Log In
2013 USA Cycling Masters Road Nationals • Sep 6 2013
Clear, 66 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Watson Natural Grocers Cycling Team 2:27:38
2 Josef Lemire Team Hammer Nutrition 2:27:38
3 Thomas Officer Cycle Fitness Cycling Club 2:27:39
4 Hank Pfeifle Portland Velo Club/Cyclemania 2:27:46
5 Walt Chauner 2:27:54
6 Gary Shuey Swami's Cycling Club 2:27:57
7 David Leduc dope Atlantic Velo-Virginia 2:28:22
8 Mark Huffman Sun Coast Velo 2:28:23
9 Paul Rodriguez Sun Coast Velo 2:28:25
10 Ronald Wilson Southern Cycling Operations (SC 2:28:26
11 Greg Bennett 2:28:27
12 Philip Holman 02 Modern Fitness 2:28:30
13 Jerry Rome Local Velo 2:28:36
14 Charles Townsend St Paul Bicycle Racing Club 2:29:16
15 Terrence Brown 2:29:18
16 Jeff Golden 2:29:33
17 Duane Mulvaney White Mountain Road Club 2:29:35
18 Ned Hettinger 2:29:39
19 Dwight Hibdon Velosport Racing 2:30:27
20 Richard Mull Velo Club LaGrange 2:30:34
21 David Jackson 2:30:53
22 Fred Nicolet San Diego Bicycle Club 2:31:05
23 Donald Case Lamorinda Cycling Club 2:31:40
24 George Coffey Team Revolutions 2:31:57
25 Steven Borer Sun Coast Velo 2:32:07
26 Larry Wolff Team Hammer Nutrition 2:32:07 Teammate Top 5: Josef Lemire
27 Glenn Eyler Team Sho-Air KC/PrologueCycling 2:32:07
28 Paul Scott Team Plan7 2:32:07
29 Kalman Szkalak Sun Coast Velo 2:32:08
30 James Langley Team Bicycle Trip 2:34:08
31 David Linden Team Dayton Bicycling 2:39:31
32 Michael Neel Scott Valley Velo 2:41:12
33 Daniel Caldwell 2:41:55
34 Carl Reed Team Rio Grande 2:43:04
35 Garth Mckay 2:44:26
36 Keith Peters Team Jackson Hole 2:45:43
37 Armen Khachadourian San Diego Cyclo Vets 2:48:43
38 Mike Ambrozewicz 2:50:13
39 Steve Truesdale 2:52:31
40 Joey Valdivia Sun Coast Velo 2:55:15
41 Bob Kuehn Hammer Nutrition-CMG Racing Tea 2:56:30
42 Richard Roberson Sun Coast Velo 3:03:29
43 Leslie Lunas 3:05:30
DNF Russell Morton DNF
DNF Steve West DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 21   Cat 4: 9   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ed Chamberlin LTR Sports 2:04:14
2 Ron Lebard Victory Velo Racing 2:05:15
3 Scott Hennessy VOS Racing 2:05:16
4 Jim Fox Team Hammer Nutrition 2:05:17
5 Danny Pierce 2:05:21
6 Jeffery Patterson Old Town Bicycle (OTB) 2:05:22
7 Tom Groves 2:05:28
8 Gerd Leopoldt 2:05:35
9 John Rubcic Sun Coast Velo 2:05:42
10 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling Team 2:05:44
11 Tom Greason Gallatin Valley Bicycle Club 2:05:48
12 Ralph Schmook Scenic City Velo 2:05:49
13 Richard Shields Team Hammer Nutrition 2:06:12 Teammate Top 5: Jim Fox
14 Richard Alejandre 2:06:13
15 Ken Louder Velosport Racing 2:06:24
16 Palle Terslin 02 Modern Fitness 2:06:42
17 Whitney Fanning Jubilee Subaru 2:07:42
18 Loren Simons Team Priority Health 2:07:46
19 Gerry Burney Fightin' Bobas 2:07:59
20 Donald Kimper Sun Coast Velo 2:08:53
21 Joey Reagan Baddlands Cycling Club 2:09:58
22 Stephen Bennett ColoBikeLaw.com 2:14:31
23 Dan Austad Northwest Velo 2:15:54
DNF Roger Springer San Diego Cyclo Vets dnf
DNF Gary Westerfield Cycles Veloce dnf
DNF Tim Nicholson Stanford University dnf
DNF Michael Resnick Multnomah Athletic Club dnf
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 14   Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Wagner 4 Corners Cycling 2:13:45
2 Dan Taylor Team Hammer Nutrition 2:14:05
3 Michael Freeman Team Hammer Nutrition 2:14:33
4 Reinhard Seyffertitz Bicycle Emporium 2:14:33
5 S Durward higgins Scenic City Velo 2:14:33
6 Michael Phelps VOS Racing 2:14:37
7 Stan Swallow 2:15:25
8 Michael Patterson 2:15:27
9 Emanuel Bloom 2:15:41
