Log In
Foothill College Circuit Race - The Learning Curve • Jul 14 2013
Clear, 67 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Evans Bear Development Team
2 James Enright SquadraSF
3 Robert Scheffler Fremont Bank Cycling Team
4 Tobin Ortenblad California Giant/ Specialized
5 Ryan Moore SRAM Factory
6 Colin Daw Fremont Bank Cycling Team
7 Lee Peters SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
8 Jeannes Thibault Mennebont Cyclisme
9 Randy Bramblett Leopard-Sapporo Team
10 Matthew Abdalah SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
11 Daniel Farinha VuMedi p/b Lombardi Sports
12 Mark Manning Dodocase Cycling Club
13 Ansel Mills Leopard-Sapporo Team
14 Aaron Patterson Leopard-Sapporo Team
15 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
16 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports
17 Timothy Larkin SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
18 Sean Smith Squadra SF Teammate Top 5: James Enright
19 Alexander Freund VuMedi p/b Lombardi Sports
20 Fergus Tanaka Chica Sexy
21 David Mesa Chica Sexy
22 Elliot Hawkes Metromint Cycling
23 Shane Lawlor MRI Endurance Elite Masters
24 Branton Curt Leopard-Sapporo Team
25 Jeff Linder Folsom Bike/VW/Raley's
26 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
27 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM
28 Arthur Rand Marc Pro - Strava
29 Joshua Dapice Audi
30 Greg Mcquaid ThirstyBear Cycling
31 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios
32 Jesse Chebot SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
33 Graham Simpson Don Chapin Monterey Bay Racing Team
34 Unknown Rider
35 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
36 Pablo Espinosa SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
37 Carmi Schulman SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
38 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team
39 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
40 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
41 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM
42 Robert Sorenson Coretech Cycling
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 26   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM
2 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
3 Joshua Dapice Audi
4 Dan Tedford SquadraSF
5 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
6 Chris Isley Leopard-Sapporo Team
7 David Allen Team Mike's Bikes p/b Incase
8 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Win: Jan Weissenberger
9 Dennis Hopp SJBC
10 Denin Sahovic Squadra SF Teammate Top 5: Dan Tedford
11 Pablo Espinosa SquadraSF Teammate Top 5: Dan Tedford
12 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
13 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Ronald Reade
14 Neil Bartley ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Win: Jan Weissenberger
15 Shane Lawlor MRI Endurance Elite Masters
16 Greg Mcquaid ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Christopher Phipps
17 Greg Gomez
18 Ryan Wong San Jose Bicycle Club
19 Jason Cruser R4R-Make A Wish
20 Robert Sorenson Coretech Cycling
21 Joseph Sullivan SJBC
22 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
23 Chris Carscadden PrimeTime Cycling Team
24 Chris Wire PrimeTime Cycling Team
25 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Ronald Reade
26 John cavanaugh Primetime cycling team PrimeTime Cycling Team
27 Carl Hekkert Form Fitness
DNF Joseph Foster
DNF Matt Kramer Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
30 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team
31 Scott Fonseca PrimeTime Cycling Team
32 John Wilde CoreTechs Cycling Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 17   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Klein Prime Time Cycling Team
2 Joseph Foster ZIPZ CYCLING TEAM
3 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
4 Tracy Colwell Suffolk-SunPower Racing
5 Chris Wire PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Kevin Klein
6 Craig Lindberg SHO-AIR/SERT
