Log In
Bicycle Blues and BBQ Omnium - Road Race • Jul 14 2013
Clear, 80 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Catlin Gopher Wheelmen
2 Joseph Savoie Elkhorn Valley Cycling Club/Elkhorn
3 Jeremiah Grell
4 Sean Vig Speedfix Racing p/b Zubaz
5 Kris Kunze Rasmussen Bike Shop
6 Kelly Wallace Team Emu/Zealous Racing
7 Scott Robinson Team Emu/Zealous Racing
8 Kale Halder Rasmussen Bike Shop Teammate Top 5: Kris Kunze
9 Brenden Hardy University of Iowa
10 Brent Mitchell Rasmussen Bike Shop Teammate Top 5: Kris Kunze
11 Jason Beerends Goosetown Racing Club
12 Nathan Pfeifer Bitter Dose Cycling
13 Jedadiah Schaller River Valley Cycling Club- RVCC
14 Todd Foster Silver Cycling/SilverCycling
15 Bart Hollaren St Paul Bicycle Racing Club
16 Jeff Osborn Rasmussen Bike Shop Teammate Top 5: Kris Kunze
17 Lincoln Eppard Rasmussen Bike Shop Teammate Top 5: Kris Kunze
18 Garrett Ping River Valley Cycling Club- RVCC
19 Doug Klahsen Team Emu/Zealous Racing
20 Jeremiah Andersen River Valley Cycling Club- RVCC/Bro
21 Bryan Redemske Flatwater Cycling
22 Tony Muse Rasmussen Bike Shop Teammate Top 5: Kris Kunze
23 Travis Jass Fort Dodge Trisport Club
24 Rick Noyes Rasmussen Bike Shop Teammate Top 5: Kris Kunze
25 Matthew Montesano Speedfix Racing p/b Zubaz Teammate Top 5: Sean Vig
26 Grant Harrison River Valley Cycling Club- RVCC/Bro
27 Kevin Patterson Team Emu/Zealous Racing
28 Nathan Hicks Team Emu/Zealous Racing
29 Kyle Kato Rasmussen Bike Shop Teammate Top 5: Kris Kunze
DNF Matt O'donnell Greenstreet Velo Club/Lerner Compan
DNF John Frey Bike America Racing Elite Developme
32 Luke Sykora Flatwater Cycling
33 Caleb Uerling Flatwater Cycling
34 Pete Basso Rasmussen Bike Shop Teammate Top 5: Kris Kunze
35 Adam Ventling Velosport Iowa /American Equity
36 Gavin Huseboe Central Iowa Cycling Club/Colorbiot
37 Jason Simpson Sakari Race Team
38 Aaron Wiens International Christian Cycling Clu
39 Alexander Hershey University of Northern Iowa
40 Caleb Vukovich Central Plains Cycling
Finishers: Cat 3: 31   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Waterfall Central Plains Cycling/CORE Orthope
2 Eric Bockelman Sakari Race Team
3 Rami Hanania Sakari Race Team
4 John Lehman Greenstreet Velo Club
5 Jason Anderson Midwest Rolling Thunder
6 Artur Golebiewski Des Moines Cycle Club/DMOS Racing T
7 David Alexander Des Moines Cycle Club/DMOS Racing T
8 Ryan Wisnousky Sakari Race Team Teammate Top 5: Eric Bockelman
9 Chris Lowry River Valley Cycling Club- RVCC
10 Eric Tudor
11 Nick Callison Rasmussen Bike Shop
12 Evan Peterson North Iowa Spin
13 Aaron Wrabek Sakari Race Team Teammate Top 5: Eric Bockelman
14 Josh Andersen River Valley Cycling Club- RVCC
15 Sam Escherich Des Moines Cycle Club
16 Jared Mclaren Sakari Race Team Teammate Top 5: Eric Bockelman
17 Jacob Glahn University of Iowa
18 Steve O'Brien Central Plains Cycling
19 Jason Uhlenhake Sakari Race Team Teammate Top 5: Eric Bockelman
20 Jeff Kalo Central Plains Cycling/CORE Orthope Teammate Win: Ryan Waterfall
21 Gerald Johnson Rasmussen Bike Shop
22 Jeff Burdick Sakari Race Team Teammate Top 5: Eric Bockelman
23 Joshua Peter University of Northern Iowa
24 Edison Foster Silver Cycling/SilverCycling
25 Isaac Mcfee Des Moines Cycle Club/RDMB Junior R
26 Steve Clark Des Moines Cycle Club/DMOS Racing T
27 Dana Stefanidis Flatwater Cycling
28 Rich Anderson Elkhorn Valley Cycling Club/Team Ty
29 Macen Vanallen
30 Rob Haaland Twisted Spokes Racing Team
31 Henry Diggelmann North Iowa Spin
