Log In
2 Wheel Early Bird Womens & Mens Criterium • Aug 18 2013
Clear, 74 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Hartstein Lamorinda Cycling Club
2 Douglas Gonda Team Bicycles Plus
3 Kevin Willitts Team Bicycles Plus
4 Phillip Heiman Colavita Racing Inc.
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Reade Safeway
2 Joshua Dapice Kryki Sports
3 Michael Charleton Red Peloton
4 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team
5 John Bergmann Team Clifbar
6 Francisco Padilla Cushman & Wakefield Racing
7 R Todd crisafulli NAV/classbook.com
8 David Avila Safeway Teammate Win: Ronald Reade
9 Kashy Ghazzagh Fightin' Bobas
10 Andre Tenthorey Langetwins Winery Racing
11 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
12 Robert Pasco Safeway Teammate Win: Ronald Reade
13 Eric Davis SquadraSF
14 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley /Specialized
15 Jeff Watson Bicycles plus
16 Bernhard Sturm Davis Bike Club
17 Jason James SquadraSF
18 Nick Theobald Safeway Teammate Win: Ronald Reade
19 Boris Rozenberg
20 Daryl Hemenway Fred Meyer Cycling Team
21 Jonathan Lee Red Peloton Teammate Top 5: Michael Charleton
DNF Jeff Braunstein Red Peloton Teammate Top 5: Michael Charleton
DNF Matt Abbott Red Peloton Teammate Top 5: Michael Charleton
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
2 Craig Roemer Specialized
3 Ronald Reade Safeway
4 Kashy Ghazzagh Fightin' Bobas
5 Robert Pasco Safeway
6 Shawn Oliver Morgan Stanley Cycling Team
7 Jonathan Laine Bicycle plus/ sierra nevada
8 Andre Tenthorey Langetwins Winery Racing
9 Keith Defiebre CyclesFANATICRacing.com
10 Anthony Eng Team Oakland Cycling
11 John Fritz Delta Velo
12 Michael Woodburn Contra Costa Cycling Club
13 Michael Boehme Colavita Racing Inc.
14 Rick Lawton Contra Costa Cycling Club
15 Ira Sy
16 Erin Walker Fightin' Bobas Teammate Top 5: Kashy Ghazzagh
17 Boris Rozenberg
18 Dean Abt Team Oakland Cycling
19 Nick Theobald Safeway Teammate Top 5: Ronald Reade
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Sperling R4R-Make A Wish
2 Bernhard Sturm Davis Bike Club
3 Neil Langridge Velo Fratello
4 Joshua Lopez
5 Eric blackburn Velo fratello p/b bay equity home loans Velo Fratello
6 Mark Falls 2 Wheel Cycling
7 Tony Madrigal
8 Jerohn Brunson 2 Wheel Cycling
9 Charles Himes Velo Fratello Teammate Top 5: Neil Langridge
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Boehme Colavita Racing Inc.
2 Kevin Willitts Team Bicycles Plus
3 Mark Slavonia Peninsula Velo Racing
4 Daniel Lee Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
5 Sean Williams East Bay Velo Club
6 Frank Peavey Velo Fratello
7 Paul Diaz Velo Fratello p/b Bay Equity Home L Teammate Top 5: Daniel Lee
8 Shawn Padgett
9 Michael Woodburn Contra Costa Cycling Club
10 Rick Lawton Contra Costa Cycling Club
11 Douglas Gonda Team Bicycles Plus Teammate Top 5: Kevin Willitts
12 Cliff Jew
13 Phillip Heiman Colavita Racing Inc. Teammate Win: Michael Boehme
14 Blake Ridgway Colavita Racing Inc. Teammate Win: Michael Boehme
15 Richard Peacock Fighting Bobas
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eamon Keating Red Peleton
2 Robert Schell Leopard-Sapporo Team
3 Gavin Murray
4 Jordan Anderson Owens Healthcare
5 Zachary Gottesman Mellow Motors
6 Al Jerrold soriano
7 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Robert Schell
8 Alexander Yermolovich
9 Andrew Thomson Knight Riders Racing
10 Matthew Lucero Knight Riders Racing
11 Bruno Suttles Team City Sacramento
12 Gabriel Morford Giga OM-ARO Pistachios
13 Simon Tuttle
14 Eric blackburn Velo fratello p/b bay equity home loans Velo Fratello
15 Ben Cook Team Swift
16 Dan Ramirez 2 Wheel Cycling
17 Matt Brendal
18 Charles Himes Velo Fratello
19 Luke Lamperti Team Swift
20 Benjamin Connolly Team City Sacramento
21 Gianni Lamperti Team Swift
22 Nick Shockey Data Driven Athlete
23 Kevin Donovan Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Robert Schell
24 Dean Pogni
25 Tony Madrigal
DNF Isaiah Chass Team Swift
DNF S. ryan Greysen Mission Cycling
DNF Charlie Velez
DNF Ian Conover Team Mike's Bikes p/b Incase
DNF Mark Sneed Major Motion Cycling Club
Finishers: Cat 4: 27   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Lamperti Team Swift
2 Gianni Lamperti Team Swift Teammate Win: Luke Lamperti
3 Colton Swinth
4 David Green
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Gottesman Mellow Motors
2 Isaiah Chass Team Swift
3 Charlie Velez
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Cook Team Swift
2 Zachary Gottesman Mellow Motors
3 Will Kanz Davis Bike Club Race Team
4 Brad Butterfield Team Swift Teammate Win: Ben Cook
5 Charlie Velez
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Clarke Team Swift
