Log In
Winters Road Race • Aug 24 2013
Clear, 78 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daryl Spano SJBC
2 Jacob Berkman Team Mike's Bikes p/b incase
3 Joseph Sullivan SJBC Teammate Win: Daryl Spano
4 Todd Dodds Owens Healthcare
5 Chris Isley Leopard-Sapporo Racing
6 Daniel Quirk Veloce P/B Smith&Nephew
7 Jonz Norine Owens Healthcare Cycling
8 Roger Martin Cushman & Wakefield Racing
9 Jason Benford Giga OM-ARO Pistachios
10 Evan Freeman
11 Jay Newton Victory Velo Racing
12 Lei Deng Team Genesolve
13 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team
14 Chris Espy Folsom Bike/VW/Raley's
15 Elliot Grothe Les Rois Cycling Club
16 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team
17 William Reuss Owens Healthcare Cycling Team
18 Andrew Heinemann Don Chapin Monterey Bay Racing Team
19 Richard Thomas
20 Michael Vella Suffolk-SunPower Racing
21 Stephen Mccaw Folsom Bike/VW/Raley's
22 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team
23 David Mayer CoreTechs Cycling Team
24 Jason Arinno Kinetic Cycles
25 Irving Arguello ThirstyBear Cycling
26 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club
DNF Steven Woo Team Genesolve
DNF Nicholas Oliver Folsom Bike/VW/Raley's
29 Joshua Pizzica Team Genesolve
30 Jonathan Orban third pillar
31 Jesse Moore Folsom Bike/VW/Raley's
32 John Pauley CoreTechs Cycling Team
33 Michael Brunelle Davis Bike Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 15   Cat 3: 14   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Masters
2 Michael Buckley Folsom Bike/VW/Raley's
3 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team
4 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM
5 Scott Penzarella Studio Velo
6 Jason Grefrath LangeTwins Winery Racing Team
7 Jason boynton Folsom bike/vw/raley's Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Michael Buckley
8 Scott Cox Barclay's Racing
9 Andres Gil Michael David Winery Cycling Team
10 Jeromy Cottell Team Specialized Racing Masters Teammate Win: Kevin Metcalfe
11 Chris Ott PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Dean Laberge
12 Chris Wire PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Dean Laberge
13 Scott Bromstead Barclay's Racing
14 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
15 Bryan Hoadley R4R/Make A Wish
16 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Incase
17 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters Teammate Win: Kevin Metcalfe
18 Neil Bartley ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jan Weissenberger
19 Greg Mcquaid ThirstyBear Cycling
20 Todd Allington Victory Velo Racing
21 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
22 Thomas Gross Studio Velo Teammate Top 5: Scott Penzarella
23 Cameron Birky Kovarus/Wells Fargo Racing Team
24 Michael Brown Clean Currents p/b Beyer Kia
25 Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Michael Buckley
26 Scott Peifer Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Michael Buckley
27 John Barbicas Team Mike's Bikes p/b Incase
28 Christopher Baker Folsom Bike/VW/Raleys Teammate Top 5: Michael Buckley
29 Ronnie Leavitt Victory Velo Racing
30 Jason Snovel Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Michael Buckley
31 Michael Fee
32 Ken Gallardo ThirstyBear Cycling
33 Robert Britt Studio Velo Teammate Top 5: Scott Penzarella
34 Lance Loveday Victory Velo Racing
35 Christopher Johnston Tonka Cycle & Ski/Minnesota Cycling
DNF Phill Mai Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
37 Jason Cruser R4R Racing 4 Research
