Log In
Southside Sprint • Jul 21 2013
Mostly Cloudy, 69 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kasey Bacso
2 R Truman purdy
3 Jeremy Hecker
4 Altan Gurel
5 Michael Pasdo St Paul Bicycle Racing Club
6 Robert Bell
7 Dan Peterson
8 Kevin Brandt Flat City Cycling Club Inc.
9 Tom Wierzbicki
10 Colin Stemper Birchwood/GIS
11 Raymond Kennedy Minnesota Junior Cycling, Inc.
12 Scott Halverson
13 Mike St. martin
14 Tim Fountainelle
15 Jeremiah Aitch
16 Jonathan Rosenberg Freewheel Bike
17 Doug Fountainelle
18 Matt Johnson
19 David Lewis
20 David Smith St Goose Bike Team
21 Robert Tuttle
22 Nick Richter
23 Jonathan Pedersen
24 Kurt Brown
25 Jonathan Ziemer
26 Andrew Holien
27 Earl Kincaid
28 Keith Johnson Behind-Bars/LGR
29 David Anderson
30 Ryan Colins
31 Stephen Hamel
32 David Wamsley Localcycling.com
33 Paul Feng Omnium Bike Shop
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 16   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Muyres Freewheel Bike
2 Brady Prenzlow Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
3 Ed Alpasa Flat City Cycling Club Inc.
4 Benjamin Schinke Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
5 Jay Woller MBRC/Flanders
6 Robert Danneker Shamrocks Racing
7 Alexander Butterfield MBRC/Flanders Teammate Top 5: Jay Woller
8 Todd Foster SilverCycling
9 James Parker St Paul Bicycle Racing Club
10 Michael Phillips G.S. Circo Azzurro
11 Jay Henderson Hollywood Cycles
12 Bart Hollaren St Paul Bicycle Racing Club
13 Jim Bell Revolution Cycle/Twin Six
14 Kevin Sidwell St Paul Bicycle Racing Club
15 Matt Stein Silver Cycling
16 Christopher Smith Hup United
17 Charles Anderson Speedfix Racing p/b Zubaz
18 Marc Kermisch Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop Teammate Top 5: Brady Prenzlow
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Lowry
2 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
3 Dave Gray MBRC/Flanders
4 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle
5 Clayton Shepard MBRC/Flanders
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Townsend St Paul Bicycle Racing Club
2 Gary Johnson MBRC/Flanders
3 Tom Bengel
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Innokenty Zavyalov Basso pb Tonka Cycle
