Log In
San Marcos Crit • Jul 28 2013
Clear, 73 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Cook MRI Endurance Elite Masters
2 Philip Tinstman MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Brian Cook
3 Chris Demarchi MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Brian Cook
4 Patrick Caro Full Circle Cycling Powered by Pure
5 Scott Cochran Jelly Belly Cycling Team TTIII
6 Eric Anderson SPY GIANT RIDE
7 Michael Johnson MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Brian Cook
8 Derek Brauch Team Helen's
9 Thurlow Rogers Breakaway from Cancer Masters
10 Erik Johnson SPY GIANT RIDE
11 Randall Coxworth MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Brian Cook
12 Ryan Dahl SPY GIANT RIDE
13 John Abate SPY GIANT RIDE
14 Peter Andersen SPY GIANT RIDE
15 Aaron Wimberley Team Helen's
16 Brian Wilson Catalyst Racing
17 Bart Clifford MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Brian Cook
18 Danny Kam MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Brian Cook
19 Stephen Lavery SKLZ-Swami's Cycling Team
20 Ruben Meza CA Pools/ Primal
21 Anthony Morrow CA Pools/ Primal
22 Michael Onkels CA Pools/ Primal
23 Gregg Medinilla Net Zero Cycling Team TT III
24 Anthony Restuccia MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Brian Cook
25 Christopher Bennett CA Pools/ Primal
26 James Stark CA Pools/ Primal
27 Michael Williams SPY GIANT RIDE
28 Derric Swinfard MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Brian Cook
29 Shane Lawlor MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Brian Cook
30 Michael Yengling 8 Sixteen Racing
31 D Heilman
32 James Wimberly UC Cyclery/JW Floors
33 Richard Geraghty Catalyst Racing
34 Gregory Lonergan Ironfly
35 Randall Broussard
36 Gregory Coburn MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Brian Cook
37 Brett Clare Breakaway from Cancer Masters
38 Mani Motamed ADOBO VELO
39 Greg Fenton UC Cyclery/JW Floors
40 Jon Nist SPY GIANT RIDE
41 Charles Hamm The HAMM Team
42 Dan Farrell SKLZ-Swami's Cycling Team
43 James Macdonald Swami's Cycling Club
44 Scott Rosenberg Bike Palace
45 Shawn Nelson OTR Racing
46 Josh Alverson SPY GIANT RIDE
47 Sean Ekins CA Pools/ Primal
48 Craig Kirkbride Team Ranchos
49 Raul Cortez CA Pools/ Primal
50 Jonathan Sebat Swami's Cycling Club
51 John Snapp Southern California Velo
52 Mark Herrington 02 Modern Fitness
53 James Robbins Big Orange Cycling
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 17   Cat 3: 13   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Harris BBI-SIC Cycling
2 Brett Clare Breakaway from Cancer Masters
3 Harold Martinez SPY GIANT RIDE
4 Dan Shore Fun Sport Bikes Cycling Team
5 Peter Andersen SPY GIANT RIDE
6 Benny Parks Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery
7 Dereck Butterfield Rock Sports Racing
8 Greg Fenton UC Cyclery/JW Floors
9 Mike Frias Michelob Ultra - La Grange +21
10 Todd Parks B&L Bikes
11 John Slover Surf City Cyclery/STERLING BMW
12 Douglas Pomeranz UC Cyclery/JW Floors
13 James Edwards Team Simple Green/Bike Religion
14 John Hatchitt SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: Harold Martinez
15 Randall Tinney SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: Harold Martinez
16 Jon Nist SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: Harold Martinez
17 Roger Hauptman Southern California Velo
