Log In
Sylvania Cycling Classic • Jul 7 2013
Mostly Cloudy, 75 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Skorupskas Team O2 / Cadieux Bicycling Clu 0:39:14.43
Off The Front
2 Collin Snyder Mi Youth Cycling scholarship 0:39:14.90
Off The Front
3 Matt Acker Freewheeler Racing 0:39:28.23
1
4 Joseph Pallotto Lake Effect 0:39:28.52
2
5 Jeff Kempa Spin/Litzler Automation 0:39:28.58
3
6 Trevor Miller Olympus Cycling 0:39:28.64
4
7 Dylan Hayda WASlabs cycling 0:39:29.11
5
8 Joshua Neider Michigan Youth Cycling 0:39:29.32
6
9 Adam Sulkes RACING GREYHOUNDS 0:39:29.42
7
10 Cory Muth BSM Cycling 0:39:29.58
8
11 Richard Hummel Revolution Racing p/b Midland Brewi 0:40:14.74
1
12 Logan Leland Central Ohio Bicycle Club 0:40:14.74
2
13 Douglas Burcicki Team O2 / Cadieux Cafe 0:40:14.75
3
14 David Rich Merrill Lynch Cycling 0:40:14.76
4
15 Renato Sosa Ghisallo Cycling Team 0:40:14.76
5
16 Ian Broadhead Team Lake Effect 0:40:14.77
6
17 Andy Perrino Biowheels Racing 0:40:14.78
18 Derek Wilford Spin/Litzler Automation 0:40:14.79 Teammate Top 5: Jeff Kempa
19 Tom Humphrey Spin/Litzler Automation 0:40:14.79 Teammate Top 5: Jeff Kempa
20 Joe Bartels No Limit Racing 0:40:14.80
21 Jeff Grzybowski Cleveland Clinic Sports Health - RG 0:40:14.80
22 Andrew Thorne Maumee Valley Wheelmen 0:40:14.81
23 Andy Grote No Limit Cycling p/b Vortex Cyc 0:40:14.82
24 William Neidinger Snakebite Racing 0:40:24.25
DNF Billy Mathys Allied Health Ritte
DNF Robert Sherman Merrill Lynch Cycling
DNF Julian Toumey Team Upland Brewing
DNF Brian Wachlarz O2
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Nixon None 0:27:29.76
1
2 Nick Mossing Maumee Valley Wheelmen 0:27:32.20
2
3 Kyle Schroeder Ann Arbor Velo Club 0:27:32.50
3
4 Ryan Comeau Sylvania Cycling Classic 0:27:33.35
4
5 Doug Carraway Team SixOneFour 0:27:33.59
5
6 Erik Krueger RACING GREYHOUNDS 0:27:34.01
6
7 Jay Karpinski Scum City Racing 0:27:34.34
7
8 Geoffrey Albert None 0:27:34.46
8
Teammate Win: Jeffrey Nixon
9 Robert Linenkugel Queen City Wheels 0:27:39.68
10 Josiah Longenecker Men of Steel Racing 0:27:42.73
11 Shawn Aker Team Six One Four 0:27:44.22 Teammate Top 5: Doug Carraway
12 Rick Voithofer Team SixOneFour 0:27:45.92 Teammate Top 5: Doug Carraway
13 Jacob Crow Sylvania Cycling Classic 0:27:58.16 Teammate Top 5: Ryan Comeau
14 Mike Peiffer Team Red Bike 0:28:20.72
Off The Back
15 Aaron Stevenson Sylvania Cycling Classic 0:28:21.99
Off The Back
Teammate Top 5: Ryan Comeau
16 Mike Chandler Team Red Bike 0:28:22.26
Off The Back
17 Mark Sobb Team Red Bike 0:28:31.51
Off The Back
18 David Cox Team Dayton Merrill Lynch 0:28:31.60
Off The Back
19 Daniel Tierney Maumee Valley Wheelmen 0:28:56.73
Off The Back
Teammate Top 5: Nick Mossing
20 Jeffrey Youngs Team Dayton Merrill Lynch 0:29:14.29
Off The Back
21 Kevin Gamper CFT 0:29:17.62
Off The Back
22 Tom Wamsley Ann Arbor Velo Club 0:29:17.65
Off The Back
Teammate Top 5: Kyle Schroeder
23 Dave Bartels Lake Effect Cycling Team 0:29:17.68
Off The Back
DNF Kyle Wernert None Teammate Win: Jeffrey Nixon
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Mcbride None 0:19:41.31
1
2 Aaron Mowery Headwind Cycling 0:19:42.95
2
3 Tim Whitney Maumee Valley Wheelmen 0:19:43.12
3
