Log In
2013 MABRA Championships/ Church Creek Time Trial • Aug 17 2013
Series: MABRA BAR 2013
Clear, 74 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV 00:50:21
2 Jason Meidhof Clean Currents p/b Beyer Kia 00:52:08
3 Scott Giles Bayside Velo/Bike Doctor 00:52:20
4 Jonathan D'alba Kelly Benefit Strategies/LSV 00:52:28 Teammate Win: Blair Berbert
5 Peter Custer Bayside Velo/Bike Doctor 00:52:36
6 James Studebaker The Bike Lane 00:52:36
7 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare 00:53:07
8 Scott Catanzaro Bandwidth.com 00:53:13
9 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:53:17
10 Sean Barrie BATTLEY DUCATI p/b Spokes Etc. 00:53:30
11 Justin Mauch Kelly Benefit Strategies/LSV 00:53:41 Teammate Win: Blair Berbert
12 Benjamin Fogle Kelly Benefit Strategies/LSV 00:53:43 Teammate Win: Blair Berbert
13 Jose Escobar BATTLEY DUCATI p/b Spokes Etc. 00:55:35
14 Greg Capelle Kelly Benefit Strategies/LSV 00:55:50 Teammate Win: Blair Berbert
15 Shane Scoggin HPC/LIST 00:56:42
16 Matthew Neigh ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:57:47
17 Robert Kelly District Velocity Racing 00:58:14
18 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:59:57
19 Ryan Mckinney Clean Currents p/b Beyer Kia 01:00:42 Teammate Top 5: Jason Meidhof
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Grady Whole Wheel Velo Club 00:53:51
2 Michael Wagner ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:54:34
3 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:55:48
4 Ryan Collins GS CycleLife Development Cycling 00:57:38
5 Bryan Jones National Capital Velo Club/UnitedHe 00:58:46
6 Charles Kyle US Military Cycling Team Fueled by 01:01:51
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Gonce Lateral Stress Velo Inc. 00:55:18
2 James Donahue Squadra Coppi 00:55:29
3 Lance Mitchell Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:55:51
4 Kenneth Rowe All American Bicycle Center 00:56:28
5 Tyler Lulich V-DAY 00:57:52
6 Brian Whitesell ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:58:20
7 Dan Denenberg Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:58:23 Teammate Top 5: Lance Mitchell
8 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:58:28 Teammate Top 5: Lance Mitchell
9 Steve Owens ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:58:44
10 Justin Yeash Villanova Cycling 00:59:02
11 John Baldwin All American Bicycle Club, Inc. 00:59:07
12 Ahmed Hefuna The Bike Rack 00:59:34
13 Kenneth Mcdowell ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:59:42
14 Spencer Seibert ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:03:10
15 Richard Kennedy Annapolis Bicycle Racing Team 01:03:24
16 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team 01:04:46
17 Alex Pline Annapolis Bicycle Racing Team 01:05:45
18 Matthew Dantas-mccutcheon National Capital Velo Club/UnitedHe 01:10:14
Finishers: Cat 4: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Mcgrath 00:59:00
2 Tim Kelley 00:59:52
3 David Miller All American Bicycle Center 01:01:03
4 Mark Mhley 01:02:13
5 Jacob Belyna 01:02:14
6 Bilal Zia Kelly Benefit Strategies/LSV 01:02:29
7 Paul Rosenthal 01:02:42
8 Mike Emerson Bicycle Outfitters Racing Team 01:02:44
9 Raymond Wright Patuxent Velo 01:04:54
10 Vincent Gilkey Quick Release 01:06:10
11 Sam Hoffberger 01:06:19
12 Bill Carpenter 01:06:36
13 Carl Bevard 01:06:56
14 Santiago Yepez National Capital Velo Club/UnitedHe 01:07:18
15 Mark Melanson 01:09:37
16 Paul Johnson 01:10:09
17 Eric Garwood 01:10:10
18 John Sargent 01:11:30
19 Scott Carson ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:11:38
20 Tyler Hodges 01:18:11
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 12   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Schulz HPC/LIST 00:32:38
2 Evan Goldberg Rock Creek Velo 00:35:42
3 Iain Mackeith National Capital Velo Club/UnitedHe 00:35:47
4 Logan Jones-wilkins 00:36:00
5 Thomas Donigan 00:36:04
6 Patrick Rice HPC 00:36:16
7 Tyler Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:38:53
8 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 00:39:23
9 Evan Roper National Capital Velo Club/UnitedHe 00:45:21 Teammate Top 5: Iain Mackeith
10 Connor Mahone ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:52:57
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Panero GS CycleLife Development Cycling 00:28:53
2 Bryce Rosicky 00:28:59
3 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo 00:32:24
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Boone Kelly Benefit Strategies/LSV 00:51:49
2 Michael Stearns SEAVS/Haymarket 00:54:23
3 Craig Snydal Kelly Benefit Strategies/LSV 00:54:42 Teammate Win: Eric Boone
4 Alex Rapavi Gripped Racing p/b Dogfish Head Ale 00:56:14
5 Jose Nunez BATTLEY DUCATI p/b Spokes Etc. 00:57:06
6 Andrew Harris 00:58:10
7 Daryl Grissom Celerity Cycling p/b Brooks Systems 00:58:34
8 Paul Timmons 00:59:35
9 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare 00:59:52
10 Garner Woodall Rock Creek Velo 01:01:27
11 David Harrell Whole Wheel Velo Club 01:01:44
12 John Dragseth 01:02:10
13 Thomas Draffen 01:04:26
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Friend Cutaway/Blue Wheel 00:53:17
2 Marc Gwadz DCMTB 00:53:48
3 Geoff Hughes Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:53:50
4 Frank Ramos Bayside Velo/Bike Doctor 00:54:31
5 Raymond Trentini National Capital Velo Club/UnitedHe 00:54:54
6 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:55:25
7 John Nelmes Scimmie Veloci Cycle Club 00:55:25
8 Mark Facciani 00:55:38
