Log In
Cookeville Regional Medical Center Road Race • Jun 29 2013
Partly Cloudy, 82 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Price DIY Music p/b Chainheart Cycling St
2 Patrick Harkins Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
3 Jason Tatum Team Simple Green/Bike Religion
4 Bert Hull BMW Global MINI Free-Flite Masters
5 Andrew Reardon Cumberland Transit Cycling/FS Cycli
6 Mark Miller Treehouse Racing
7 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio
8 Steven Carpenter Grindstone Performance Cycling
9 Shannon Williams Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Patrick Harkins
10 Todd Hickman 901 Racing
11 Troy Tucker Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Patrick Harkins
12 David Hixson Team Gran Fondo
13 Michael Crouch Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Patrick Harkins
14 John Waggoner Sonic Cycling
15 Robert Gregory MOAB Masters Racing
16 William Robison MOAB Masters Racing
17 Gary Zyriek Los Locos
18 Jeremy Nagoshiner Cumberland Transit Cycling/FS Cycli Teammate Top 5: Patrick Harkins
19 Bernie Clincke SVMIC Cycling
20 Kenneth Poole SVMIC Cycling
DNF Keith Knittle MOAB Masters Racing
DNF James Grant SVMIC Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Molchan Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
2 Talmadge Mincey Village Volkswagen Elite Cycling Te
3 Philippe Hanset Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot Teammate Win: Cameron Molchan
4 Matt West 901 Racing
5 David Wilkie Century Road Club Of America
6 Rick Harris NashvilleCyclist.com
7 Jack Evans Southern Express
8 Michael Twigg Harper Auto
9 Ronald Wilson Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot Teammate Win: Cameron Molchan
10 Joseph Fritz VeloBrew Cycling Club
11 James Simms SVMIC Cycling
12 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
13 James Avery Weigel's Convenience Stores
14 Todd Huber SVMIC Cycling
15 Steven Bacon Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot Teammate Win: Cameron Molchan
16 John Turner Harper Auto
17 Michael Walters Tri-Cities Road Club
18 Ronald Zannini Caney Fork Racing
19 Jonathan Kinnick Tri-Cities Road Club
20 Edward Mcclarty MOAB Masters Racing
21 Robert Dodd Gran Fondo Racing
22 Brian Mahoney Harper Auto
23 Steve Eagon NashvilleCyclist.com
24 Jeff Reese Caney Fork Racing
25 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
26 Scott Morris Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Talmadge Mincey
27 Michael Bircheat Gear Up Cycles
28 Timothy Tidwell Harper Auto
29 Tony Falin Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot Teammate Win: Cameron Molchan
30 Chris Daffin SVMIC Cycling
31 Jay Levy SVMIC Cycling
32 Lawrence Russell Village Volkswagen Cycling Team
33 Jeffery Mastroleo
34 Timothy Taylor Hub City Bicycle - Lift Center Raci
35 Andy Norris SVMIC Cycling
36 Rick Carpenter Marx and Bensdorf Cycling Team
37 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club
38 Lee Clayton Team Bikes and Moore
39 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci
40 Stephen Albright NashvilleCyclist.com
41 David Durbin Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot Teammate Win: Cameron Molchan
42 Matthew Gosnell Memphis Velo
43 Thomas King Harper Auto
44 Scott Chen Team Gran Fondo
45 Charles Gundlach NashvilleCyclist.com
46 Peter Ecos Memphis Velo
47 Jkevin Adams Memphis Hightailers Bicycle Club
48 Michael Miller Team Gran Fondo
49 Joseph Morton
50 Charles Weber Harper Auto
51 Bobby Haynes
52 Frederick Thompson
53 Mary Thompson
54 ? Henry xXx Racing
55 Kevin Hinson MOAB Masters Racing
