Log In
Dunnigan Hills Road Race • Aug 10 2013
Clear, 75 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Grefrath LangeTwins Winery Racing Team
2 Michael Ricks Michael David Winery Cycling Team
3 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Incase
4 Bryan Hoadley R4R/Make A Wish
5 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
6 Mj Foley Team Mike's Bikes p/b Incase
7 Joseph Staron Lange Twins Winery Racing Team Teammate Win: Jason Grefrath
8 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
9 Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley's
10 David Passmore SJBC
11 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Christian Hobbs
12 Dan Martin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
13 Neil Bartley ZIPZ CYCLING TEAM
14 Scott Cox Barclay's Racing
15 Chris Espy Folsom Bike/VW/Raley's
16 Trevor White SquadraSF
17 Jason Brown LangeTwins Winery Racing Team Teammate Win: Jason Grefrath
18 Gregory Gambetta Folsom Bike/VW/Raley's
19 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
20 Jason Cruser R4R Racing 4 Research
21 James Coats CAL-GIANT / SPECIALIZED
22 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED
23 Richard Steele Lange Twins Winery Racing Team Teammate Win: Jason Grefrath
24 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Chris Ott
25 Scott Witthoff Fusion Sport
26 Jason Arinno Kinetic Cycles
27 Brian Finnerty Audi
28 Judd Van sickle Folsom Bike/VW/Raley's
29 Dave Kause Quickstep USA cycling team
30 Joshua Dapice Audi
31 Scott Freiermuth CoreTechs Cycling Team
32 James Herzman Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
33 Steve Thomsen Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
34 Scott Hollander Central Sierra Cyclists/CSC Rubber
35 James Maltbie Kovarus- Wells Fargo Racing Team
36 Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Christian Hobbs
37 Jason Snovel Folsom Bike/VW/Raley's
38 Christian Parker coretechs cycling
39 David Mayer Core Techs
40 Robert Sorenson Coretech Cycling
41 Rodney Spradlin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
42 Alex Holtz Folsom Bike/VW/Raley's
43 Daniel Quirk Veloce P/B Smith&Nephew
44 Greg Tsutaoka LangeTwins Winery Racing Team Teammate Win: Jason Grefrath
45 John Wilde CoreTechs Cycling Team
46 Andre Tenthorey LangeTwins Winery Racing Team Teammate Win: Jason Grefrath
47 Greg Tripoli Momentum Racing p/b Global CTI
48 John Funke Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Christian Hobbs
49 John Armer Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
50 Michael Buckley Folsom Bike/VW/Raley's
51 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM
52 David Allen Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Christian Hobbs
53 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team
54 Scott Fonseca PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Chris Ott
55 John cavanaugh Primetime cycling team primetime cycling team Teammate Top 5: Chris Ott
56 David Christenson Team DirectAsia.com
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 30   Cat 3: 16   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Stockwell Team Bicycles Plus/Sierra Neveda
2 Kevin Klein Prime Time Cycling Team
3 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team
4 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
5 Ken Hill Davis Bike Club Race Team
6 Nick Roberti Rio Strada Racing
7 Gus Platis Team City Sacramento
8 Richard Nichols Kovarus/Wells Fargo Racing Team
9 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Eric Saltzman
10 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRED/BicyclesPlus
11 Michael Audley Morgan Stanley
12 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
13 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
14 Todd Allington Victory Velo Racing
15 Erle Martin Cal Giant
16 John Fairbanks Folsom Bike/VW/Raley's
17 Shawn Oliver Morgan Stanley
18 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Karl Wurzbach
19 Jeff Mitchell Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
