Log In
the Matrix Challenge • Apr 21 2013
Mostly Cloudy, 65 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Lowry PROACTIVE
2 Paul Bonds Oklahoma City Velo Club
3 Shane Carter BOT p/b McNellie's Group
4 Joey Mesa Team Undiscovered
5 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
6 Gary Ziegler Oklahoma City Velo Club
7 David Enmark Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Paul Bonds
8 Michael Brown McKinney Velo Club
9 Antonio Latto Austin Nationals Cycling
10 Bryan Reid Colavita Racing
11 Cole Gober Austinbikes/Revenant
12 Robert Baatz Corinth Cycling/Harden Dental
13 Brad Price McKinney Velo Club
14 Larry Price McKinney Velo Club
15 Jonathan Jennings Knobbies & Slicks
16 Patrick Robinson 360 Racing
17 Roland San miguel Corinth Cycling/Harden Dental
18 Nard Moseley KingRacingGroup
19 Ray Healy
20 Jonathan Garrett Knobbies & Slicks
21 David Garrett McKinney Velo Club
22 Brian Parks Team Undiscovered Teammate Top 5: Joey Mesa
23 Gary Dutschmann Mirage
24 Trent Hickey Oklahoma City Velo Club Teammate Top 5: Paul Bonds
25 James lawrence Dna racing Team Undiscovered Teammate Top 5: Joey Mesa
26 Gerardo Chaparro FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
27 John Brown Team Bicycles Inc.
28 Dan Morgan Gulf Coast Cycling Association
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jorge Merle PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Paul Brent fletcher
3 Max Miley Matrix Cycling Club
4 Peter Erdoes Oklahoma City Velo Club
5 Larry Price McKinney Velo Club
6 Walt Hoppensteadt Team Soundpony
7 Stanton Kruse FCS Cycling
8 Tom Corradino Colavita Racing, Inc.
9 Darrell Hull Corinth Cycling/Harden Dental
10 Todd Lafleur FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
11 Timothy Murphy Woodlands Cycling Club Race Team
12 Jordan Chaney Mirage
13 Quintin Boehmisch Team Bicycles Inc.
14 Bill Shirer McKinney Velo Club Teammate Top 5: Larry Price
15 Jeffry Fene McKinney Velo Club Teammate Top 5: Larry Price
16 Jeffery Scherer Team Bicycles Inc.
17 Daniel Tinklepaugh Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Max Miley
18 Paul Carroll LiftMaster-Tuneros Racing
19 Michael Steeves Plano Athletic Cycling Club/PACC
20 George Steeves LiftMaster-Tuneros Racing
21 Douglas Darling TBi - Dedicated Race Team
22 Jimmy Olsen PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Win: Jorge Merle
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Ziegler Oklahoma City Velo Club
2 George Heagerty Geri Atrix
3 Thomas Bain Geri Atrix
4 David Parks Mirage
5 Les Banta Oklahoma City Velo Club Teammate Win: Gary Ziegler
6 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Labauve GS Tenzing
2 John Connolly Alchemy Racing Team - Texas
3 James Fowler Bicycle Sport Shop pb Integrity
4 Alec Aldape Bicycle Sport Shop pb Integrity
5 Michael Dawdy Rockwall Cycling
6 Jeremy Stitt 360 Sports
7 Will Frank Rockwall Cycling Teammate Top 5: Michael Dawdy
8 Brian jones Gs tenzing GS Tenzing Teammate Win: Jeffrey Labauve
9 Rob Bell Team Undiscovered
10 Grant Najera Tulsa Tough Racing pb ICEdot
11 Joey Mesa Team Undiscovered
12 Marc Montemayor Dallas BIke Works
13 Frank Cusimano DNA Racing
14 Jonathan Hughes Austin Bikes/ Mobil 1
15 Glen Love Plano Athletic Cycling Club/PACC
16 Ben Silk BOT p/b McNellie's Group
17 Paul Carty Austin Bikes/ Mobil 1
18 Zack Lavergne PARK PLACE DEALERSHIPS
19 Ali Sobhani Austin Bikes/ Mobil 1
20 Jonathan Barnes DNA Racing
21 Michael Slaughter Rockwall Cycling Teammate Top 5: Michael Dawdy
22 Andy Chasteen DNA Racing
23 Michael Wert GS Tenzing Teammate Win: Jeffrey Labauve
