Log In
Bicycle.net criterium • Aug 25 2013
Clear, 72 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Caro Full Circle Cycling Powered by Pure
2 John Wike Surf City Cyclery
3 Karl Holst Judgement Velo/ TBOV
4 Charon Smith Surf City Cyclery/STERLING BMW
5 Aaron Wimberley Team Helen's
6 Bart Clifford MRI Endurance Elite Masters
7 Aron Gadhia SPY GIANT RIDE
8 Rodrigo Flores Judgement Velo/ TBOV Teammate Top 5: Karl Holst
9 Marcos Corona Paramount Racing
10 Jeff Prinz Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
11 Ben Travis Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
12 Anthony Morrow CA Pools/ Primal
13 Derek Brauch Team Helen's Teammate Top 5: Aaron Wimberley
14 David Valero Team Velocity
15 Edward Monnier VRC
16 Andre Ptak Mandalay Bay/McGhie's
17 Michael Onkels CA Pools/ Primal
18 Mike Faello Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
19 Stephen Westwood
20 Shane Lawlor MRI Endurance Elite Masters
21 D Todd lipson Rokform/Rock N' Road
22 Nick Steel Serious Cycling
23 Robert Kamppila Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
24 Mario Cortes Serious Cycling
25 Brian Matsumoto Team Velocity
26 Mike Frias Michelob Ultra - La Grange +21
27 Christopher Bennett CA Pools/ Primal
28 Michael Samuelsen Now Cycling
29 Julio Flores VNC Racing
30 Richard Pego Team Helen's Teammate Top 5: Aaron Wimberley
31 Michael Carro Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
32 Douglas Knox TIME - Velo Pasadena Team
33 Gregory Coburn MRI Endurance Elite Masters
34 John Slover Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
35 Kenneth Rogers Surf City Cyclery Teammate Top 5: John Wike
36 Steven Strickler Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Charon Smith
37 Patrick Bos Surf City Cyclery Teammate Top 5: John Wike
38 Robert Kramer Team Squareone
39 Marc Minasian Get Crackin'
40 Bud Owens BBI-SIC Cycling
41 Kurt Broadhag 8th Wonder Cycling
42 David Fetah Radsport Cycling Team
43 Troy Gielish Team Simple Green/Bike Religion
44 Richard Johnson CA Pools/ Primal
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 18   Cat 3: 14   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aron Gadhia SPY GIANT RIDE
2 John Slover Surf City Cyclery/STERLING BMW
3 Bart Clifford MRI Endurance Elite Masters
4 Steven Strickler Surf City Cyclery/STERLING BMW
5 David Valero Team Velocity
6 Bud Owens BBI-SIC Cycling
7 Troy Gielish Team Simple Green/Bike Religion
8 Mike Frias Michelob Ultra - La Grange +21
9 Roger Hauptman Southern California Velo
10 David Bautista CA Pools/ Primal
11 Chuck Winn South Bay Wheelmen
12 Stephen Gregorios Pinnaclife Racing Team
13 Christopher Lotts VNC Racing
14 Jeff Koblentz Velo Club LaGrange
15 Chris Delatorre Radsport Cycling Team
16 Michael Samuelsen Now Cycling
17 Shon Halasi South Bay Wheelmen
18 Ed Marcelo Team Velocity Teammate Top 5: David Valero
19 David Fetah Radsport Cycling Team
20 Brian Matsumoto Team Velocity Teammate Top 5: David Valero
21 Mark Loftus BGM Sports
22 Augustine Gonzalez SC VELO/InCycle
23 Brad Decker Team Simple Green/Bike Religion
24 Terry Johnes Moment Cycle Sport
25 George Munana Santa Clarita Velo
26 Vito Altieri Santa Clarita Velo
27 John Vargas METALMTN Cycling
28 Frank Carone
29 Robbin Goldfoos Cucina Fresca Cycling Team
30 William Wayne Radsport Cycling Team
31 Dean Rosenberg Moment Cycle Sport
32 Kenneth Bartholomew UC Cyclery/JW Floors
33 Scott Vinson Cucina Fresca Cycling Team
34 Howard Miller OCW/Paramount Racing
35 Michael Joseph Bahati Foundation p/b Major Motion
36 Christopher Allen Breakaway from Cancer Masters
37 Richard Johnson CA Pools/ Primal
38 Ricardo Luengas Radsport Cycling Team
39 Greg Leibert Big Orange Cycling
40 Kenneth Rogers Surf City Cyclery
