Log In
Gig Harbor Circuit Race • Aug 24 2013
Clear, 67 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Fisher Hagens Berman Cycling Team 01:28:24
2 Will Teal Herriott Sports Performance 01:28:29
3 Ian Crane Hagens Berman Cycling Team 01:29:33 Teammate Win: Steve Fisher
4 David Richter Herriott Sports Performance 01:29:33
5 Todd Herriott Herriott Sports Performance 01:29:43
6 Logan Owen Giant Specialized 01:30:23
7 Brian Hitchcock Herriott Sports Performance 01:30:24 Teammate Top 5: Will Teal
8 Steven Wilssens HSP/ Herriott Sports Performanc 01:33:35
9 Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates 01:33:41
10 Warren Atkey Bikesale.com 01:33:45
11 Nathan Webber Tete de la Course Cycling 01:33:45
12 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 01:33:45
13 David Iannotti Bikesale.com 01:33:48
14 Joe Holmes Tete de la Course Cycling 01:33:50
15 Tony Blazejack SCCA/Starbucks Cycling 01:33:50
16 Bradford Kilcline Herriott Sports Performance 01:33:56 Teammate Top 5: Will Teal
17 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team 01:34:44 Teammate Win: Steve Fisher
18 Bryan Urakawa Fischer Plumbing Cycling 01:37:05
19 Kyle Lyman SCCA/Starbucks Cycling 01:38:31
20 Pj Bauser Hagens Berman/Society Consultin -1 Lap Teammate Win: Steve Fisher
21 Tyler Tangen Revel Rad Racing NW -1 Lap
DNF Vaughn Nelson Olympia Orthopaedic Associates DNF
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 11   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Phillips Garage Racing 01:14:18
Off The Front
2 Mark Mirante Garage Racing 01:15:22 Teammate Win: Sean Phillips
3 Nikos Mills Garage Racing 01:15:22 Teammate Win: Sean Phillips
4 Tom Wick Garage Racing 01:15:25 Teammate Win: Sean Phillips
5 Andrew Martin Bikesale.com 01:15:29
6 Tom Potter Olympia Orthopaedic 01:15:29
7 Tom Hackleman Old Town Bicycle 01:15:29
8 David Hills Garage Racing 01:15:32
1
Teammate Win: Sean Phillips
9 Brian Hall Audi 01:15:32
2
10 Doug Davis Audi 01:15:34
3
11 Donald Stimson Cucina Fresca Cycling Team 01:15:34
4
12 Landon Sealey Garage Racing 01:15:36
5
Teammate Win: Sean Phillips
13 Keith Faretra Unattached 01:15:36
6
14 Lars Jorstad Step Down Racing 01:15:36
7
15 Andrew Shirey Audi 01:15:36
8
16 Justin Tornow Unattached 01:15:41
17 Michael Black Pain Cave Productions 01:15:41
18 Mark Portin Cucina Fresca Cycling Team 01:15:51
19 Mike Robson Bikesale.com 01:15:54 Teammate Top 5: Andrew Martin
20 Robert Ripley HSP 01:15:58
21 Dan Donahue Olympia Orthopaedic Associates 01:16:04
22 Robert Velez Keller Rohrback Cycling Team 01:16:47
Off The Back
23 Michael Skinner Avanti Racing/Blue Rooster -1 Lap
Off The Back
DNF David Lanier Unattached DNF
DNF Kevin Johnson Center Cycle DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Storrar Old Town Bicycle 01:27:04
2 Josh Tanner Hagens Berman/Society Consultin 01:27:06
3 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates 01:27:24
4 Andrew Austin Old Town Bicycle 01:27:28 Teammate Win: Benjamin Storrar
5 Andrew Lang Old Town Bicycle 01:27:36 Teammate Win: Benjamin Storrar
6 Bart Hawkinson Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:27:39
7 Josh Gerak Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:30:39
8 Peter Desrosier Bikesale.com 01:30:39
9 Chad Richmond Hagens Berman/Society Consultin 01:30:43 Teammate Top 5: Josh Tanner
10 Paul Coffee Tacoma Bike 01:35:24
11 Andrew Roths Bikesale.com 01:35:24
