Log In
PSCS - "Food, Folks & Spokes" • Jul 12 2013
Clear, 70 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Gauss
2 Andrzej Krzysiak Pact- DISH Network Cycling
3 Brett Harrison
4 Stephen Sodergren ISCorp Cycling Team
5 Michael Burns
6 Patrick Brock BELGIANWERKX
7 Vance Scott Vision Quest LLC
8 Albeiro Pineda
9 Andre Odendaal Colavita Racing
10 Philip Couturier
11 Nick Diedrich Team UPB / ultimateprobikes.com
12 Spencer Kruse
13 Giordano Guagliardo W2 Racing
14 Jeremy Arnold
15 Seyamack Afzali
16 Austin Riley
17 Jacob Schilling Team Mack Racing
18 Justin Taylor
19 Nick Pomella PSIMET Racing
20 Bryan Froehlicher Village-Verdigris Cycling
21 James Barclay xXx Racing
22 Daniel Mackey
23 Thomas Rodriguez
24 Rudolph Zarate xXx Racing
25 Brian Piotrowski xXx Racing
26 Corey Sepanski
27 Jason Holly Colavita Racing
28 Daryus Patel xXx Racing
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Dunlavy Bike Haven Race Team
2 John Hermes
3 Mark Nuernberger
4 Andrew Meyer
5 Raymond Sciuckas Vision Quest
6 Sean Luedke
7 John Lutz
8 Marc Couturier University of Wisconsin-Platteville
9 Joseph Mcmahon
10 Peter Ackermann
11 Anthony Otero Village-Verdigris Cycling Team
12 Alex Speaker
13 Maurice Mata
14 Matthew Goelzer
15 Steven Friederich
16 Lukas Reischl
17 Eric Ball
18 Jesse Sisk
19 Bryan Hughes
20 Joseph Schumacher
Finishers: Cat 1: 1   Cat 5: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Leatherman Team Velocause
2 Michael Froh Team Velocause Teammate Win: Brian Leatherman
3 Michael Seguin Beverly Bike/VeePak
4 Trevor Russell Team Velocause Teammate Win: Brian Leatherman
5 Bob Karlow ENZO'S Cycling
6 Victor Rentas ENZO'S Cycling
7 Gene Tolli Team Velocause Teammate Win: Brian Leatherman
8 Michael Zellmann Scarlet Fire Racing
9 Andy Swims ABD Cycling Team
10 Billy Jones
11 Robert Springer Team Wheel & Sprocket
12 John Whipple
13 David Schrauth Van Wagner Racing
14 Fred Schuler xXx Racing
15 John Van susteren LAPT CC
16 Doug Zell
17 Curtis Hecht Club Bicicletta
18 Scott Pearson
19 Andrew Rizzo Club Bicicletta
20 James Vehe The Weather Channel
21 Robert Schrank Type One United
22 Don Janczak
23 Gregg Coroleuski LAPT CC
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Truman Russell
2 Lance Storey
3 Jacob Zondlak
4 Dakota Horton
5 Mason Sepanski
6 Mia Scarlato
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Ball
2 Parker Haney Frazier Cycling
3 Madeleine Haney Frazier Cycling
4 Joshua Schilling Team Mack Racing
5 Victoria Haney Frazier Cycling
6 Jacob Zondlak
7 Dakota Horton
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Morici Sammy's Bike
2 Aaron Whalen
3 Chris Moore
4 Andy Swims ABD Cycling Team
5 Robert Gauss
6 Antonio Valenti Racers Against Childhood Cancer
7 Shane Feehery South Chicago Wheelmen
8 Ara Oggoian Bicycle Heaven
9 Matthew Giedt Quantmodel Cycling Team
10 Tristan Petsch-horvath LAPT CC
11 Michael Wilkie ABD Cycling Team Teammate Top 5: Andy Swims
12 Brian Arfmann ABD Cycling Team Teammate Top 5: Andy Swims
13 Marc Moeller Bicycle-Heaven
14 John Wolters
15 Kyle Mindick xXx Racing
16 Daniel Solomon South Chicago Wheelmen
17 Jake Buescher xXx Racing
18 Ezra Wardpackard
19 Brandon Berish Vision Quest
20 Andrew Zens Rhythm Racing
21 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
22 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
23 Mackenzie Dupuy ABD Cycling Team Teammate Top 5: Andy Swims