38 Joshua Grass Kovarus/Wells Fargo
39 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Incase
40 John cavanaugh Primetime cycling team primetime cycling team Teammate Top 5: Dean Laberge
41 Tom Vanderheiden Kovarus/Wells Fargo Racing Team
42 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Jan Weissenberger
43 Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Incase
44 Judd Van sickle Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Michael Buckley
45 Max Thompson ThirstyBear Cycling
46 Trevor White SquadraSF
47 Robbie Robertson Kovarus/Wells Fargo Racing Team
48 Butch Jackson Le Scomparse cycling team
49 Thomas Newmeyer Studio Velo Teammate Top 5: Scott Penzarella
50 Michael Ricks Michael David Winery Cycling Team
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 17   Cat 3: 18   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Himley Echelon Gran Fondo/Charity of Choic
2 Kerry Stockwell Team Bicycles Plus/Sierra Neveda
3 David Passmore SJBC
4 David Albrecht ZIPZ CYCLING TEAM
5 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
6 John Fritz Michael David Winery Cycling Team
7 Kevin Miller Victory Velo Racing
8 Scott Leahy SJBC Teammate Top 5: David Passmore
9 Bo Hebenstreit Form Fitness
10 Shawn Oliver Morgan Stanley
11 Nabil Samaan Sustainable Cycling
12 Dan Shore Fun Sport Bikes Cycling Team
13 Holger Steinbach ThirstyBear Cycling
14 Craig Lindberg SHO-AIR/SERT
15 Rod Rozman Body Concepts
16 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
17 Marty Cunningham Sustainable Cycling
18 Erle Martin California Giant Berry Farms/Specia
19 Nick Roberti Rio Strada Racing
20 John Marengo Team City - Sacramento
21 Duane Coughlan ThirstyBear Cycling
22 Markham Connolly Touchstone Climbing
23 Bob Ehardt Folsom Bike/VW/Raley's
24 Alan Roberts ThirstyBear Cycling
25 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team
26 Andrew Robertson Integrity Racing p/b Integrity Roof
27 Ron Rouse Rio Strada Racing
28 Gus Platis Team City Sacramento
29 Jeff Mitchell Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
30 Mark Perry Victory Velo Racing
31 David Montgomery Team Bicycles Plus/ Sierra Nevada
32 Leslie Oglesby Montery Bay Racing Team (MBRT)
33 Spencer Kenner Davis Bike Club Race Team
34 Allen Satterlee SJBC Teammate Top 5: David Passmore
35 Craig Stewart Cushman & Wakefield Racing
36 Gregg Marioni California Giant Cycling
37 Shawn Miller Davis Bike Club Race Team
38 Michael Cochran East Sac Bike Shop
39 Fred Garcy
40 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Jeff Poulsen
41 Steve Showler Folsom Bike/VW/Raley's
42 Dan Palmer ThirstyBear Cycling
43 Chris Dawson Rio Strada Racing
44 John Fairbanks Folsom Bike/VW/Raley's
45 Christopher Kemp Team City Sacramento
46 Patrick Mcclurg Stuzio.com
47 Lance Newey Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
48 Richard Sangalli BMC Development Team
49 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 17   Cat 3: 25   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Lockwood Fusion Sport
2 Alex Newcomb Team City
3 Justin Traud Rio Strada
4 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
5 Curtis Smith Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 Jordan Anderson owens healthcare
7 Michael Ferrell Folsom Bike/VW/Raley's
8 Michael Miller Metromint Cycling
9 Jacob Albrecht Whole Athlete Specialized
10 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team
11 Garrett Marking Chico Corsa
12 Chris Evans Peninsula Velo Racing
13 Casey Fallon Data Driven Athlete