18 Michael Marckx SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: Harold Martinez
19 Brian Cismowski Team Ranchos
20 Tim Page Hi -Tech Bikes
21 Kurt Bickel UC Cyclery/JW Floors
22 Eric Hilbrecht hie cycling/MGA
23 Michael Williams SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: Harold Martinez
24 Andrew Mcclure Swami's Cycling Club
25 Alan Flores SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: Harold Martinez
26 Kenneth Rogers Surf City Cyclery
27 Scott Claes SKLZ-Swami's Cycling Team
28 Joseph Dagostino CA Pools/ Primal
29 Scott Baker UC Cyclery/JW Floors
30 James Robbins Big Orange Cycling
31 Ted Rupp SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: Harold Martinez
32 Bud Owens BBI-SIC Cycling Teammate Win: Bill Harris
33 Seth Davidson SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: Harold Martinez
34 Joel Wheeler Team Redlands
35 Michael Carro Surf City Cyclery/STERLING BMW
36 Steve Klasna Breakaway from Cancer Masters Teammate Top 5: Brett Clare
37 Mark Hoffenberg Rokform/Rock N' Road
38 Thurlow Rogers Breakaway from Cancer Masters Teammate Top 5: Brett Clare
39 Brien Miller Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery
40 James Wimberly UC Cyclery/JW Floors
41 Robb Mesecher Breakaway from Cancer Masters Teammate Top 5: Brett Clare
42 Robert Swigart Rokform/Rock N' Road
43 Evan Teske MRI Endurance Elite Masters
44 Joaquin Blanco
45 Stuart Anderson ACQUA AL 2/SDBC
46 Charlie Waskey Rokform/Rock N' Road
47 Bob Kubinski Team Simple Green/Bike Religion
48 Faustino Riveron jr. Team Simple Green/Bike Religion
49 Julie Cutts Michelob Ultra - La Grange +21
50 Randall Broussard
51 Theodor Imbior Ice Sportswear Cycling Team
52 Josef Rodarti UC Cyclery/JW Floors
53 Bart Clifford MRI Endurance Elite Masters
54 David Gonyer SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: Harold Martinez
55 Kalman Szkalak UC Cyclery/JW Floors
56 Marvin Hall UC Cyclery/JW Floors
57 Jon Harrison
58 Kurt Kovacks Team Talbott Vineyards / Cycles Bri
59 Jaycee Cary Michelob Ultra - La Grange +21
60 Taylor Fenstermacher SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: Harold Martinez
61 Ronald Groth UC Cyclery/JW Floors
62 Michael Murphy Hi -Tech Bikes
63 Frank Sarate SoCalCycling.com / Echelon Design
64 Malcolm Hill Breakaway from Cancer Masters Teammate Top 5: Brett Clare
65 Greg Leibert Big Orange Cycling
66 Octavio Lopez
67 David Mcgrath Velo Club LaGrange
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 29   Cat 3: 16   Cat 4: 10   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Osvaldo Mora Bahati Foundation Elite Team
2 Tristan Mitchell Southern California Velo
3 Brady Mcdonald Celo Pacific
4 Katin Mitchell Southern California Velo
5 Kyle Mitchell Southern California Velo
6 Alexander Lochmiller Rokform/Rock N' Road
7 Edward Huntsman Rokform/Rock N' Road
8 Lucio Rivas
9 Cameron Hylton
10 Devin Wilson Rokform/Rock N' Road
11 Mitchell Mesecher
12 Nikolas Lovegren Lightning Velo
13 Thomas Steiner G S Adams Avenue Bicycles
14 Antonio Rossi
15 Jake Mesecher
16 Josh Camerino
17 Ari Engel
Finishers: Cat 5: 14   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Robertson Southern California Velo
2 Drew Kalasky Rokform/Rock N' Road
3 David Herrera Southern California Velo Teammate Win: Nick Robertson
4 Massimo Lucidi Rokform/Rock N' Road