12 Nick Duckstein Bikesale.com 01:35:24
13 Brian Smith Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:35:24
DNF Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Cl DNF
DNF Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates DNF Teammate Top 5: Adam Cramer
DNF Mathew Waterfall Tacoma Bike DNF
DNF Rick Birdsey Cycle U/Apex Racing Team DNF
DNF Bradlee Haley SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Joseph Wasikowski Hagens Berman Cycling Team DNF Teammate Top 5: Josh Tanner
DNF Paul Bishop Recycled Cycles Racing DNF
Finishers: Cat 3: 19   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Brown Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:14:56
1
2 Nathan Pepin CBC Racing/Olympia Orthopaedic 01:14:56
2
3 Zack Hewell Cycle U/Apex Racing Team 01:14:56
3
4 Scott Villalon Fischer Plumbing 01:14:56
4
5 Sean Murphy Tacoma Bike 01:14:56
5
6 Colin Mckenna Hagens Berman Cycling Team 01:14:56
6
7 Peter Tang Fischer Plumbing Cycling 01:15:00
1
8 Eamon Rutledge Market Street Racing 01:15:00
2
9 Barney Gill Old Town Bicycle 01:15:00
3
10 William Alcorn Old Town Bicycle 01:15:00
4
11 Andrew Morrison Fischer Plumbing Cycling 01:15:00
5
12 Niall Smart Unattached 01:15:00
6
13 Todd Allen Fischer Plumbing Cycling 01:15:06
14 Brian Clark Unattached 01:15:06
15 Dean Jasper Audi 01:15:10
16 Travis Kubicek Apex/Cycle U 01:15:10 Teammate Top 5: Zack Hewell
17 Eric Kennedy Seattle University Cycling 01:15:13
18 Christopher Williams Bikesale.com 01:15:14
19 Aaron Robson RICE 01:15:14
20 Christopher Coyle Unattached 01:15:14
21 Christopher Kaiser Wheelsport Cycling Team 01:15:17
22 David Polansky Seattle University Cycling 01:15:17
23 Martin Vaneycke Tacoma Bike 01:15:21 Teammate Top 5: Sean Murphy
24 Layton Carroll- novack Apex/Cycle U 01:15:23 Teammate Top 5: Zack Hewell
25 Leigh Thurgood Hagens Berman/Society Consultin 01:15:24
26 Dieter Laskowski Unattached 01:15:26
27 Dee Patterson Unattached 01:15:51
Off The Back
28 Miles Pederson Unattached 01:18:09
Off The Back
29 John Tiscornia HSP -1 Lap
Off The Back
DNF Sven-erik Nielsen SCCA/Starbucks DNF
DNF Sun Dang Unattached DNF
DNF William Trask Hagens Berman Cycling Team DNF
DNF Thomas Catalina SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF David Inadomi SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF David Garate Fischer Plumbing Cycling DNF
DNF Jonathan Kamke Blue Rooster/Sports Medicine Cl DNF Teammate Win: Wayne Brown
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 23   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Youmans Keller Rohrback Cycling Team 01:14:25
2 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 01:14:25
3 Elizabeth Nettles Recycled Cycles Racing 01:14:25
4 Gina Kavesh Bikesale.com 01:15:46
5 Agnes Sauvage Cucina Fresca Cycling Team 01:17:00
6 Jessie Hickel Fischer Plumbing Cycling 01:18:34
7 Alicia King HSP 01:21:22
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Adams Bikesale.com 01:05:17
2 Amanda Anttilaoza Team Group Health 01:05:58
3 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 01:06:04
4 Amber Gunning SCCA/Starbucks 01:07:25
5 Tanya Streiff Seattle University 01:11:10
6 Sheryl Johnson Unattached 01:11:13
7 Kelly Davis Team Group Health 01:14:03 Teammate Top 5: Amanda Anttilaoza
8 Colleen Skinner Avanti Racing/Blue Rooster 01:15:10
9 Bryn Black Unattached 01:16:37
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 1