14 Dan Garcia Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Curtis Smith
15 James Sears Team City Sacramento Teammate Top 5: Alex Newcomb
16 Jason Saltzman Team Specialized Racing Juniors
17 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
18 Eric Gibbons Metromint Cycling
19 Mark Stringer Davis Bike Club Race Team
20 Dan Tedford SquadraSF
21 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
22 Max Silverstein Metromint
23 Steven Tortorelli Team Chica Sexy
24 Denin Sahovic Squadra SF
25 Nick Kreeger SquadraSF
26 Darron Sturgeon Hub Coffee Roaster p/b Tahoe Carson
27 Ryan Oakes Chico Corsa Cycling Club
28 Jim Bonnet Don Chapin/Monterey Bay Race Team
29 Chris Meldner Reno wheelman/Cubic tech
30 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
31 David Rossow Suffolk-SunPower Racing
32 Jon Hyatt Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Curtis Smith
33 Cliff Goldstein SquadraSF
34 Jordan Gudebski
35 Martin Szwarc Stuzio.com
36 Andrew Biscardi Tieni Duro Junior Cycling Team
37 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
38 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
39 Dave Keefe Suffolk-SunPower Racing
40 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Hussein Saffouri
41 Allen Jackson Bahati Foundation Racing Team
42 Eliot Logan Metromint Cycling
43 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team
44 Jason Marteldye Davis Bike Club Race Team
45 Gabe Multer Cycle Sport
46 Steven Mielich SJBC
47 Andrew Cornelia Squadra SF
48 Patrick Callan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Curtis Smith
49 Sean Ekins California Pools
50 Stephen Jayanathan Metromint Cycling
51 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Top 5: Hussein Saffouri
52 Jay Sturges Sacramento Golden Wheelmen
53 Thomas Theisen Davis Bike Club
54 Michael Watts SquadraSF
55 Kristopher Spyrka California Giant Berry Farms/Specia
56 Mario Nicholas SquadraSF
57 Adam Ocamb Squadra SF
58 Murat Ozgur Squadra SF
59 Antonio Ricalde
60 Scott Cole Squadra SF
61 Alex Lugosch Squadra SF
Finishers: Cat 3: 57   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Loader Hydro-logic
2 Travis Retzer Eden Bicycles Racing Club
3 Stuart Collett Cushman & Wakefield Racing
4 Scott Hooper Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Justin Paulson Victory Velo Racing
6 Alec Seivert TEAM SWIFT
7 Chris Joy-webb Team Oregon p/b Laurelwood
8 Robert Schell Leopard-Sapporo Team
9 Erik Funk
10 Brandon Scott Victory Velo Racing Teammate Top 5: Justin Paulson
11 Michael Leung Team Fremont/FFBC powered by Chipot
12 Josh Lampert unattached
13 Connor Ellison Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Scott Hooper
14 Ben Cook Team Swift
15 Sean Henderson Team Oakland Cycling
16 Richard Nagel Team Velo Wrech
17 J.d. Daniels Eden Bicycles Racing Club Teammate Top 5: Travis Retzer
18 Matthew Santillan Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Stuart Collett
19 Brian Renyer Rio Strada Racing
20 Reid Williamson Team Oakland Cycling
21 Jasper Hodgson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Scott Hooper
22 Igor Dementiev Sacramento Golden Wheelmen (SGW)
23 Travis Hockersmith Cushman and Wakefield Racing
24 Frank Yang Metromint Cycling
25 Rich Gellert Hydro-Logic Racing
26 Mark Saeturn eden bicycles racing club Teammate Top 5: Travis Retzer
27 Michael Carroll Columbia University Cycling
28 Aron Yevuta Victory Velo Racing Teammate Top 5: Justin Paulson
29 Gregory Smaldone Davis Bike Club Race Team
30 Gabriel Gandara Team City Sacramento
31 Thomas Brennan Rio Strada Racing
