Log In
Tour de Grandview • Jun 28 2013
Partly Cloudy, 81 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Martin Panther/Bakehouse Granola
2 Chad Burdzilauskas TEXAS ROADHOUSE
3 Andrew Seitz Panther/Bakehouse Granola Teammate Win: Paul Martin
4 Ryan Knapp Panther/ Bakehouse
5 Brendan Cornett United Healthcare of Georgia p/b Th
6 Ryan Dewald Team Skyline
7 Johnathan Freter Panther / Bakehouse Inn
8 Jeremy Grimm Pure121 Endurance
9 Jared Babik gpoa
10 Geron Williams CRCA/Foundation
11 Stephan Hirsch United Healthcare of Georgia p/b Th Teammate Top 5: Brendan Cornett
12 Jeffrey Pendlebury Panther bakehouse Teammate Top 5: Ryan Knapp
13 Kirk Albers Panther / Bakehouse Teammate Top 5: Ryan Knapp
14 Kyle Perry Team Upland Brewing
15 Sean Piper Freddie Fu Cycling Team
16 Matt Bole Merrill Lynch Cycling
17 Andrew Clarke Panther / Bakehouse Teammate Top 5: Ryan Knapp
18 Timothy Jenkinson Cleveland Clinic/RGF pb Felt
19 Dan Greene Iron City Bikes
20 Justin Lowe GLOBALBIKE RACING
21 Parker Kyzer Cleveland Clinic Sports Health/RGF
22 Dylan Degan Mission Source
23 Kevin Henschel Cleveland Clinic Sports Health/RGF
24 Andrew Scarano United Healthcare of Georgia p/b Th Teammate Top 5: Brendan Cornett
25 Jonathan Atwell PANTHER
26 Martin Vecchio Panther Bakehouse Teammate Top 5: Ryan Knapp
27 Ryan Shean Team Upland Brewing
28 Hendra Palisades Ohio State University
29 Stefan Kadar RGF
30 Chris Kroll Team Upland Brewing
31 Aaron Cruikshank WAS Labs Cycling
32 Tanner Hurst NASHVILLE CYCLIST
33 Robert Sroka Lake Effect
34 David Neis Merrill Lynch Cycling
35 John Woods Team Upland Brewing
36 Ryan Sullivan United Healthcare of Georgia p/b Th Teammate Top 5: Brendan Cornett
37 John Grant TEXAS ROADHOUSE Teammate Top 5: Chad Burdzilauskas
38 Jake Lifson team gpoa
39 Stephen Cummings gpoa
40 Mathew Meunier NasvhilleCyclist.com
41 Tim Hall NASHVILLE CYCLIST
42 Douglas Ansel Team Upland Brewing
43 Steve Bedilion Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
44 Abraham Mcnutt TEAM DAYTON
45 Noah Kinney McDonald's Cycling Team
46 Andy Prickett Merrill Lynch Cycling
47 Andrew Otte Team Upland Brewing
48 Samuel Wright ZWS Bertoli
49 Brent Goetz Midland Brewing Company
50 Rob Evans NGCA/Mission-Source.com
51 Eric Kirk NGCA - Team Mission Source
52 Thomas Herman national engineering
53 Jonathan Wood OSU
DNF Michael Schroeder Team Upland Brewing
DNF Craig Merritts CAT Racing/Pitt Elite Velo
DNF John Heffner Cleveland Brothers CAT - Big Bang B
DNF Ernesto Marenchin wats labs
DNF John Puffer KENTUCKY FLYERS
DNF Anthony Viton BSM Cycling
DNF Thomas Frueh WAS Labs Cycling
DNF Scott Catanzaro Bandwidth.com/Revolution Fitness
DNF Benjamin Bryant Unattached
DNF Mark Gori SPIN SPIN
DNF Paul Dentel University of Cincinnati Cycling Cl
DNF David Chernosky Cleveland Clinic Sports/RGF Cycling
DNF Matt Celek Ride On Wooster
Finishers: Cat 1: 34   Cat 2: 25   Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Appel
2 Adam Downs Merril Lynch p/b Team Dayton
3 Cory Muth BSM Cycling
4 Bradley Morgan ZWS Bertolli
5 Brent Bachman Unattached
6 Trevor Miller Olympus Cycling
7 Nicholas Vorwerk ProChain/Turner
8 Robert Sherman Merrill Lynch Cycling
9 Joshua Neider MYC Michigan Youth Cycling
10 Weston Flickinger turner/prochain
11 Jeff Kompa Team Spin / Litzler Automation
12 Joseph Pallotto LAKE EFFECT
13 Dylan Hayda Was Labs Cycling
14 Jacob Henningsen University of Cincinnati Cycling Cl
15 Andrew Eastman Headwind Cycling
16 David Rich Merrill Lynch Cycling
17 Chris Neag SnakeBite Racing
18 Michael Minard Stark Velo
19 James Couvillion LES AMIS CBC DEVO
20 Blair Fraley Backroom Coffee Roaster pb: Trek St
21 Collin Snyder Michigan Youth Cycling
22 Zachary Chappell SnakeBite Racing
23 Erik Albers Speedway Wheelmen
24 Brian Decann Michigan Youth Cycling
25 Gerald Burkett World Cup Ski & Cycle Racing Team
26 Christopher Grisvard