24 Peter Behm St Paul Bicycle Racing Club
25 Eric Blankinship Sammy's Bike Teammate Win: Dustin Morici
26 Evan Fader Pepper Palace Pro Cycling
27 Arron Hampton PSIMET Racing
28 Joseph Berenyi ABD Cycling Team Teammate Top 5: Andy Swims
Finishers: Cat 2: 14   Cat 3: 10   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Karlow
2 Jeffrey Elam Team Velocause
3 Eric Goodwin
4 Marian Pyszczek
5 Tracy Dangott xXx Racing
6 George Luft
7 Tyson Beck LAPT CC
8 Robert Bleck Colavita Racing
9 Charles Casagrande
10 Joseph Berenyi ABD Cycling Team
11 Patrick Meyer
12 Briant Kelly KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Christopher Knott
14 Matthew King
15 Vance Scott Vision Quest LLC
16 Tedd Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Don Janczak
18 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
19 Robert Garner V.C. Bikesport
20 Unknown Rider
21 David Mcclenahan
22 Aaron Timperman Project 5 Racing
23 Arron Hampton PSIMET Racing
24 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
25 Scott Bowden
26 Andrew Kenth LAPT CC
27 John Brown
28 Brian Boyle
DNF Brien Christopherson KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivan Kovalev
2 David Guttenplan AG Bicycles / Guttenplan Coaching
3 Robert White
4 Chad Hartley
5 Brandon Feehery Astellas Oncology Cycling Team
6 Jordan Mathes Sharecare Cycling p/b Wheeland Spro
7 John Tomlinson
8 Ryan Aitcheson
9 Gevan Samuel
10 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The
11 Evgeny Kovalev
12 Calixto Bello AG Bicycles / Guttenplan Coaching Teammate Top 5: David Guttenplan
13 Anthony Olson Mitsubishi Laser/Grand Performance
14 Tim Savre Freewheel Bike
15 Benjamin Bryant
16 Brendan Cornett Team United Healthcare Georgia/The
17 Sven Gartner WDT-Allvoi International Cycling Te
18 Alexander Meyer
19 Andrew Buntz Astellas Oncology Cycling Team Teammate Top 5: Brandon Feehery
20 Andrew Bates Scarlet Fire Racing
21 Cole House CashCall Mortgage
22 Bill Mulligan Great Dane Velo Club
23 Justin Bowes Scarlet Fire
24 Brendan Larkin ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
25 Timothy Campbell
26 Billy Jones
27 Joshua Carter Predator Carbon Repair
28 Alexander Ray
29 Brent Emery LifeCyclists
30 John Reynders Team Wisconsin
31 Shane Feehery South Chicago Wheelmen
32 Aaron Whalen
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 9   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mollie Brewer
2 Catherine Edgar
3 Gracia Folkeringa Joyride
4 Alison Brown
5 Bethany Sodergren ISCorp Cycling/NCSF
6 Kira Maicke
7 Jessica Helmlinger BELGIANWERKX
8 Karin Friberg Joyride Teammate Top 5: Gracia Folkeringa
9 Emily Cox University of Georgia
10 Natalia Rojas
11 Erin Ball Team Novo Nordisk Women
12 Bethany Stebbins
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Schneider Team TIBCO II
2 Sarah Huang ExergyTWENTY16
3 Jennifer Perricone ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
4 Jeannie Kuhajek Vanderkitten
5 Kristen Meshberg Spidermonkey Cycling
6 Emily Palmer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
7 Jannette Rho Les Petites Victoires
8 Sarah Fader Pepper Palace Pro Cycling
9 Samantha Schneider
10 Kimberly Gialdini Pact- DISH Network Cycling
11 Cathy Frampton PSIMET Racing
12 Leah Sanda PSIMET Racing
13 Elizabeth Engwis Project 5 Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 1