Log In
Red Kite Omnium Finale - RK Criterium #6 • Aug 31 2013
Clear, 78 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
2 Lucas Paz East Bay Velo Club
3 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
4 Daniel De mos SquadraSF
5 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: Jeff Poulsen
6 Daryl Spano SJBC
7 Jason James SquadraSF Teammate Top 5: Daniel De mos
8 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley /Specialized
9 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Chris Ott
10 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
11 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
12 Francisco Padilla Cushman & Wakefield Racing
13 Jake Hensley Folsom Bike/VW/Raley's
14 Michael Ma Form Fitness
15 Eric Davis SquadraSF Teammate Top 5: Daniel De mos
16 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: Jeff Poulsen
17 Ronnie Leavitt Victory Velo Racing
18 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
19 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: Jeff Poulsen
20 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team
21 Murat Ozgur SquadraSF Teammate Top 5: Daniel De mos
22 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle
23 Douglas Knox TIME - Velo Pasadena Team
24 David Avila SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: Jeff Poulsen
25 Scott Herring Team Specialized Racing Masters
26 Brandon Correia CyclesFANATICRacing.com
27 Nabil Samaan Sustainable Cycling
28 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
29 Ronald Johnson Rio Strada Racing
30 John Armer Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 15   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
2 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: Ronald Reade
3 Dennis King Central Coast Tire CCT
4 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team
5 Jerome Nadel CoreTechs Cycling Team
6 Patrick Mclaughlin Kovarus/Wells Fargo Racing Team
7 Michael Ma Form Fitness
8 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: Ronald Reade
9 Keith Defiebre CyclesFANATICRacing.com
10 Rob Maheu SJBC
11 Todd Dambly Folsom Bike/VW/Raley's
12 Ira Sy Colavita
13 Mark Robertson Cushman & Wakefield Racing
14 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
15 Daryl Spano SJBC
16 Karl Schilling SJBC
17 Michael Boehme Colavita Racing
18 Richard Jones Bahati Foundation p/b Major Motion
19 Nick Roberti Rio Strada Racing
20 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley /Specialized
21 John Lenoach Cushman & Wakefield Racing
22 Nicholas Carlevato Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
23 William Ruffner Bicycle Blue Book Racing
24 Scott sherman ?
25 Steven Olechny Cushman & Wakefield Racing
26 Scott Herring Team Specialized Racing Masters
27 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle
28 Ken Todd Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
29 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Win: Ronald Reade
30 Markham Connolly Touchstone Climbing
31 Nabil Samaan Sustainable Cycling
32 Darryl Smith Christian Cycling-Hammer Nutrition
33 Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
34 Jack Arney Folsom Bike/VW/Raley's
35 Craig Stewart Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 18   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Black Morgan Stanley /Specialized
2 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team
3 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing
7 Erik Salander Peninsula Velo Racing
8 Robert Sto domingo Cushman & Wakefield Racing
9 Ross Parkerson Divine Electric Norcal
10 Phillip Heiman Colavita Racing
11 Douglas Knox TIME - Velo Pasadena Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Borth Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 Garrett Hankins Team Bicycles Plus
3 Nick Mcgowan Red Peloton
4 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling
