Log In
TrueSport.com Speedway Cycling Grand Prix • Aug 16 2013
Clear, 69 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Burdzilauskas Frisia
2 Graham Dewart BISSELL-ABG-GIANT
3 Joshua Johnson ICC BISSELL-ABG-GIANT
4 John Eisinger Kentucky Flyers Cycling Inc
5 John Ryan KCV Cycling Club
6 Matthew Light Racing For Riley
7 Gunner Dygert BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Graham Dewart
8 Jacob Rytlewski UCI CT: KENDA Pro Cycling presented
9 Jason Fowler ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Joshua Johnson
10 John Woods Team Upland Brewing
11 John Pratt Proforma Yesterday's Cycling Team
12 Douglas Ansel Team Upland Brewing
13 Robert Smallman Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
14 Ryan Hubbs Speedway Wheelmen
15 Paul Smith Motion Elite/Heroes p/b First Inter
16 Michael Lantz NashvilleCyclist.com
17 John Balmer Century Road Club Of America
18 Mark Powell Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
19 Luke Tilmans
20 Andrew Dillman Kentucky Flyers Cycling Inc Teammate Top 5: John Eisinger
21 Charles Crouse KCV Cycling Club Teammate Top 5: John Ryan
22 John Callahan Team Upland Brewing
23 Robert Brooks Brooks Integrative Training
24 Brian Sullivan Spin Zone Racing
25 Kevin Depasse ICC BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Joshua Johnson
26 Jason Mygrant Blue Ridge Design Cycling Team
27 Scott Baumer Team Indiebike
28 Kevin Attkisson Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: John Eisinger
29 Richard Stuart Kentucky Flyers Cycling Inc Teammate Top 5: John Eisinger
30 David Hauber Kentucky Flyers Cycling Inc Teammate Top 5: John Eisinger
31 Andrew Mclaughlin
32 Jonathan Jacob BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Graham Dewart
33 John Puffer Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo Teammate Top 5: John Eisinger
34 Richard Toler TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
DNF Anthony Pratt Proforma Yesterday's Cycling Team
DNF Nick Sapp Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
DNF Beau Boggs BISSELL-ABG-GIANT Teammate Top 5: Graham Dewart
DNF Allen Galloway Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 9   Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
2 Chris Kroll Team Upland Brewing
3 Don Birch Heroes Foundation Cycling Club
4 Brian Gavette Zipp Factory Team Teammate Win: Benjamin Weaver
5 Sean O'donnell Scarlet Fire Racing
6 Troy Pressnall
7 Doug Robinson TrueSport.com
8 Sam Nichol Zipp Factory Team Teammate Win: Benjamin Weaver
9 Joseph Webster ICC BISSELL-ABG-GIANT
10 Edward Marshall
11 Mark Damschroder Ghisallo Cycling Team Inc.
12 Chad Nay
DNF Craig Eigenbrod Zipp Factory Team Teammate Win: Benjamin Weaver
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Brooks Brooks Integrative Training
2 Damianos Maggos Heroes Foundation Cycling Club
3 Marc Johnson Team Indiebike
4 Steve Ellis Team Indiebike
5 Robert Beck Team Nebo Ridge
6 Gene Spangler Ghisallo Cycling Team Inc.
7 Allen Galloway Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
8 Jeffrey Schepper Speedway Wheelmen
9 Greg Youngen J's Bikes/IHOP
10 Matthew Grate Men Of Steel Racing LLC
11 E Michael ozment Team Mack Racing Assoc. LTD
12 John Schmitz Team Indiebike Teammate Top 5: Marc Johnson
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunner Dygert BISSELL-ABG-GIANT
2 Jay Brant Team Indiebike
3 Anthony Pratt Proforma Yesterday's Cycling Team
4 Miles Johnson Team Indiebike
5 Brent Bachman
6 Edward Wimmer Darkhorse Racing
7 Tobias Holsman MOB Squad - U Build IT
8 Matthew Salpietro Bicycle Exchange Indy
9 Matt Tescula NoLimit Cycling
10 Ian Kresnak Spin Zone Racing
11 Brian Sullivan Spin Zone Racing
12 Renato Sosa Ghisallo Cycling Team Inc.
13 Edwin Colvin
14 Patrick Hirschfeld Team Indiebike Teammate Top 5: Jay Brant
15 Dustin Jones Team Indiebike Teammate Top 5: Jay Brant
16 Bradley Hayes J's Bikes/IHOP
17 Matthew Grate Men Of Steel Racing LLC
18 Joseph Van denburg J's Bikes/IHOP
19 Andy Grote NoLimit Cycling
20 Nick Sapp Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
21 Jon Okenfuss Washington University in St Louis
22 Erik Albers Speedway Wheelmen
23 Aaron Yancey Blue Ridge Design Cycling Team
24 Nick Perhala
25 Chloe Dygert Midwest Development Cycling Inc.
26 Travis Verhoff Indiana University-Bloomington
27 Zach Deitch Speedway Wheelmen
28 Brent Houk Team Bicycle Outfitters Indy
29 Chris Pfeiffer Team Upland Brewing
30 Mark Damschroder Ghisallo Cycling Team Inc.
31 Chris Jolivette Blue Ridge Design Cycling Team
32 James Reineking Bicycle Heaven
33 Justin Sorber
34 David Fouts ROLLFAST
35 Mark Powell Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
36 Charles Dell Team Upland Brewing
37 Jerod Kizer J's Bikes/IHOP
DNF John Pratt Proforma Yesterday's Cycling Team Teammate Top 5: Anthony Pratt
DNF Gene Spangler Ghisallo Cycling Team Inc.
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 26   Cat 4: 11   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Perhala
2 Justin Kirk
3 Raul Gamino
4 Chuck Crouch Heroes Foundation Cycling Club
5 Bob Cochrane Team Indiebike
6 James Pratt Proforma Yesterday's Cycling Team
7 Vincent Vergara
8 Shannon Branscomb
9 Shane Slaven Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
10 Paul Osburn Guitar Lab
11 Corey Smith NoLimit Cycling
12 Brad Baumgartner Heroes Foundation Cycling Club Teammate Top 5: Chuck Crouch
13 Nate Lake
14 Elliot Englert
15 Joseph Van denburg J's Bikes/IHOP
16 Tyler Conant
17 Michael Stubbs
18 Kelsey Devereaux
19 Terry Mcdonald OrganicAthlete
20 Daniel Harper
21 Cary Smith
22 Jeff Gold
23 Brent Houk Team Bicycle Outfitters Indy
24 Ekaine Reed Team Nebo Ridge
25 Ben Gavette
26 Jerod Kizer J's Bikes/IHOP
27 Larry Chen
28 James Reineking Bicycle Heaven
29 Rebecca Lieland Team Nebo Ridge
30 Ryan Caldwell Guitar Lab
31 Chad Nay
32 Brandon Leum
33 Jesse Steele
34 Debra Wagoner Team Nebo Ridge
DNF Ben Metzger Team Nebo Ridge
DNF Alfons Eggink
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 18   Cat 5: 10   Cat ?: 6