20 Ted Toribio Folsom Bike/VW/Raley's
21 Ron Rouse Rio Strada Racing
22 Christopher Bowlus Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Karl Wurzbach
23 Steve Showler Folsom Bike/VW/Raley's
24 Eric Lafranchi
25 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Eric Saltzman
26 Philip Vrieling Fun Sport Bikes Cycling Team
27 Stephen Mccaw Folsom Bike/VW/Raley's
28 Ron Meskis Michael David Winery Cycling Team
29 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
30 John Licatesi Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Karl Wurzbach
31 Nabil Samaan Sustainable Cycling
32 Michael Woodburn Kovarus-Wells Fargo Racing Team
33 Rome Mubarak NorCal Bahati Foundation Racing Tea
34 Jess Raphael Folsom Bike / VW / Raley's
35 Brian Hitchman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
36 Michael Cochran East Sac Bike Shop
37 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Kevin Klein
38 Jack Arney Folsom Bike/VW/Raley's
39 William Dunham Alto Velo
40 Todd Dambly Folsom Bike/VW/Raley's
41 Thomas Coulter Morgan Stanley-Specialized
42 Chris Courtney SJBC
43 Lance Newey Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 13   Cat 3: 23   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Foster ZIPZ CYCLING TEAM
2 Michael Brown Clean Currents p/b Beyer Kia
3 Jan Elsbach VOS raching
4 David Albrecht ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Win: Joseph Foster
5 Darryl Smith Christian Cycling - Hammer Nutritio
6 John Lenoach Cushman Wakefield
7 Scott Leahy SJBC
8 Rey Surla Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
9 Bo Hebenstreit Form Fitness
10 Bob Brandt SJBC
11 Dean Abt Team Oakland Cycling
12 Mark Robertson Cushman & Wakefield Racing
13 Mark King Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
14 Keith Defiebre CyclesFANATICRacing.com
15 Anthony Eng Team Oakland Cycling
16 Joe Molinari Form Fittness
17 Richard Sangalli Form Fitness
18 Mark Fiori Folsom Bike/VW/Raley's
19 Bob Ehardt Folsom Bike/VW/Raley's
20 Jeff Eisenberg Fusion Sport
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
2 Brian Brown Sacramento Golden Wheelmen
3 Dan Tedford SquadraSF
4 Patrick Hallett AustinBikes/Mobil 1
5 Lei Deng Team Genesolve
6 Michael Miller Metromint Cycling
7 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team
8 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing Teammate Win: Eric Brickler
9 Christopher Leibman Suffolk-SunPower Racing
10 William Ho Suffolk-SunPower Racing
11 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
12 Aaron Schmitz Kinetic Cycles
13 Max Silverstein Metromint
14 Robert Lander Davis Bike Club
15 Boris Rozenberg
16 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
17 Denin Sahovic Squadra SF Teammate Top 5: Dan Tedford
18 Jason Marteldye Davis Bike Club Race Team
19 Curt Mills Data Driven Athlete Racing Teammate Win: Eric Brickler
20 Rich Tabuso Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
21 Jason Benford Giga OM-ARO Pistachios
22 Chris Bosco Reno Cycling Team presented by Natu
23 Allen Satterlee SJBC
24 Gordon Olson Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
25 Joshua Lopez
26 Sascha Messner Cushman & Wakefield Racing
27 Andrew Berg Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Brian Brown
28 Gerald Sylvester Suffolk-SunPower Racing
29 Justin Widlund Audi Cycling
30 Robert Orcutt Suffolk-SunPower Racing
31 Nick Kreeger SquadraSF Teammate Top 5: Dan Tedford
32 Ellis Anderson Squadra SF Teammate Top 5: Dan Tedford
33 Mitch Boehs Topsport
34 Ryan Alvey Davis Bike Club Race Team
35 Scot Mclean ThirstyBear Cycling
36 Steven Tortorelli Team Chica Sexy
37 Jonathan Krier-tran Fremont Bank cycling team
38 Daniel Burns Team Genesolve Teammate Top 5: Lei Deng
39 Jared Prince Giga-Om Aro Pistachios
40 Ben Egger Knight Riders Racing
41 Darron Sturgeon Hub Coffee Roaster p/b Tahoe Carson
42 Stephen Synhorst sacramento golden wheelmen Teammate Top 5: Brian Brown
43 Dennis Baker Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Brian Brown
