Log In
Lucarelli & Castaldi Cup • May 11 2013
Overcast, 63 degrees, wind 15 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harryedmund Bolick
2 Sergio Aguirre Dave Jordan Racing
3 Stanislaw Arciszewski
4 Mark Inaba Century Road Club Assoc
5 David Jiminian
6 Nathan Brauer Foundation
7 Sebaj Adele
8 Saul Jacobson Brooklyn Velo Force
9 Mike Servais Colavita Racing
10 Miguel Flores
11 Alex Baron VELORIGIN Performance
12 Eric Scarbrough East End/Kreb Cycle
13 Brett Halpern Dave Jordan Racing Teammate Top 5: Sergio Aguirre
14 Mckay Duncan Kissena Cycling Club
15 Johnie Way Major Taylor Development Team
16 Lincoln Crane Chelsea Bicycles Team
17 Bruce Vanschalkwyk
DNF Philip Gerbasi
DNF Rob Havemeyer GBSC/Bialostok Chiropractic CT
DNF Luigi Luciano Brooklyn Velo Force
DNF Ed Oliver Major Taylor Development
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Miguel Estrada
2 Todd Royal W&D Racing-NY Velo
3 Ramon Melian ISF Global Textile Solutions/Indigo
4 Spiridon Katehis
5 Edekson Pena Montecci Cycling
6 Gregory Defiore
7 Christopher Yack
8 Christopher Williams
9 Jason Bell
10 Andrew Da silva Kissena Cycling Club
11 Brian Stein
12 Malcolm Mitchell CIS: Training Systems
13 Jeffrey Condon
14 Jacob Baty
15 Wes Tillman Kissena Cycling Club
16 Noah Gellner Foundation
17 Russell Grindstaff New York University
18 Andrew Sheeley W&D Racing-NY Velo Teammate Top 5: Todd Royal
19 Owen Caprell Sids Bikes NYC
20 Kensaun Vadnais
21 Brian Field Hudson Furniture Cyclocross
22 Ryan Quinn
23 James Nelson
24 Erik Pedersen
25 Chris Young
26 Adam Eisenberg W&D Racing-NY Velo Teammate Top 5: Todd Royal
27 Egor Astakhov Brooklyn Velo Force
28 Patrick Gilmour Brooklyn Velo Force
29 Jeffrey Baumgardner W&D Racing-NY Velo Teammate Top 5: Todd Royal
30 Phillip Maronilla Kissena Cycling Club
31 James Orme Major Taylor Development Team
DNF Nick Jurman Asphalt Green Cycling Team
DNF Kenneth Luna Century Road Club Assoc
DNF Patrick Merosier Major Taylor Development Team
DNF Patrick Burns
DNF Richard Fernandez
DNF Nigel Hall Dave Jordan Racing
DNF Scott Teresi
DNF George Vafiades
DNF Jeffrey White
DNF Jeff Owens
DNF Gregory Pizarek RBNY Racing
DNF Jules Roazen Kissena Cycling Club
DNF Craig Zolan Kissena Cycling Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 40   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Parrillo jr.
2 Charles Altchek Foundation
3 Joseph Grgic Century Road Club Assoc
4 Samuel Hamilton
5 Alexander Michas
6 Leo Diaz
7 Omar Villafane
8 Vincent Galgano
9 Wayne Gregory
10 Jun Sugai
11 Volker Neumann
12 William Van zee
13 Chris Peck
14 Santiago Lyon Dave Jordan Racing
15 James Lyman
16 Kevin Burns
17 Mark Walker
18 Edward Nessen Siggi's/nyvelocity
19 Frederick Perner
20 Richard Soffar
21 Adam Fabian Kissena Cycling Club
22 Nathan Gilmore
23 Thomas Jan
24 Stanton Campbell
25 Cesar Isabel Century Road Club Assoc Teammate Top 5: Joseph Grgic
26 Christopher Jones
27 Evan Armbrister
DNF James Bender
DNF Aaron Blum Kissena Cycling Club
DNF Luke Taylor Century Road Club Assoc Teammate Top 5: Joseph Grgic
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 20   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Durso Liberty Cycle
2 Scott Steward Liberty Cycle Teammate Win: John Durso
3 Juan Aracena DRV/RCS/DRISCOLL
4 Scott Gregoire Major Taylor Iron Racing Racing Tea
5 Ian Farrar Purium Health Products Cycling Team
6 Lance Sniadowski Flying Ace Cycling Club
7 Christopher Castaldi
8 Edward Zimmermann We Stand United (W.S.)
9 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A.
