Log In
French Broad Cycling Classic - RR • Jul 20 2013
Partly Cloudy, 82 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Wagstaff North Carolina State University at 2:03:15
2 Alexander Timkovich Modry/Evergreen Partners 2:03:18
3 Miles Hubbard Appalachian State University 2:03:20
4 Steven Boehm Berger Hardware Bikes 2:03:43
5 Kellen Goodell Low Country Racing Elite Team 2:03:51
6 Luis Guillen Constellation Cycling 2:04:00
7 Francisco Carratala jorda 2:04:05
8 Brad Harman 2:04:13
9 Dylan Lawson SV/BikeSource Racing Team 2:04:18
10 Jacob Williams Harper Auto 2:04:29
11 Nicholas Vorwerk Prochain Cycling 2:04:46
12 Myles Lietzke Low Country Racing 2:05:02
13 Timothy Killelea Village Volkswagen Elite Cycling Te 2:05:06
14 Camilo Restrepo Les Amis/Calder Brothers Developmen 2:05:18
15 Kaleb Naegeli Duke University Cycling 2:05:35
16 Christopher Mcgovern 2:05:37
17 Mitchell Moody Mojo Cycles Racing 2:05:48
18 Louis Turra 2:05:48
19 Sean Philyaw Prima Tappa Cycling 2:06:17
20 Peter Davis Stan's NoTubes P/b Proferrin 2:06:32
21 Jimm Mcelroy Velosports Racing 2:06:49
22 James Gunter VeloBrew Cycling Club 2:06:50
23 Aaron Trent Team Roger C Peace 2:06:51
24 Joshua Cole Velosports Racing Asheville 2:06:58
25 Tony Sigrist Cycling Knights 2:07:05
26 Chris Woods Burlington Velo Club Inc. 2:07:14
27 Drago Cepar Round Here Racing 2:07:24
28 Thomas Grinnan Team Carytown Bicycle Company 2:07:33
29 Steven Hill 2:07:39
30 Justin Evans Appalachian State University 2:07:52 Teammate Top 5: Miles Hubbard
31 Zack Kratche Low Country Racing 2:07:54
32 Nicholas Luther Mt. Pleasant Velo 2:07:58
33 Juan Pablo gonzalez aguilera 2:08:14
34 Oliver Donkervoet Virginia Polytechnic University 2:08:19
35 Michael Byrd Cool Breeze/Trek Bike Cycling Team 2:08:24
36 Terrence Slifer Queen City Cyclists - NC 2:08:38
37 Kyle Kelly Naples Cyclery p/b Airport Kia 2:08:45
38 Trey Crisp 2:09:03
39 Kevin Cooper Revolting Cogs 2:09:05
40 Gregory Thompson Classic Cycling/Dolce Vita Wines 2:09:16
41 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo 2:09:59
42 Casey Stallard King University 2:10:19
43 Cole Campbell Tumult Racing 2:10:49
44 Jason Ian stamm Berger Hardware Bikes 2:11:37 Teammate Top 5: Steven Boehm
45 Zvonimir Jelinic 2:11:51
46 Gary Jackson Velosports Racing Asheville 2:12:04
47 Matthew English GS CycleLife Development Cycling 2:12:09
48 Tony Esposito Mellow Mushroom Pizza Bakers 2:12:46
49 Thomas Fenig 2:12:51
50 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association, 2:13:23
51 Matthew Cross Tumult Racing 2:14:08
52 Artiom Kraitor 2:17:12
53 Michael Kramer Shama Cycles 2:22:22
54 Tom Berry 2:23:24
55 Sam Klontz BSM Cycling 2:23:44
56 Wesley Widar 2:27:54
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 42   Cat 4: 7   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Long SkyBlu Smart Fuels Cycling Team 1:59:36
2 Taylor Pearman Virginia Polytechnic University 1:59:50
3 Cecilio Cruz Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles 2:00:11
4 Mansour Benkreira Presbyterian Sports Medicine/Energy 2:00:28
5 Brock Mason 2:00:46
6 James Pittman Crosstown Velo 2:01:39
7 Liam Ainslie 2:01:41
8 Ken Beaudry Modry/Evergreen Partners 2:01:44
9 Alan Starnes VeloShine Cycling Team 2:01:55
10 Chris Leslie Drummond Racing 2:01:55