44 Eric Gibbons Metromint Cycling
45 Unknown Rider
46 Andrew Heinemann Don Chapin Monterey Bay Racing Team
47 James Allen Suffolk-SunPower Racing
48 Steven Woo Team Genesolve Teammate Top 5: Lei Deng
49 Jeremiah Michaels Freewheel
50 Michael Ferrell Folsom Bike/VW/Raleys
51 Alex Lockwood Fusion Sport
52 Scott Cole Squadra SF Teammate Top 5: Dan Tedford
53 Adam Ocamb SquadraSF Teammate Top 5: Dan Tedford
54 Chris Hernikl Cushman & Wakefield Racing
55 Allen Jackson Bahati Foundation Racing Team
56 Chuck Edwall iii Suffolk-SunPower Racing
57 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
Finishers: Cat 3: 54   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Albrecht Whole Athlete Specialized
2 Don Jarvis Suffolk-SunPower Racing
3 Stuart Collett Cushman & Wakefield Racing
4 Richard Reinhardt Sacramento Golden Wheelmen
5 Mike Reed Suffolk-SunPower Racing
6 Giles Douglas SJBC
7 Matthew Lucero Knight Riders Racing
8 David Condon Team Every Man Jack
9 Andres Douzoglou Tribe Racing
10 Mathew Shimoko Leopard-Sapporo Team
11 Christopher Hart Team City Sacramento
12 Nick Shockey Data Driven Athlete Racing
13 Aaron Siemsen
14 Todd Shaver Fun Sport Bikes Cycling Team
15 Matthew Batz Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Don Jarvis
16 Robert Montague Bicycle Trip/Symantec
17 Allen Brumm Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Don Jarvis
18 Weston Rieland Micheal David Winery/ Delta Velo
19 Niklas Barreto Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Don Jarvis
20 Andrew Thomson Knight Riders Racing
21 Aaron Casados Topsport
22 Deniz Warraich Knight Riders Racing
23 Richard Nagel Team Velo Wrench
24 Peter Unruh
25 Gavin Murray red peloton
26 Chris Ashton Bicycle Haus
27 Amin Tamariz Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Don Jarvis
28 Donald Pattalock Audi Cycling
29 Anthony Jawad Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Don Jarvis
30 Mark Stringer Davis Bike Club Race Team
31 Brendan Glueck Team Oakland Cycling
32 Matt Brendal
33 Gabriel Gandara Team City Sacramento
34 Keith Morris Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Don Jarvis
35 Timothy Sanders Internaltional Christian Cycling Cl
36 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team
37 Adrian luis ?
38 Adamvanminh Martin Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Stuart Collett
39 Reid Williamson Team Oakland Cycling
40 Frank Yang Metromint Cycling
41 Shiva Sharma SJBC
42 Simon Tuttle Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
43 Justin Cook
44 Riley Cressler Team City Sacramento
45 Enrico Bariani Sacramento Golden Wheelmen Teammate Top 5: Richard Reinhardt
46 Eric Chi Peninsula Velo Racing
47 Matthew Jones Fun Sport Bikes Cycling Team
48 Martin Lee Suffolk-Sunpower Racing Team Teammate Top 5: Don Jarvis
49 Daniele Farnedi Team Roaring Mouse
50 Sam Haraway Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 48   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Mitchell Unattached
2 Jon Hyatt Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Jonathan Orban genesolve
4 Kevin Davidson Cushman & Wakefield Racing
5 David Christy Cushman & Wakefield Racing
6 Neil Michel Davis Bike Club Race Team
7 Brian Renyer Rio Strada Racing
8 Alex Peterson Team Oakland
9 Brian Acord Folsom Bike/VW/Raley's
10 Jerry Snow Sacramento Golden Wheelmen
11 Edwin Ma Peninsula Velo
12 Chirag Asaravala RANCHOS CYCLING
13 Gregg Lehman Precision Fuji-Oval Racing
14 Chad Richards Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Jon Hyatt
15 Derek Novaes Rio Strada Racing
16 Cj Wolf ThirstyBear Cycling
17 Duke Kang Dolce Vita Cycling
18 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen
19 Donald Lee Peninsula Velo Racing
20 Doug Ryan michael david winery
21 Stefano Carletti
22 Troy Underwood Sacramento Golden Wheelmen
23 Jeong Kim Willow Glen Bicycles
24 Omir Torres Team Revolutions
25 Pete Schoenenberger Fun Sport Bikes Cycling Team
26 James Whitney
27 Faron Ryan Bicycle Blue Book Racing