24 Robert Snedden Rockwall Cycling Teammate Top 5: Michael Dawdy
25 Kenneth Day GS Tenzing Teammate Win: Jeffrey Labauve
26 Mason Quintana Austin Bikes/ Mobil 1
27 James lawrence Dna racing Team Undiscovered
28 Larry Decicco Rockwall Cycling Teammate Top 5: Michael Dawdy
29 Steve Dodge Dallas Bike Works
30 Robby Ketterhagen 787 Racing
31 John-matthew Hattaway Jubilee Subaru
32 Brian Parks Team Undiscovered
Finishers: Cat 2: 29   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abel Ibarra 787 Racing
2 Sebastian York Matrix Cycling Club
3 Enoc Ishida Dallas BIke Works
4 Matt Centofonti Sun & Ski/Champion Core Racing
5 Jerry Lewis Rockwall Cycling
6 Micah Newell Team Undiscovered
7 Sawyer Currie DNA Racing
8 Tice Porterfield Dallas Racing
9 Robby Ketterhagen 787 Racing Teammate Win: Abel Ibarra
10 Jess Parker Team Air Assurance/Tulsa Connect
11 Jorge Alvarez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
12 James Jones Mirage
13 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
14 Beau Lee DNA Racing
15 Ryan Forrest DNA Racing
16 Dirk Fruhling PARK PLACE DEALERSHIPS
17 Jesus Chaparro Nick Lopez Tailoring Cycling Team
18 Eric Hinton Sun & Ski/Champion Core Racing Teammate Top 5: Matt Centofonti
19 Tony Steward Bike Lab
20 Gilberto Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
21 Joseph Noack Woodlands Cycling Club Race Team
22 Boyd Wallace Dallas Bike Works Teammate Top 5: Enoc Ishida
23 Will Hughes FRESH Racing
24 John Cowan Mirage
25 Grant Mills Cadence Cyclery
26 Willem Van der gryp Sun & Ski/Champion Core Racing Teammate Top 5: Matt Centofonti
27 John Larson Dallas BIke Works Teammate Top 5: Enoc Ishida
28 Jay Myers DNA Racing
29 Gary Dutschmann Mirage
30 Heath Lambert Sun & Ski/Champion Core Racing Teammate Top 5: Matt Centofonti
31 Michael Sokol CTE - OK
32 Ramon Galindo
33 Stuart Rasley
34 William Jaudes Mirage
35 Louie Corwin Rockwall Cycling Teammate Top 5: Jerry Lewis
36 Kyle Johnson Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Sebastian York
37 Connor Herrington KingRacingGroup
38 Chad Coccaro CTE - OK
39 Terry Storch Team Undiscovered
40 Rick Francis Mirage
41 Connor Cartland Team Air Assurance/Tulsa Connect
42 Tanner Culbreath Team Air Assurance/Tulsa Connect
43 Zachary Pfaff Team Air Assurance/Tulsa Connect
44 Mike Mitcham TBi - Dedicated Race Team
45 Ben williams Team undiscovered DNA Racing
Finishers: Cat 3: 44   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Postier Team Undiscovered
2 Seth Likens Tom's Bicycles
3 Jacob Schofield Bicycle-Heaven
4 John martin Bikesport Bikesport
5 Shawn Langwell Boston Mountain Cyclists
6 Dustin Sallee Team Undiscovered Teammate Win: Dylan Postier
7 Derrick Saunders Colonel's /Sho-Air
8 Robert Hopkins
9 Michael Johnson DNA Racing
10 Anthony Rosich Rozik
11 Benjamin Hasz 360 Sports
12 Dallas Myers DNA Racing
13 Florentino Martinez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
14 Alexander Fleming Bike Barn Texas
15 Garrison Horton Cadence Cyclery
16 Ricardo Martinez Griin / Mambo Cycling Team
17 Nicholas Mclane
18 Toby Russell PARK PLACE DEALERSHIPS
19 Barry Potter Sun & Ski/Champion Core Racing
20 Luis Gomez Griin / Mambo Cycling Team
21 Jose Aguilar
22 Saul Monarca Ghisallo Foundation
23 William Plumlee Cadence Cyclery
24 Bernave Velasquez Dallas BIke Works
25 Isaac Porterfield Dallas Racing
26 Michael Jester Corinth Cycling/Harden Dental
27 Mauricio Caballero Mirage
28 Shawn Bentley
29 Andrew Leverette
30 Nathaniel Goodell Sun & Ski/Champion Core Racing
Finishers: Cat 4: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Singer Matrix/RBM