7 Tom Vanderheiden Kovarus/Wells Fargo Racing Team
8 John cavanaugh Primetime cycling team PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Kevin Klein
9 Scott Freiermuth CoreTechs Cycling Team
10 Alan Takahashi CoreTechs Cycling Team
11 Paul Debacker Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Tracy Colwell
12 Todd Munk SJBC
13 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team
14 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team
15 Duane Bolt Christian Cycling-Hammer Nutrition
16 John Hansen kovarus wells fargo racing team
17 Michael Woodburn Kovarus-Wells Fargo Racing Team
18 Steven Olechny Cushman & Wakefield Racing
19 Brian Mulroe Six Fifty Racing
20 Ross Tinline Peninsula Velo
21 Santiago Bolon Christian Cycling - Hammer Nutritio
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Clifton Family Cycling Center
2 Jonathan Sek SJBC
3 Michael Vella Suffolk-SunPower Racing
4 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team
5 Erik Salander Peninsula Velo Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Buscheck Fremont Bank Cycling Team
2 Stephen Cabebe Leopard-Sapporo Team
3 Jonathan Penaloza Davis Bike Club
4 Eric Gibbons Metromint
5 Chris Evans Peninsula Velo Racing
6 Michael Miller Metromint Cycling
7 Tommy Lucas Bear Development Team
8 Jarret St aubin Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Stephen Cabebe
9 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Chris Evans
10 Jules Goguely Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Chris Evans
11 Jonathan Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
12 William Ho Suffolk-SunPower Racing
13 Murat Ozgur SquadraSF
14 Ross Tinline Peninsula Velo
15 Brian Schuster SquadraSF
16 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Stephen Cabebe
17 Tim Tsuruda Team Chica Sexy
18 Steven Tortorelli Team Chica Sexy
19 Irving Arguello ThirstyBear Cycling
20 Michael Chase SquadraSF
21 Sunil Jagadish Audi/Kryki Sports
22 Gerald Sylvester Suffolk-SunPower Racing
23 Joseph Sullivan SJBC
24 Jon Roldan Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Stephen Cabebe
25 Scott Freiermuth CoreTechs Cycling Team
26 Reginald Trimingham Davis Bike Club Race Team Teammate Top 5: Jonathan Penaloza
27 Max Silverstein
28 Jeffrey Clause
29 David Mayer Third Pillar
30 Christian Parker CoreTechs Cycling Team
31 Jonathan Krier-tran Fremont Bank Cycling Team Teammate Win: Jeffrey Buscheck
32 Erik Salander Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Chris Evans
33 Eliot Logan Metromint Cycling Teammate Top 5: Eric Gibbons
34 Dan Adkins Metromint Cycling Teammate Top 5: Eric Gibbons
35 Scott Cole SquadraSF
36 Christopher Leibman Suffolk-SunPower Racing
37 Justin Widlund Audi Cycling
38 Chris Gaitos Team Fremont/FFBC powered by Chipot
39 Santiago Bolon Christian Cycling - Hammer Nutritio
40 Oscar Nunez SquadraSF
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Esparza Audi/Kryki Sports
2 Gavin Murray red peloton
3 Emerson Glassey Alto Velo Suffolk/Sunpower
4 Matthew Lucero Knight Riders Racing
5 Don Jarvis Suffolk-SunPower Racing
6 Evan Rossow Don Chapin Monterey Bay Racing Team
7 Jack Schluckbier Audi/Kryki Sports Teammate Win: Chris Esparza
8 James Yuan SquadraSF
9 Thuy Nguyen Suffolk SunPower Racing Teammate Top 5: Emerson Glassey
10 Kyle Iufer Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Emerson Glassey
11 Christopher Hart Team City Sacramento
12 Jeong Kim Willow Glen Bicycles
13 Mathew Shimoko Leopard-Sapporo Team
14 Brian Acord Folsom Bike/VW/Raley's
15 Adrian luis ?
16 Justin Abbott BIG SWINGIN' CYCLES
17 Christopher White Don Chapin Monterey Bay Racing Team
18 Jason Milliron Peninsula Velo Racing
19 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
20 Mark Chen CyclesFANATICRacing.com
21 Dominic Bati Leopard-Sapporo Team
22 Alejandro Villarreal San Francisco Cycling Club
23 Steven Jones Don Chapin Monterey Bay Racing Team
24 Chris Ashton Bicycle Haus
25 Michael Leung Team Fremont/FFBC powered by Chipot
26 Sef Jaimes SLO NEXUS
27 Niklas Barreto Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Emerson Glassey