32 James Schardt Michael David Winery Cycling Team
33 Adam Stansbury Folsom Bike/VW/Raley's
34 Darryl Leung team fremont/ ffbc p/b chipotle
35 Jeffrey Wayland Metromint Racing
36 Martin Lee Suffolk-SunPower Racing
37 Ward Covert Delta Velo
38 Shiva Sharma SJBC
39 Rider Unknown
40 Alvin Chan Team Oakland Cycling
41 Ross Kelly Davis Bike Club
42 Saul Loyola kovaurs wells fargo racing team
43 Yuriy Platoshyn Leopard-Sapporo Team
44 Matthew Kesselring Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Scott Hooper
45 Mike Betley Stanford University
46 Nicholas Caster Rio Strada Racing
47 David Wieland Rio Strada Racing
48 Simon Tuttle
49 Sidney Thomas
50 Yao Saetern San Francisco State University
51 Nick Shockey Data Driven Athlete Racing
Finishers: Cat 4: 49   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Andelin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 Brian Acord Folsom Bike/VW/Raley's
3 Carson Jeffres Davis Bike Club
4 Richard Reinhardt Sacramento Golden Wheelmen
5 Derek Novaes Rio Strada Racing
6 Herman Shum Christian Cycling - Hammer Nutirtio
7 Chad Richards Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Adam Andelin
8 Peter Unruh
9 Jeff Dale Team Revolutions
10 Lloyd Jobe Berkeley Bicycle Club (BBC)
11 James Grant ThirstyBear Cycling
12 Justin Madison Precision Fuji Oval
13 Marco Costantino Cushman & Wakefield Racing
14 Benjamin Woodside Team Revolutions
15 Giles Douglas SJBC
16 Sean Lollar BODY CONCEPTS
17 Neil Michel Davis Bike Club Teammate Top 5: Carson Jeffres
18 Gregg Lehman Precision Fuji-Oval Racing
19 Greg Mccormac Kovarus/Wells Fargo Racing Team
20 Robert Montague Bicycle Trip/Symantec
21 Noah Campbell-lund SHO-AIR/SERT
22 Daniel Parkinson Eagle Cycling Club
23 Eric Voosen Victory Velo Racing
24 Cesar Guillen Evergreen Cycling
25 Renard Ihlenfeld Dolce Vita Cycling Team
26 Luis Jevons SJBC
27 Peter Badertscher ThirstyBear Cycling
28 Chirag Asaravala RANCHOS CYCLING
29 Ron Fallon Victory velo racing
30 Jeff Brooks VICTORY VELO RACING
31 Hugh Janney Rio Strada Racing Teammate Top 5: Derek Novaes
32 Renzo Bernales Team City Sacramento
33 Gary Biehl
34 Jeffrey Weaver Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Carson Jeffres
35 Stefano Carletti
36 Richard Wilson Berkeley Bicycle Club (BBC)
37 Lynden Mclaughlan Kovarus Wells Racing Team
38 Matthew Park ThirstyBear Cycling
39 Rider Unknown
40 David Bertram Precision Fuji-Oval Racing
41 James Dawson NorCal Hub Racing
42 Mark Beckstead SJBC
43 John Anner Berkeley Bike Club (BBC)
44 Thomas wood ? Xtreme Outfitters
45 Erik Week Pacific Porta Trim
46 Ron Shevock Folsom Bike / VW / Rayley's
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 44   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Dillard Breakaway Bikes
2 Greg Fales Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Robert Goss Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 John Kretschmann Body Concepts Bicycle Racing Team
5 Peter Gemmell Body Concepts
6 Devinderjit Singh BODY CONCEPTS
7 Rob Lytle Cushman & Wakefield Racing
8 Ron Faulk Body Concepts Teammate Top 5: Peter Gemmell
9 Robin Mckinney Victory Velo Racing
10 John Ensign Body Concepts Teammate Top 5: Peter Gemmell
11 Chuck Spiteri Peninsula Velo Racing
12 Russell Cameron SHO-AIR/SERT
13 Jeff Farley Folsom Bike/VW/Raley's
14 Gary Neiman Body Concepts Teammate Top 5: Peter Gemmell
15 Mark Beckstead SJBC
16 Scott Calley VOS Racing
17 Angus Murray Cushman & Wakefield Racing
18 Geoff Beard Cushman & Wakefield Racing
19 Harun Simbirdi Kovarus/Wells Fargo Racing Team