9 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHe 00:56:10 Teammate Top 5: Raymond Trentini
10 Robert Leach Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:56:28 Teammate Top 5: Geoff Hughes
11 Christopher Gould Whole Wheel Velo Club 00:56:38
12 Harry Fang National Capital Velo Club/UnitedHe 00:57:01 Teammate Top 5: Raymond Trentini
13 Dana Mellerio Squadra Coppi / Vapiano USA 00:57:26
14 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:58:28 Teammate Top 5: Geoff Hughes
15 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare 00:58:35 Teammate Top 5: Raymond Trentini
16 Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F 00:59:37 Teammate Top 5: Geoff Hughes
17 James Marsh Bayside Velo/Bike Doctor 00:59:44 Teammate Top 5: Frank Ramos
18 Denzil Hathway ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:01:47
19 Paul Schaaf 01:02:27
20 Hugh Panero 01:27:54
21 Dave Johnson 01:02:53
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Newton Equipe Vitesse 00:55:21
2 Dennis Crockett Antietam Velo Club Inc 00:55:35
3 Mark Sommers Clean Currents p/b Beyer Kia 00:56:16
4 Thomas Tice 00:57:08
5 Stuart Ross Clean Currents p/b Beyer Kia 00:57:52
6 Mark Halbeisen Whole Wheel Velo Club 00:58:13
7 Michael Morris Team TBB/Deep Blue 00:58:28
8 Alexander Meller ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:58:37
9 Richard Maynard Tri State Velo 00:59:42
10 Jerry Yetter Spin 90 01:02:04
11 Kevin Brown CW/Aviation Velo 01:02:08
12 Paul Gruenberger 01:02:25
13 Ted Harris ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:02:51
14 Jeffrey Ritter Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:04:46
15 Stephen Esmacher Annapolis Bicycle Racing Team 01:05:24
16 Ashley Halsey Annapolis Bicycle Racing Team 01:05:45
17 James Hargrove Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:07:11
18 Richard Eckert 01:08:36
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 10   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Loy 00:32:10
2 Myron Lehtman NCVC/UnitedHealthcare 00:32:18
3 Philip Samawicz National Capital Velo Club/UnitedHe 00:33:59
4 Max Prola Squadra Coppi / Vapiano USA 00:34:09
5 James Wagner Clean Currents p/b Beyer Kia 00:34:29
6 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe 00:34:34
7 David Hammond National Capital Velo Club/UnitedHe 00:34:41 Teammate Top 5: Myron Lehtman
8 Bobby Phillips Annapolis Bicycle Racing Team 00:34:58
9 Dennis Benson 00:36:03
10 Myron Segal Route 1 Velo 00:36:12
11 Ray Morrison Bayside Velo/Bike Doctor 00:37:51
12 John Benkert 00:39:13
13 Chuck Wilmore 00:42:23
14 John Krehbiel Midwest Masters Cycling Team 00:43:12
15 Philip Hager National Capital Velo Club/UnitedHe 00:43:29 Teammate Top 5: Myron Lehtman
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Price HPC/LIST 01:06:51
2 Victoria Price HPC 01:06:51
3 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo 01:11:50
4 Sam Nussenzweig 01:11:50
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles Annapolis Bicycle Racing Team 00:57:17
2 Mary Cerkey Team Kenda presented by RACC 01:00:37
3 Marni Harker Team Kenda 01:03:42
4 Dana Stryk Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:03:42
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Scherer 01:06:41
2 Mimi Newcastle ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:15:15
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Tallent Bayside Velo/Bike Doctor 01:04:23
2 Patty Fulton National Capital Velo Club/UnitedHe 01:05:19
3 Leonie Campbell 01:07:45
4 Erin Conner Team Sticky Fingers 01:08:36
5 Megan Jones 01:09:57
6 Kathryn Rownd 01:09:57
7 Melissa Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:10:16
8 Lisa Lunt 01:10:32
9 Rosalind Hain 01:11:27
10 Shelley Devereaux The Bike Rack Racing 01:12:01
11 Karen Faber 01:12:29
12 Sandra Pashley Annapolis Bicycle Racing Team 01:12:50
13 Mikaela Gardner Artemis 01:21:15
14 Angela Hennessy 01:24:11
15 Sarah Eckert 01:24:19
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Staats ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:39:09
2 Emme Staats ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 00:47:01 Teammate Win: Anna Staats
3 Sarah Newton Annapolis Bicycle Racing Team 00:47:30 Teammate Win: Anna Staats
4 Emily Newton Annapolis Bicycle Racing Team 00:57:17 Teammate Win: Anna Staats
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Svetlana Mack Rock Creek Velo 00:33:49
2 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo 00:34:49 Teammate Win: Svetlana Mack
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Mcquiston ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:02:21
2 Siew-ching Chin Artemis 01:08:37
3 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:08:55
4 Tyra Rivkin Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:17:18
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:02:16
2 Mary Dougherty ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:02:42
3 Chris Kelley Team Kenda presented by RACC 01:04:41
4 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:05:24 Teammate Win: Christine Fuentes
5 Michelle Faurot ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:05:42
6 Linda Lotto Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:08:14 Teammate Win: Christine Fuentes
7 Deirdre Mullaly Team Sticky Fingers 01:08:41
8 Evelyn Egizi Artemis 01:09:30
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Caldeira 00:29:45
2 Malonnie Kinnison Sublime Athletics Velo 00:34:25
3 Susan Bleistein 00:37:53
4 Mary Beth durkin 00:46:01
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1