4 Edward Wright Scum City Racing 0:19:44.36
4
5 Robert Bartholomew Sylvania Cycling Classic 0:19:44.37
5
6 David Park None 0:19:45.06
6
Teammate Win: Eric Mcbride
7 David Tidd Team Dayton-Merrill Lynch 0:19:45.46
7
8 Kim Canales Sylvania Cycling Classic 0:19:45.87
8
Teammate Top 5: Robert Bartholomew
9 Matthew Raezler None 0:19:52.00 Teammate Win: Eric Mcbride
10 Roger Sapp Sylvania Cycling Classic 0:19:54.51 Teammate Top 5: Robert Bartholomew
11 Philip Blaine Sylvania Cycling Classic 0:20:11.53 Teammate Top 5: Robert Bartholomew
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Robertson Wolverine Sports Club 0:14:29.95
2 Parker Robertson Project J 0:14:59.26
3 Gavin Ryba Sylvania 0:15:09.29
4 Kade Little Big Shark Racing 0:15:17.72
5 Nate Little Big Shark Racing 0:15:39.77
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Clarke Panther / Bakehouse 0:41:17.44
Off The Front
2 Jason Hess CRYC 0:41:22.95
Off The Front
3 Matt Bole Merrill Lynch Cycling 0:42:25.09
Off The Front
4 Chris Johnson Coulee Region Youth Cycling 0:42:42.05
1
5 Abraham Mcnutt Team Dayton p/b Merrill Lynch 0:42:42.82
2
6 Larry Kilbane Cleveland Clinic Sports 0:42:43.05
3
7 Billy Mathys Allied Health Ritte 0:42:45.00
4
8 Joseph Pallotto Lake Effect 0:42:45.01
5
9 Gary Burkholder Snake Bite Racing 0:42:45.02
6
10 Mark Sobb Team Red Bike 0:42:45.03
7
11 Jay Karpinski Scum City Racing 0:42:45.04
8
12 Richard Toler TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING 0:42:45.05
9
13 Scott Lanzer Team Dayton - Merrill Lynch Cyc 0:42:45.06
10
DNF Joe Bartels No Limit Racing
DNF Giuliano Maddamma Pista Elite
DNF John Gabriel Specialized
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Johnson Coulee Region Youth Cycling 0:30:16.80
1
2 Alan Zoltowski Lathrup Industries 0:30:18.30
2
3 Scott Kroske Wolverine Sports Club 0:30:18.42
3
4 Rick Snow Coulee Region Youth Cycling 0:30:18.54
4
Teammate Win: Chris Johnson
5 Michael Savory McDonald's Cycling Team 0:30:19.71
5
6 Henry Swinty Fort Wayne Outfitters 0:30:21.94
6
7 Derek Wilford Spin/Litzler Automation 0:30:22.40
7
8 Stephen Sambrano MLC - BiKyle / Main Line Cyclin 0:30:26.76
9 David Lewis None 0:30:26.84
10 Christopher Grisvard None 0:30:31.75
11 Joe Bartels No Limit Racing 0:30:32.32
12 Larry Kilbane Cleveland Clinic Sports 0:30:33.07
13 Tom Humphrey Spin/Litzler Automation 0:30:36.11
14 Giuliano Maddamma Pista Elite 0:31:14.17
Off The Back
15 James Nugent 0:31:14.38
Off The Back
16 Jeff Grzybowski Cleveland Clinic Sports Health - RG 0:31:48.95
Off The Back
17 M. Shayne dillinger Ghisallo Cycling Team 0:31:48.98
Off The Back
18 Andy Perrino Biowheels Racing 0:31:49.01
Off The Back
19 ?? ?? 0:31:49.06
Off The Back
20 Greg Blanton ghisallo cycling team 0:31:49.07
Off The Back
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Kompa Team Spin 0:30:18.55
2 Paul Rouse Team Dayton/Merrill Lynch Cycli 0:30:24.85
3 John Shedlock Wheels in Motion 0:30:29.72
4 Donald Fedrigon Hagerty 0:30:37.56
5 Mark Warner CFT SINAS DRAMIS LAW 0:31:22.64
6 Joseph Huth Stark Velo 0:31:49.03
7 Geoffrey Fleury None 0:31:49.08
8 Loren Simons Sylvania Cycling Classic 0:31:49.10
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Albers Panther / Bakehouse 1:12:15.52