11 Colin Cavaliere Presbyterian Sports Medicine/Energy 2:01:55 Teammate Top 5: Mansour Benkreira
12 Rob Osborne Cone Health/cycles de ORO 2:02:08
13 Nathan Hatfield 2:02:11
14 Keith Mrochek Modry/Evergreen Partners 2:02:19
15 Paul Greene Greenville Spinners Racing 2:02:29
16 Graham Hawkes University of North Carolina at Cha 2:02:37
17 Kenneth Ingersoll Asphalt Green Cycling Team 2:02:47
18 Toby Rosen CatUp Coaching 2:02:52
19 Derek Birch USF Cycling 2:03:21
20 John Glover Velosports Racing 2:03:24
21 Gregory Pfister Virginia Polytechnic University 2:04:02 Teammate Top 5: Taylor Pearman
22 Daniel Lenis Carolina Break- U23 2:04:06
23 Randall Daniels 2:04:21
24 Brian Meadowcroft Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:04:47
25 Derek Johnson Rogues Racing 2:04:52
26 Adam Hewitt Atomic Cycles 2:05:03
27 Charlie Putnal Big Ring Racing, Inc. 2:05:25
28 Craig Hoyme Tri-Cities Road Club 2:05:37
29 Brian Kalsbeek Berger Hardware Bikes 2:05:47
30 Eric Middleton ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music 2:05:54
31 David Fowley Mojo Cycles Racing 2:06:12
32 Joshua Detwiler Colavita Racing, Inc. 2:06:14
33 Chris Haid Mojo Cycles Racing 2:06:17
34 Erik Engstrom 2:06:23
35 Joe Fritz PCP Race Team 2:06:24
36 Brian Porter 2:06:45
37 Franklin Deese 2:07:00
38 Chad Crocker RTO National 2:07:08
39 Matthew Mcnees Greensboro Velo Club 2:07:08
40 Justin Mcneill Globalbike Racing 2:07:52
41 Nicholas Mayernick Crosstown Velo 2:08:17
42 Jason Kimball Ride 2 Recovery 2:08:29
43 Will Barnes Berger Hardware Bikes 2:08:55
44 Jordan Foster 2:09:24
45 Luis Zapata 2:11:08
46 John Cristiano Trysports p/b Timex 2:11:58
47 Evan Lacy Durham Cycles Club 2:12:20
48 John Mullen Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract 2:12:21
49 Michael Vasco Grindstone Performance Cycling p/b 2:13:46
50 Brandon Squizzato Gyros Racing p/b Carolina Ale House 2:13:56
51 Bill Morris Off the Front Racing 2:14:06
52 Richard Soto Palmetto Velo 2:14:50
53 Raul Gutierrezgarcia Cone Health/cycles de ORO 2:15:35
54 Trey Griffin PCP Race Team 2:18:10
55 Chris Withers 2:19:26
56 Derek Hurst Village Volkswagen Cycling Team 2:20:22
57 David Brophy Presbyterian Sports Medicine/Energy 2:21:22 Teammate Top 5: Mansour Benkreira
58 Tyler Adsit Georgia Neurosurgical Institute 2:30:21
59 Eric Carlson Rogues Racing 2:36:00
60 ? Harry Massage Envy Cycling p/b Catup.com 2:37:35
61 Damien Macaluso 2:49:56
62 David Lovett Asheville Bicycle Racing Club 2:52:06
Finishers: Cat 4: 55   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Lewis Charlottesville Racing Club 2:01:56
2 Chris Cole 2:04:43
3 Reid Rhodes 2:04:45
4 Alexander Ratliff Tri Cities Road Club 2:05:12
5 Alex Bernstein 2:05:13
6 Timothy Smith Asheville Bicycle Racing Club 2:05:38
7 Luke Mcmurtrey 2:05:46
8 Stephen Ahrens 2:05:55
9 Clinton Marsh BAC Racing Team 2:06:04
10 Jake Rosenblaum 2:06:15
11 Juan Ricker 2:06:35
12 Sean Mckeever Giordana-Clif Bar 2:07:18
13 Jeremy Gruber 2:08:24
14 Robert Kerns 2:10:00
15 Kristopher Sally Les Amis/Calder Brothers Developmen 2:10:37
16 Blake Bennett 2:11:05
17 Chris Guella SV/BikeSource Racing Team 2:11:36
18 David Brennan 2:11:48
19 Benjamin Alford SV/BikeSource Racing Team 2:11:59
20 Brian Levy 2:12:21
21 Boyd Safrit 2:12:49
22 Jack Ditty 2:14:28
23 Timothy Kennedy 2:18:51
24 Timothy Blayney Tri Cities Road Club 2:19:42 Teammate Top 5: Alexander Ratliff
