Log In
Andersen & Banducci Twilight Crit • Jul 13 2013
Clear, 75 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Merriman Joyride-Cycles.com
2 Manny Cypers LiVe Well p/b Bountiful Bicycl
3 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling
4 Jordan Heimer
5 Andrew Hemesath Primal Wear-McDonald Audi
6 Logan Phippen Canyon Bicycles- Shimano
7 Paul Warner Team Bobs-Bicycles.com
8 Cody Rohovit FFKR Architects Racing
9 Andre Gonzalez FFKR Architects Racing
10 Samuel Caroca Elite Protocol p/b LOOK!
11 Matt Rossman Ski Utah - Marketstar Cycling
12 Neal Joslyn University of Idaho
13 Kai Applequist Elite Protocol p/b LOOK!
14 Gabriel Keck Eastside Cycles-Idaho
15 Kaler Marshall Audi p/b Kryki Sports
16 Michael Pratt Canyon Bicycles - Draper
17 Colton Hlavinka Joyride-Cycles.com Teammate Win: Seth Merriman
18 Scott Stack Canyon Bicycles - Shimano
19 Scott Waters Velo Reno p/b Tamarack Junctio
20 Jesse Kroll Elite Protocol p/b LOOK!
21 Michael Hocking Elite Protocol p/b LOOK!
22 Mark Miller Canyon Bicycles-Shimano
23 Kodey Myers Harristone/Sun Valley Mortgage
24 Robert G burnett Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Top 5: Andrew Hemesath
25 Brian Parker Joyride-Cycles.com Teammate Win: Seth Merriman
26 Tim Richter St. Luke's Sports Medicine/LRC
27 Josh Howard Team Bobs-Bicycles.com
28 Jared Brewer FFKR Architects Racing
29 Scott Robinson Kryki Sports
30 John Noonan Primal Wear - McDonald-Audi Teammate Top 5: Andrew Hemesath
31 Gary Davis Red Lantern Racing-Idaho
32 Andrew Harris Joyride-Cycles.com Teammate Win: Seth Merriman
33 Robert Hoene Bobs-Bicycles.com
34 Michael Gerhardt Larry H. Miller BCC Wheelman
35 Eric Hinderager St. Lukes Sports Medicine/LRCC
36 Robert Van kirk Adventure's Edge
37 Henry Harper St Luke's Sports Medicine/LRCC
38 Kaleb Anderson BYRDS
39 Eric Thompson FFKR Architects Racing
40 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: Christopher Dudley
41 Frank Benzing St. Luke's Sports Medicine/LRC
42 Matthew Hanson Team Reel Theatre
43 Steven Parker Look! Save a Life
44 Nick Lee BCC Wheelmen
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 19   Cat 3: 17   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Cavanagh BCC Wheelmen
2 Scott Robinson Kryki Sports
3 Frank Benzing St. Luke's Sports Medicine/LRC
4 David Clark Firefighters Racing
5 Joshua Barton Doc's Skincare
6 Russell Thorstrom Team ICO
7 Jeffrey Kloppenburg Team Jackson Hole
8 Eric Thompson Velosport Racing
9 Dean Peters Leopard Sapporo
10 Jeff Ward BCC Wheelmen Teammate Win: Brian Cavanagh
11 Andrew Putt
12 Mark Yoder Team ICO
13 Clayne Driever BCC Wheelmen Teammate Win: Brian Cavanagh
14 Shane Dunleavy Ski Utah - Marketstar Cycling
15 Tim Richter St. Luke's Sports Medicine/LRC Teammate Top 5: Frank Benzing
16 Thomas Halvorson Lost River
17 Henry Harper St Luke's Sports Medicine/LRCC
18 David Showalter boise cycling club
19 Thomas Grant BCC Wheelmen Teammate Win: Brian Cavanagh
20 Ben Towery Harristone/Sun Valley Mortgage
21 Andrew Harris Joyride-Cycles.com
22 Jonathan Macdonald TEAM ICO
23 Dirk Cowley FFKR Architects Racing
24 Eric Hinderager St. Lukes Sports Medicine/LRCC
25 Eric Yelsa Team Contender
26 Robert Hoene Bobs-Bicycles.com
27 Ryan Thompson Joyride-Cycles.com
28 Jackson Swanson BCC Wheelmen Teammate Win: Brian Cavanagh
29 Justin Bledsoe Lost River Cycling
30 Robert Van kirk Adventure's Edge
31 Joe Gallegos Joyride-Cycles.com
32 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling
33 Nick Lee BCC Wheelmen Teammate Win: Brian Cavanagh
34 Carl Arriola
DNF Michael Stilton Simple Green/Bike Religion
DNF Tom Witzke
DNF Marc Brozovich St. Luke's Sports Medicine/LRC Teammate Top 5: Frank Benzing
DNF D Johnsen NCVC/UnitedHealthcare
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 24   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglass Cook Bob's Bicycles.com