Off The Front
2 Blaine Benson Michigan Youth Cycling 1:12:21.09
Off The Front
3 Paul Martin Panther / Bakehouse 1:12:31.15
1
Teammate Win: Kirk Albers
4 Adam York Cleveland Clinic Sports Health 1:12:31.20
2
5 Jon Card Team Card 1:12:31.59
3
6 Jeremy Grimm Pure121 Endurance 1:12:31.63
4
7 Steven Broglio Lathrup Industries / Giant Bicy 1:12:32.31
5
8 Andrew Messer Team Upland Brewing 1:12:32.92
6
9 Benjamin Rollenhagen Revolution Racing p/b Midland B 1:12:35.60
7
10 John Woods Team Upland Brewing 1:12:35.72
8
11 Matt Bole Merrill Lynch Cycling 1:12:37.34
9
12 Scott Catanzaro BANDWIDTH.COM/ REVOLUTION FITNE 1:12:43.54
13 Andrew Beckman Clarksville Schwinn/Rapid Transit 1:12:48.73
14 John Callahan Team Upland Brewing 1:12:49.83
15 David Chernosky Cleveland Clinic Sports Health 1:13:40.26
1
Teammate Top 5: Adam York
16 Robert Foshag 1:13:40.27
2
17 Douglas Ansel Team Upland Brewing 1:13:40.28
3
18 Timothy Nixon Team Upland Brewing 1:13:40.29
4
19 Cameron Jackson WAS Labs Cycling 1:13:40.30
5
20 Paul Dentel UC Cycling Club 1:13:40.30
21 Anthony Viton BSM Cycling 1:13:40.31
22 Andrew Clarke Panther / Bakehouse 1:13:40.32 Teammate Win: Kirk Albers
23 Thomas Walsh Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga 1:13:40.33
24 Abraham Mcnutt Team Dayton p/b Merrill Lynch 1:13:40.35
25 Michael Schroeder Team Upland Brewing 1:13:40.36
26 Andy Prickett Merrill Lynch Cycling 1:13:40.37
27 Joseph Hall Mama Mimis Pro Kenda 1:13:40.38
28 Zachary Lewis ZWS/Bertolli 1:13:40.39
DNF Timothy Hargrave Clarksville Schwinn Racing
DNF James Baldesare Cleveland Clinic Sports Health - RG
DNF Robert Sroka Lake Effect
DNF Alex Pristash Michelob Ultra - La Grange
DNF Ryan Good BANDWIDTH.COM/ REVOLUTION FITNE
DNF Chad Clemons ZWS/Bertolli
DNF John Gabriel Specialized
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 18   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Brode Cleveland Clinic/RGF 0:25:49.50
Off The Front
2 Anneke Frankemolle Cleveland Clinic/RGF 0:26:14.52
1
Teammate Win: Samantha Brode
3 Laura Webb Spin/Litzler Automation 0:26:15.65
2
4 Erin Clemons Bishop Bicycles 0:26:16.52
3
5 Melissa Ryba Hagerty Cycling 0:26:17.49
4
6 Kellie Strang Cleveland clinic 0:26:17.95
5
7 Jane Geisse Spin/Litzler Automation 0:26:18.23
6
Teammate Top 5: Laura Webb
8 Julie Herrmann Secret Cycling - Team Dayton 0:26:19.41
7
9 Jillian Kellbach Mama Mimis Pro Kenda 0:26:33.01
10 Mary Wienholts Team Dayton Secret Cycling 0:26:33.03
11 Birgit Reeves Bishops Bicycles 0:26:45.74
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Marshall Team Roll 0:24:13.96
2 Erin Fitzgibbon Wolverine Sports Club 0:24:14.91
3 Susan Donnelly Hagerty Racing 0:24:16.12
4 Lavinia Raffoul MVW 0:24:28.07
5 Olivia Teal 0:24:29.66
6 Skylar Teal 0:25:20.58
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Smith Team Wear On Earth 0:14:59.16
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Weinholtz Mary TEAM DAYTON-SECRET CYCLING 0:24:15.43
1
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sally Price Sylvania Cycling Classic 0:25:49.50
2 Stephanie Breslin de sosa Ghisallo Cycling Team 0:26:15.96
3 Luanne Murray Team Dayton Secret 0:27:57.84
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2