41 Michael Carro Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: John Slover
42 Edward Monnier VRC
43 Gary Wall Pinnaclife Racing Team
44 Douglas Knox TIME - Velo Pasadena Team
45 Pete Dern Montrose Bike Shop- CW Builders
46 Marc Minasian Get Crackin'
47 James Wiznura Pinnaclife Racing Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 26   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Leibert Big Orange Cycling
2 Stephen Gregorios Pinnaclife Racing Team
3 Steven Strickler Surf City Cyclery/STERLING BMW
4 David Prechtl Pinnaclife Racing Team
5 Seth Davidson SPY GIANT RIDE
6 Daniel Nicolette Rokform/Rock N' Road
7 James Wiznura Pinnaclife Racing Team Teammate Top 5: Stephen Gregorios
8 Gary Wall Pinnaclife Racing Team Teammate Top 5: Stephen Gregorios
9 William Wayne Radsport Cycling Team
10 Howard Miller OCW/Paramount Racing
11 David Fetah Radsport Cycling Team
12 Kenny Stewart Radsport Cycling Team
13 Douglas Knox TIME - Velo Pasadena Team
14 Nelson Alaan Lightning Velo
15 Ricky Shorts Bahati Foundation p/b Major Motion
16 Michael Carro Surf City Cyclery/STERLING BMW Teammate Top 5: Steven Strickler
17 Chuck Winn South Bay Wheelmen
18 Ed Marcelo Team Velocity
19 Vito Altieri Santa Clarita Velo
20 Brad Decker Team Simple Green/Bike Religion
21 David Hoime Radsport Cycling Team
22 Christopher Allen Breakaway from Cancer Masters
23 Paul Hasenyager Pinnaclife Racing Team Teammate Top 5: Stephen Gregorios
24 Frank Carone
25 Michael Joseph Bahati Foundation p/b Major Motion
26 Shon Halasi South Bay Wheelmen
27 Robert Mosier Bahati Foundation-CA
28 John Vargas METALMTN Cycling
29 Cleaveran Law Lightning Velo
30 Pete Dern Montrose Bike Shop- CW Builders
31 Toussaint Mccrae Gruppo Velo
32 Kenneth Bartholomew UC Cyclery/JW Floors
33 Ricardo Luengas Radsport Cycling Team
34 Wayne Cottrell
35 Robert Paganini PAA/REMAX
36 Ismael Carrasco
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 21   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Nicolette Rokform/Rock N' Road
2 Ricky Shorts Bahati Foundation p/b Major Motion
3 Rodney Malloy Bahati Foundation-CA
4 Dale Raymond Southern California Velo
5 Ralph Rivas
6 Cleaveran Law Lightning Velo
7 Benjamin Weekes Major Motion Cycling Club
8 Steve Hernandez Lightning Velo
9 Nelson Alaan Lightning Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Roest Southern California Velo
2 Howard Miller OCW/Paramount Racing
3 Michael Fleming South Bay Wheelmen
4 Robert Paganini PAA/REMAX
5 Robert Mosier Bahati Foundation-CA
6 Pete Dern Montrose Bike Shop- CW Builders
7 William Carvin
8 Gary Westerfield Cycles Veloce
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leo Reyes Southern California Velo
2 Jose Reyes Southern California Velo Teammate Win: Leo Reyes
3 Jason Hall UC Cyclery/JW Floors
4 Luis Alvarado CA Pools/ Primal
5 Daniel Ross Bike Improve
6 Karl Holst Judgement Velo/ TBOV
7 Aaron Loftus BGM Sports
8 Robert Macpherson South Bay Wheelmen
9 Jason Tso Big Orange Cycling
10 Hubert Otlik Team Shimano
11 Nicholas Bishop
12 Michael Tunzi Michelob Ultra - La Grange +21
13 Frank Flores
14 Paul Chia CA Pools/ Primal Teammate Top 5: Luis Alvarado
15 Michael Cleveland CA Pools/ Primal Teammate Top 5: Luis Alvarado
16 Aaron Goodale CA Pools/ Primal Teammate Top 5: Luis Alvarado
17 Andre Ptak Mandalay Bay/McGhie's
18 Roger Hauptman Southern California Velo Teammate Win: Leo Reyes
19 Jason Rosales Bahati Foundation-CA
20 George Munana Santa Clarita Velo
21 Mario Rivera Rokform/Rock N' Road
22 Jose Mata Judgement Velo/ TBOV
23 Francois Jones Bahati Foundation Elite Team
24 Dmitry Uchitel OTR Racing
25 Nick Humphrey Ritte Racing
26 William Carvin
27 Brad Decker Team Simple Green/Bike Religion