5 Thomas Quimzon Rokform/Rock N' Road
6 Noah Schlosser Santa Clarita Velo
7 Camden Vodicka
8 Hunter Wilson Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Drew Kalasky
9 Robert Rich
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Chuml Southern California Velo
2 Daniel Willett Southern California Velo Teammate Win: Matthew Chuml
3 Jose Ramos granados
4 Bailey Eckles Gruppo Velo
5 Adam Alvarez LUX Pro Development
6 Brian Stack G S Adams Avenue Bicycles
7 Austin Croyet San Diego Bicycle Club
8 Matthew Park Rokform/Rock N' Road
9 Joseph Tarrant Southern California Velo Teammate Win: Matthew Chuml
10 Jack Tucker Rokform/Rock N' Road
11 Drew Kalasky Rokform/Rock N' Road
12 Kevin Barker
13 Dennis Wakefield Temecula Velo Cycling Club
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 7   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Oien MRI Endurance Elite Juniors
2 Anthony Fitch MRI Endurance Elite Juniors Teammate Win: Justin Oien
3 Nathan Rico MRI Endurance Elite Juniors Teammate Win: Justin Oien
4 Josh Ruiz Southern California Velo
5 Aubrey Smentkowski Rokform/Rock N' Road
6 Raphael Oliveira OTR Racing
7 Daniel Willett Southern California Velo Teammate Top 5: Josh Ruiz
8 Jarred Jordan Team Velosport Club
9 Francisco Flores
10 Jack Tucker Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Aubrey Smentkowski
11 Marcelo Cleveland MRI Endurance Elite Juniors Teammate Win: Justin Oien
12 Jorge Nunez
13 Isac Reyes Southern California Velo Teammate Top 5: Josh Ruiz
14 Michael Barker Team Velocity
15 Sam Krut Encino Velo Cycling Club
16 Felix Javier santos
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Malcolm Hill Breakaway from Cancer Masters
2 William Ralph Rokform/Rock N' Road
3 Lawrence Shannon MRI Endurance Elite Masters
4 Randy Liechty ACQUA AL 2/SDBC
5 Jim Parkhurst Team Simple Green/Bike Religion
6 Cyril Hunte Southern California Velo
7 Geoffrey Baynes Celo Pacific
8 Michael Mcconnell UC Cyclery/JW Floors
9 Lothar Cramer
10 Gerald Finken St Paul Bicycle Racing Club
11 Mark Helvie UC Cyclery/JW Floors
12 Robert Willcox UC Cyclery/JW Floors
13 Rick Carrera Team Simple Green/Bike Religion Teammate Top 5: Jim Parkhurst
14 Stephen Horine UC Cyclery/JW Floors
15 Kim Bleth Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: William Ralph
16 Richard Lee San Diego Cyclo Vets
17 Michael Hines UC Cyclery/JW Floors
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kalman Szkalak UC Cyclery/JW Floors
2 Mark Huffman UC Cyclery/JW Floors Teammate Win: Kalman Szkalak
3 John Rubcic UC Cyclery/JW Floors Teammate Win: Kalman Szkalak
4 John Roest Southern California Velo
5 Howard Miller OCW/Paramount Racing
6 Fred Nicolet ACQUA AL 2/SDBC
7 Steven Borer UC Cyclery/JW Floors Teammate Win: Kalman Szkalak
8 Bruce Bradley
9 Mark Remas
10 Joey Valdivia UC Cyclery/JW Floors Teammate Win: Kalman Szkalak
11 Gary Westerfield Cycles Veloce
12 Richard Roberson UC Cyclery/JW Floors Teammate Win: Kalman Szkalak
13 Donald Kimper UC Cyclery/JW Floors Teammate Win: Kalman Szkalak
14 Leo Pettus OCW/Paramount Racing Teammate Top 5: Howard Miller
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Ruiz Southern California Velo
2 John Gregorio TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
3 Jonathan Deguzman ACQUA AL 2/SDBC
4 Michael Tunzi Michelob Ultra - La Grange +21
5 Sean Ekins CA Pools/ Primal