28 Garcia Blas Bike Station Aptos
29 Justin Cook
30 Alexander Yermolovich
31 Christopher Rippey Coretechs cycling team
32 Oscar Garcia Leopard-Sapporo Team
33 Harish Narayanaswamy Leopard-Sapporo Team
34 Jason Schmidt Suffolk Sunpower Teammate Top 5: Emerson Glassey
35 Matt Brantveyn Team Fremont/FFBC Powered by Chipot
36 Eric Chi Peninsula Velo Racing
37 Erik Muir Red Lantern Cycles
38 John Kretschmann Body Concepts
39 Allen Brumm Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Emerson Glassey
40 Manny Managbanag SJBC
41 Amin Tamariz Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Emerson Glassey
42 Micah Lerner Cornell University
43 Andre Swart Los Gatos Bicycle Racing Club
44 Scott Hayes SJBC
45 Matt Redmond Massachusetts Institute of Technolo
46 Kyle Fiori Davis Bike Club Race Team
47 Trevor Bartlett Peninsula Velo Racing
48 Jasper Hodgson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
49 Mike Reed Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Emerson Glassey
50 Zachary Morvant
51 Faron Ryan Bicycle Blue Book Racing
52 Chris Sontag Michael David Winery Cycling Team
53 Matthew Batz Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Emerson Glassey
54 Dexter Aaron Peninsula Velo Racing
55 Jeffrey Melad Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
56 Klye Lufer
Finishers: Cat 4: 48   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Schmidt Suffolk Sunpower
2 Matthew Batz Suffolk-SunPower Racing Teammate Win: Jason Schmidt
3 Jack Schluckbier Audi/Kryki Sports
4 Alex Peterson Team Oakland
5 Mike Reed Suffolk-SunPower Racing Teammate Win: Jason Schmidt
6 Bernard Cushing Team Mike's Bikes p/b incase
7 Scott Hayes SJBC
8 John Lem Team Fremont/FFBC powered by Chipot
9 Christopher Bond Pen Velo
10 Edwin Ma Peninsula Velo
11 Uri Fridmen Chica Sexy
12 Chad Richards Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
13 Brian Acord Folsom Bike/VW/Raley's
14 Travis Ma Peninsula Velo Racing
15 Luis Jevons SJBC
16 Mark Chen CyclesFanatic
17 Thuy Nguyen Suffolk SunPower Racing Teammate Win: Jason Schmidt
18 Krag Rasmussen Eden Bicycles Racing Team
19 Donald Lee Peninsula Velo Racing
20 Chris Scheetz CoreTechs Cycling Team
21 Michael Yeager Team Bicycles Inc.
22 Todd Chiamparino CoreTechs Cycling Team
23 Chuck Spiteri Peninsula Velo Racing
24 Harish Narayanaswamy Leopard-Sapporo Team
25 Mark Saeturn eden bicycles racing club
26 Adrian Luis
27 David Obrien
28 William Yee
29 Faron Ryan Bicycle Blue Book Racing
30 Trevor Bartlett Peninsula Velo Racing
31 Jose Rodriguez
32 John Kretschmann Body Concepts
33 Paul Mitchell
34 Allen Brumm Suffolk-SunPower Racing Teammate Win: Jason Schmidt
35 Scott smith Peninsula velo racing Peninsula Velo Racing
36 Mathew Miller Peninsula Velo Racing
37 Jeff Wong
38 John Behring Pen Velo Racing
39 Michael Coppolino Unattached
40 Michael Miu Team Fremont/FFBC powered by Chipot
41 Chris Cowart Peninsula Velo Racing
42 Mark Bailey Suffolk-SunPower Racing/Alto Velo R Teammate Win: Jason Schmidt
43 Jeffrey Pritchett DAVIS BIKE CLUB RACE TEAM
44 Don Grijalva SJBC
45 Herman Shum Christian Cycling - Hammer Nutirtio
46 Manny Managbanag SJBC
47 Dexter Aaron Peninsula Velo Racing
48 Michael Stawowy sjbc
49 Ryan Hiner Chico Masters Cycling Team
50 Cory Roay Peninsula Velo Racing
51 Amin Tamariz Suffolk-SunPower Racing Teammate Win: Jason Schmidt
52 Stefano Carletti
53 Kevin Coyne SJBC
54 Juan Ramirez
55 Brandon Tyler Peninsula Velo Racing
56 Brandon Tyler Peninsula Velo Racing
57 Matthew Lewsadder Los Gatos Bicycle Racing Club
58 Mark Powers Peninsula Velo Racing
59 Michael Tauber Peninsula Velo racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 43   Cat 5: 12   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Laxamana
2 David Obrien
3 Antonio Miranda KINETIC CYCLES
4 Porter Wesson
5 Matt Carvell
6 Dante Campanile
7 Sebastian Peterlin Metromint Cycling
8 Brian Townsend Mikes Bikes
9 Stefano Carletti
10 Erik Schiller
11 Dan Ramirez
12 Robert Teed Emerald Therapeutics
13 Doug Hawk SJBC