10 Butch Richardson San Diego Cyclo Vets 2:15:51
11 Weslye Bruce Midwest Masters Cycling Team-KS 2:17:04
12 James Hoover G.S. Jibofo 2:17:32
13 Bart Borland 2:18:07
14 Michael Gilpin Gallatin Valley Bicycle Club 2:18:58
15 Gordon Faulkner 2:19:06
16 Robert Harris 2:19:10
17 John Swyers Durance-Colnago 2:20:27
18 Fran Scannell Schwab Cycles Racing Team 2:21:49
19 Charles Day Gallatin Valley Bicycle Club 2:31:46
20 Raymond Beard 2:37:40
21 Frank Fleetham 3:00:58
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Meyers Schwab Cycles Racing Team 2:14:46
2 Alan Stockland 2:20:27
3 Leon Sowers San Diego Cyclo Vets 2:22:07
4 Robert Paganini PAA/REMAX 2:23:42
5 Robert Clark CBC Racing 3:04:50
DNF Roger Wright Swamp Yankee Road Club DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walt Axthelm NoTubes Endurance Racing 2:22:39
2 Frederic Schmid Jubilee Subaru 2:23:04
3 Albert Piemme 2:48:19
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Bourcier Veloce Racing P/B smith&nephew 2:10:50
Off The Front
2 Fred Thomas Portland Velo Club/Cyclemania 2:10:50
Off The Front
3 Paul Thomas White Mountain Road Club 2:10:53
Off The Front
4 James Parker St Paul Bicycle Racing Club 2:12:22
Off The Front
5 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery Racing 2:12:48
1
6 Jeff Spaulding SRAM Factory 2:12:48
2
7 Timothy Root The Foundation for Responsible 2:12:49
3
8 Kyle Glerum Team Bicycles Plus 2:12:50
4
9 Rick Norton Lateral Stress Velo Inc. 2:12:50
5
10 Craig Roemer Team Specialized Racing 2:12:50
6
11 Marc Deantoni Stages Cycling 2:12:50
7
12 Robert Pasco Team Bicycles Plus 2:12:50
8
13 Allen Abell Bicycle-Heaven 2:12:52
9
14 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish 2:12:54
10
15 Michael Benno Veloce Racing 2:12:54
11
16 Brad Halstead CBC Racing 2:12:57
17 Shawn ^daly TriSports Cycling/Eclipse Racin 2:12:59
18 John Hatchitt SPY GIANT RIDE 2:13:01
19 Nikos Mills Team Steam 2:13:18
20 Rick Greenawald Intermountain Cycling Organizat 2:13:20
21 Joe Holmes Tte de la Course Cycling 2:13:35
22 Bill Muzzio Bethel Cycle Sport Club 2:13:36
23 James T gotsick Century Road Club Assoc 2:13:37
24 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A. 2:13:37
25 Mike Castaldo 2:13:43
26 Steven Wright The Bike Shop/Peaberries 2:13:45
27 Joseph Staron LangeTwins Winery Racing Team 2:13:46
28 Mike Henry Evolution Racing Team-WA 2:13:50
29 Kevin Miller Victory Velo Racing 2:13:52
30 Andrew Schmidt SPY GIANT RIDE 2:13:55
31 Scott Goldstein 2:14:07
32 Ike Nicoll Prestige Imports/ZUMXR 2:14:10
33 Kashy Ghazzagh Fightin' Bobas 2:14:11
34 David Binkowski 2:14:13
35 David Sherman 2:14:21
36 Patrick Mcclurg Stuzio.com 2:14:21
37 ? George The Foundation for Responsible 2:14:22
38 John Fairbanks Folsom Bike/VW/Raley's 2:14:27
39 Steve Pascoe Fayetteville Wheelmen 2:14:28
40 Jack Jefferies 2:15:15
41 David Albrecht Team Bicycles Plus 2:15:32
42 Greg Canfield 2:16:02
43 Byron Nix Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 2:16:02
44 John Slover Surf City Cyclery 2:16:06
45 John Talley Boulder Orthopedics 2:17:03
46 Rick Graves Lamorinda Cycling Club 2:17:53
47 Jeff Marshall Electric City Endurance 2:18:14
48 Tim Richter Lost River Cycling Club 2:18:38
49 Marco Vasquez Groove Subaru-Alpha Bicycle Co 2:18:54
50 Andy Lougher Century Road Club Assoc 2:20:59
51 Tim Duvall Team Athlete Forward 2:21:19
52 Leo Masursky TEAM Powered by PROBIKE 2:22:16
53 Timothy Hughes CBC Racing 2:25:17
54 Roger Hauptman Southern California Velo 2:28:03
55 James Robbins Big Orange Cycling 2:28:03
56 Anthony Eng Team Oakland Cycling 2:28:03
57 David Bjork Ice Sportswear Cycling Team 2:28:03
