Log In
King's Valley • Apr 10 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Rathe Jelly Belly
2 Chris Sheppard Rocky Mountain Bicycles
3 Austin Arguello Team Exergy
4 Rob English Hutchs
5 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood
6 Michael Walsh Echelon Gran Fondo
7 Mark Blackwelder Gentle Lovers
8 ? ?
9 Jacob Hill Bridgetown Velo
10 Paul Bourcier Hutch's \ Co-motion
11 Ryan Carlson Cyclepath Racing
12 Brandon Dyer Cyclesoles/Sagebrush Cycles
13 Steven Holland United Finance
14 Kyle Valenta Scott's Cycles
15 Patrick Marzullo HPChiro/Scott's Cycling of Salem
16 Kennett Peterson Hagens Berman
17 ? ?
18 Elijah Romer Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Chris Swan
19 Cory Domingues Hutchs Teammate Top 5: Rob English
20 William O'donnell Westwood Velo
21 James Adamson Team Motordome
22 Brandon Fisher Team S&M
23 Karsten Hagen Echelon Granfondo/ZteaM
24 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
25 Steven Beardsley Gentle Lovers
26 Scott Gray Sagebrush Cycle Souls
27 Donald Reeb Scott's Cycles
28 Matt Ritzow Bicycleway.com
29 David Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR
30 Carl Decker Giant
31 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
32 Omer Kem Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance
33 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Cycling/GENR
34 Mckenzie Thramer SLOCUM Rebound Racing
35 Roger Stevens HPChiro/Scott's Cycling of Salem
36 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
37 Andrew Boone Sagebrush Cycle Souls
38 Matt Russell www.evanplews.com/KENDAUSA
39 Kelly Ryn Portland Bicycle Studio
40 Brant Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles
41 Brendan Treacy Portland Velo
42 Ethan Stehley SLOCUM Rebound Racing
43 Billy Truelove
44 Graham Howard HPChiro/Scott's Cycling of Salem
45 Jason Riffle HPChiro/Scott's Cycling of Salem
46 Aaron Coker HPChiro/Scott's Cycling of Salem
47 Mark Krause Land Shark
48 David Root Therapeutic Associates Cycling/GENR
49 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
50 Tim Jones WebCyclery.com
51 Michael Dunn Echelon Gran Fondo/ZteaM
52 Daniel Mensher Gentle Lovers
53 Devin Zoller Portland Bicycle Studio
54 Wes Stephens SLOCUM Rebound Racing
55 Doug Perrin Hutch's/ClearOne/Bend Dental
56 T. kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Chris Swan
57 Dan Vrijmoet SLOCUM Rebound Racing
58 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/GENR
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 17   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Hansen Word-RCB
2 Austin Boswell Hot Tubes Juniors Development Team
3 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood
4 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
5 Todd Dye Pacific Power Blue Sky
6 Johannes ... Weber Ironclad Performance Wear
7 Michael Palmer
8 Larry Jackson Midtown Direct Racing
9 David Wells Life Cycle Bike Shop
10 Chris Thomas
11 Cort Buchholz Cyclesoles/Sagebrush Cycles
12 Steven Hunter Portland Bicycle Studio
13 Adrian Olmstead Portland Bicycle Studio
14 Justin La vigne Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Edgerton
15 Jim Fischer Pacific Power Blue Sky Teammate Top 5: Todd Dye
16 Scott Browning Echelon Gran Fondo/ZteaM
17 Shane Fletcher Veloce Racing
18 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club
19 Matt Pavlovisch Hutch's Co-Mo
20 Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling
21 Trevor O'neal Gentle Lovers
22 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Edgerton
23 Stephen Bedford Word-RCB Teammate Win: Jake Hansen
24 Zachary Utz Ruckus Test Team
25 James Shingleton Capitol Velo p/b Lifesource
26 Alex Kroman Portland Velo
27 Kurt Haas Capitol Velo p/b Lifesource
28 Sage Freeman Capitol Velo p/b Lifesource
29 Brent Emoff BRIHOP
30 Mike Stockton Capitol Velo p/b Lifesource
31 Marcus Biancucci Therapeutic Associates/GENR8 Cyclin
32 Jeremy Dunn Embrocahn
33 Nathan Hobson ZteaM
34 Paul Zagacki bicycleattorney.com
35 Spencer Newell Therapeutic Associates Cycling/GENR
36 Abe Schafermeyer Paul's Bicycle Way of Life Cycling
37 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Edgerton
38 Erik Hofland Artisan Family Racing/Sprout Cycles
39 Tom Scales
40 Mitch Lee Portland Velo
41 Dennis Petross Ten Guys Named Alex
42 Joe Martin Veloce Racing
43 Joel Palanvk Green Ridge/In Focus
44 Alex Lightman Word-RCB Teammate Win: Jake Hansen