25 Chester Triplett Team Roger C Peace 2:22:04
26 Steve Lambert Asheville Bicycle Racing Club 2:23:43
27 Jason Griffin 2:26:50
28 Brad Fraedrich 2:27:03
29 Ron Lapointe 2:27:16
30 Shane Naber Atomic Cycles 2:27:48
31 Jason Martin PCP Race Team 2:28:12
32 Philippe Roquiny Tri Cities Road Club 2:30:10 Teammate Top 5: Alexander Ratliff
33 Christopher Moseman 2:31:30
34 Frank Turner 2:32:52
35 Dan Mcnamara Team Headstrong 2:37:02
36 Michael Pope 2:38:10
37 David Crews Cycle-Smart, Inc. 2:38:49
38 Nate Harper 2:40:06
39 Sean Blyth 2:41:28
40 Marc Montemerlo 2:43:31
41 Randy Whitt 2:49:42
42 Herb Freeman 2:53:51
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 33   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alastair Pounder ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music 2:01:00
2 Casey Fulton Rogue Velo Racing 2:02:00
3 Ben Mckenzie 2:03:00
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Fritz iv 2:01:00
2 Conor Schunk ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music 2:02:00
3 Beatty Wolverton Les Amis 2:03:00
4 Davis Turner ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music 2:04:00
5 Dawson Askew Les Amis/Calder Brothers Developmen 2:05:00
6 Jacob Monahan Apolline Racing 2:06:00
7 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers Developmen 2:07:00 Teammate Top 5: Dawson Askew
8 Evan Goldberg Rock Creek Velo 2:08:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Reavis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music 2:01:00
2 Micah Milne ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music 2:02:00 Teammate Win: Devin Reavis
3 Chris Lloyd Rogue Velo Racing 2:03:00
4 David Walls ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music 2:04:00 Teammate Win: Devin Reavis
5 Connor Everett RedEye Velo Juniors 2:05:00
6 Blake Johnson ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music 2:06:00 Teammate Win: Devin Reavis
7 Coleman Hamrick Asheville Bicycle Racing Club 2:07:00
8 Brian Sciba RedEye Velo Juniors 2:08:00 Teammate Top 5: Connor Everett
9 Aidan Pounder ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music 2:09:00 Teammate Win: Devin Reavis
10 Charlie Mckenzie 2:10:00
11 James Brookshire Slipstream-Craddock Junior Developm 2:11:00
12 Rand Allison Savannah Wheelmen 2:12:00
13 Alec Whyte 2:13:00
14 Peter Clarke 2:14:00
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Hough Hincapie Development team 2:01:00
2 Andrew Fairman 2:02:00
3 Connor Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te 2:03:00
4 Vernon Reynolds Carolina Break- Juniors 2:04:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Emory Beer City Bicycles 2:01:32
2 Ryan Robinson Electric City Endurance 2:01:34
3 Joseph Carpisassi UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 2:01:52
4 Bruce Humphries Two Up Sports 2:02:12
5 Dave Leatherman Brazen Dropouts Cycling Team 2:02:39
6 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Team 2:02:45
7 J. Thomas smith Crosstown Velo 2:02:57
8 Brian Derose Ridley Masters' Team p/b Reality Bi 2:03:01
9 John James The Trappe Door Cycling Team 2:03:17
10 Matthew Tebbetts The Trappe Door Cycling Team 2:03:24
11 Bob Wright Chainheart Cycling Studio 2:03:40
12 Bradley Price DIY Music p/b Chainheart Cycling St 2:03:41