28 Nick Steel Serious Cycling
29 Richard Rosales Bahati Foundation-CA
30 Sean Matthews Bahati Foundation-CA
31 Tony Julian Swami's Cycling Club
32 Marco Cubillos Black Sheep Squadron
33 Andy Carter
34 Chris Jennings Paramount Racing
35 Spencer Ito
Finishers: Cat 3: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Mckenzie South Bay Wheelmen
2 Melvin Hernandez Bahati Foundation-CA
3 Justin Mills
4 Marc Derome OTR Racing
5 Johnny Lance OTR Racing
6 Jerry Rios
7 David Nguyen TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
8 Bryan Boyhan Bicycle.net Cycling Team
9 James Qua H&S Bicycles of Burbank
10 Noah Adams
11 Alfred Aldaco METALMTN Cycling
12 Chris Delatorre Radsport Cycling Team
13 Gonzalo Zamora CVC Racing
14 Keau Wong ACQUA AL 2/SDBC
15 Duane Hicks Team Zombies
16 Hugo Solano Bike Palace
17 Christian Quant Big Orange Cycling
18 Isac Reyes Southern California Velo
19 James Chao Michelob Ultra - La Grange +21
20 Daren Kitajima Bike Palace
21 Dean Woods Ranchos Cycling Club
22 Matthew Gevrikyan Gruppo Velo
23 Todd Struyk Catalyst Racing
24 Jason Dovel PAA/REMAX
25 Emmanuel Cruz
26 Cheyne Mckeever
27 Eric Villalobos Team Simple Green/Bike Religion
28 Robert Medina Opprime Cycling Team
29 Tristan Orford Ritte Racing
30 Jonathan Tessler Bicycle.net Cycling Team
31 Thomas Brown OTR Racing Teammate Top 5: Marc Derome
32 Joey Sokol Bicycle.net
33 Jake Sandell CVC Racing
34 Mark Capalbo Michelob Ultra - La Grange +21
35 Felipe Castillo South Bay Wheelmen Teammate Win: Jonathan Mckenzie
36 Nick Cali CVC Racing
37 Roger Ortiz Catalyst Racing
38 Langdon Taguiped
39 Michael Wieczorek Team Velosport Club
40 Albert Ramirez Majestic Cycling
41 Gabriel Marocco ACQUA AL 2/SDBC
42 Jonathan Fisch Bicycle.net Cycling Team
43 Ricardo Luengas Radsport Cycling Team
44 Kevin Salazar Gruppo Velo
45 Gerald Wooten
46 Charles Hicks Major Motion Cycling Club
47 Benjamin Weekes Major Motion Cycling Club
48 Francisco Gonzalez mancia Bike Palace
49 Jake Eisaguirre Santa Ynez Valley Cycling Club
50 Kevin Evans Bahati Foundation p/b Major Motion
Finishers: Cat 4: 49   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Mckenzie South Bay Wheelmen
2 Johnny Lance OTR Racing
3 Mike Miranda
4 Cameron Khoury Unity Sports Cycling
5 Lucius Parr Unity Sports Cycling
6 Jake Mc langhlin
7 Travis Remp Bicycle.net Cycling Team
8 Langdon Taguiped
9 Thomas Brown OTR Racing Teammate Top 5: Johnny Lance
10 Luis Castaneda Gruppo Velo
11 James Takagi
12 Todd Struyk Catalyst Racing
13 Ivan Delgado South Bay Wheelmen Teammate Win: Jonathan Mckenzie
14 Alfred Aldaco METALMTN Cycling
15 John Olsen PAA/REMAX
16 Cade Maldonado Rolling Cowboys
17 Michael Schanafelt
18 Jake Sandell CVC Racing
19 Jerry Rios
20 Christian Quant Big Orange Cycling
21 Scott Evers Peaks Coaching Group Racing Team
22 Steven Greenberg South Bay Wheelmen Teammate Win: Jonathan Mckenzie
23 Alfredo Tadeo ADOBO VELO
24 Dakota Gracey
25 James Qua H&S Bicycles of Burbank
26 Felipe Castillo South Bay Wheelmen Teammate Win: Jonathan Mckenzie
27 Cheyne Mckeever
28 Dean Woods Ranchos Cycling Club
29 Hugo Solano Bike Palace
30 Duane Hicks Team Zombies
31 Mark Capalbo Michelob Ultra - La Grange +21
32 Jason Dovel PAA/REMAX
33 Lucas Anderson Echelon Santa Barbara
34 Terry Johnes Moment Cycle Sport
35 Isac Reyes Southern California Velo
36 Jung Lee Rolling Cowboys
37 Roger Ortiz Catalyst Racing
38 Anthony Zelaya
39 Christopher Murphy Rokform/Rock N' Road
40 Gilbert Lee
41 Joel Fuscardo Team Velocity
42 Einhard Buchheim
43 Edgar Noriega
44 Octavio Marquez Martins Pro Bicycles Team
45 Kendall Stanley
46 Kevin Salazar Gruppo Velo
47 Juan Galvan
48 Todd Moore
49 Daren Kitajima Bike Palace
50 Dean Rosenberg Moment Cycle Sport