2 Matthew Montesano Speedfix Racing p/b Zubaz
3 Alex Grant Union Cycling Team
4 John Glynn Category 6 Racing Squad
5 Ken Hum Joyride
6 Andrew Gierke Synergy
7 Jake Boening Joyride Teammate Top 5: Ken Hum
8 Michel Dalal Team Hoigaard's
9 Eric Boyles Behind-Bars/LGR
10 Mike Kokotovich Synergy
11 Kevin Laux Team Hoigaard's
12 Matthew Broeren Rochester
13 Tyler Johnson Minnesota Cycling Team
14 Daniel Svedberg St Paul Bicycle Racing Club
15 Chris Fischer Synergy
16 Edison Foster SilverCycling
17 Peter Behm St Paul Bicycle Racing Club
18 Kevin Thum University of Wisconsin-Platteville
19 Wil Kratz Team Hoigaard's
20 John Hammje Angry Catfish
21 Brian Kozicki Top Natchez Racing
22 Charles Anderson Speedfix Racing p/b Zubaz Teammate Top 5: Matthew Montesano
23 Christopher Smith Hup United
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Malarski Omnium Racing
2 Altan Gurel
3 Kasey Bacso
4 Michael Theiler St Paul Bicycle Racing Club
5 R Truman purdy
6 Erin Young Speedfix Racing p/b Zubaz
7 Kevin Laux Team Hoigaard's
8 Bryan Hill Mitsubishi Laser/Grand Performance
9 Ryan Carlson Twin Six
10 Edison Foster SilverCycling
11 Andrew Heikes Omnium Racing Teammate Win: Brian Malarski
12 Noah Wilson Joyride
13 Todd Thurmes Freewheel Bike
14 Jared Gazda Revolution Cycle/Twin Six
15 Dylan Randolph Flat City Cycling Club Inc.
16 Bruce Porter St Paul Bicycle Racing Club Teammate Top 5: Michael Theiler
17 Nicholas Garbis East Isles Bike Club
18 Matthew Johannsen Omnium Racing Teammate Win: Brian Malarski
19 Michael Oday
20 Aaron Collins Top Natchez Racing
21 Jeff Peterson Omnium Racing Teammate Win: Brian Malarski
22 Todd Hockstra
23 Barry Schmitt St Paul Bicycle Racing Club Teammate Top 5: Michael Theiler
24 Dan Peterson
25 David Aguirre Team Hoigaard's
26 Eric Thoerner Birchwood/GIS
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Oday
2 Michel Dalal Team Hoigaard's
3 Brian Malarski Omnium Racing
4 Ryan Carlson Twin Six
5 Bryan Hill Mitsubishi Laser/Grand Performance
6 Michael Pasdo St Paul Bicycle Racing Club
7 Martin Lacey Omnium Bike Shop
8 Dan Farnham St Paul Bicycle Racing Club
9 David Aguirre Team Hoigaard's Teammate Top 5: Michel Dalal
10 Bruce Porter St Paul Bicycle Racing Club
11 Leo Haefemeyer
12 James Vansloun Birchwood/GIS
13 Eric Thoerner Birchwood/GIS
14 Barry Schmitt St Paul Bicycle Racing Club
15 Todd Stordahl MBRC/Flanders
16 Frederick Gray Birchwood/GIS
17 Kevin Brandt Flat City Cycling Club Inc.
18 Paul Mueller Minneapolis Bicycle Racing Club
19 Unknown Rider
20 Glenn Maceachern
21 Chase Sovell East Isles Bike Club
22 Loren Willis Synergy
23 Alex Turner
24 Paul Mueller Minneapolis Bicycle Racing Club
25 Paul Feng Omnium Bike Shop
26 Theodore Halvorson
27 Michael Weldon
28 Robert Vigil Basso pb Tonka Cycle
29 Paul Merwin Gopher Wheelmen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaac Bryant Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Bjorn Larson St Paul Bicycle Racing Club
3 Ethan Peterson St Paul Bicycle Racing Club
4 Wyatt Furois Gopher Wheelmen
5 Guthrie Thoerner
6 Erika Peterson
7 Benjamin Juarez Twin Speed Cycling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Quentin Ikutaschodde Synergy
2 Chris Dominski
3 Noah Middlestaedt Revolution Cycle/Twin Six
4 Carter Eng Minnesota Junior Cycling, Inc.
5 Noah Whitman
6 Trek Malarski Omnium Racing
7 Will Curtis Minnesota Junior Cycling, Inc. Teammate Top 5: Carter Eng
8 Alex Weil
9 Oliver Kennedy
10 Charles Cahow Minnesota Junior Cycling, Inc. Teammate Top 5: Carter Eng
11 Erik Lecy Minnesota Junior Cycling, Inc. Teammate Top 5: Carter Eng
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colton Barrett UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefi
2 Brandon Krawczyk Revolution Cycle/Twin Six
3 Nicholas Kimpton MBRC/Flanders
4 Adam Bergman Kentucky Flyers Cycling Inc
5 Tim Mulrooney Synergy
6 Michael Woell Freewheel Bike
7 Laszlo Alberti Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
8 Adam Gorski Freewheel Bike
9 Gregory Alexander Mitsubishi Laser/Grand Performance
10 Ed Alpasa Flat City Cycling Club Inc.
11 Tristin Bentzler Synergy Teammate Top 5: Tim Mulrooney
12 Chris Anderson Flat City Cycling Club Inc.
13 Chris Doig Freewheel Bike
14 Connor Benton MBRC/Flanders Teammate Top 5: Nicholas Kimpton
15 Peter Olejniczak Mitsubishi Laser/Grand Performance
16 Chris Yotter St Paul Bicycle Racing Club
17 Tyler Hecht Saint Cloud State University
18 Jason Snider Shamrocks Racing
19 Michael Moriarity Flat City Cycling Club Inc.
20 Colin Catlin Gopher Wheelmen
21 Tyler Olson Synergy Teammate Top 5: Tim Mulrooney
22 Nicholas Vetter Mitsubishi Laser/Grand Performance
23 Derek Cassaday Cycle City Racing
24 Rick Laliberte Synergy Teammate Top 5: Tim Mulrooney
25 Andrew Kruse Speedfix Racing p/b Zubaz
26 Paul Harrison Flat City Cycling Club Inc.
27 Jeff Anderson Speedfix Racing p/b Zubaz
28 Andrew Gierke Synergy Teammate Top 5: Tim Mulrooney
29 Mike Kokotovich Synergy Teammate Top 5: Tim Mulrooney
30 Alec Porter St Paul Bicycle Racing Club
31 Matt Muyres Freewheel Bike
32 Dale Sedgwick Mitsubishi Laser/Grand Performance
33 Joshua Roeser Revolution Cycle/Twin Six Teammate Top 5: Brandon Krawczyk
34 Levon Kalemkiarian Revolution Cycle/Twin Six Teammate Top 5: Brandon Krawczyk
35 Daniel Currell St Paul Bicycle Racing Club
36 Robert Ferris
37 Matthew Petersen Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
38 Marc Kermisch Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 18   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anya Malarski County Cycles
2 Sarah Pritzker
3 Megan Barr Behind-Bars/LGR
4 Gabrielle Russell Birchwood/GIS
5 Kimberly Ault Girl Fiend Cycling Team
6 Bryonna Baines Twin Speed Cycling
7 Anna Schwinn
8 Sarah Kottke
9 Pamela Gonzalez
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Teresa Moriarty
2 Kelly Catlin Gopher Wheelmen
3 Linda Sone Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Abby Ruess St Paul Bicycle Racing Club
5 Jennie Zhu Joyride
6 Terra James Team Kenda presented by RACC
7 Corey Coogan cisek Silver Cycling
8 Kristy Henderson Hollywood Cycles
9 Carol Jeane sansome Silver Cycling
10 Heidi Goodson
11 Cheryl Barker SilverCycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6