28 Jeff Dale Team Revolutions
29 Benjamin Woodside Team Revolutions
30 Jack Backus Team Oakland Cycling
31 John Gerling Fun Sport Bikes Cycling Team
32 Jeffrey Miller VSRT DS Electric Livermore Cyclery
33 Brian Prahl Sacramento Golden Wheelmen
34 Renzo Bernales Team City Sacramento
35 Sean Crowley Cushman Wakefield Racing Team/ Lamo
36 David Bertram Precision Fuji-Oval Racing
37 Paul Mc kenna Gene Solve Teammate Top 5: Jonathan Orban
38 Stephen Mason Los Gatos Bicycle Racing Club
39 Renard Ihlenfeld Dolce Vita Cycling
40 Chad Pajari M2
41 Robert Zirkle team oakland cycling
42 Daniel Leitner Fun Sport Bikes Cycling Team
43 Stefano Moro Team Genesolve
44 Todd Freiermuth Coretechs Cycling Team
45 James Dawson NorCal Hub Racing
46 Roger Von rotz Fun Sport Bikes Cycling Team
47 Bart Zeydel Team Revolutions
48 Paul Higley Folsom Bike/VW/Raley's
49 John Kekuewa Fun Sport Bikes Cycling Team
50 Stephen Youtsey Dolce Vita Cycling
51 Rozel Tupaz Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Kevin Davidson
52 Trevor Oldershaw Berkeley Bike Club (BBC)
53 Greg Price Rio Strada Racing
54 Greg Price Rio Strada Racing
55 Harish Narayanaswamy Leopard-Sapporo Team
56 Michael Terra Team Revolutions
57 Mark Sneed Major Motion Cycling Team
58 Jeff Sawyer Victory Velo Racing
59 Donald Eipper Team Revolutions
60 Donald Dumaine Team Revolutions
61 Brad Crow Kovarus/Wells Fargo Racing Team
62 Matt Luckenbach Team Revolutions
63 Robb Herrick Team Revolutions
64 Reese Gary Team Revolutions
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 63  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynden Mclaughlan Contra Costa Cycling Club
2 Shawn Blosser Cushman & Wakefield Racing
3 Craig Dolley Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 Brian Gates Expert Tree Service
5 Ron Fallon Victory velo racing
6 Rdarren Rojo Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Mark johnson Suffolk-sunpower racing Suffolk-SunPower Racing
8 Ron Stofan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Craig Dolley
9 Toby Katz VOS RACING
10 Patrick Norville Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Craig Dolley
11 Bill Higgins Team City Sacramento
12 Jeff Hamilton Truckee Bicycle Team
13 Peter Gemmell Body Concepts
14 Michael Saba Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Shawn Blosser
15 Jared Ellison Team Donate Life
16 Greg Mccormac Kovaras/Wells Fargo
17 Craig Dinger Davis Bike Club Race Team
18 Devinderjit Singh BODY CONCEPTS
19 Bill Simmons Kovarus/Wells Fargo Racing
20 Scott Calley VOS Racing
21 Paul Ryan Cushman Wakefield Racing Teammate Top 5: Shawn Blosser
22 Chris Crosta
23 David Bryant Body Concepts
24 Jon wilson Kovarus Kovarus/Wells Fargo Racing team
25 Jeff Farley Folsom Bike/VW/Raley's
26 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Craig Dolley
27 Unknown Rider
28 Neil Rapmund Berkeley Bicycle Club (BBC)
29 Atac Tuli Davis Bike Club Race Team
30 James Schardt Delta Velo Michael David Winery
31 Angus Murray Cushman & Wakefield
32 Geoff Landon Kovarus - Wells Fargo Racing
33 Jim Forester Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Shawn Blosser
34 Patrick Peters
35 Rob Lytle Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Shawn Blosser
36 Anthony Low Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Shawn Blosser
37 Jeffrey Bell Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Shawn Blosser
38 Peter Aughney Cushman&Wakefield Racing Teammate Top 5: Shawn Blosser
39 Lee Crane Swami's Cycling
40 Steve Jones Suffolk-SunPower Racing
41 Len Tabor Don Chapin/ monterey bay racing tea
42 Raymond Wong Davis bike club race team
43 Scott Hayes SJBC
44 Ward Covert Michael David Winery Cycling Team
45 Jim Elias
46 Robert Goss Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Craig Dolley
Finishers: Cat 4: 45   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Pettinato Body Concepts
2 Jeff Ochs Chico Masters Cycling Team
3 Ron Faulk Body Concepts Teammate Win: Jason Pettinato
4 Lloyd Jobe Berkeley Bike Club (BBC)
