Log In
PSCS - Tour de Crystal Lake • Jul 14 2013
Clear, 85 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kris Wiatr Team Got Wind?
2 Daniel Fluegel Michael's Cycles Team
3 Brian Johnson
4 Aaron Delabre xXx Racing
5 W. Andres romero Play It Again Sports Cycling
6 Andre Odendaal Colavita Racing
7 Aaron Holtebeck
8 Tim Holt Tenspeed Hero / J.P. Graziano
9 Ken Krebs Sammy's Bike
10 Jeremy Arnold
11 Ryan Romenesko
12 Justin Taylor
13 Nick Diedrich Team UPB / ultimateprobikes.com
14 Bryan Froehlicher Village-Verdigris Cycling
15 Peter Cavoto Spidermonkey Cycling
16 Kurt Bentsen PSIMET Racing
17 Joey Scott
18 Ian Whitney Half Acre Cycling
19 Ryan Handley PSIMET Racing
20 Stephen Sodergren ISCorp Cycling Team
21 Thomas Rodriguez
22 Jarrod Kerkhoff Michael's Cycles Team Teammate Top 5: Daniel Fluegel
23 Michael Burns
24 Brandon Scheiner Tuxedo Thunder Cycling
25 Vance Scott Vision Quest LLC
26 Phil Fluegel Michael's Cycles Team Teammate Top 5: Daniel Fluegel
27 Jack Arnolde Team Got Wind? Teammate Win: Kris Wiatr
28 Patrick Cebrzynski xXx Racing Teammate Top 5: Aaron Delabre
29 Alan Stoughton PSIMET Racing
30 James Reineking Bicycle Heaven
31 Shawn Laplante Michael's Cycles Team Teammate Top 5: Daniel Fluegel
32 Stuart Nelsen Team UPB / ultimateprobikes.com
33 Barron Gira PSIMET Racing
34 Rudolph Zarate xXx Racing Teammate Top 5: Aaron Delabre
35 Kevin Mayfield
36 Brian Tracey Team Got Wind? Teammate Win: Kris Wiatr
37 Albeiro Pineda
38 Charles Meyer
39 William Frieske Beverly Bike/VeePak
40 Harry Stinespring Team Bicycle Heaven
41 Jason Holly Colavita Racing
42 John Craychee
43 Robert Haffey PSIMET Racing
44 Brian Piotrowski xXx Racing Teammate Top 5: Aaron Delabre
45 Timothy Barrett Team Bicycle Heaven
46 John Cline
47 Otley Freymiller
DNF John Meyer
DNF Ronie Lopez Beverly Bike/VeePak
DNF Nick Pomella PSIMET Racing
DNF Joe Stadnik Team Got Wind? Teammate Win: Kris Wiatr
DNF Jacob Schilling Team Mack Racing
DNF Christopher Knott
DNF Frederick Suddkum
Finishers: Cat 4: 38   Cat 5: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brannan Fia
2 Jorge Canales
3 Jim Polizos
4 Brian Dunlavy Bike Haven Race Team
5 Mark Nuernberger
6 Peter Kamar
7 Aaron Byrnes Spidermonkey Cycling
8 Jose Barraza
9 David Yearwood Squadra Corsa
10 Bryan Scheel
11 Matthew Sedwick
12 Derek Burge-beckley
13 Gary Dicicco Bike Haven Race Team Teammate Top 5: Brian Dunlavy
14 Adam Halsband
15 Brian Kwak
16 Jon Smail Bike Haven Race Team Teammate Top 5: Brian Dunlavy
17 Don Christenson
18 Tom Nikeson
19 Matt Sebo PSIMET Racing
20 Anthony Ott DePaul University
21 Dan Thompson
22 Scot Weidenaar
23 Eric Kazonovitz Bicycle Heaven
24 Raymond Sciuckas Vision Quest
25 Randall Swanson
26 Kevin Arft
27 Jesse Sisk
28 John Rockwell
29 James Goss
30 Matthew J fix
31 Joe Sullivan
32 Mason Switzer Epic Riders
33 Jude Mariutto
34 Stephen Hardman PSIMET Racing
35 Barry Batson Mox Multisport
36 Maurice Mata
37 Christopher Rodriguez
38 Jason Edgerton
39 Eric Stuck
40 Ryan Giovannini
41 Ben Greiner
42 Tim Heisler
43 Jeremy Hensler
44 Tony Cambio
45 Dwayne Wade
46 Eric Scharlm
47 Peter Heinz
48 Bob Dooley
49 Anton Bless
50 James Haisler
51 Frank Fuster
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 29   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Karlow ENZO'S Cycling
2 Scott Pearson
3 Andrew Rizzo Club Bicicletta
4 Cory Hickman Scarlet Fire
5 Matthew Giedt Quantmodel Cycling Team
6 Michael Seguin Beverly Bike/VeePak
7 Michael Froh Team Velocause