6 Jason Hall UC Cyclery/JW Floors
7 Jonathan Sebat Swami's Cycling Club
8 Soichi Takahashi
9 Juan Alvergue Celo Pacific
10 Nathan Grill Les Rois Cycling Club
11 Michael Cleveland CA Pools/ Primal Teammate Top 5: Sean Ekins
12 Quint Berkemeier Colorado Mesa University Cycling
13 Raphael Oliveira OTR Racing
14 Aubrey Smentkowski Rokform/Rock N' Road
15 Sam Warford Big Orange Cycling
16 Andres Malovos Platinum Performance Cycling Team
17 Daniel Caldera Rock Sports Racing
18 Adam Zeen
19 Tim Woo Rock Sports Racing
20 Lee Hodgin SKLZ-Swami's Cycling Team
21 Daniel Cobley Big Orange Cycling
22 Kyle Ireton ACQUA AL 2/SDBC Teammate Top 5: Jonathan Deguzman
23 Eric Herrera Ranchos Cycling Club
24 Chad Cheverier
25 Brian Stack G S Adams Avenue Bicycles
26 Dave Mitchell Swami's Cycling Club
27 Treavor Matsushima Ritte Racing
28 Mark Herrington 02 Modern Fitness
29 Keith Hoefer Team Ranchos
30 David Garcia Adams Avenue Bicycles
31 Travis Tung Les Rois Cycling Club
32 Matt Mangum Catalyst Racing
33 Raul Cortez CA Pools/ Primal Teammate Top 5: Sean Ekins
34 Peyton Cooke Big Orange Cycling
35 Jesus Rocha
36 Troy Huerta Swami's Cycling Club
37 Brian Co SKLZ-Swami's Cycling Team
38 Brandon Jones G S Adams Avenue Bicycles
39 Antonio Tarumoto Opprime Cycling Team
40 Aaron Goodale CA Pools/ Primal Teammate Top 5: Sean Ekins
41 Everett Hauser G S Adams Avenue Bicycles
42 Michael Allec Les Rois Cycling Club
43 Eric Bierman
44 Spencer Ito
45 Daniel Zitter ACQUA AL 2/SDBC Teammate Top 5: Jonathan Deguzman
46 Elliot Grothe Les Rois Cycling Club
47 Shawn Nelson OTR Racing
48 Ernest Sanchez CA Pools/ Primal Teammate Top 5: Sean Ekins
49 Benjamin Sarno ACQUA AL 2/SDBC Teammate Top 5: Jonathan Deguzman
50 Jake Spelman Athlete Octane
51 Sean Mcelroy Team Specialized Racing Juniors
52 Chad Mickelson Vegas Velo/Shuffle Master-Penta
53 Douglas Young Les Rois Cycling Club
54 Bailey Eckles Gruppo Velo
55 Kermit Mcgovern Celo Pacific
56 Bladi Duran Big Orange Cycling
57 Matthew Chuml Southern California Velo Teammate Win: Josh Ruiz
58 Rico Desaracho Big Orange Cycling
59 Jeffrey Valencia Team Penta
60 Charles Hamm The HAMM Team
61 Daniel Willett Southern California Velo Teammate Win: Josh Ruiz
62 Chad Moston Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Michael Tunzi
63 Brian Quan Catalyst Racing
64 Matthew Bigos RIDE Cyclery
65 Dominick Brookes Michael David Winery Cycling Team
66 Mark Bermal G S Adams Avenue Bicycles
67 Donovan Caputo El Grupo Youth Cycling Club
68 Christopher Wyman Rokform/Rock N' Road
69 Agustin Rojas-muă±oz SKLZ-Swami's Cycling Team
70 Samuel Levin
71 Terence Traughber Ritte Racing
72 Peter D'aquanni CA Pools/ Primal Teammate Top 5: Sean Ekins
73 Adrain Amodeo Ironfly
Finishers: Cat 3: 59   Cat 4: 13   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ranum SKLZ-Swami's Cycling Team
2 Justin Mills
3 Tim Page Hi -Tech Bikes
4 Christopher Lonergan SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Win: Alex Ranum
5 Tony Julian Swami's Cycling Club
6 Nicholas Bishop
7 Sean Bell
8 Jarred Jordan Team Velosport Club
9 Robert Macpherson South Bay Wheelmen
10 Ricardo Barrosa Team Shimano
11 Daryl Oya Team Ranchos
12 Michael Burrows ACQUA AL 2/SDBC
13 Alex Shore
14 Benjamin Hayes Moment Cycle Sport
15 Gabriel Esparragoza Moment Cycle Sport
16 James Chao Michelob Ultra - La Grange +21