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Hutcheson Marc Pro-Strava
2 Stephen Vogel Wake Forest University
3 Maxim Jenkins UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
4 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Colin Joyce Cal Giant/Specialized
6 Brandon Borth Team Bicycles Plus
7 Charlie Schneider
8 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
9 Jeffrey Buscheck Fremont Bank Cycling Team
10 David Mesa
11 Garrett Hankins Team Bicycles Plus
12 S Hattori Kyoto Sanetyo University
13 Aj Kennedy Vu Medi
14 Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b Incase
15 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: David Grundman
16 Dustin Denton Delta Velo
17 Craig Fellers Red Peloton
18 Patrick Zahn Red Peloton
19 Alex Lockwood Fusion Sport USA
20 Jonathan Teeter Marc Pro-Strava Teammate Win: Charles Hutcheson
21 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
22 John Bergmann Team Clif Bar
23 Jonathan Laine bicycle plus/ sierra nevada
24 Jared Barrilleaux California Giant Berry Farms/Specia
25 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios
26 William Myers Marc Pro-Strava Teammate Win: Charles Hutcheson
27 John Fritz Delta Velo
28 Matthew Farnham Red Peloton
29 Erin Walker Colavita
30 Jonathan Lee Red Peloton
31 Reese Levine Tieni Duro Junior Cycling Team
32 Russell White Vu Medi
33 Gregory White Vu Medi
34 Daryl Hemenway Fred Meyer Cycling Team
DNF Jason Buckley Colavita
DNF Jeff Watson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: David Grundman
DNF Boris Rozenberg
DNF Travis T GiGAOM/AROpistachios
DNF Josef Carlson Adventures Edge
DNF Matt Abbott Red Peloton
DNF Kashy Ghazzagh Fightin' Bobas
DNF Rob Dahl Metromint Cycling
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 21   Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Amanda Seigle Amanda Seigle
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Robertson Metromint Cycling
2 Sandra Miller Early Bird Womens Developmental Cyc
3 Lana Atchley Fred Meyer Cycling Team
4 Laurel Green Early Bird Womens Developmental Cyc
5 Brett Ortiz Pacific Crush Racing
6 Norma Hilton Peninsula Velo Cycling Club
7 Monica Holt Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Brett Ortiz
DNF June Nguyen Metromint Cycling Teammate Win: Jane Robertson
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clarice Sayle
2 Vanessa Cairns Team TIBCO II
3 Michelle Khare
4 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
5 Samantha Vroomen Red Peloton
6 Kelli Badillo Red Peloton
7 Danielle Spires Pacific Crush Racing
8 Melanie Wong Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Jeanette Haggas
9 Gale Derosa Metromint Cycling
10 June Nguyen Metromint Cycling
11 Ann Stuart Metromint Cycling
12 Heather Mcdonald Metromint Cycling
13 Jennifer Kruger Red Peloton Teammate Top 5: Samantha Vroomen
14 Lauren Rignel Red Peloton Teammate Top 5: Samantha Vroomen
15 Emilie Cole Early Bird Women
16 Norma Hilton Peninsula Velo Cycling Club
DNF Monica Holt Pacific Crush Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Bonnington Leopard-Sapporo Team
2 Meredith Stowe christie Pacific Crush Racing
3 Maxine Lamperti
4 Stephanie Mayberg Rio Strada Racing
5 Angel Garbarino Barfly
6 Carla Cosentino Pacific Crush Racing
7 Emily Abraham Team Swift
8 Elisabeth Johnson Metromint Cycling
9 Michelle Nightengale Ciclistas del Valle
10 Stephanie Buckner Rio Strada Racing Teammate Top 5: Stephanie Mayberg
11 Isabella Brunner Team Swift
DNF Nitzel Hagan
Finishers: Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Brunner Team Swift
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes UCI WPT: Exergy Twenty16
2 Sofia Marin Pacific Crush Racing
3 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
4 Jacqueline Mcclure Farm Team Elite Women's Cycling Tea
5 Jane Robertson Metromint Cycling
6 Ellen Sherrill Metromint Cycling
7 Melanie Wong Leopard-Sapporo Team
8 Heather Nielson Fremont Bank Cycling Team
9 Clarice Sayle
10 Sara Clafferty pinnacle
11 Marissa Axell Fremont Bank Cycling Team
12 Amanda Seigle Metromint Cycling Teammate Top 5: Jane Robertson
13 Rita Szeto Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Sofia Marin
14 Caroline Dezendorf
15 Lana Atchley Fred Meyer Cycling Team
16 Heidi Littenberg Rio Strada Racing
17 Jennifer Kruger Red Peloton
18 Josephine Morgan Fremont Bank Cycling Team
19 Kelli Badillo Red Peloton
20 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
21 Michelle Khare
DNF Samantha Vroomen Red Peloton
DNF Danielle Spires Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Sofia Marin
DNF Lauren Rignel Red Peloton
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 9