20 Neil Rapmund Berkeley Bicycle Club (BBC)
21 Geoff Landon Kovarus - Wells Fargo Racing
22 Jon wilson Kovarus Kovarus/Wells Fargo Racing team
23 Michael Tauber Peninsula Velo racing
24 David Bryant Body Concepts Teammate Top 5: Peter Gemmell
25 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Greg Fales
26 Ron Stofan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Greg Fales
27 Jeffrey Bell Cushman & Wakefield Racing
28 Brian Gates Expert Tree Service
29 George Coffey Team Revolutions
30 Rider Unknown
31 Toby Katz VOS Racing
32 Bill Vaughan Victory Velo Racing
33 Bradley Thomas Team Mason Thomas
34 Dean Klotz Leadoutracing.com (CA)
35 Matt Conidaris Body Concepts Teammate Top 5: Peter Gemmell
36 Jeffrey Stephens Chico Masters Cycling Team
37 Kevin Harris Folsom Bike/VW/Raley's
38 Michael Poplewko
39 Christopher Kolm Cushman & Wakefield Racing
40 Patrick Norville Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Greg Fales
41 Rob Leever Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Greg Fales
42 Adamvanminh Martin Cushman & Wakefield Racing
43 John Seivert SHO-AIR/SERT
44 Shawn Blosser Cushman & Wakefield Racing
45 Philip Weintraub Chico Masters Cycling Team
46 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
47 Rdarren Rojo Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Greg Fales
Finishers: Cat 4: 45   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Barnett
2 Billy Damon
3 Travis Keeney
4 Richard Gonsalves Team187/ScottsValleyCycleSport
5 Alexis Loulier Davis Bike Club Race Team
6 Jt Peebles
7 Vincent Kam Team Mason Thomas p/b Pure Water Te
8 Jason Brown
9 Steven Garboden ii
10 David Mongan Mission Cycling
11 William Diaz UC Davis Triathlon Team
12 Eric Gasmin SF State
13 Alexander Summers UC Davis Triathlon Team
14 Trenton Edwards Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Alexis Loulier
15 Kevin Cassiday
16 Kurtis Westbrook
17 Jose Ayon Chico Corsa Cycling Club
18 Aaron Mcdevitt
19 Vaclav Burger
20 James Swift VeloWrench
21 Nowtai Ronaldis
22 Eric Edem Santa Clara University
23 Joseph Dinh
24 Joe Singer
25 Bryan Case Myke's Velo city
26 Rider Unknown
27 James Yi Team Revolutions
28 John Bridges Team Mason Thomas
29 Daniel Romero
30 Rider Unknown
31 Mason Marlow LeadOut Racing
32 Max Motschwiller
33 Duane Richardson
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 18   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Hinman Team Oakland
2 Troy Soares Victory Velo
3 Troy Ogle Fairfield Peloton
4 Lee Piercy
5 Matt Alexander
6 Max Hudson
7 Samuel Worthington Ca Pools/Primal racing
8 Jon Meals Team Oakland Cycling Teammate Win: Adrian Hinman
9 Scott Asbill Valley Spokesmen
10 Rider Unknown
11 Adam Pressman Owens Healthcare
12 Shawn West
13 Kyle Schild Sacramento Golden Wheelmen
14 Kevin Undercoffer Hub Racing
15 David George
16 Shane Kinney
17 Matt Marks Town Center Bike & Tri
18 Len Baker Team Revolutions
19 John Swann Davis Bike Club
20 Eduardo Ayllon
21 Christopher Marking Chico Corsa Cycling Club
22 Rider Unknown
23 Leo Gioia
24 Ray Holmes 2 Wheel Cycling
25 James Beckett Davis Bike Club Race Team
26 Rick Crisp Fun Sport Bikes Cycling Team
27 Eric Follestad
28 Anthony Funk
29 Mark Cook
30 Larry Stjohn
31 Matthew Hargrove Davis Bike Club Race Team
32 Allen Robertson TEAM MASON THOMAS
33 William Yee
34 Patrick Dyer Mike's Velo City-Winters/ CA
35 Rider Unknown
36 Mike Alexander
37 Travis Goodrich Kinetic Cycles
38 Steven Aurousseau San Jose Bicycle Club/SJBC
39 Jan Stastny
40 Ken Hebenstreit Fun Sport Bikes Cycling Team
41 Jason Murphy