51 Marcus Toliver
52 Joe Rivas
53 Allan Granados Rolling Cowboys
54 Hector Sandoval
55 Ramon Poncedeleon ADOBO VELO
56 Lee Villarreal
57 Wilberth Ruiz Big Orange Cycling
58 Eugene Kuznetsov
59 David Benavente
60 Kyle Burress West Florida Wheelmen
61 Kevin Evans Bahati Foundation p/b Major Motion
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30   Cat 5: 28   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivan Delgado South Bay Wheelmen
2 Cameron Khoury Unity Sports Cycling
3 James Takagi
4 Alfredo Jimenez Rokform/Rock N' Road
5 Kendall Stanley
6 Mike Miranda
7 Allen Lin
8 Dakota Gracey
9 Luis Castaneda Gruppo Velo
10 Thomas Rennier
11 Anthony Zelaya
12 Tony Lederman
13 Hector Sandoval
14 Renzo Degamo
15 Kapfenberg Chinchilla Gruppo Velo
16 Allan Lindo ADOBO VELO
17 Fred Mackey
18 Alfredo Tadeo ADOBO VELO
19 Zachary Mausser
20 Slate Leher
21 Paul Kirkwood Bahati Foundation p/b Major Motion
22 Michael Kerr Gruppo Velo
23 Emmanuel Cruz
24 Joe Rivas
25 Charles Mwangi Team Zombies
26 Michael Bowers
27 Juan Galvan
28 Cesar Chavira PAA/REMAX
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Mcculloch CashCall Mortgage
2 David Santos CashCall Mortgage Teammate Win: Brian Mcculloch
3 Evan Stade Rokform/Rock N' Road
4 Christopher Barton UCI CT: Bissell Pro Cycling Team
5 Anthony Canevari Sharecare Cycling p/b WheelandSproc
6 Rahsaan Bahati Sharecare Cycling p/b WheelandSproc
7 Shawn Wayland Serious Cycling
8 Shawn Daurelio Full Circle Cycling Powered by Pure
9 John Van dyke Team Simple Green/Bike Religion
10 Dustin Armstrong Serious Cycling
11 Devan Dunn CashCall Mortgage Teammate Win: Brian Mcculloch
12 Chris Waggoner SPY GIANT RIDE
13 Ben Bertiger Stage 17 Racing
14 John Wike Surf City Cyclery
15 Sean Mcelroy Team Specialized Racing Juniors
16 Marcos Corona Paramount Racing
17 Anthony Morrow CA Pools/ Primal
18 Bart Clifford MRI Endurance Elite Masters
19 Spencer Ito
20 Nathaniel Deibler
21 Cory Williams SC Velo MRI Endurance Elite U23
22 Gerardo Medina
23 Robert Kamppila Surf City Cyclery/STERLING BMW
24 Christopher Bennett CA Pools/ Primal
25 Joel Kath Southern California Velo
26 Arturo Anaya
27 Rodney Malloy Bahati Foundation-CA
28 Patrick Caro Full Circle Cycling Powered by Pure
29 Gregory Coburn MRI Endurance Elite Masters
30 Richard Rosales Bahati Foundation-CA
31 Steven Salazar Bahati Foundation-CA
32 Frank Velasquez Gruppo Velo
33 C Williams SC Velo MRI Endurance Elite U23
34 Timothy Mcgee Predator Carbon Repair
35 Jeff Prinz Surf City Cyclery/STERLING BMW
36 Hubert Otlik Team Shimano
37 Charon Smith Surf City Cyclery/STERLING BMW
38 Tyler Locke
39 Jason Rosales
40 Rodrigo Flores Judgement Velo/ TBOV
41 Hector Garcia
42 Bret Hoffer Bahati Foundation Elite Team
43 Elijah Baker Bahati Foundation-CA
44 Aram Dellalian Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Evan Stade
45 Mike Faello Surf City Cyclery/STERLING BMW
46 Mark Loftus BGM Sports
47 Jose Mata Judgement Velo/ TBOV
48 Joseph Pasqualetto PAA/REMAX
49 Chris Jennings Paramount Racing
50 Francois Jones Bahati Foundation Elite Team
51 Aaron Loftus BGM Sports
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 16   Cat 3: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Belinda Eschenwald Michelob Ultra - La Grange +21
2 Nicole Brandt Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Win: Belinda Eschenwald
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Araujo Velo Hangar
2 Charity Chia South Bay Wheelmen
3 Melanie Mendavia Paramount Racing
4 Jennifer Stokes Catalyst Racing
5 Jetaun Washington Catalyst Racing
6 Ericka Bettge Vegas Women's Racing/Every Kid A Bi
7 Siobhan Siobhan H&S Bicycles of Burbank
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1