58 Eric Yelsa The Contender Club 2:28:03
59 Christopher Bond Peninsula Velo Cycling Club 2:28:03
DNF Chris Wire PrimeTime Cycling Team DNF
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 19   Cat 3: 23   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Elsbach VOS Racing 2:14:48
2 John Elgart Alto Velo Racing Club 2:14:48
3 Jeffery Patterson Old Town Bicycle (OTB) 2:26:52
4 Steve Matson Old Town Bicycle (OTB) 2:26:52
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Thomas White Mountain Road Club 2:14:47
2 John Schiefer Peninsula Velo Cycling Club 2:14:47
3 Ryan Ness 2:15:45
4 Timothy Jones 2:15:45
5 Jason Johns Radsport Cycling Team 2:16:12
6 Ian Gueit Radsport Cycling Team 2:16:12
7 Darrin Monroe Radsport Cycling Team 2:20:25 Teammate Top 5: Jason Johns
8 David Fetah Radsport Cycling Team 2:20:25 Teammate Top 5: Jason Johns
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Sommers DC Velo Limited 2:10:25
2 Joshua Frick DC Velo Limited 2:10:25 Teammate Win: Mark Sommers
3 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 2:14:56
4 Sean Phillips Team Steam 2:14:56
5 Frank Schroeder BBI-SIC Cycling 2:15:28
6 Scott Raymond BBI-SIC Cycling 2:15:28
7 Gary Wall Radsport Cycling Team 2:15:31
8 David Prechtl Radsport Cycling Team 2:15:31
9 Russell Shapley Cycles Veloce 2:16:13
10 Troy Gielish Cycles Veloce 2:16:13
11 Stan Moore 2:48:14
12 Gregory Hoffman EBS Racing Club 2:48:14
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margareta Germeaux 2:18:34
2 John Cacabelos 2:18:34
3 David Walker 2:23:59
4 Terry Malouf 2:23:59
5 Bruce Hartley Radsport Cycling Team 2:35:05
6 Sue Buck Team Velosport Club 2:35:05
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gil Summy Oklahoma City Velo Club 2:15:11
2 Helene Carabin Tulsa Wheelmen 2:15:11
3 Laura Miller Herriott Sports Performance 2:15:49
4 Dean Jasper Kryki Sports 2:15:49
5 James Wimberly Sun Coast Velo 2:17:12
6 Angela Wimberly Velo Club LaGrange 2:17:12
7 Liesel Lemay Coates Cyclery Cycling Club 2:29:54
8 John Holderness Coates Cyclery Cycling Club 2:29:54
9 Shellie Matthews Union Bay Cycling/Bikesale.com 2:32:02
10 David Matthews Union Bay Cycling/Bikesale.com 2:32:02
DNF Zqwan Peterson Seattle Super Squadra DNF
DNF Kathleen Taylor Sound Velo Cycling Club DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Slawta 2:15:27
1
2 Jennifer Slawta 2:15:27
2
3 Zan Treasure Bountiful Mazda Cycling Team 2:15:28
3
4 Kelly Crawford Bountiful Mazda Cycling Team 2:15:28
4
5 Athena Countouriotis Wolf Pack Cycling 2:15:29
5
6 Louie Amelburu Microseal Racing Team 2:15:29
6
7 Butch Jackson Le Scomparse Cycling Team 2:20:06
Off The Back
8 Caren Jackson Rio Strada Racing 2:20:06
Off The Back
9 Lisa Mangus Jackalope Velo 2:22:03
Off The Back
10 Chuck Mangus Jackalope Velo 2:22:03
Off The Back
DNF John Grube DNF
DNF Carolyn Collman DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Cutts Velo Club LaGrange 2:46:35
2 Ginny King KingRacingGroup 2:47:23
3 Kerry Martin 2:47:26
4 Angela Des cognets Team Primal Racing 2:47:45
5 Lise Grace Union Bay Cycling/Bikesale.com 2:47:48
6 Michele Conrad Stranamanti Cycling 2:48:04
7 Jane Despas Halo-Sports Racing 2:48:07
8 Julia Violich ExergyTWENTY16 2:48:31
9 Kim Wik Mellow Motors 2:50:26
10 ? Jennifer Team Kenda presented by RACC 2:50:27
11 Gina Kavesh Union Bay Cycling/Bikesale.com 2:50:45 Teammate Top 5: Lise Grace
12 Cathy Frampton PSIMET Racing 2:50:54
DNF Belinda Eschenwald Velo Club LaGrange DNF Teammate Win: Julie Cutts
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruth Clemence Sisterhood of Cycling 2:47:16
2 Kris Walker The Contender Club 2:48:09