13 Austin Walker Industry Nine Cycling Team p/b ABRC 2:04:02
14 Peter Mathern Greenville Spinners Racing 2:04:22
15 Scott Edge Team Athletix Benefitting Globalbik 2:04:32
16 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio 2:05:35
17 Steven Carpenter Grindstone Performance Cycling p/b 2:05:44
18 Andrew Pooser Chainheart Cycling Studio 2:05:51
19 Gordon Stiel Carolina Cycling Team 2:06:11
20 David Curran The Trappe Door Cycling Team 2:06:18
21 Jeff Clayton Georgia Neurosurgical Institute 2:06:22
22 Blair Hobgood Triangle Velo 2:06:27
23 Robert Donovan Team SmartStop p/b Mountain Kha 2:06:37
24 Erik Peterson Finish Strong 2:06:40
25 Zach Bannow Chainheart Cycling Studio 2:06:51
26 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing 2:07:03
27 Jason Casteen Unilin MDF Racing Team 2:07:14
28 Ted Hopkins 2:07:33
29 Alan Korhonen Synergy Racing Team 2:08:00
30 Joe Hathcock Carolina Cycling Team 2:08:46
31 Erik Ostergaard Industry Nine Cycling Team p/b ABRC 2:09:17
32 Jae Bowen Two Up Sports 2:10:43 Teammate Top 5: Bruce Humphries
33 Ricardo Maset Carolina Cycling Team 2:11:08
34 Tim Tobbe Crosstown Velo 2:11:18
35 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing 2:12:03
36 Tim Stone Grindstone Performance Cycling p/b 2:13:16
37 Jacob Mcgahey Industry Nine Cycling Team p/b ABRC 2:13:16
38 Mark Fontanilla Carolina Cycling Team 2:13:58
39 Robert Jordan Georgia Neurosurgical Institute 2:14:23
40 Glen Allison SUBARU-GUAYAKI 2:16:49
41 Marcus Jones Crosstown Velo 2:20:15
42 Todd Terry Giordana-Clif Bar 2:38:17
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 21   Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Leduc dope AV / Descente 2:03:38
2 John Patterson Mojo Cycles Racing 2:04:07
3 Terry O'toole Peachtree Bikes 2:04:07
4 Adam Pinkston Chainheart Cycling Studio 2:05:33
5 James Mead Charlotte Sports Cycling 2:06:07
6 Scott Miner United CHS Racing 2:06:33
7 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners 2:06:57
8 Peter Leousis RevolutionCycleSports p/b Lonerider 2:08:09
9 Kirk Port Constellation Cycling 2:08:38
10 Kent Bostick Team Athletix Benefitting Globalbik 2:09:06
11 Ronald Wilson Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot 2:09:37
12 David Moore Modry/Evergreen Partners 2:10:05
13 Guenter Heyen Unilin MDF Racing Team 2:10:17
14 Terry Forrest Atomic Cycles 2:10:40
15 Greg Morgan Spinx Bike Race Team 2:11:32
16 Douglas Meis 2:12:04
17 James Berry 2:12:05
18 Joseph Fritz VeloBrew Cycling Club 2:12:30
19 Patrick Tighe Giordana-Clif Bar 2:12:36
20 Mark Ruscoe Asheville Bicycle Racing Club 2:12:40
21 Jim Emery Modry/Evergreen Partners 2:13:29
22 William Marcheck Triangle Velo 2:16:07
23 Joe Lehner Team Headstrong 2:17:13
24 Douglas Engel Modry/Evergreen Partners 2:17:19
25 Scott Forbis Hilton Head Cycling Inc 2:17:24
26 Allen Mcmurtry 2:17:49
27 Randy Parker Velo Club LaGrange 2:18:30
28 Martin Bates Synergy Racing Team 2:19:11
29 Christopher Wilcox Naples Velo 2:19:11
30 Philip Fisher 2:19:49
31 William Causey Georgia Cycling Inc. 2:20:34
32 Scott Skrove Grindstone Performance Cycling p/b 2:20:54
33 Larry Ruggiero Team Headstrong 2:21:34
34 R Carney Evolution Cycling Club p/b Long & F 2:26:01
35 Thomas Mcguire Modry/Evergreen Partners 2:27:05
36 Stan Ethridge Big Ring Racing, Inc. 2:28:31
