jonathan Mack Artemis Teammate Win: Anwar Gorham
DNF Dennis Short Prince William Elite Racing (PoWER)
DNF David Horowitz
Finishers: Cat 4: 31   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stewart Staton
2 Matthew Mcatee Lateral Stress Velo Inc.
3 Caleb Oliver Ocean Velo Club
4 Alexander Mcrae Ocean Velo Club
5 David Duvall Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Chuck Coleman Lateral Stress Velo Inc.
7 Mark Madden Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: David Duvall
8 Viacheslav Slavin National Capital Velo Club/UnitedHe
9 Chris Brennan
10 Andrew Bowers HPC
11 Adrian Jones
12 Jeff Bowers HPC/LIST
13 Ed Kantner AVC/Team Hagerstown-Washington Co
DNF Peter Doyle
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ainhoa Perez-diez ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
2 Dori Buckethal NCVC/UnitedHealthcare
3 Michelle Miller Artemis
4 Kelley Bethoney Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Wendy Ulmer Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 Nicole Raspa Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Ainhoa Perez-diez
8 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Kelley Bethoney
DNF Chris Kelley Team Kenda presented by RACC
DNF Leslie Jennings
DNF Jennifer Cheng National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Dori Buckethal
DNF Janelle Hubbard Team Kenda
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Breed National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Tara Taylor TayloredFit
3 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 Diane Harris
5 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Adrienne Mccray Artemis
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Crystal Carey National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Beth Catherwood NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Crystal Carey
3 Kaitlyn Mittan Artemis
4 Carole Harris Artemis
5 Kirsten Brew Artemis
6 Iris Ford Artemis
7 Siew-ching Chin Artemis Teammate Top 5: Kaitlyn Mittan
DNF Claudia Gonzalez martinez NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Crystal Carey
Finishers: Cat 4: 8