2 Daniel Marsh SaltCycle-Intelitechs
3 Jeff Hunteman
4 Larry Luke FFKR Racing
5 Brady Callahan BCC Wheelmen
6 Jason Elder TEAM ICO
7 John Palumbo Bobs-Bicycles.Com Teammate Win: Douglass Cook
8 Steve Lawrence Roosters/Bikers Edge
9 Mark Lovlien Kryki Sports - Audi
10 Jim Allen
11 Nick Hardy St. Luke's Sports Medicine/LRC
12 Jarred Blankenship GS Cassela/LOOK! Save a Life
13 Chris Haskell Team Joyride-cycles.com
14 Kyle Thornton Team Bobs-Bicycles.com
15 Eric Gregg Twin Peaks Racing
16 Henry Cay Elko Velo
17 Paul Shiflet Team ICO
18 Ryan Franklin ICO
19 Jarren Garvin FFKR Architects Racing
20 Blair A snell
21 Nate Rivera Scott's Cycle and Sports
22 West Hamilton Fitzgerald's Bicycles/SRB/Athl
23 Kyle Shannon Jacobson-Schutte Cycling Team
24 Kevin Spiegel Broken Spoke Cycling
25 Blair Snell BYRDS
26 Anthony Lowman BCC Wheelmen Teammate Top 5: Brady Callahan
27 Doug Ennis
28 David Conner Fitzgeralds
29 Frank Gilbert BCC Wheelman
30 Moses Fernandez
31 Josh Udesen
32 Walther Guifarro Elko Velo Bike Club
33 Marcus Bruce LiVe Well p/b Bountiful Bicycl
34 Ryan Myers Team Dobbiaco
35 Jeffrey Roye Team Dobbiaco
36 Trent Bielaszka B.Y.R.D.S.
37 Jeremiah Flynn St. Lukes Sports Medicine/ Los
38 Harvin Flores Team Dobbiaco
39 Mike Sabin western states equipment compa
40 Phillip Love Firefighters Cycling
41 Paul Forstie
DNF Bob Haycock
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 24   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hilton Clarke UCI PCT: UnitedHealthcare Pro Cycli