37 Dale Vaughan Big Ring Racing, Inc. 2:28:31
38 Bobby Hough Team Headstrong 2:31:32
39 Jim Palmer Outspokin Bicycles - Augusta 2:33:26
40 Charles Milner 2:35:43
41 Jon Limbird Team Headstrong 2:38:26
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 15   Cat 4: 14   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The 2:55:45
2 Andreas Fliessgarten 2:55:46
3 Chris Zieman Happy Tooth Racing 2:55:52
4 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling) 2:55:56
5 Bryan Hoy Celerity Cycling p/b Brooks Systems 2:55:59
6 Brendan Sullivan Lupus Racing Team 2:56:07
7 John Delong VeloShine Cycling Team 2:56:13
8 Steven Gordon Team WHAYNE 2:56:57
9 Buddy Spafford 2:57:00
10 Shawn Gravois Team United Healthcare Georgia/The 2:57:03 Teammate Win: Andrew Scarano
11 Winston David Team United Healthcare Georgia/The 2:57:21 Teammate Win: Andrew Scarano
12 William Guillen Happy Tooth Racing 2:57:28 Teammate Top 5: Chris Zieman
13 Amos Harvey Round Here Racing 2:57:30
14 Mike Stone UCI CT: BMC/Hincapie Sportswear De 2:57:32
15 Daniel Zmolik Stan's NoTubes P/b Proferrin 2:57:37
16 Stephen Vogel Pre-Reg.com 2:57:43
17 Chase Goldstein Stan's NoTubes P/b Proferrin 2:57:45
18 Paul Mesi French Meadow Bakery/Fortistar 2:58:02
19 Christopher Monteleone UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain 2:58:07
20 Matthew Howe Happy Tooth Racing 2:58:25 Teammate Top 5: Chris Zieman
21 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin 2:58:30
22 Greg Wittwer Pyramid Elite Racing 2:58:34
23 Frank Marrs North Georgia Cycling Association, 2:58:57
24 Jacob Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin 2:59:08
25 Edison Turner UCI CT: Hincapie Sportswear Develop 2:59:11
26 Erik Broo Happy Tooth Racing 2:59:14 Teammate Top 5: Chris Zieman
27 Zeb King Appalachian State University 2:59:22
28 Chris Wolhuter 2:59:40
29 Nick Jowsey 3:00:07
30 Austin Ulich Prima Tappa Cycling 3:00:43
31 Alan Tripp Mock Orange Racing 3:00:57
32 Hank Booth Carolina Break 3:01:34
33 Justin Crawford VeloShine Cycling Team 3:02:01
34 Jan Kolar Lupus Racing Team 3:02:10
35 Juan Martinez 3:02:18
36 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team 3:02:45
37 Anders Swanson Litespeed-BMW 3:02:54
38 Matthew Bruner North Carolina State University at 3:02:58
39 Carlos Pinate Mojo Cycles Racing 3:03:01
40 Todd Whitescarver Appalachian State University 3:03:02
41 Eric Stubbs GearLink Racing INC. 3:03:03
42 Tyler Hutchinson Village Volkswagen Elite Cycling Te 3:04:29
43 Ryan Mele Stan's NoTubes P/b Proferrin 3:04:30
44 Chad Capobianco Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts 3:04:30
45 Thomas Wrona UCI CT: Hincapie Sportswear Develop 3:04:30
46 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 3:05:07
47 George Garvick Appalachian State University 3:06:23
48 Igor Rudalev Lupus Racing Team 3:06:24
49 Oleg Tanovitchi Lupus Racing Team 3:06:25
50 Oliver Flautt Lupus Racing Team 3:06:36
51 James T gotsick Lupus Racing Team 3:07:37
52 Parker Kyzer UCI CT: BMC/Hincapie Sportswear De 3:07:39
53 Timothy Jenkinson Cleveland Clinic Sports Health Cycl 3:07:39
54 Benjamin Renkema Globalbike Racing 3:07:40
55 John Stowe Georgia Cycling Inc. 3:08:08
56 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Team 3:09:16
57 Caleb Welborn Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts 3:09:21