17 Ben Arena ACQUA AL 2/SDBC
18 Emilio Parra SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Win: Alex Ranum
19 Miles Whedbee ACQUA AL 2/SDBC
20 John Snapp Southern California Velo
21 Hans Lieber Moment Cycle Sport
22 Jose Ramos granados
23 Gordon Henning Hi -Tech Bikes Teammate Top 5: Tim Page
24 Justin Dillon
25 Josh Goldman SPY GIANT RIDE
26 Michael Barker Team Velocity
27 Mason Turvey ACQUA AL 2/SDBC
28 Jonathan Mckenzie South Bay Wheelmen
29 Jeff Krivokopich Big Orange Cycling
30 Nick Jones ACQUA AL 2/SDBC
31 Charlie Waskey Rokform/Rock N' Road
32 Jonn Okamoto Vegas Velo/Shuffle Master-Penta
33 Kyle Wills Moment Cycle Sport
34 Byron Becerril Rokform/Rock N' Road
35 Jaycee Cary Michelob Ultra - La Grange +21
36 Christopher Murphy Rokform/Rock N' Road
37 Eric Wright CA Pools/ Primal
38 Robert Bushner CA Pools/ Primal
39 Zackery Sosnowski Moment Cycle Sport
40 D Heilman
41 Blaize Baehrens RIDE Cyclery
42 Kurt Kovacks Team Talbott Vineyards / Cycles Bri
43 Jorge Nunez
44 Michael Russell Team Simple Green/Bike Religion
45 Fernando Jimenez TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
46 Leo Bugtai Amgen Cycling Club
47 Isac Reyes Southern California Velo
48 Betzalel Levin Ritte Racing
49 Maison Chen
50 Jon Yoshihiro Stage 17 Velo Club
51 Robert Medina Opprime Cycling Team
52 Scott Rosenberg Bike Palace
53 Stephen Lavery SKLZ-Swami's Cycling Team Teammate Win: Alex Ranum
54 Michael Murphy Hi -Tech Bikes Teammate Top 5: Tim Page
55 Eric Jones CA Pools/ Primal
56 Roger Ortiz Catalyst Racing
57 James Heinly Catalyst Racing
58 Taso Iosifidis San Diego Bicycle Club
59 Jonathan Davis ACQUA AL 2/SDBC
60 Bruce Matthes
61 Oscar Ochoa Opprime Cycling Team
62 Matt Maxfeldt Moment Cycle Sport
63 Jan Rodina
64 Peter Pham TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
65 Tristan Orford Ritte Racing
66 David O'Brien CA Pools/ Primal
67 Dean Woods Ranchos Cycling Club
68 Gregg Sprosty Moment Cycle Sport
69 Richard Mendez CA Pools/ Primal
70 David Herrera Southern California Velo
71 Jeffrey Valencia Team Penta
72 Sam Krut Encino Velo Cycling Club
73 Raymond King Velo Hangar
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 54   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Brown Canari Navy
2 Nicholas Ryan G S Adams Avenue Bicycles
3 Ricardo Cruz
4 Mitchell Vamos ACQUA AL 2/SDBC
5 Terry Heil ACQUA AL 2/SDBC
6 Mathew Wollmann
7 Nick Scoggins ACQUA AL 2/SDBC Teammate Top 5: Mitchell Vamos
8 James Graves Adams Avenue Bicycles
9 Alfredo Jimenez Rokform/Rock N' Road
10 Travis Remp Bicycle.net Cycling Team
11 Gregory Montgomery
12 Ryan Chancellor
13 Stephane Roch
14 Mikey Haley G S Adams Avenue Bicycles Teammate Top 5: Nicholas Ryan
15 James Snook G S Adams Avenue Bicycles Teammate Top 5: Nicholas Ryan
16 Samuel Perez Opprime Cycling Team
17 Ferry Alvin chua Integrity Riderz Racing Team
18 Jake Mclaughlin
19 David Glazier Swami's Cycling Club
20 Justin Taylor
21 Evan Eichenberg
22 Benjamin Johnson University of California-Davis
23 Adrian Ferreira
24 Kristopher Sveen Opprime Cycling Team
25 David Greif
26 Ivan Arambula
27 Moise Pham
28 Kenyon Ralph
29 Jacob Russell
30 Ray Snoke
31 Brian Rogers Full Circle Cycling Powered by Pure
32 Samuel Macias
33 Ricardo Cuadra
34 Nicholas Moiseff
35 Aaron Sifferman Swami's Cycling Club
36 Vladimir Pineda Cycle World Road