2 Ricardo Escuela Team Predator Carbon Repair
3 Alexander Candelario UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
4 Karl Menzies UCI PCT: UnitedHealthcare Pro Cycli Teammate Win: Hilton Clarke
5 Logan Loader dope CashCall Mortgage*
6 Conor Mullervy Champion System p/b Stan's NoTubes*
7 Rafael Meran CRCA/Foundation
8 Colin Joyce California Giant / Specialized*
9 Euris Vidal CRCA/Foundation
10 Isaac Howe UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha
11 Sergio Hernandez Team Predator Carbon Repair Teammate Top 5: Ricardo Escuela
12 Shane Kline UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha
13 Gavriel Epstein Champion System p/b Stan's NoTubes*
14 Yannick Eckmann California Giant / Specialized*
15 Evan Murphy CRCA/Foundation
16 Johnathan Freter Panther/Bakehouse
17 Jesse Keough CRCA/Foundation
18 Cameron Hoffman LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
19 Erik Slack Canyon Bicycles-Shimano
20 Michael sheehan Elbowz racing ELBOWZ RACING ELITE CYCLING TE
21 Jean Michel lachance Team Predator Carbon Repair Teammate Top 5: Ricardo Escuela
22 John Bergmann Team Clif Bar Cycling
23 Emile Abraham Team Predator Carbon Repair Teammate Top 5: Ricardo Escuela
24 Rene Corella Stage 17 Racing*
25 Michael Weicht CashCall Mortgage* Teammate Top 5: Logan Loader
26 Julio Mollinedo Team Predator Carbon Repair Teammate Top 5: Ricardo Escuela
27 Cortlan Brown Astellas Oncology Cycling Team*
28 Robin Eckmann California Giant / Specialized*
29 Frank Travieso UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha
30 Neil Bezdek CRCA/Foundation
31 Allan Rego Champion System p/b Stan's NoTubes*
32 Joe Waters Canyon Bicycles-Shimano
33 Timothy Root Elite Protocol p/b LOOK!
34 George Cyrus Landis - Trek
35 Blake Anton Team Clif Bar Cycling
36 Kevin Mullervy Champion System p/b Stan's NoTubes*
37 Darren Goff LiVe Well p/b Bountiful Bicycl
38 Kennett Peterson Firefighters Racing UCI Elite
39 Robb Floth Elite Protocol p/b LOOK!
40 Jared Gilyard Landis - Trek
41 Ben Bertiger Stage 17 Racing
42 Ian Moore Stage 17 Racing
43 Hugo Fregoso Elite Protocol p/b LOOK!
44 Michael Wilcox Canyon Bicycles-Shimano
45 Tyler Riedesel Canyon Bicycles-Shimano
46 Eric Losak Team Clif Bar Cycling
47 Daniel Harm Stage 17 Racing
48 Joel Brazil Audi/Kryki
49 Thomas Jondall Landis - Trek
50 Grardo Medina Stage 17 Racing
51 Fabrizio Vonnacher CashCall Mortgage* Teammate Top 5: Logan Loader
52 Kurt Wolfgang Canyon Bicycles-Shimano
53 Jeremy Ward Elite Protocol p/b LOOK!
54 Mat Stephens ELBOWZ RACING ELITE CYCLING TE
55 Brian Mcculloch CashCall Mortgage* Teammate Top 5: Logan Loader
56 Michael Jacques Team Clif Bar Cycling
57 Paul Morris Team Clif Bar Cycling
58 Daniel Katz Stage 17 Racing
59 Clinton Mortley LiVe Well p/b Bountiful Bicycl
60 Devan Dunn CashCall Mortgage* Teammate Top 5: Logan Loader
61 Brandon Lynch Elite Protocol p/b LOOK!
62 Christopher Barton CashCall Mortgage* Teammate Top 5: Logan Loader
63 Bobby Lea UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha
64 Brad White UCI PCT: UnitedHealthcare Pro Cycli Teammate Win: Hilton Clarke
65 David Benkoski Team Clif Bar Cycling
66 Adrian Hegyvary UCI PCT: UnitedHealthcare Pro Cycli Teammate Win: Hilton Clarke