58 Luis Flores Happy Tooth Racing 3:10:54 Teammate Top 5: Chris Zieman
59 Corey Davis Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts 3:11:02
60 Cal Hooten 3:12:54
61 Devin Clancy Presbyterian Sports Medicine/Energy 3:12:57
62 Andy Lougher Lupus Racing Team 3:17:00
63 Matt Lee Mock Orange Bikes 3:21:14
64 Johnny Mitchell Finish Strong 3:22:18
65 Nathan Robinson Team WHAYNE 3:23:02
66 Timothy Mccollum Charlotte Sports Cycling 3:23:35
67 Matt Moosa Appalachian State University 3:23:36
68 Chris Lessing Round Here Racing 3:28:50
69 John Loehner Stan's NoTubes P/b Proferrin 3:29:02
70 Eric Kirk North Georgia Cycling Association, 3:29:55
71 Dylan Degan 3:29:58
72 Jason Smitherman Round Here Racing 3:31:20
73 Fabian Muth 3:32:06
74 Rob Evans Team Mission Source-NGCA 3:32:34
75 Daniel Rudalev Iron Data Racing 3:32:47
Finishers: Cat 1: 29   Cat 2: 34   Cat 3: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Matchett Cool Breeze/Trek Bike Cycling Team 2:16:17
2 Ashlyn Woods ExergyTWENTY16 2:16:54
3 Karen Ostergaard 2:17:19
4 Angelina Stevens SpokesWomen Syndicate Inc. 2:17:58
5 Marianna Williams Outspokin' Augusta 2:18:05
6 Trevy Ramos 2:18:10
7 Grace Chappell SpokesWomen Syndicate 2:18:19
8 Sarah Kraxberger SpokesWomen Syndicate Inc. 2:19:48 Teammate Top 5: Angelina Stevens
9 Trudi Franzel Alderman - OSP 2:21:34
10 Melissa Leto Alderman - OSP 2:22:29
11 Leanna House Velo Riot 2:23:00
12 Jen Keith Mojo Cycles Racing 2:23:21
13 Samantha Bendt Mojo Cycles Racing 2:23:21
14 Kim Bishop Tri Cities Road Club 2:26:29
15 Marie Schmader 2:27:48
16 Laura Calvin Cool Breeze/Trek Bike Cycling Team 2:28:08 Teammate Win: Sarah Matchett
17 Sarah Maloney Atomic Cycles 2:28:19
18 Christy Quirk SpokesWomen Syndicate 2:29:55
19 Kathryn Goody 2:31:07
20 Laura Haid Mojo Cycles Racing 2:31:41
21 Savannah Fuentes Plan X Cycling 2:35:27
22 Neela Fleckenstein GHS Every Woman Cycling Team 2:37:52
23 Holly Mackin Mojo Cycles Racing 2:38:15
24 Pippa Greenberg Cool Beans Racing 2:40:33
25 Jennifer Wakeman 2:42:22
26 Sybil Smith Tri-Cities Road Club 2:48:13
27 Jean Toth Alderman - OSP 2:48:14
28 Jill Mcnamara Team Headstrong 2:59:17
29 Roberta Beckers New Orleans Bicycle Club Inc 3:04:25
30 Kellee Melneciuc 3:09:10
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ally Stacher UCI WPT: Specialized-lululemon 2:15:00
2 Mary Cerkey Team Kenda presented by RACC 2:15:40
3 Amanda Watson ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 2:15:59
4 Nichole Tower I AM Racing 2:16:09
5 Caroline Moakley North Carolina State University at 2:16:09
6 Amie Krasnozon Capital Cycling Club 2:16:54
7 Ainhoa Perez-diez ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 2:19:29 Teammate Top 5: Amanda Watson
8 Arden Stelly PainPathways Cycling Team 2:19:43
9 Susan Jones - morgan Team Zoom 2:20:17
10 Cinthia Lehner Asheville Bicycle Racing Club 2:22:35
11 Morgan Patton Team Novo Nordisk 2:23:12
12 Sue Mcquiston ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 2:23:15 Teammate Top 5: Amanda Watson
13 Elizabeth Lee Louis Garneau Factory Team 2:24:02
14 Jennifer Caicedo 2:24:05
15 Nina Laughlin Appalachian State University 2:25:37
16 Stephanie Cucaz PCP Race Team 2:26:33
17 Liz Gerrity Rose Bandits 2:27:23
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 4: 2