5 Francisco Padilla Cushman & Wakefield Racing
6 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
7 Fergus Tanaka Chica Sexy
8 Jeff Linder Folsom Bike/VW/Raley's
9 Jeffrey Buscheck Fremont Bank Cycling Team
10 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
11 Raul Arias j.r. SJBC
12 Mark Manning Dodocase Cycling Club
13 Chris Fortuna Leopard-Sapporo Team
14 Chris Esparza
15 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
16 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Brandon Borth
17 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team
18 Zachary Scott Giga OM-ARO Pistachios
19 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
20 Sunil Jagadish Audi
21 Will Rose
22 Kenny Strickland Metromint Cycling
23 William Ho Suffolk-SunPower Racing
24 Alex Lockwood Fusion Sport USA
25 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
26 David Mesa
27 Paul Ngo
28 Gordon Olson Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
29 Steven Tortorelli Chica Sexy
30 Thomas Theisen Davis Bike Club
31 Stephen Langone Audi
32 Dustin Armstrong Serious Cycling
33 Josef Carlson Adventures Edge
34 Tyler Kraus
35 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team
36 Nabil Samaan Sustainable Cycling
37 Stephen Jayanathan Metromint Cycling
38 Dan Adkins Metromint Cycling
39 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
40 Rob Dahl Metromint Cycling
41 Tim Tsuruda Chica Sexy
Finishers: Cat 2: 18   Cat 3: 21   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Kraus
2 William Ho Suffolk-SunPower Racing
3 Christopher Leibman Suffolk-SunPower Racing
4 Aaron Schmitz Kinetic Cycles
5 Andres Douzoglou Tribe Multisport
6 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Alex Lockwood Fusion Sport USA
8 Zachary Scott Giga OM-ARO Pistachios
9 Huy Tran Metromint Cycling
10 Paul Ngo
11 Josef Carlson Adventures Edge
12 Tim Tsuruda Chica Sexy
13 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team
14 Brian Renyer Rio Strada Racing
15 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team
16 Antonio Miranda
17 Derek Novaes Rio Strada Racing
18 Christian Lam
19 Christopher Cagungun Leopard-Sapporo Team
20 Dominic Bati Leopard-Sapporo Team
21 Steven Tortorelli Chica Sexy
22 Saul Loyola Kovarus/Wells Fargo Racing Team
23 Christopher Flower
24 Matthew Axford Rio Strada Racing
25 Gary Paden Leopard-Sapporo Team
26 Ted Daly Berkeley Bicycle Club (BBC)
27 Sunil Jagadish Audi
28 Chris Esparza
29 Peter Gresh
30 Paul Mitchell Rio Strada Racing
31 Thomas Theisen Davis Bike Club
32 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team
33 Keith Morris Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: William Ho
34 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
35 Matthew Lucero Knight Riders Racing
36 Simon Tuttle
37 Erich Shofstall Leopard-Sapporo Team
38 Scott Kingston Rio Strada Racing
39 Oliver Weiss Rio Strada Racing
40 Frank Yang Metromint Cycling
41 Nicholas Louis Chico Corsa Cycling Club
42 Troy Strickland Tieni Duro Junior Cycling Team
43 Blas Garcia Bike Station Aptos
44 Gordon Olson Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
45 Robert Orcutt Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: William Ho
46 Stephen Jayanathan Metromint Cycling
47 Dan Adkins Metromint Cycling
48 Scott Gelbke Rio Strada Racing
49 Yuriy Platoshyn Leopard-Sapporo Team
50 Stephen Langone Audi
51 Allen Brumm Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: William Ho
52 John Cheetham Metromint Cycling
53 Manuel Puentes Leopard-Sapporo Team
54 Amin Tamariz Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: William Ho
55 David Krumwiede Metromint Cycling
56 Al Jerrold soriano
57 Chris Fortuna Leopard-Sapporo Team
58 Lauren Rignel Red Peloton
Finishers: Cat 3: 26   Cat 4: 30   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Hensley Folsom Bike/VW/Raley's