5 Gary Neiman Body Concepts Teammate Win: Jason Pettinato
6 Daniel Pollard
7 John Scott Bicycle Planet
8 Kenneth Schneider
9 Harun Simbirdi Kovarus/Wells Fargo Racing Team
10 Matt Conidaris Body Concepts Teammate Win: Jason Pettinato
11 Patrick Logan third pillar
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daneck Ronaldis noutai
2 Erik Smart Santa Rosa Cycling Club
3 Travis Keeney
4 Matthew Roghair Fusion Sport
5 Wouter Zwart
6 Alexis Loulier Davis Bike Club Race Team
7 Dino Khloth Michael David Winery Cycling Team
8 Matthew Thomas Dolce Vita Cycling
9 Jose Ayon Chico Corsa Cycling Club
10 Sherman Leuenhagen
11 Luis Gonzalez
12 James Swift VeloWrench
13 Joe Singer
14 James Yi Team Revolutions
15 Christopher Flower LeadOut Racing
16 Richard Knipple
17 Jason Karnes
18 Stephen Lenz
19 Jeffrey Wilcox
20 Addrian Bennett Oberlin College
21 Trenton Edwards Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Gonsalves Team187/Scotts Valley CycleSport
2 Jeffery Rogers
3 Geoff Black Rio Strada
4 Dan Brown
5 Kevin Undercoffer Norcal HUB
6 Phil Tercero
7 Len Baker Team Revolutions
8 Ryan Couch Town Center Bike and Tri
9 Anthony Funk
10 Evan Billman Chico masters cycling team
11 Matthew Hargrove Davis Bike Club Race Team
12 Long Nguyen Lamorinda Cycling/Cushman & Wakefie
13 Ryan Jantzen Team Revolutions
14 Christopher Dufour SJBC
Finishers: Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Paradis Fun sport
2 John Metzger Folsom Bike/VW/Raley's
3 Leif Peterson chico masters cycling team
4 Adam Pressman Owens Healthcare
5 Scott Asbill not attached
6 James Beckett Davis Bike Club Race Team
7 Craig Tanner Cushman & Wakefield Racing
8 Rick Crisp Fun Sport Bikes
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gianni Lamperti Team Swift
2 Luke Lamperti TEAM SWIFT Teammate Win: Gianni Lamperti
3 Grover Rozek Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 Nye Yackle Yackle Brothers Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Gottesman Mellow Motors Cycling Club
2 Ben Cook Team Swift
3 Samuel Hill Davis Bike Club Race Team Juniors
4 Isaiah Chass Team Swift
5 Jake Yackle Yackle Brothers Racing
6 Eugene Binunsky Tieni Duro
7 Charlie Velez LeadOut Racing
8 Kyle Fiori Davis Bike Club Jr Race Team
9 Ian Dickson Tieni Duro
10 Jason Frost Tieni Duro
11 Lane Sturgeon Tieni Duro Junior Cycling
12 Jack Hargrove Davis Bike Club Race Team Juniors Teammate Top 5: Samuel Hill
13 Hans Poulsen Tiene Duro
14 Magnus Bush Davis Bike Club Junior Racing Team
15 Leonard Schummer Tieni Duro
16 Hawk Kring Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Ellison Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 Rupert Cox SJBC
3 Robbie Farrens Tieni Duro
4 Garrett Marking Chico Corsa Cycling Team
5 Jason Saltzman Team Specialized Racing Juniors
6 Tommy Lucas Bear Development Team
7 Jonathan Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Connor Ellison
8 Matthew Kesselring Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Connor Ellison
9 John Feeney NRL Team Racing
10 Miles Daly Team Swift
11 Jasper Hodgson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Connor Ellison
12 Justin Leong SJBC Teammate Top 5: Rupert Cox
13 Will Kanz Davis Bike Club Juniors
14 Alex Smith
15 Emmet Pfau Team Swift
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reese Levine Tieni Duro
2 Ryan Clarke Team Swift
3 Alec Seivert TEAM SWIFT
4 Kenneth Gonzales Team Swift
5 Troy Strickland Tieni Duro Junior Cycling
6 Fernando Padilla tieni duro Teammate Win: Reese Levine
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Briant Smith Fightin' Bobas
2 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Norman Kreiss MorganStanley/TeamSpine/Specialized
4 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Steven Archer Morgan Stanley /Specialized
6 Erik Salander Peninsula Velo Racing
7 David Montgomery Team Bicycles Plus/ Sierra Nevada Teammate Top 5: Tracy Muegge
8 Robin Mckinney Victory Velo Racing
9 Donald Case Cushman & Wakefield Racing
10 David Corthell Audi Reno/Kryki Sports