42 Terry Mcniff
43 Jason Heflin
44 Jaysen Long Ray's Cycle
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 30   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Gottesman Mellow Motors Cycling Club
2 Jake Yackle Yackle Brothers Racing
3 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling
4 Grover Rozek Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Kyle Fiori Davis Bike Club Jr Race Team
6 Samuel Hill Davis Bike Club Race Team Juniors
7 Nye Yackle Yackle Brothers Racing Teammate Top 5: Jake Yackle
8 Jack Hargrove Davis Bike Club Race Team Juniors
9 Lane Sturgeon Tieni Duro
10 Hawk Kring Davis Bike Club Race Team
11 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling Teammate Top 5: Jason Frost
12 Eugene Binunsky Tieni Duro
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Switters Team Mike's Bikes
2 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
3 Jeannes Thibault Hennebont Cyclishe
4 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Colin Daw Fremont Bank Cycling Team
6 Chris Stastny Hagens Berman Cycling
7 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
8 Keith Hillier Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
9 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo Team
10 Logan Loader dope CashCall Mortgage
11 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Incase
12 Amit Kobrowski Truckee Bicycle Team
13 Arthur Rand Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
14 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's
15 Ned Britten Davis Bike Club Race Team
16 Maxim Jenkins 5-hour Energy p.b. Kenda
17 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
18 Justin Rossi Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
19 Joshua Dapice Audi
20 Keith Wong VuMedi p/b Lombardi Sports
21 Ariel Herrmann Metromint Cycling
22 David Mesa
23 Byron Anson Davis Bike Club Race Team
24 Luciano Sponza VuMedi p/b Lombardi Sports
25 Aj Snovel Folsom Bike/VW/Raley's
26 Brian Finnerty
27 Elliot Hawkes Metromint Cycling
28 Tyler Brandt Get Crackin'
29 Daniel Kosykh Encino Velo
30 Connor Spencer Giga OM-ARO Pistachios
31 Craig Fellers Red Peloton
32 Cyrus Behroozi DODOcase Racing Team
33 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports
34 Timothy Larkin Squadra SF
35 Nicholas Newcomb Team Mike's Bikes p/b Incase
36 Johathan Teeter Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
37 Trevor Gomes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Joshua Carling
38 Will Brickler Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Joshua Carling
39 Shohei Hattori Kyoto Sangyo University
40 Brandon Trafton Team Mike's Bikes p/b Incase
41 Reese Levine Tieni Duro Junior Cycling Team
DNF Alex Osborne Team Fast FREDDIE
DNF David Bangor Giga OM-ARO Pistachios
DNF Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Incase
DNF Erik Nelson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Joshua Carling
DNF Kenny Strickland Metromint Cycling
DNF Stephen Vogel Pre-Reg.com
48 Jeffrey Buscheck Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Colin Daw
49 Pablo Espinosa SquadraSF
50 Michael Cordova Bike Doctor PB DigiSource
51 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
52 Rob Dahl Metromint Cycling
53 Randy Bramblett Leopard-Sapporo Team
54 Mark Manning DODOcase Racing
55 Zeke Mostov Slipstream-Craddock Junior Developm
56 Erick Anderson Sunapee Racing Team
57 Naveen Molloy Giga OM-ARO Pistachios
58 Kesler Jared Folsom Bike/VW/Raley's
59 Ryan Malm Davis Bike Club Race Team
60 Shawn Rosenthal Team Mike's Bikes pb Incase