2 Aaron Schmitz Kinetic Cycles
3 Corey Scobie ThirstyBear Cycling
4 Benjamin Cota Leopard-Sapporo Team
5 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team
6 Adam Raul SquadraSF
7 John Lenoach Cushman & Wakefield Racing
8 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Benjamin Cota
9 Matthew Batz Suffolk-SunPower Racing
10 R Todd crisafulli North American Velo
11 Ronald Johnson Rio Strada Racing
12 Gabriel Morford Giga OM-ARO Pistachios
13 Robbie Robertson Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Richard Asturias
14 Erich Shofstall Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Benjamin Cota
15 Alex Corbishley Red Kite Racing Team
16 Takanobu Seimiya
17 Gary Paden Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Benjamin Cota
18 Santiago Bolon International Christian Cycling
19 Murat Ozgur SquadraSF
20 Brian Renyer Rio Strada Racing
21 Manny Managbanag SJBC
22 Chirag Asaravala
23 Marco Costantino Cushman & Wakefield Racing
24 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
25 Greg Price Rio Strada Racing
26 Thuy Nguyen Suffolk-SunPower Racing
27 Jason Schmidt Alto Velo Racing Club
28 Jason Neu Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Benjamin Cota
29 Amin Tamariz Suffolk-SunPower Racing
30 John Armer Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
31 Christopher Cagungun Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Benjamin Cota
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Roberti Rio Strada Racing
2 Michael Boehme Colavita Racing
3 Todd Dambly Folsom Bike/VW/Raley's
4 John Cheetham Metromint Cycling
5 Allen Satterlee SJBC
6 Ira Sy Colavita
7 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Todd Dambly
8 Mark Robertson Cushman & Wakefield Racing
9 Jeff Anderson
10 Richard Jones Bahati Foundation p/b Major Motion
11 John Lenoach Cushman & Wakefield Racing
12 William Ruffner Bicycle Blue Book Racing
13 Nicholas Carlevato Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
14 Shawn Padgett
15 Santiago Bolon International Christian Cycling
16 Craig Stewart Cushman & Wakefield Racing
17 Alex Corbishley Red Kite Racing Team
18 Paul Diaz Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
19 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by Chipot
20 Scott sherman ?
21 Keith Morris Suffolk-SunPower Racing
22 Sean Williams East Bay Velo Club
23 Sean Crowley Cushman & Wakefield Racing
24 Ken Todd Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
25 Alfred Saenz Leopard-Sapporo Team
26 Michael Saba Cushman & Wakefield Racing
27 Kevin Keady Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Todd Dambly
28 Peter Cathcart SJBC Teammate Top 5: Allen Satterlee
29 Juan Ortiz
30 Markham Connolly Touchstone Climbing
31 Jeff Andruss CoreTechs Cycling Team
32 Allen Brumm Suffolk-SunPower Racing
33 Jack Arney Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Todd Dambly
34 Mark Fiori Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Todd Dambly
35 Scott Hayes SJBC Teammate Top 5: Allen Satterlee
36 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team
37 Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Todd Dambly
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 22   Cat 4: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing
3 Donald Case Cushman & Wakefield Racing
4 Phillip Heiman Colavita Racing
5 Philip Blay Folsom Bike/VW/Raley's
6 Robert Sto domingo Cushman & Wakefield Racing
7 Cliff Jew
8 Ross Parkerson Divine Electric Norcal
9 Christopher Kolm Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Keith Hartstein
10 John Berg Kovarus/Wells Fargo Racing Team
11 John Witkowicki Red Peloton
12 Rodney Jewett Peninsula Velo Racing
13 Don Grijalva SJBC
14 Steve Clifton Family Cycling Center
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Laxamana
2 David O'Brien CA Pools/ Primal
3 Kenneth Lo
4 Robert Galbreath
5 Pavel Ladonnikov
6 Robert Sylvia Berkeley Bicycle Club (BBC)
7 Todd Chiamparino CoreTechs Cycling Team
8 Christian Humpert
9 James Li
10 Mike Childs Red Kite Racing Team
11 Steven Aurousseau SJBC
12 Marcello Pedersen
13 Adrian Chow
14 Max Hudson
15 Brian Gokey Fremont Freewheelers
16 Robert Navascca
17 Brandon West
18 Bret Stastny
19 Jason Smith Rio Strada Racing
20 Benjamin Andre
21 Aaron Mcdevitt
22 David Mcconnell Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Galbreath
2 David O'Brien CA Pools/ Primal
3 Christian Humpert
4 Todd Chiamparino CoreTechs Cycling Team
5 Ben Moomey Cushman & Wakefield Racing