3 Debbie Phelps Infinity Bike Shop 2:48:09
4 Sheryl Loan 2:48:11
5 Lisa Magness 2:48:14
6 Jodie Bolt Old Town Bicycle (OTB) 2:48:19
7 Karen Armstrong Emde Sports 2:48:56
8 Sue Stokes Team Primal Racing 2:49:01
9 Trudi Schindler Velo Club LaGrange 2:49:01
10 Helen Casabona Peninsula Velo Cycling Club 2:49:21
11 Helen Grogan 2:49:40
12 Lisa Coyne Sound Velo Cycling Club 2:49:40
13 Jennie Phillips Contra Costa Cycling Club 2:49:44
14 Martha Lane walsh Seattle Super Squadra 2:49:47
15 Vanessa Baumann Contra Costa Cycling Club 2:50:21
16 Anne Lannan Boulder Orthopedics 2:50:46
17 Joann Cranson Team Priority Health 2:51:52
18 Cynthia Brown Team Rio Grande 2:52:33
19 Kimberly Ford Red Racing 2:54:31
20 Jan Moss 2:56:59
21 Cindy Fenton Sun Coast Velo 2:57:08
22 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Cycling Club 2:59:41
23 Leslie Mendez Hi -Tech Bikes 2:59:59
24 Seana Hogan Delta Velo 3:06:30
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 14   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynne Anderson Michelob Ultra - Big Shark Raci 2:51:48
2 Arrietta Clauss Trek Midwest Team 2:51:54
3 Margaret Douglass Bountiful Mazda Cycling Team 2:52:04
4 Jane E finsterwald K4 Racing 2:52:21
5 Elizabeth Benishin Velo Bella 2:53:02
6 Nancy Ford Team Danbury Audi 2:53:03
7 Lesley Jensen Rio Strada Racing 2:53:52
8 Karen Christoffersen LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:54:34
9 Alison Brown Scenic City Velo 2:55:05
10 Mary Ross Multnomah Athletic Club 2:55:07
11 Jessie Hickel Jet City Velo 2:55:24
12 Karen Steele Lamorinda Cycling Club 2:57:01
13 Bernadette Brake Cycles Veloce 2:59:50
14 Beth Graff Old Town Bicycle (OTB) 3:01:04
15 Sherry Berde townsend Gopher Wheelmen 3:02:35
16 Sheryl Johnson 3:11:09
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phyllis Olrich Victory Velo Racing 2:19:53
2 Sheila Walsh Jet City Velo 2:19:53
3 Elizabeth Tyrell Somerset Wheelmen 2:19:54
4 Kathleen Pratt Fred Meyer Cycling Team 2:19:55
5 Laura Lindgren Sisterhood of Cycling 2:20:00
6 Jane Geisse Spin 2:21:09
7 Martha Stedman Southwest Hand Cycling Team 2:21:39
8 Narda Roushdi Berkeley Bicycle Club (BBC) 2:22:05
9 Kristine Johnson K4 Racing 2:22:37
10 Just Dustyn Team Hammer Nutrition 2:22:57
11 Anne Chen B4T9/Foundation 2:28:23
12 Lan Tran San Diego Cyclo Vets 2:31:11
13 Norma Hilton Peninsula Velo Cycling Club 2:33:27
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge 2:29:15
2 Patricia Kimper San Diego Bicycle Club 2:31:10
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Priscilla Woods Durance-Colnago 3:03:24
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Gonzalez Equipe Vitesse 2:29:49
2 Marley Smith Folsom Bike/VW/Raley's 2:31:15
3 Lucia Mokres Los Gatos Bicycle Racing Club 2:31:41
4 Anne Donley Rise Above Racing 2:35:29
5 Stacy Westbrook 2:37:51
6 Elizabeth Nettles Boat Street Cycle Club (BSCC) 2:49:24
7 Laura Webb Spin 2:49:55
8 Jennifer Kalich Los Gatos Bicycle Racing Club 2:50:09 Teammate Top 5: Lucia Mokres
9 Marissa Axell Fremont Bank Cycling Team 2:52:07
DNF Raegan Lunsford Velo Club LaGrange DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Dayton 3:05:01
1
2 Melissa Boyd 3:05:01
2
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susanna Julber 2:34:23
1
2 Kristina Hughes Hutch's - Slocom - Co Motion 2:34:23
2
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louisa Larson Team Winded 2:38:12
2 Catherine Dickson Team Winded 2:38:12 Teammate Win: Louisa Larson
3 Kathryn Woodford 3:08:32
4 Sharon Gregg Avanti Racing Club 3:08:32
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1