8 Victor Rentas ENZO'S Cycling Teammate Win: Bob Karlow
9 Todd Wendell Vision Quest
10 Trevor Russell Team Velocause
11 Fred Schuler xXx Racing
12 Gene Tolli Team Velocause
13 Brian Karlow
14 Christando Lombardo Village-Verdigris Cycling
15 Doug Zell
16 Howard Smith
17 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
18 John Whipple
19 Walid Abu ghazaleh Van Wagner Racing
20 Briant Kelly KS Energy Services / Team Wisconsin
21 John Van susteren LAPT CC
22 John Fleckenstein Team Mack Racing Assoc. LTD
23 Andrew Hines
24 Michael Zellmann Scarlet Fire Racing
25 David Schrauth Van Wagner Racing
26 William Perry
27 Robert Schrank Type One United
28 Michael Macedon Vision Quest LLC
29 Brian Rybarik ISCorp Cycling Team
30 Mark Swartzendruber Scarlet Fire Teammate Top 5: Cory Hickman
31 Marc Moeller Bicycle-Heaven
32 Andy Swims ABD Cycling Team
33 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
34 Robert Murray
DNF Don Janczak
DNF John Coyle
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 18   Cat 3: 10   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Moore
2 Dustin Morici Sammy's Bike
3 Ben Rudolph University of Southern California
4 Evan Fader Pepper Palace Pro Cycling
5 Jake Buescher xXx Racing
6 Michael Dutczak
7 Michael Fioretti KS Energy Services / Team Wisconsin
8 David Ross
9 Ara Oggoian Bicycle Heaven
10 John Wolters
11 Andy Swims ABD Cycling Team
12 Nate Iden Burnham Racing
13 Richard Arnopol Ravenna Capital Management
14 Cory Brown PSIMET Racing
15 Tom Driver Burnham Racing
16 Todd Simeone Tenspeed Hero / J.P. Graziano
17 Teddy Kostadinov The Body Shop Dunav Ruse
18 Jason Knauff Burnham Racing
19 Daniel Solomon South Chicago Wheelmen
20 Karl Schuchard University of Minnesota Cycling - T
21 Alex Nemeth Sammy's Bike Teammate Top 5: Dustin Morici
22 Nathan Stone I AM Racing
23 Brandon Leviton Four 2 One Sports
24 Bryan Mcvey ABD Cycling Team
25 Jadon Jaeger BELGIANWERKX
26 Brandon Berish Vision Quest
27 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
28 Kyle Selph Sammy's Bike Teammate Top 5: Dustin Morici
29 Eric Blankinship Sammy's Bike Teammate Top 5: Dustin Morici
30 Andrew Zens Rhythm Racing
31 Michael Keller
32 Matthew Giedt Quantmodel Cycling Team
33 Kyle Rackers Bike Haven Race Team
34 Paul Kardosh Mox Multisport
35 Michael Bellovich East Hills Velo
36 Peter Behm St Paul Bicycle Racing Club
37 Thomas Babinski Rhythm Racing
38 Brian Arfmann ABD Cycling Team
39 Kyle Mindick xXx Racing Teammate Top 5: Jake Buescher
40 Mackenzie Dupuy ABD Cycling Team
41 Michael Berman Tenspeed Hero / J.P. Graziano
42 Jack Thompson
43 Joseph Berenyi ABD Cycling Team
44 Scott Bowden
DNF Michael Wilkie ABD Cycling Team
DNF Robert Gauss
DNF Michael Jividen Tenspeed Hero / J.P. Graziano
DNF Matthew Haiduk Team Bicycle Heaven
Finishers: Cat 2: 13   Cat 3: 25   Cat 4: 7   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Luft
2 Fernando Barraza
3 Brian Karlow
4 Marian Pyszczek
5 Jeffrey Elam Team Velocause
6 Tracy Dangott xXx Racing
7 Robert Bleck Colavita Racing
8 Daniel Dodson W2 Racing
9 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
10 Briant Kelly KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Eric Goodwin
12 Chris Gola WDT-Allvoi International Cycling Te
13 Grzegorz Monko WDT-Allvoi International Cycling Te
14 Andre Odendaal Colavita Racing
15 Scott Bowden
16 Neil Thomas ENZO'S Cycling
17 Aaron Timperman Project 5 Racing
18 Patrick Meyer
19 Bryan Cleal PSIMET Racing
20 Robert Murray