37 Sean Stratton Swami's Cycling Club
38 Shane Edele OTR Racing
39 Dehnis Delacruz ACQUA AL 2/SDBC Teammate Top 5: Mitchell Vamos
40 Marcus Toliver
41 Dave Fultz
42 Eduardo Becerra Team Ranchos
43 Joe Rivas
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 34   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Ryan G S Adams Avenue Bicycles
2 Felix Javier santos
3 Benjamin Johnson University of California-Davis
4 Ethan Lawrence Team Shimano
5 Travis Remp Bicycle.net Cycling Team
6 Kristopher Sveen Opprime Cycling Team
7 James Snook G S Adams Avenue Bicycles Teammate Win: Nicholas Ryan
8 James Takagi
9 Mikey Haley G S Adams Avenue Bicycles Teammate Win: Nicholas Ryan
10 Ricardo Cruz
11 David Aldrich
12 Terry Heil ACQUA AL 2/SDBC
13 Kellen Leblanc
14 Dan Farrell SKLZ-Swami's Cycling Team
15 Stephen Waits
16 Gregory Montgomery
17 Kenyon Ralph
18 Samuel Perez Opprime Cycling Team
19 Ricardo Cuadra
20 Ray Snoke
21 Omar Villejas
22 Russ Hall
23 Moises Pham
24 Noah Peters
25 Adrian Ferreira
26 Jeanpaul Bour Boulder Racing
27 David Glazier Swami's Cycling Club
28 Vladimir Pineda Cycle World Road
29 Shane Edele OTR Racing
30 Ryan Chancellor
31 Ivan Arambula
32 Nicholas Sherman
33 Chris Hynes
34 Evan Eichenberg
35 Jake Mclaughlin
36 Brian Rogers Full Circle Cycling Powered by Pure
37 Matthew Mcdonald Celo Pacific
38 Michael Kassow
39 Russell Jacob
40 Armen Khachadourian San Diego Cyclo Vets
41 Ryan Rodman
42 Camden Vodicka
43 Kyle Morgan
44 Dorian Peu
45 Mark Lewis
46 Richard Warren
47 Joe Rivas
48 Eduardo Becerra Team Ranchos
49 Dehnis Delacruz ACQUA AL 2/SDBC
50 Rob Lindbloom
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 38   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fabrizio Vonnacher CashCall Mortgage
2 Michael Weicht CashCall Mortgage Teammate Win: Fabrizio Vonnacher
3 David Santos CashCall Mortgage Teammate Win: Fabrizio Vonnacher
4 Edor Frayre
5 Brandon Gritters Rokform/Rock N' Road
6 Jonathan Hornbeck Hagens Berman Cycling
7 Justin Oien MRI Endurance Elite Juniors
8 Sean mazich Jelly belly UCI CT: Jelly Belly Cycling
9 Gerardo Medina
10 Brian Mcculloch CashCall Mortgage Teammate Win: Fabrizio Vonnacher
11 Brian Zink SPY GIANT RIDE
12 Hiram Santiago perez
13 Erick Sobey SPY GIANT RIDE
14 Anthony Fitch MRI Endurance Elite Juniors
15 Dustin Armstrong Serious Cycling
16 Randall Coxworth MRI Endurance Elite Masters
17 Diego Sandoval SC Velo MRI Endurance Elite U23
18 Kyle Gritters Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Brandon Gritters
19 Lars Finanger SPY GIANT RIDE
20 Evan Stade Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Brandon Gritters
21 Victor Ayala Michelob Ultra - La Grange +21
22 Mario Frayre
23 Kyohei Mizuno Michelob Ultra - La Grange +21
24 Christian Walker TIME - Velo Pasadena Team
25 John Abate SPY GIANT RIDE
26 Bryan Larsen Stage 17 Racing
27 Anthony Vasilas SPY GIANT RIDE
28 Tyler Locke
29 Rene *corella
30 Andrew Bosco Team Simple Green/Bike Religion
31 Roberto Rodriguez
32 Shawn Vangassen SoCalCycling.com / Echelon Design
33 Shawn Daurelio Full Circle Cycling Powered by Pure
34 Lucas Binder Calimax p/b Pista Palace
35 Mike Herdman CORE Orthopedics Avera Medical Grou
36 Marcos Corona Paramount Racing
37 Scott Hammack Revolution/Zoca
38 Logan Fiedler SPY GIANT RIDE
39 Matthew Rice UCI CT: Jelly Belly Cycling
40 Anthony Restuccia MRI Endurance Elite Masters