27 Andrew Hague Backroom Coffee Roasters pb: Trek S
28 Sean Burkey Was Labs Cycling
29 Mike House ASTELLA ONCOLOGY
30 Gary Burkholder SnakeBite Racing
31 Billy Mathys Allied Health/Ritte
32 James Turner TEAM IPRO
33 Christian Fischer Ohio Orthopedic / Team 614
34 Logan Leland National Engineering
35 Doug Mcconaha Olympus Homes Cycling Team
36 Troy Chipka RIDE ON
37 Jeff Grzybowski cleveland clinic
38 Jim Gilmore Allied Health/Ritte
DNF Mitchell Tallan Backroom Coffee Roasters
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Direen Paradise Garage Racing
2 Brandon Shaw COBC - National Engineering
3 Aaron Daniels Cap City Cycling
4 Samuel Kieffer COBC- National Engineering
5 Nathan Cebula Pure 121 Endurance
6 Mark Sobb Team Red Bike
7 Ryan Mcloughlin Team SixOneFour
8 John Sternen Team Spin/Litzler Automation
9 Shawn Aker Team Six One Four
10 Rick Voithofer Team SixOneFour
11 Mike Podrosky
12 Daniel Brown Team Athens
13 Alex Hackney TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
14 Spencer Hackett Cap City Cycling Teammate Top 5: Aaron Daniels
15 Dave Bartels Lake Effect Racing
16 Peter Gorzynski ZWS/Bertolli
17 Brian Large Headwind Cycling
18 Aaron Mowery Team Hedwind
19 Nick Mossing Maumee Valley Wheelmen
20 Mike Peiffer Team Red Bike
21 Rob Luikart Paradise Garage Racing Teammate Win: Josh Direen
22 Ken Buddell
23 Doug Carraway Team Six One Four
24 Mark D'annibale ghisallo
25 Tony Mellott Backroom Coffee Roasters
26 Nathan Fields
27 Oleg Shalygin SNAKE BITE RACING
28 Nick Immell
29 Joshua Ebert Team Dayton/Merryll Lynch Cycling
30 David Chambers A World of Pain
31 John Kieffer
32 Mike Egnot
33 David Cox Team Dayton Merrill Lynch Cycling
34 Daniel Mccarty CHAMPION CITY
35 Neil Wengerd Headwind Cycling
36 Timothy Trentel SPIN SPIN
37 Steve Herron
38 Luke Manning unattached
39 Evan Shaw Team Athens
40 Justin Brown Paradise Garage Racing Teammate Win: Josh Direen
41 Grant Karting
42 Andrew Lee UPPER ARLINGTON
43 Randy Liu
44 Dan Rapp Headwind Cycling
45 Mark Risser
46 Jeffrey Youngs Team Dayton/Merryll Lynch Cycling
47 Adam Burns Team Hammer Nutrition
48 Leo Lackey
49 William Buckwalter RIDE ON WOOSTER
50 David Adams
51 George Conti A World Of Pain
52 Allen Dennison CKW Racing
53 John Dowler Team Athens
54 Geoffrey Albert Team Six One Four
55 Omar Ayala
56 Danny Alarcon Backroom Coffee Roasters
57 Mirto Monroy
58 James Karlovec
59 Michael Van hook Ski Utah
60 Aaron Matthews Team Dayton Bicycling
61 Zachary Newcome UPPER ARLINGTON
62 Kyle Zander University of Kentucky
63 Todd Alt Buckeye Cycling Club
64 Joseph Burton
65 Neal Schmitt TEAM 614
66 Joseph Lawhorn
67 Frank Strang mvc
68 Jeff Logue TEAM LAS VEGAS
69 Jeremy Collins
DNF David Tidd Team Dayton-Merrill Lynch Cycling
71 David Farnham capcity
72 Richard Meldman
73 Corey Anderson Kids Race Sports Development
74 Kazuhiro Masamori
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 26   Cat 5: 42   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenette Williams JEFFS BIKE SHOP
2 Tate Devlin High Country Devo
3 Samantha Brode CLEVELAND CLINIC
4 Sally Price cleveland clinic
5 Stephanie Breslin de sosa Ghisallo Cycling Team
6 Kellie Strang cleveland clinic
7 Kayla Starr Queen City Wheels
8 Luanne Murray TEAM DAYTON
9 Heather Cunningham
10 Katie Arnold Backroom Coffee Roasters
11 Hollis Lyman TEAM 614
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anneke Frankemolle Cleveland Clinic
2 Victoria Steen TEAM 614
3 Marnie Rognlien Summit Freewheelers
4 Emily Palmer
5 Heidi Marshall Team Roll
6 Marie Rote Snakebite
7 Amy Leroy Paradise Garage Racing
8 Pei-i Wu Team 614 Teammate Top 5: Victoria Steen
9 Jane Geisse Spin/Litzler Automation
10 Kim Cory Backroom Coffee Roasters
11 Kristie Niehus Ride On
DNF Lisa Chipka Ride On
DNF Emily Wallace Ohio Cycle Works/ Summit Freewheele
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 8