21 Curtis Eldridge
22 Don Janczak
23 Tim Gehr Team Bicycle Heaven
24 James Siegele Team Bicycle Heaven
25 Matthew Curin Astellas Oncology Cycling Team
26 Jason Holly Colavita Racing
27 Paul Morrison
DNF Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
DNF Scott Claiborne Flatlandia Cycling Team
DNF Harry Stinespring Team Bicycle Heaven
DNF Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
DNF Vance Scott Vision Quest LLC
DNF Matthew Haiduk Team Bicycle Heaven
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert White
2 Alexander Ray
3 Calixto Bello AG Bicycles / Guttenplan Coaching
4 Chad Hartley
5 David Guttenplan AG Bicycles / Guttenplan Coaching
6 Ryan Aitcheson
7 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The
8 Brandon Feehery Astellas Oncology Cycling Team
9 Brian Ellison
10 Andrew Buntz Astellas Oncology Cycling Team
11 Sven Gartner WDT-Allvoi International Cycling Te
12 Anthony Olson Mitsubishi Laser/Grand Performance
13 Joshua Carter Predator Carbon Repair
14 Tim Savre Freewheel Bike
15 Bill Mulligan Great Dane Velo Club
16 Alexander Meyer
17 Timothy Campbell
18 Brendan Larkin ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
19 Chris St. peter xXx Racing
20 Michael Dutczak
21 Nicholas Frye KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Jordan Mathes Sharecare Cycling p/b Wheeland Spro
23 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
24 Gevan Samuel
25 Cole House CashCall Mortgage
26 Brendan Cornett Team United Healthcare Georgia/The
27 Ross White Team Wisconsin
28 Michael Seguin Beverly Bike/VeePak
DNF Erik Tomlinson
DNF Antonio Valenti Racers Against Childhood Cancer
DNF John Tomlinson
DNF Benjamin Bryant
DNF Hayden Warner
DNF Bryan Fosler KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Christopher Curran Bloomington Cycle Racing Team
DNF Tim Speciale ENZO'S Cycling
DNF Chris Moore
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 13   Cat 3: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethany Sodergren ISCorp Cycling/NCSF
2 Ellen Ryan xXx Racing
3 Mollie Brewer
4 Catherine Edgar
5 Katie Isermann PSIMET Racing
6 Kira Maicke
7 Mara Baltabols Bicycle Heaven
8 Karin Friberg Joyride
9 Alison Brown
10 Gracia Folkeringa Joyride
11 Natalia Rojas
12 Jen Cook I AM Racing
13 Carrie Smith
14 Monica Rice PSIMET Racing Teammate Top 5: Katie Isermann
15 Kate Carolan Half Acre Cycling
16 Vanessa Buccella Half Acre Cycling
17 Joan Hanscom Project 5 Racing
18 Emily Cox University of Georgia
19 Kristen Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
20 Tatyana Choolkova
DNF Natalie Pendergrass PSIMET Racing Teammate Top 5: Katie Isermann
DNF Melanie Hamilton
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Skylar Schneider Team TIBCO II
2 Jeannie Kuhajek Vanderkitten
3 Samantha Schneider
4 Sarah Fader Pepper Palace Pro Cycling
5 Jannette Rho Les Petites Victoires
6 Jennifer Perricone ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
7 Sarah Rice
8 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
9 Leah Sanda PSIMET Racing
10 Nathalia Acevedo
11 Pascale Petro
12 Kimberly Gialdini Pact- DISH Network Cycling
13 Kristen Meshberg Spidermonkey Cycling
14 Nicole Mertz ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
15 Emily Palmer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
16 Cady Chintis Les Petites Victoires Teammate Top 5: Jannette Rho
DNF Sarah Lukas Lindenwood University
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 3   Cat ?: 1