41 Marcus Cannon SoCalCycling.com
42 Alan Antonuk
43 Ivan Dominguez Saturn Cycling Team TTIII
44 Brian Cook MRI Endurance Elite Masters
45 Charles Luib Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
46 Isaiah Jerez Vegas Velo/Shuffle Master-Penta
47 Craig Kirkbride Team Ranchos
48 Eric Hilbrecht hie cycling/MGA
49 Philip Tinstman MRI Endurance Elite Masters
50 Justin Savord Team Simple Green/Bike Religion
51 Luis-alejandro Zamudio
52 Shawn Wayland Serious Cycling
53 Nathan Seaford SC Velo MRI Endurance Elite U23
54 ? Samuel SC Velo MRI Endurance Elite U23
55 Rigoberto Meza Coates Cyclery Racing Team
56 Luke Ollett Team Bike Religion/ ShoAir
57 Shane Lawlor MRI Endurance Elite Masters
58 Christopher Bennett CA Pools/ Primal
59 Martin Adamczyk Revolution/Zoca
60 Gregory Coburn MRI Endurance Elite Masters
61 Stathis Sakellariadis Big Orange Cycling
62 James Stark CA Pools/ Primal
63 Robert Angle Team Bike Religion/ ShoAir
64 Geoffrey Curran Get Crackin'
65 Michael Shein Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Brandon Gritters
66 Daniel Kosykh Encino Velo Cycling Club
67 Anthony Morrow CA Pools/ Primal
68 Enrique Aldapa
Finishers: Cat 1: 33   Cat 2: 28   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Jones CapoVW, Webcor
2 Jessica Noyola
3 Jennifer Valente UCI WPT: Exergy TWENTY16
4 Julie Cutts Michelob Ultra - La Grange +21
5 Kristabel Doebel-hickok Team TIBCO II
6 Suzanne Sonye Helens Racing
7 Joanie Celso Revolution/Zoca
8 Tracy Tilton SPY GIANT RIDE
9 Hannah Swan Strive Racing
10 Pamela Schuster SC VELO/InCycle
11 Emily Georgeson Helens/Cannondale
12 Joy Mcculloch CashCall Mortgage
13 Daniela Garcia Ice Sportswear Cycling Team
14 Angelica Frayre Calimax p/b Pista Palace
15 Angela Wimberly Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Julie Cutts
16 Rebecca Siegel SC VELO/InCycle
17 Shannon Castle SkyFlash Racing
18 Crystal Howard Revolution/Zoca
19 Dara Rogers Helens/Cannondale
20 Erin Gunn Catalyst Racing
21 Rachelle Jorgensen Monster Media Racing Team
22 Tammy Wildgoose SC VELO/InCycle
23 Rider Unknown
24 Katherine Delosreyes Opprime Cycling Team
25 Jetaun Washington Catalyst Racing
26 Rachel Cross Rokform/Rock N' Road
27 Beatriz Rodriguez SC VELO/InCycle
28 Moriah Swan Strive Racing
29 Kimberly Tom Revolution/Zoca
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 6   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Moriah Swan Strive Racing
2 Mckenzie Steiner G S Adams Avenue Bicycles
3 Sarah Swan Strive Racing Teammate Win: Moriah Swan
4 Roxxanne Peoples San Diego Bicycle Club
5 Makayla Macpherson
6 Samina Engel
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Swan Strive Racing
2 Rachel Cross Rokform/Rock N' Road
3 Moriah Swan Strive Racing Teammate Win: Hannah Swan
4 Sarah Swan Strive Racing Teammate Win: Hannah Swan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Athena Countouriotis Wolf Pack Cycling
2 Katie Araujo Velo Hangar
3 Vanessa Snapp Southern California Velo
4 Hani Lou Michelob Ultra - La Grange +21
5 Jetaun Washington Catalyst Racing
6 Katherine Delosreyes Opprime Cycling Team
7 Roberta Cabrera
8 Tammy Broadlick H&S Bicycles of Burbank
9 Sarah Bancroft
10 Sarah Swan Strive Racing
11 Laura Graziano
12 Lauren Mulwitz Big Orange Cycling
13 Kim Nida SURF CITY CYCLERY
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 2