32 Lance Moran Central Plains Cycling
33 Dale Hurt SC Velo/POWERADE - INDEPENDENT FABR
34 Jason Engle Central Plains Cycling/CORE Orthope Teammate Win: Ryan Waterfall
35 Todd Toom Pella Bike Racing
36 Timothy Lentz
37 Colby Turpin Elkhorn Valley Cycling Club/Elkhorn
38 Lee Current Pella Bike Racing/Jimmy John's Raci
39 Michael Dixon Team Kaos Cycling/Team Kaos/Alegent
40 Glenn Houtchens Greenstreet Velo Club/Lerner Compan
41 David Randleman Greenstreet Velo Club Teammate Top 5: John Lehman
42 Monte Brent SC Velo/POWERADE - INDEPENDENT FABR
43 Eric Knox Fort Dodge Trisport Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 32   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Bailey
2 David Olsen
3 Ruben Weaver
4 Cameron Browne Sakari Race Team
5 Greg Fuqua Central Iowa Cycling Club
6 Luke Brager
7 Mark Reynolds
8 James Pirolli
9 Matthew Saxman River Valley Cycling Club- RVCC
10 Christopher Fursa Rochester
11 Matt Kleckner
12 Derek Claussen Des Moines Cycle Club/DMOS Racing T
13 Robin Bennett
14 Jesse Parker
15 Michael Campbell North Iowa Spin
16 Daniel Lueders Rochester
17 Bruce Babcock Central Iowa Cycling Club/Colorbiot
18 Curtis Wright
19 William Larson
20 Nicholas Dunbar
21 Josh Damm
22 Austin Wood
23 Neal Westgerdes Greenstreet Velo Club
24 Tyler Curtis
25 Matt Curtis North Iowa Spin
26 Robert Oxenford Des Moines Cycle Club/DMOS Racing T
27 Josh Giddings
28 Eric Mckay
DNF Jeremy Tegland
DNF Erik Ohlrogge
DNF Samuel Au
32 Tony Reynolds
33 Drew Partridge
34 Michael Edwards Sakari Race Team Teammate Top 5: Cameron Browne
35 Terry Grapentine Des Moines Cycle Club/DMOS Racing T
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 22   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Barnes Iowa City Cycling Club/Mercy-Specia
2 Andrew Minier Revolution Cycle/Twin Six
3 Chris Yotter St Paul Bicycle Racing Club
4 Brandon Krawczyk Revolution Cycle/Twin Six
5 Lee Bumgarner Team Kaos Cycling
6 Matias Perret Iowa City Cycling Club/Mercy-Specia Teammate Win: Jeff Barnes
7 Jonathan Toftoy Revolution Cycle/Twin Six Teammate Top 5: Andrew Minier
8 Gregory Alexander St Paul Bicycle Racing Club/Mitsubi
9 David Morse SRAM Factory
10 Michael Sencenbaugh Sakari Race Team
11 Jordan Ross Team Kaos Cycling/Team Kaos/Alegent
12 Brian west Cycle city racing Cycle City Racing
13 Levon Kalemkiarian Revolution Cycle/Twin Six Teammate Top 5: Andrew Minier
14 Chris Spence Team Kaos Cycling Teammate Top 5: Lee Bumgarner
15 Finn Kolsrud Sakari Race Team
16 Joe Mcwilliams Whole Foods Market Giordana Scott S
17 Andrew Toftoy Revolution Cycle/Twin Six Teammate Top 5: Andrew Minier
18 Lukas Marshall Midwest Cycling Community NE
19 Mike Herdman Central Plains Cycling/CORE Orthope
20 Kevin Limpach Team Kaos Cycling Teammate Top 5: Lee Bumgarner
21 Matthew Russell Scenic City Velo/Village Volkswagen
22 Justin Leopold Cycle City Racing
23 Steven Robinson Team Emu/Zealous Racing
24 Andrew Kruse Speedfix Racing p/b Zubaz
25 Greg Shimonek Midwest Cycling Community NE
26 Clark Priebe
27 Derek Cassaday Cycle City Racing
28 Kurt Hantelmann Sakari Race Team
29 William Rekemeyer ISCorp Cycling/NCSF/ISCorp Cycling
30 Dale Sedgwick St Paul Bicycle Racing Club/Mitsubi
31 Lucas Guyton St Paul Bicycle Racing Club/Mitsubi
DNF Jerome Rewerts Team Emu/Zealous Racing
DNF Louis Waugaman Velosport Iowa /American Equity
DNF Andrew Lyles Cycle City Racing
DNF David Carpenter Scenic City Velo/Village Volkswagen
DNF David Neidinger Cycle City Racing
DNF Joshua Wandrey Velosport Iowa /American Equity/Ame