56 Chad Moss SVMIC Cycling
57 Kurt Phifer Caney Fork Racing
58 Steven Reeves Madison Cycles
59 Daren Rogers Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Talmadge Mincey
60 Tracy Terpstra Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Talmadge Mincey
61 Tony Adair SVMIC Cycling
62 Mitchell Danner Madison Cycles
63 Thomas Gates MOAB Masters Racing
64 Steve Lewis BMW Global MINI Free-Flite Masters
65 Randy Murphy SVMIC Cycling
66 David Hoffman MOAB Masters Racing
DNF Ernest Elliott International Christian Cycling Clu
DNF Timothy Goodin Village Volkswagen Cycling Team
DNF Ivan Murdock Gran Fondo Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 30   Cat 4: 27   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Bassett Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
2 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3 Matthew Russell Village Volkswagen Elite Cycling Te
4 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
5 Kyle Taylor Team Bikers Choice
6 Jacques Cartier I AM Racing
7 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Win: Stephen Bassett
8 Travis Werts Sonic Cycling
9 John King Marx and Bensdorf Cycling Team
10 Ben Knoernschild Marx and Bensdorf Cycling Team
11 Paul Tower Donohoo-Infinity Racing
12 David Carpenter Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matthew Russell
13 John Hayes Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matthew Russell
14 Nathan Robinson Team WHAYNE
15 Anders Swanson Litespeed-BMW
16 Jon Mclaughlin Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Matthew Russell
17 Matt Schupp Team Bikers Choice Teammate Top 5: Kyle Taylor
18 Bryant Funston Marx and Bensdorf Cycling Team
19 Dale Sanford Marx and Bensdorf Cycling Team
20 Geri Mewett VeloShine Cycling Team
21 Alan Dawkins Hub Endurance Chattanooga
22 Bradley Spears Sonic Cycling
23 Britton Kinnard Sonic Cycling
24 Luke Servedio Sonic Cycling
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci
2 Andrew Howe Village Volkswagen Elite Cycling Te
3 Andrew Murphy 901 Racing
4 Kyle Stewart Darkhorse Racing
5 Richie Slagle Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Win: Christopher Winter
6 Mark Peet Harper Auto
7 William Welborn Treehouse Racing
8 Caleb Wilson Caney Fork Racing
9 Alan Rothrock Hub City Bicycle - Lift Center Raci Teammate Win: Christopher Winter
10 Nathan Stone I AM Racing
11 Gregory Colby I AM Racing
12 Will Montgomery I AM Racing
13 Timothy Killelea Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Andrew Howe
14 Cody Mccoy BPC Cycling
15 Thomas Baggenstoss Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Andrew Howe
16 Ryan Bosio Marx and Bensdorf Cycling Team
17 David Bradbury Treehouse Racing
18 James Delong Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Andrew Howe
19 David Ferguson Be Real Sports
20 Don Fields Treehouse Racing
21 Greg Halliday BPC Cycling
22 Richard Hardin 901 Racing Teammate Top 5: Andrew Murphy
23 Mark Horne I AM Racing
24 Jack Howland Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Andrew Howe
25 Kyle Kato Rasmussen Bike Shop
26 Todd Mosley Memphis Velo
27 Kevin Murphy 901 Racing Teammate Top 5: Andrew Murphy
28 Bryan Thames Marx and Bensdorf Cycling Team
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Robbins Hub Endurance Chattanooga
2 Michaelee Bowes I AM Racing
3 David Howe Treehouse Racing
4 Jacob Pratt I AM Racing
5 Spencer Brauchla Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
6 Jc Emberton Village Volkswagen Cycling Team
7 Thomas Evans Harper Auto
8 David Graham Village Volkswagen Cycling Team