45 Wade Goff Half Fast Velo
46 William Laubernds Ten Guys Named Alex
47 Robert Carver Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Trevor Spahr
48 Scott Hill Life Cycle Bike Shop
49 Lisa Turnbull Riverstone
50 Colby Wait-molyneux Hammer/CMG Racing Team
51 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop
52 Derek Newell Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Edgerton
53 Casey Davidson
54 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling
55 Brent Poole Therapeutic Associates Cycling/GENR
56 Kenneth Philbrick Pacific Power Blue Sky Teammate Top 5: Todd Dye
57 Andrew Willis Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Trevor Spahr
58 Spencer Gray Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
59 Sean Thielen Portland Velo
60 Denny Rowe ii Hammer Velo
61 Colin Mullane Land Shark
62 Benjamin Weaver Ten Guys Named Alex
63 Jason Hobson ZteaM
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 13   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Jorgensen Life Cycle Bike Shop
2 Ricardo Medina Hammer Velo
3 Steven Case Team S&M
4 David Masuda Team Bike Tires Direct
5 Doug Turnbull Midtown Direct Racing
6 Galen Peterson OSU Cycling Club
7 Kyle Brown
8 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events
9 Chris Winans Sunnyside Sports
10 Tim Dougherty Flywheel Bicycle Solutions
11 Ryan Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
12 Kolben Preble Hammer Velo Teammate Top 5: Ricardo Medina
13 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/GENR
14 Steve Holmes Team Bike Tires Direct Teammate Top 5: David Masuda
15 Travis Caldwell Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
16 Warren Bloomberg Capitol Velo p/b Lifesource
17 Ryan Champion Pacific Power Blue Sky
18 Isaac Sullivan Ruination Racing
19 Darren Smith Bend Bike 'N Sport Race Team
20 Alexander Clemens Team Oregon presented by Laurelwood
21 Brian Davis Cycle Sport Racing
22 Dean Anderson North River Racing
23 Sean Becker Ten Guys Named Alex
24 Matthew Rider Team Bike Tires Direct Teammate Top 5: David Masuda
25 Tony Coca
26 Steve Popp Cats moon coffee
27 Adam Kennedy Pacific Power Blue Sky
28 Jason Ford Chain Agents
29 Aaron Collins Team Oregon presented by Laurelwood
30 Winter Lewis Green Ridge/In Focus
31 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
32 Steve Wursta Bend Bike 'N Sport Race Team
33 Stephane Niquet
34 George Macdonald 10 Guys Named Alex
35 Cary Adams Pacific Power Blue Sky
36 Todd Berger Bend Bike 'N Sport Race Team
37 Mark Adamski Portobello Bicycle Racing
38 Ryan Tilley Hammer Velo Teammate Top 5: Ricardo Medina
39 Robert Bennion Sunset Cycles
40 Richard Rosko Hammer Velo Teammate Top 5: Ricardo Medina
41 Timothy Lang Portobello Bicycle Racing
42 John Bennion Sunset Cycles
43 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky
44 Alex Gonzalez Portland Velo
45 Kevin Short na
46 Everett Barnes Pacific Power Blue Sky
47 Jamie Fitzgerald Hammer Velo Teammate Top 5: Ricardo Medina
48 Bryan Smith Hammer Velo Teammate Top 5: Ricardo Medina
49 David Macfarlane
50 Matthew Jones Capitol Velo p/b Lifesource
51 Peter Eschbach Pacific Power Blue Sky
52 Tim Christie Life Cycle Bike Shop Teammate Win: James Jorgensen
53 Dane Skinner
54 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear
55 Tony Turano Portobello Bicycle Racing
56 Brent Wallace Portobello Bicycle Racing
57 Mike Hall Ten Guys Named Alex
58 Troy Sexton
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 13   Cat 5: 4   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Magilner Half Fast Velo
2 Bruce Rogers Hutch's/Clear Choice/Bend Dental
3 Jeffery Otto Portland Velo
4 Adnan Kadir Aeolus Cycling
5 Rick Metz NoMad Sports Club
6 Richard Albrow Bend Bike 'N Sport Race Team
7 Ron Sines Pacific Power Blue Sky
8 Harald Graham Specialized River City Bicycles
9 Roger Lloyd United Finance
10 Nick Blacklock Team Bike Tires Direct
11 David Hart Half Fast Velo Teammate Win: Mark Magilner
12 Scott Carroll Pacific Power Blue Sky
13 Tim Schauer Specialized River City Bicycles
14 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
15 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR
16 Terry Keele HPChiro/Scott's Cycling of Salem
17 Joss Moore
18 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky
19 David Ripp Specialized River City Bicycles
20 Danny Knudsen bicycleattorney.com
21 Roger Joys United Finance