14 Matthew Lewsadder Los Gatos Bicycle Racing Club
15 Nat Green
16 Roland Neufeld
17 Kevin Ji UC Berkely
18 John Kegelman Stanford University
19 Jose Rodriguez
20 Dennis Nguyen
21 Michael Stawowy sjbc
22 Juan G. ramirez
23 Wil Hurd
24 Pavel Ladonnikov Performance Cycle Coaching
25 Shiva Sharma SJBC
26 Brian Shuman San Jose Bicycle Club
27 Brian Gokey Fremont Freewheelers
28 Alex Lappe Team Whip It
29 Benardo Jimenez
30 Jose Jimemez
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 20   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andre Dorazio Tieni Duro
2 Hans Niemann WV Het Stadion
3 Henry Chadwick Team City Sacramento
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Gottesman Mellow Motors Cycling Club
2 Kyle Fiori Davis Bike Club Jr Race Team
3 Samuel Hill Davis Bike Club Race Team Juniors
4 Charlie Velez Cycling Development
5 Jack Hargrove Davis Bike Club Race Team Juniors
6 Magnus Bush Davis Bike Club Junior Racing Team
7 Hawk Kring Davis Bike Club Race Team
8 David Leon davis bike club juniors race team
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tommy Lucas Bear Development Team
2 Robert Terra Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Jonathan Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 Connor Ellison Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
5 Will Kanz Davis Bike Club
6 Jasper Hodgson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Alex Velez LeadOut Racing
8 Sam Ruhe Davis Bike Club Teammate Top 5: Will Kanz
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Porter Wesson
2 Mihir Sathe Team Fremont/FFBC powered by Chipot
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Elizabeth maroon SBRacing
2 Jane Despas Leopard-Sapporo
3 Sara Bird Leopard-Sapporo Team
4 Ellen Sherrill Metromint Cycling
5 Jennie Phillips Kovarus / Wells Fargo Racing Team
6 Lisa Mueller Metromint Cycling
7 Josephine Morgan Fremont Bank Cycling Team
8 Lina Martensson Metromint Cycling Teammate Top 5: Ellen Sherrill
9 Ginger Snell Pinnacle p/b Argon 18
10 Sofia Marin Pacific Crush Racing
11 Laurie Furman Metromint Cycling Teammate Top 5: Ellen Sherrill
12 Sara Clafferty Pinnacle p/b Argon 18
13 Heather Ross Fremont Bank Cycling Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Mitchell Red Peloton
2 Elise Hazlewood Red Racing
3 Lesley Jensen Rio Strada Racing
4 Megan Alderete ThirstyBear Cycling
5 Helen Casabona Peninsula Velo Racing
6 Ann Stuart Metromint Cycling
7 Sandra King Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
8 Elena Joroski SJBC
9 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Helen Casabona
10 Gale Derosa Metromint Cycling
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clarice Sayle
2 Chelsea Brown Michael David Winery Cycling Team
3 Meredith Stowe christie Pacific Crush Racing
4 Christina Bonnington Wired
5 Stephanie Hass Metromint Cycling
6 Janice Duis Reno Cycling Team pb Nature's Baker
7 Elisabeth Johnson Metromint Cycling Teammate Top 5: Stephanie Hass
8 Diana Cedeno Early Bird Womens Developmental Cyc
9 Colleen Sullivan Ole Racing
10 Claire Grosjean Team TIBCO II
11 Tiffany Randall Ole Racing
12 Remy Hitt Metromint Cycling Teammate Top 5: Stephanie Hass
13 Jan Reed Ole Racing
14 Carla Cosentino Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Meredith Stowe christie
15 Jill Eyres Team TIBCO II
16 Sarah Weir MIT Cycling Club
17 Meredith Obendorfer Pacific Crush Racing Teammate Top 5: Meredith Stowe christie
18 Kristy Noesges Velo Club Monterey/Severna Park Pel
19 Karen Wiggan Peninsula Velo Racing
20 Elizabeth May Team Fremont/FFBC powered by Chipot
21 Christina Davis Los Gatos Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isabella Brunner team swift.
2 Sullivan Hargrove Davis Bike Club Race Team Juniors
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kennedy Hill Davis Bike Club Race Team Juniors
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cynthia Wang Team Fremont / FFBC pb Chipotle
2 Kristin Wolfe SJBC
3 Emily Abraham Team Swift
4 Lindsay Kageyama Team Fremont/FFBC powered by Chipot
Finishers: Cat 4: 4