67 Clay Murfet UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha
68 Daniel Bechtold Elite Protocol p/b LOOK!
DNF Adam Leibovitz Champion System p/b Stan's NoTubes*
DNF Ben Chaddock UCI CT: Team SmartStop-Mountain Kha
DNF Dillon Bennett Fire Fighters
DNF Joseph Schmalz ELBOWZ RACING ELITE CYCLING TE
DNF Carlos Alzate escobar UCI PCT: UnitedHealthcare Pro Cycli Teammate Win: Hilton Clarke
DNF Luke Keough UCI PCT: UnitedHealthcare Pro Cycli Teammate Win: Hilton Clarke
DNF Hunter Huffman Canyon Bicycles-Shimano
Finishers: Cat 1: 56   Cat 2: 9   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Ross
2 Megan Doherty
3 Dessie Weigel
4 Jocelyn Irwin
5 Breana Hill
6 Rachel Greitin
7 Kelli Samuelson
8 Megan Cloward
9 Heather Youngwerth
10 Shanin Miller
11 Kemille Garvin
12 Sara Baker
13 Abigail Youngwerth
14 Karen Doherty
15 Erin Shelton
16 Sheila Barrett
17 Sadie Babits
18 Amy Ambrosier
19 Linda Jones
20 Hannah Green
21 Kelsey Richards
22 Gabrielle Caroca
23 Michelle Arnett
DNF Kristin Stilton Team Simple Gre
DNF Chelsea Smith
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberley Wells UCI WPT: Exergy TWENTY16
2 Erica Allar CARE4CYCLING powered by Solomon*
3 Jennifer Purcell Colavita/Fine Cooking*
4 Tiffany Pezzulo Primal Pro Women p/b BH*
5 Laura Van gilder Mellow Mushroom
6 Lauren Tamayo UCI WPT: Exergy TWENTY16* Teammate Win: Kimberley Wells
7 Lenore Pipes CARE4CYCLING powered by Solomon* Teammate Top 5: Erica Allar
8 Amy Cutler Team EPS/CSS p/b Shebell & She
9 Morgan Patton Team Novo Nordisk
10 Liza Rachetto Vanderkitten*
11 Kathryne Carr SkiNourishment p/b Paceline Project
12 Shelby Reynolds HELEN'S/CANNONDALE
13 Joanie Caron Primal Pro Women p/b BH* Teammate Top 5: Tiffany Pezzulo
14 Tina Pic Colavita/Fine Cooking* Teammate Top 5: Jennifer Purcell
15 Emily Georgeson HELEN'S/CANNONDALE
16 Jacquelyn Crowell UCI WPT: Exergy TWENTY16* Teammate Win: Kimberley Wells
17 Melina Bernecker Primal Pro Women p/b BH* Teammate Top 5: Tiffany Pezzulo
18 Irena Ossola Team Kenda p/b RACC*
19 Suzanne Sonye HELEN'S/CANNONDALE
20 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling
21 Annalisa Fish Rockford/Clif
22 Kaelly Simpson FCS|Cycling: p/b Zngine Mr. Restore
23 Heather Albert Team Rep
24 Mikayla Lyman DNA Cycling p/b Plan7
25 Kaytie Scott Primal Pro Women p/b BH* Teammate Top 5: Tiffany Pezzulo
26 Gabrielle Fortin Team Kenda p/b RACC*
27 Unknown Rider Team Kenda p/b RACC*
28 Priscilla Calderon HELEN'S/CANNONDALE
29 Amber Woodbury DNA Cycling p/b Plan7
30 Joy Mcculloch Primal Pro Women p/b BH* Teammate Top 5: Tiffany Pezzulo
31 Michelle Ignash HELEN'S/CANNONDALE
32 Lauren De crescenzo Team Kenda p/b RACC*
33 Kristin Mcgrath UCI WPT: Exergy TWENTY16* Teammate Win: Kimberley Wells
34 Alison Starnes UCI WPT: Exergy TWENTY16* Teammate Win: Kimberley Wells
35 Lindsay Bayer Colavita/Fine Cooking* Teammate Top 5: Jennifer Purcell
36 Andrea Dvorak UCI WPT: Exergy TWENTY16* Teammate Win: Kimberley Wells
37 Jennifer Reither Vanderkitten*
38 Whitney Schultz Colavita/Fine Cooking* Teammate Top 5: Jennifer Purcell
39 Margaret Douglass Bountiful Mazda Cycling Team
40 Norrene Godfrey Rubicon
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 12   Cat 3: 3   Cat ?: 5