6 Phillip Burt Peninsula Velo Racing
7 Robert Sylvia Berkeley Bicycle Club (BBC)
8 Mike Childs Red Kite Racing Team
9 Kenneth Lo
10 Jason Smith Rio Strada Racing
11 Pavel Ladonnikov
12 Max Hudson
13 Long Nguyen Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Ben Moomey
14 Neil Laxamana
15 Marcello Pedersen
16 Steven Aurousseau SJBC
17 James Li
18 Harry Bourassa Fun Sport Bikes Cycling Team
19 Brandon West
20 Bret Stastny
21 Brian Gokey Fremont Freewheelers
22 Adrian Chow
23 Eric Lauterbach
24 Benjamin Andre
25 David Mcconnell Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Ben Moomey
26 Aaron Mcdevitt
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Muse Team Bike Religion/ ShoAir
2 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
3 Kesler Jared Folsom Bike/VW/Raley's
4 Chris Stastny Hagens Berman Cycling
5 Matt Chatlaong Folsom Bike/VW/Raley's
6 Thibault Jeanns
7 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes p/b Incase
8 Gerardo Medina Stage 17
9 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports
10 Brandon Borth Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Nick Mcgowan Red Peloton
12 Garrett Hankins Team Bicycles Plus
13 Benjamin Swedberg California Giant Berry Farms/Specia
14 Dustin Armstrong Serious Cycling
15 Mark Manning Dodocase Cycling Club
16 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
17 Jeffrey Buscheck Fremont Bank Cycling Team
18 David Mesa
19 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
20 Aaron Patterson Leopard-Sapporo Team
21 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling
22 Patrick Zahn Red Peloton
23 Joe Dickerson Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
24 Justin Traud Rio Strada Racing
25 Kenny Strickland Metromint Cycling
26 Taylor Cody Metromint Cycling
27 Daniel Katz Stage 17-Cylance
28 Josh Rennie Red Peloton
29 Chris Black Morgan Stanley /Specialized
30 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports
31 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports
32 Fergus Tanaka Chica Sexy
33 Jeff Linder Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Kesler Jared
34 Logan Loader dope UCI CT: Team Exergy
35 Rob Dahl Metromint Cycling
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 18   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
2 Clarice Sayle
3 Danielle Spires Pacific Crush Racing
4 Vanessa Cairns Team TIBCO II
5 Melanie Wong Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jeanette Haggas
6 Lesley Jensen Rio Strada Racing
7 Rita Szeto Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Danielle Spires
8 Lauren Rignel Red Peloton
9 Yuko Soneoka Metromint Cycling
10 Christina Bonnington Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jeanette Haggas
11 Kelli Badillo Red Peloton
12 Lorna Fortuna Leopard-Sapporo Team Teammate Win: Jeanette Haggas
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fiona Winder VuMedi p/b Lombardi Sports
2 Serena F Pacific Crush Racing
3 Kristin Wolfe SJBC
4 Cynthia Wang Team Fremont/FFBC powered by Chipot
5 Julia Reese SBRacing
6 Elizabeth May Team Fremont/FFBC powered by Chipot
7 Eva Olin Michael David Winery Cycling Team
8 Rachelle Ortega Team TIBCO II
9 Jenell Bourassa Fun Sport Bikes Cycling Team
10 Stephanie Buckner Rio Strada Racing
11 Alexis Zankich Leopard-Sapporo Team
12 Lindsay Platoshyn Leopard-Sapporo Team
13 Stephanie Hass Metromint Cycling
14 Joanne Liu Leopard-Sapporo Team
15 Elisabeth Johnson Metromint Cycling
16 Heidi Alexander SJBC Teammate Top 5: Kristin Wolfe
17 Alicia Aguilera Michael David Winery Cycling Team
18 Jennie Stark Velo Girls
19 Oralia Arce Velo Girls
Finishers: Cat 4: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Black Red Racing
2 Jane Robertson Metromint Cycling
3 Jacqueline Mcclure Farm Team Elite Women's Cycling Tea
4 Kristin Drumm Red Peloton
5 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
6 Starla Teddergreen Vanderkitten
7 Tanya Grossman Los Gatos
8 Jennie Phillips Kovarus/Wells Fargo Racing Team
9 Pooja Bhatia Team TIBCO II
10 Heidi Littenberg Rio Strada Racing
11 Ellen Sherrill Metromint Cycling Teammate Top 5: Jane Robertson
12 Holly Roberts Leopard-Sapporo Team
13 Kerry Stivaletti CyclesFANATICRacing.com Teammate Top 5: Kimberly Fong
14 Laurie Furman Metromint Cycling Teammate Top 5: Jane Robertson
15 Jennifer Kalich Los Gatos
16 Lina Martensson Metromint Cycling Teammate Top 5: Jane Robertson
17 Caroline Dezendorf
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 12