38 Kenneth Pike Central Plains Cycling/CORE Orthope
39 David Lippold Sakari Race Team
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 27   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allen Farrow Rochester
2 Franz Rinkleff Rochester Teammate Win: Allen Farrow
3 Shawn Loomis Central Iowa Cycling Club/Colorbiot
4 Brendon Hale Atlas Cycling Team/Atlas Cycling
5 Mark Beatty Twisted Spokes Racing Team
6 Joe Nichols Velosport Iowa /American Equity/Ame
7 Lewis Perna Rochester Teammate Win: Allen Farrow
8 John Stonebarger Goosetown Racing Club/New Pioneer F
9 Michael Thomsen Velosport Iowa /American Equity/Ame
10 Peter Stevenson Des Moines Cycle Club/DMOS Racing T
11 Brett Whyte River Valley Cycling Club- RVCC
12 Brian Thurow River Valley Cycling Club- RVCC
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs Planet Bike
2 Christopher Eastburn Iowa City Cycling Club
3 Scott Wall Central Iowa Cycling Club/Colorbiot
4 Dan Shaffer Iowa City Cycling Club
5 Jim Bell Revolution Cycle/Twin Six
6 William Feiges SC Velo
7 Mike Reagan Rasmussen Bike Shop
8 Rick Hopson Iowa City Cycling Club/Mercy-Specia
9 Jeff Ayre Woodcock Cycle Works
10 Kevin Wohlford Velosport Iowa /American Equity
11 Mark Considine Goosetown Racing Club
12 Randy Jones Central Iowa Cycling Club/Colorbiot Teammate Top 5: Scott Wall
13 Kurt Wieck
14 Randy Catron Des Moines Cycle Club/DMOS Racing T
15 David Hammer Des Moines Cycle Club/DMOS Racing T
16 Peter Koestler Team Emu/Zealous Racing
17 Greg Campbell
18 Harry Fortney Des Moines Cycle Club/DMOS Racing T
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Pearson Team Kaos Cycling
2 Richard Gilmore Twisted Spokes Racing Team
3 Scott Bulfinch Team Kaos Cycling/Team Kaos/Alegent
4 Michael Wehner
5 Danny Warrington Twisted Spokes Racing Team
6 Jan Anderson Woodcock Cycle Works
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Trolley Iowa City Cycling Club
2 Alijah Beatty Iowa City Cycling Club/Mercy-Specia
3 Emily Skiles Greenstreet Velo Club/Lerner Compan
4 Darian Nagle-gamm Iowa City Cycling Club Teammate Win: Lauren Trolley
5 Lisa Hanania
6 Kaitlin Neary Team Kaos Cycling/Team Kaos/Alegent
7 Ivy Andersen River Valley Cycling Club- RVCC
8 Gabrielle Russell Birchwood/GIS
9 Samantha Rathje Velosport Iowa /American Equity/Ame
10 Sarah Barber Hawkeye Bicycle Assoc/HBA Racing Te
11 Tara Coady Goosetown Racing Club/New Pioneer F
12 Heather Oxenford VeloRosa Cycling Team
13 Sheri Robinson Team Emu
14 Dixie Church Hawkeye Bicycle Assoc/HBA Racing Te
15 Erika York VeloRosa Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Ruess St Paul Bicycle Racing Club
2 Vanessa Curtis Iowa City Cycling Club
3 Dee Mable VeloRosa Cycling Team
4 Linda Cooper Des Moines Cycle Club
5 Lisa Vetterlein Des Moines Cycle Club/Smart Honda W
6 Suzie Goebel Central Plains Cycling
7 Elizabeth Martin Team Indiebike
8 Leah Kleager Midwest Cycling Community NE
9 Corey Coogan cisek Silver Cycling
10 Terra James Team Kenda presented by RACC
11 Nicole Fiala Velosport Iowa /American Equity
12 Kelly Catlin Gopher Wheelmen
13 Rachel Plessing University of Nebraska-Lincoln/UNL
14 Anne Meyer Iowa City Cycling Club Teammate Top 5: Vanessa Curtis
15 Carly Thomsen Greenstreet Velo Club
16 Emily Flynn
17 Stacy Kalemkiarian
18 Jennifer Rife Team Kenda presented by RACC/Team K
19 Imelda March Team Kenda presented by RACC
DNF Meg Browning Minnesota Cycling Team/Basso pb Ton
Finishers: Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 4: 2