11 Gregg Marioni California Giant Cycling
12 George Coffey Team Revolutions
13 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Tracy Muegge
14 Steve Grube Sacramento Golden Wheelmen
15 Bradley Thomas Team Mason Thomas
16 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team
17 Benjamin Weekes Major Motion
18 Hugh Janney Rio Strada Racing
19 Russell Mccrary Team Hammer Nutrition
20 David Puglia CoreTechs Cycling Team
21 John Berg Kovarus/Wells Fargo Racing Team
22 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing
23 Alex Jitloff Truckee Bicycle Team
24 Richard Shields Team Hammer Nutrition
25 Jim Sharp Davis Bike Club Race Team
26 Dana Farmer VOS Racing
27 Kevin Mcspadden Davis Bike Club Race Team
28 Jeffrey Stephens Chico Masters Cycling Team
29 Thomas wood ? Xtreme Outfitters
30 Ron Canada Kovarus/Wells Fargo
31 Patrick Wallace Kovarus/Wells Fargo
32 Philip Weintraub Chico Masters Cycling Team
33 John Witkowicki Red Peloton
34 Bill Vaughan Victory Velo Racing
35 Greg Bollella Suffolk-SunPower Racing / Alto Velo
36 Mark Perry Victory Velo Racing
37 Ernest Gallardo sr Vos Racing
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 13   Cat 4: 17   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Riggs Team Mike's Bikes
2 Colin Joyce California Giant/ Specialized
3 Adam Switters Team Mike's Bikes Teammate Win: Eric Riggs
4 Kurt Wolfgang Squadra SF
5 Thibault Jeanns Hennebont Cyclisme
6 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava
7 Craig Fellers Red Peloton
8 Chris Coble The Olympic Club
9 Keith Wong VuMedi p/b Lombardi Sports
10 Jonathan Teeter Marc pro-strava
11 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
12 Luciano Sponza VuMedi p/b Lombardi Sports
13 Zeke Mostov Slipstream-Craddock Junior Developm
14 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes Teammate Win: Eric Riggs
15 Connor Spencer Giga OM-ARO Pistachios
16 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports
17 Randy Bramblett Leopard Sapporo Team
18 James Laberge Team Mike's Bikes p/b Incase
19 Dan Shore Fun Sport Bikes Cycling Team
20 Aaron Patterson Leopard-Sapporo Team
21 Benjamin Swedberg California Giant/Specialized Teammate Top 5: Colin Joyce
22 Jonathan Penaloza Davis Bike Club
23 David Mesa Chica Sexy beauty salon
24 Will Brickler Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
25 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
26 Branton Curt Leopard-Sapporo Team
27 Shohei Hattori Kyoto Sangyo University
28 Scot Ferguson Team Clif Bar Cycling
29 Matthew Farnham Red Peloton
30 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports
31 James Enright SquadraSF Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
32 Kenny Strickland Metromint Cycling
33 Mark Marquez VuMedi p/b Lombardi Sports
34 Aaron Rindy velo reno
35 Jeffrey Buscheck Fremont Bank Cycling Team
36 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios
37 Naveen Molloy GigaOM-ARO Pistachios
38 Brandon Trafton Team Mike's Bikes p/b Incase
39 Jeffrey Salvitti Performance Labs p/b The Caffeinate
40 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo Team
41 Erick Anderson Unnattached
42 Tyler Brandt Get Crackin'
43 Joseph Ison Giga OM-ARO Pistachios
44 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
45 Brian Funk Metromint Cycling
46 Aj Snovel Folsom Bike/VW/Raley's
47 Lee Peters SquadraSF Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
48 Michael Painter Chico Corsa Cycling Team
49 Isaac Sparling SquadraSF Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
50 Eric Davis SquadraSF Teammate Top 5: Kurt Wolfgang
51 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports
52 Chris Stastny Hagens Berman Cycling
53 Taylor Cody Metromint Cycling
54 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
55 Michael Brunelle Davis Bike Club Race Team
56 John Lieswyn none
57 Stephen O'mara Team Mike's Bikes p/b Incase
58 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Masters
59 Eric Losak Team Clif Bar