9 Lee Carmichael
10 Stephen Ray Village Volkswagen Cycling Team
11 Joshua lewis Team bikers choice Team Bikers Choice
12 Seth Rider 901 Racing
13 Cooper Magli Treehouse Racing Teammate Top 5: David Howe
14 Chris Leonard Harper Auto
15 Justin Lowe Gear Up Cycles
16 Nate Lelek I AM Racing Teammate Top 5: Michaelee Bowes
17 Ashly Dewberry I AM Racing Teammate Top 5: Michaelee Bowes
18 Alex Hernandez Bikes Plus Racing
19 Will Owens Village Volkswagen Cycling Team
20 Ben Sedwick Hub Endurance Chattanooga Teammate Win: Matthew Robbins
21 Peter Radebaugh Trace Bikes
22 Ross Martin Team Gran Fondo
23 Jameson Simms Trace Bikes
24 Octavio Subia Hub City Bicycle - Lift Center Raci
25 Jimmy Lancaster Team Bikes and Moore
26 Arvin Jansen Trace Bikes
27 Randy Mckinnon Hub City Bicycle - Lift Center Raci
28 Chris Braese BPC Cycling
29 Dwayne Accardo BPC Cycling
30 Brent Houk Team Bicycle Outfitters Indy
31 Michael Barrett Cycology Bicycles
32 Jon Damratoski I Am The Engine
33 Phillip Carpenter Village Volkswagen Cycling Team
34 ? Jeff Treehouse Racing Teammate Top 5: David Howe
35 William Greene BPC Cycling
36 Derek Hurst Village Volkswagen Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 21   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Haddock Bear Creek Bikes Race Team
2 Adam Murphree
3 Jeremy Gruber
4 Eric Bateman Team Bikers Choice
5 James Buttrey Trace Bikes
6 Shawn Edwards Southern Express
7 Donald Hornback Harper Auto
8 Christopher Granju Harper Auto
9 Brent Ferrell Treehouse Racing
10 John Jackson
11 Jonathan Reeves NashvilleCyclist.com
12 Josiah Lightle I AM Racing
13 Chad Hubbard
14 Dustin Phillips
15 Ben Nelson Treehouse Racing
16 Wade Buttrey Trace Bikes Teammate Top 5: James Buttrey
17 Casey Grove
18 Tom Davis Trace Bikes Teammate Top 5: James Buttrey
19 Jonathan King Team Bikes and Moore
20 Brandon Embry Bluegrass Cycling Club
21 John Aranjo
22 Steven Toby Southern Express
23 David Stewart
24 Roger Whitlock Southern Express
25 John Holden Village Volkswagen Cycling Team
26 Jordan Picchiottino
27 Mark Keranen Gran Fondo Racing
28 Kyle Mccoy
29 Kenneth Wallace Trace Bikes Teammate Top 5: James Buttrey
30 Jay Loftus I AM Racing
DNF Kevin Rarick
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Ragle Team Belladium
2 Elizabeth Mccalley Hub Endurance Women's Cycling Team
3 Nichole Tower I AM Racing
4 Katherine Williams Team Belladium Teammate Win: Amanda Ragle
5 Catherine Dewberry Team Belladium Teammate Win: Amanda Ragle
6 Cali Ewing Team Belladium Teammate Win: Amanda Ragle
7 Stephanie Rynas Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Elizabeth Mccalley
8 Parri Gilbride Team Belladium Teammate Win: Amanda Ragle
9 Martha Lowe Gear Up Cycles
10 Melissa Petty Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Elizabeth Mccalley
11 Kailin Acheson Team Belladium Teammate Win: Amanda Ragle
12 Jessica Christensen I AM Racing Teammate Top 5: Nichole Tower
13 Leah Sawyer SVMIC Cycling
14 Jessica Owings SVMIC Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Hart I AM Racing
2 Megan Rogers Hub Endurance Women's Cycling Team
3 Stephanie Hatcher SVMIC Cycling
4 Jen Cook I AM Racing Teammate Win: Rachel Hart
5 Kim Bishop Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
6 Andrea Miller Gran Fondo Racing
7 Kiki Cunningham Team Belladium
8 Karah Lewis Team Bikers Choice
9 Catherine Kelly Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Megan Rogers
10 Susie Stanfield Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Megan Rogers
DNF Kristi Whitten SVMIC Cycling Teammate Top 5: Stephanie Hatcher
Finishers: Cat 4: 11