10 Dan Ciano NJ/NY Colavita Racing Regional Team
11 Ira Krell Blue Ribbon-Translations.com
12 R Scott snyder
13 J.p. Partland
14 James Eichvalds Watchung Wheelmen
15 Jonathan Podwil Major Taylor Iron Racing Racing Tea Teammate Top 5: Scott Gregoire
16 Curtis Lightburn Liberty Cycle Teammate Win: John Durso
17 Stokes Stokes
18 Gregory Lee
19 Martin Lasak Berlin Bicycle/Best Cleaners
20 Anthony Taylor
21 Lorenzo Brown Major Taylor Iron Racing Racing Tea Teammate Top 5: Scott Gregoire
22 Robert l Brown jr
23 Cliff Saper CycleLifeUSA GF Capital
24 Richard Gonzalez
25 Thomas Bennett
26 James Joseph We Stand United (W.S.)
27 Dusan Strika Kissena Cycling Club
DNF Stephan Dioslaki Five Four Sports
DNF Robert Mecea Brooklyn Velo Force
DNF Marcello Rodio
DNF Ian Stanley
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 21   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Murphy Foundation
2 Cesar Marte dope
3 Anthony Hall Champion System p/b Stan's NoTubes
4 Chad Butts enduranceWERX
5 Everhard Paredes Champion System p/b Stan's NoTubes
6 Ariel Mendez-penate Champion System p/b Stan's NoTubes
7 Franklin Burgos
8 Stalin Quiterio cuello
9 Brian Breach GS Mengoni U.S.A.
10 Luis Amaury perez
11 Adam Alexander
12 Jonathan Giahn Asphalt Green Cycling Team
13 Adam Pantastico Five Four Sports
14 Jason Brown
15 Javier Mereles Team Montclair Bikery
16 Roger Montes Brooklyn Velo Force
17 Jose Guzman
18 Hammermean Walker Major Taylor Iron Racing Racing Tea
19 David Lee
20 Evan Cooper
21 Daghan Perker Asphalt Green Cycling Team
22 John-paul Kaminski Major Taylor Iron Racing Racing Tea
23 Juan carlos Polanco Strictly Bicycles Cycling
24 Ryan Johnston Kissena Cycling Club
25 Aleksey Urusov DRV/RCS/DRISCOLL
26 Jonathan Lowenstein Sports T.E.A.M.
27 R. Wilson tarbox iv
28 Lynn Murray Dave Jordan Racing
29 Eric Ragot Kissena Cycling Club
30 Misha Chiporukha CIS: First Team
31 Gavin Robertson Foundation Teammate Win: Evan Murphy
32 David Adornato Team Montclair Bikery
33 Tom Bencivengo We Stand United (W.S.)
34 Edward Burlem Major Taylor Iron Racing Racing Tea
35 Scott Mills
36 Thomas Mains
37 Eric Salzer Breakawaybikes.com - QCW Cycling
38 Jared Strowbridge Five Four Sports
39 Daniel Chabanov Foundation Teammate Win: Evan Murphy
40 Alexander Barouh GS Mengoni U.S.A.
41 Willie Payton
42 Stephan Hoffman Century Road Club Assoc
DNF Johann Burrowes We Stand United (W.S.)
DNF Erin Korff Richbrau
DNF Paul Burrowes We Stand United (W.S.)
DNF Neil Bezdek UCI CT: Mountain Khakis/SmartStop
DNF Jermaine Burrowes We Stand United (W.S.)
DNF Chris Loehner Bicycle Planet Racing
DNF Steven Persak Liberty Cycle
DNF Vlad Preoteasa Kissena Cycling Club
DNF Michael Perlberg Kissena Cycling Club
DNF Anthony Lowe We Stand United (W.S.)
DNF John Malcolmson Kissena Cycling Club
DNF Ross Baldwin
DNF Lawrence Uhrlass
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 21   Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Trimble W&D Racing-NY Velo
2 Melissa Sotelo Landis/Trek
Finishers: Cat 4: 2