61 Alton Dunnigan Echelon Velo
62 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports
63 Cody Kaiser California Giant/Specialized
64 Brian Funk Metromint Cycling
65 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports
66 James Laberge Team Mike's Bikes p/b Incase
67 Chris Laberge Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Colin Daw
Finishers: Cat 1: 29   Cat 2: 34   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Clafferty Pinnacle p/b Argon 18
2 Cristina Hughes Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
3 Katharine Hall Metromint Cycling
4 Mary Elizabeth maroon SBRacing
5 Sara Bird Leopard-Sapporo Team
6 Laura Jorgensen
7 Jennie Phillips Kovarus / Wells Fargo Racing Team
8 Elise Hazlewood Red Racing
9 Diane Moug Folsom Bike/Cervelo
10 Clarice Sayle
11 Lucia Mokres Los Gatos
12 Jane Despas Leopard-Sapporo Teammate Top 5: Sara Bird
13 Judith Wexler Folsom Bike/VW/Raley's
14 Caroline Dezendorf
15 Ginger Snell
16 Joanna Bechtel Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
17 Alison Starnes UCI WPT: Exergy Twenty16
18 Felicia Gomez Pinnacle p/b Argon 18 Teammate Win: Sara Clafferty
19 Susannah Breen Folsom Bike/Cervelo
20 Jane Robertson Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
21 Leila Cavanaugh ThirstyBear Cycling
22 Marissa Axell Fremont Bank Cycling Team
23 Rhonda Serr Pinnacle p/b Argon 18 Teammate Win: Sara Clafferty
24 Jennifer Wong ThirstyBear Cycling
25 Emily Matheu Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Sara Bird
26 Rikke Preisler Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
27 Heather Nielson Team Fremont Bank
28 Josephine Morgan Fremont Bank Cycling Team
29 Eileen Mazzochette Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
30 Ellen Sherrill Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
31 Danielle Haulman Folsom Bike/Cervelo
32 Laura Greon Early Bird WMN
33 Marley Smith Folsom Bike/Cervelo
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 15   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cara Fitchett
2 Audrey Biehle Rio Strada Racing
3 Aliya Traficante Chico Corsa Cycling Club
4 Helen Casabona Peninsula Velo Racing
5 Lesley Jensen Rio Strada Racing
6 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
7 Kimberly Ford Red Racing
8 Rita Szeto Pacific Crush Racing
9 Marianne Hernandez Davis Bike Club Race Team
10 Annie Carrino Sisterhood of Cycling Capo-VW/ Webc
11 Heather Mcdonald Metromint Cycling
12 Melanie Wong Leopard-Sapporo
13 Christine Harris Team TIBCO II
14 Gale Derosa Metromint Cycling
15 Nicole Slaton Metromint Cycling
16 Seana Hogan Delta Velo
17 Jennifer Barlow Fuji Oval Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Hass Metromint Cycling
2 Angel Garbarino
3 Melinda Zavala
4 Emily Setzer
5 Christina Bonnington Leopard-Sapporo Team
6 Diana Cedeno Early Bird Womens Developmental Cyc
7 Tasha Rossi Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
8 Cynthia Wang Team Fremont / FFBC pb Chipotle
9 Robin Soares Victory Velo
10 Carla Cosentino Pacific Crush Racing
11 Nancy Fairbanks Rio Strada Racing
12 Meredith Stowe christie Pacific Crush Racing
13 Stephanie Mayberg Rio Strada Racing
14 Kathy Bertram Precision Fuji-Oval Racing
15 Kristy Noesges Velo Club Monterey
16 Joanne Liu Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Christina Bonnington
17 Elisabeth Johnson Metromint Cycling Teammate Win: Stephanie Hass
18 Caren Jackson Rio Strada
19 Dara Richman Helens/Cannondale
20 Rachelle Ortega Team Tibco II
21 Sarabeth Maciey
Finishers: Cat 4: 20   Cat ?: 1