22 Mike Petersen Capitol Velo p/b Lifesource
23 Doug Palmer Half Fast Velo Teammate Win: Mark Magilner
24 Greg Meller Life Cycle Bike Shop
25 Scott Harman HPChiro/Scott's Cycling of Salem
26 Craig Broberg HPChiro/Scott's Cycling of Salem
27 Jonathan Nelson
28 Paul Duncan Spella Caffe
29 Andy Libert
30 Robert Vigeant Team Oregon presented by Laurelwood
31 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky
32 Robert Huff Half Fast Velo Teammate Win: Mark Magilner
33 Thomas Ghilarducci Presto Velo
34 Paul Formiller Portland Velo Teammate Top 5: Jeffery Otto
35 David Hopper NoMad Sports Club Teammate Top 5: Rick Metz
36 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
37 Jerry Inscoe Cyclesoles/Sagebrush Cycles
38 Kitch Turner Sunnyside Sports
39 Steven Savich Paul's Bicycle Way of Life Cycling
40 Brion Barnett Portland Velo Teammate Top 5: Jeffery Otto
41 John Divelbiss Capitol Velo p/b Lifesource
42 Turner Waskom
43 Erik Spillman Portland Velo Teammate Top 5: Jeffery Otto
44 Brad Foster Hammer Velo
45 David Saltzberg Half Fast Velo Teammate Win: Mark Magilner
46 David Doughty Portland Velo Teammate Top 5: Jeffery Otto
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Zale Specialized River City Bicycles
2 George Schreck United Finance
3 John Obrien ZteaM
4 John Wilson Pacific Power Blue Sky
5 David Jackson Spella Coffee
6 Brian Towey Mountain View Cycles
7 Ron Magnus NoMad Sports Club
8 Craig Beavers Capitol Velo p/b Lifesource
9 Scott Kelly
10 Clint Ebert bicycleattorney.com
11 Randy Helms
12 Terry Knight
13 Don Glazier United Finance Teammate Top 5: George Schreck
14 J.michael Manning CycleOne A.I.M. Racing
15 Jon Gornick
16 Mike Adams United Finance Teammate Top 5: George Schreck
17 Richard Desmond Upper Echelon
18 Tim Rich Team Rose City
19 Evan Cumpston Team Rose City
20 Mark Zielinski Capitol Velo p/b Lifesource
21 Chris Hoops North River Racing
22 Rick Kercheski Capitol Velo p/b Lifesource
23 Jeff Vinson
24 Eric Christenson Team Rose City
25 Philip Litchfield Capitol Velo p/b Lifesource
26 Leslie Smith
27 Mike Harris Bend Bike 'N Sport Race Team
28 Joe Cipale North River Racing
29 Jim Henry Capitol Velo p/b Lifesource
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jade Wilcoxson Flywheel Bicycle Solutions
2 Teri Sheasby Veloforma
3 Sue Butler
4 Jen Akeroyd Sorella Forte
5 Lisa Reeve Veloforma
6 Heather Hill Life Cycle Bike Shop
7 Lindsay Fox Veloforma Teammate Top 5: Teri Sheasby
8 Tina Brubaker Veloforma Teammate Top 5: Teri Sheasby
9 Jessica Kaplan Therapeutic Associates Cycling/GENR
10 Martha Walsh Echelon Gran Fondo/ZteaM
11 Susan Reithman Veloforma Teammate Top 5: Teri Sheasby
12 Kelly Benjamin Colavita/Baci p/b Cooking Light
13 Kristi Green Desalvo Custom Cycles Racing
14 Jill Howe Therapeutic Associates Cycling/GENR
15 Libby Evans Therapeutic Associates Cycling/GENR
16 Pamela Archer Therapeutic Associates Cycling/GENR
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Davis usher Bridgetown Velo
2 Anona Whitley Ironclad Performance Wear
3 Mackenzie Madison
4 Margi Lifsey Bridgetown Velo Teammate Win: Anne Davis usher
5 Anna Vaughn Hammer Velo
6 Molly Mullane Land Shark
7 Elise Huggins Veloforma
8 Kaytee Petross Portland Velo
9 Mindy Simmons Hammer Velo Teammate Top 5: Anna Vaughn
10 Amanda Atwill Hammer Velo Teammate Top 5: Anna Vaughn
11 Kim Rueter Sorella Forte
12 Virginia Pedersen Veloforma
13 Daphne Moore Unattached
14 Rhonda Morin Sorella Forte
15 Sarah Tisdale Sorella Forte
16 Karleta Reierson Sorella Forte
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Chinburg Veloforma
2 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
3 Maire Osborn Life Cycle Bike Shop
4 Amy Shepard BRIHOP
5 Erin Goodall Artisan Family Racing
6 Maureen Kavanagh Hammer Velo
7 Alice Chang Hammer Velo
8 Amy Champion Pacific Power Blue Sky
9 Vanessa Cass Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Stephanie Croy
10 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Stephanie Croy
11 Toni Decker
12 Esther Sung
13 Lana Pressey Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Stephanie Croy
14 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
15 ? ?
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa George
2 Gretchen Landis Pacific Power Blue Sky
3 Christine Jerko Sorella Forte
4 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
5 Betty Tucker Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 3