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 31   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Chandos Folsom Bike
2 Marley Smith Folsom Bike/Cervelo
3 Sabrina David Metromint Cycling
4 Liza Rachetto Vanderkitten
5 Dana Martin Red Racing
6 Cristina Hughes Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
7 Clarice Sayle
8 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
9 Jane Despas Leopard-Sapporo
10 Ivy Wang RED Racing Teammate Top 5: Dana Martin
11 Sara Bird Leopard-Sapporo Team
12 Fiona Strouts Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Marley Smith
13 Leila Cavanaugh ThirstyBear Cycling
14 Josephine Morgan Fremont Bank Cycling Team
15 Kimberly Ford Tri Valley Velo
16 Mary Magnani Red Racing Teammate Top 5: Dana Martin
17 Elise Hazlewood RED Racing Teammate Top 5: Dana Martin
18 Kaelly Simpson FCS|Zngine p/b Mr. Restore
19 Angharad Porteous Leopard-Sapporo Team
20 Ellen Sherrill Metromint Cycling Teammate Top 5: Sabrina David
21 Jennie Phillips Kovarus / Wells Fargo Racing Team
22 Lina Martensson Metromint Cycling Teammate Top 5: Sabrina David
23 Eileen Mazzochette Metromint Cycling Teammate Top 5: Sabrina David
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 15   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie Wong Leopard-Sapporo
2 Shannon Mitchell Red Peloton
3 Michelle Khare
4 Danielle Spires Pacific Crush
5 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Melanie Wong
6 Samantha Vroomen Red Peloton
7 Vanessa Cairns Team TIBCO II
8 Helen Casabona Peninsula Velo Racing
9 Sophy Lee Early Bird Womens Developmental Cyc
10 Jennifer Kruger Red Peloton Teammate Top 5: Shannon Mitchell
11 Karen Hutchins Red Peloton Teammate Top 5: Shannon Mitchell
12 Ann Stuart Metromint Cycling
13 Christine Harris Team TIBCO II
14 Heather Mcdonald Metromint Cycling
15 Gale Derosa Metromint Cycling
16 Jill Fox Rio Strada Racing
17 Monica Harris Fun Sport Bikes Cycling Team
18 Jennifer Barlow Fuji Oval Racing
19 Kelli Badillo Red Peloton Teammate Top 5: Shannon Mitchell
20 Nicole Slaton Metromint Cycling
21 Brett Ortiz Pacific Crush Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Bonnington Leopard-Sapporo Team
2 Rachelle Ortega Team Tibco II
3 Nancy Fairbanks Rio Strada Racing
4 Joanne Liu Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Christina Bonnington
5 Emily Setzer
6 Elisabeth Johnson Metromint Cycling
7 Meredith Stowe christie Pacific Crush Racing
8 Remy Hitt Metromint Cycling
9 Tiina Aardemae Velo Girls
10 Tasha Rossi Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
11 Stephanie Hass Metromint Cycling
12 Heidi Fraser Cushman & Wakefield Racing
13 Kathy Bertram Precision Fuji-Oval Racing
14 Barbara Greening Team Oakland Cycling
15 Carla Cosentino Pacific Crush Racing
16 Caroline Lea The Olympic Club
17 Courtney Crosta UC Davis
18 Terri Ruttledge Red Peloton
19 Jennie Stark Velo Girls
20 Sara Stearns Don Chapin Monterey Bay Racing Team
21 Charlotte Fournier Delta Racing- Raising Cane's
Finishers: Cat 4: 20   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kennedy Hill Davis Bike Club Race Team Juniors
2 Lauren Wolfe SJBC
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Wolfe SJBC
2 Emily Abraham Team Swift
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Reese SBRacing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanya Grossman Los Gatos Bicycle Racing Team
2 Amy Russo Mellow Motors
3 Sarah Conover Los Gatos Teammate Win: Tanya Grossman
4 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team
5 Kim Wik Mellow Motors Racing
6 Kerry Stivaletti CyclesFANATICRacing.com
7 Annie Carrino Sisterhood of cycling CapoVW/ Webco
8 Jennifer Kalich Los Gatos Womens Elite Team Teammate Win: Tanya Grossman
9 Phyllis Olrich Victory Velo Racing
10 Michele Heaton HC3 Coaching
11 April Hamlin Los Gatos Teammate Win: Tanya Grossman
12 Diann Harger Chico Masters Cycling Team
13 Jacqueline Lori bateman Fun Sport Bikes
14 Narda Roushdi Berkeley Bike Club
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1