2 Bradyn Smith Matrix Cycling Club
3 Gabriel Porterfield International Christian Cycling Clu
4 Grant Morgan
5 Reydesel Garcia Matrix Cycling Club
6 Jackson Kristofek KingRacingGroup
7 Logan Maxey Cadence Cyclery
8 Ryan Terry Mirage
9 Julian Larkin KingRacingGroup
10 Paul Porterfield International Christian Cycling Clu Teammate Top 5: Gabriel Porterfield
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Uhl Woods
2 Isaac Porterfield Dallas Racing
3 Ben Watkins Team Soundpony
4 Chris Degenaars PARK PLACE DEALERSHIPS
5 Luke Neafus DNA Racing
6 Albert Nava PARK PLACE DEALERSHIPS
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josue Ramos Dallas Racing
2 Rhett Mckeller McKinney Velo Club
3 Johnny Cox LiftMaster-Tuneros Racing
4 Gregg Goodwin Team Bicycles Inc.
5 Scott Giancola McKinney Velo Club
6 Paul Barnes 360 Sports
7 William Plumlee Cadence Cyclery
8 Robert Plaskota LiftMaster-Tuneros Racing Teammate Top 5: Johnny Cox
9 Kelly Mullarkey
10 Pat Varva Team One Racing Club
11 Robert Mcdonald 787 Racing
12 Blake Schrader Jubilee Subaru
13 Eddie Cadena McKinney Velo Club Teammate Top 5: Rhett Mckeller
14 Michael Winders McKinney Velo Club Teammate Top 5: Rhett Mckeller
15 Eduardo Wilkinson Dallas Racing Teammate Win: Josue Ramos
16 Joseph Martinez
17 Gerardo Chaparro FIAT of McKinney / Bicycles Plus Ra
18 Brad Jay Joe's Pro Bikes
19 William Hughes FRESH Racing
20 Michael baker Tbi - dedicated race team TBi - Dedicated Race Team Teammate Top 5: Gregg Goodwin
21 Alexander Link PACC
22 Stefano Rosellini Team Delirium Racing
23 Frank Velazquez
24 David Atkinson 360 Sports
25 Anthony Marlar
26 Ricardo Wilson
27 Keith Bassham Tom's Bicycles
28 Mike Patrick Tom's Bicycles
29 Kevin Kohler PARK PLACE DEALERSHIPS
30 Richard East BOT p/b McNellie's Group
31 Justin Davis 360 Sports
Finishers: Cat 4: 29   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Decosta
2 Joe Self FRESH Racing
3 Jason Mcginnis Team Air Assurance/Tulsa Connect
4 Geremy Hamlett Rozik
5 Trent Daulton Off Camber Cycling
6 Michael Neinast
7 Tim Jones
8 William Bonnette Sun & Ski/Champion Core Racing
9 Kevin Goins Sun & Ski/Champion Core Racing
10 Brad Woolsey
11 Mike Buenaventura FRESH Racing Teammate Top 5: Joe Self
12 Chris Degenaars PARK PLACE DEALERSHIPS
13 Marc Lequire Sun & Ski/Champion Core Racing
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Waddell Tulsa Tough Racing pb ICEdot
2 Jacob White Tulsa Tough Racing pb ICEdot Teammate Win: Jason Waddell
3 Adam Koble
4 Bryan Fawley Dallas Bike Works
5 Andrew Dahlheim UCI CT: Bissell Cycling
6 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrity
7 Alberto Covarrubias
8 Augusto Sanchez
9 Elkin Arteaga Dallas BIke Works Teammate Top 5: Bryan Fawley
10 Geoff Godsey Kenda Pro Cycling p/b GearGrinder
11 John Trujillo
12 Kyle Sigl Think Finance p/b Trek Bike Stores
13 Carlos vargas Think finance p/b trek bike stores Think Finance p/b Trek Bike Stores
14 Shadd Smith Think Finance p/b Trek Bike Stores
15 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
16 Ryan Dromgoole PACC
17 Caleb Fuchs Think Finance p/b Trek Bike Stores
18 Bob Cummings PARK PLACE DEALERSHIPS
19 Bryan Duvall Team Soundpony
20 Shawn Small
21 Chris Lowry PROACTIVE
22 Beau Edwards Bicycle-Heaven
23 Sean Brown Wichita Falls Bicycling Club
24 Robert Lange Matrix/RBM
25 Gene Daniel Team Soundpony
26 Andrew Armstrong Matrix Cycling Club
27 John mcallister Think finance p/b trek bike stores Think Finance p/b Trek Bike Stores
28 Mario Arroyave Think Finance p/b Trek Bike Stores
29 Richard Reddell DNA Racing
30 Nathaniel Beams Think Finance p/b Trek Bike Stores
31 Zachary Lytle PARK PLACE DEALERSHIPS
32 Josh Estes PARK PLACE DEALERSHIPS
33 Colt Trant Matrix/RBM
34 Jay Blankenship Tulsa Wheelmen
35 Levi Baker PARK PLACE DEALERSHIPS
36 Zachary Carlson Matrix/RBM
37 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity
38 Jason Short PACC
39 Collin Davis Plano Athletic Cycling Club/PACC
40 Chris Kutach Matrix Cycling Club
41 Stefan Rothe Tulsa Tough Racing pb ICEdot Teammate Win: Jason Waddell
42 Adam Biwan Plano Athletic Cycling Club/PACC
43 Christopher Powers Matrix/RBM
Finishers: Cat 1: 29   Cat 2: 12   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christina Smith Rouse/Oogie Racing
2 Kim Jennings Jubilee Subaru
3 Sheri Rothe Jubilee Subaru
4 Kathleen Hattaway Jubilee Subaru
5 Camilla Schmitz ThinkFinance Racing
6 Jan Bennett FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
7 Claire Mckenna Jubilee Subaru Teammate Top 5: Kim Jennings
8 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Camilla Schmitz
9 Andrea Thomas ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Camilla Schmitz
10 Michelle Montoya Jubilee Subaru Teammate Top 5: Kim Jennings
11 Tiffany Stewart Threshold Endurance & Wellness
12 Flora Yan University of North Texas
13 Tracy Christenson Rockwall Cycling
14 Ann Weigel GS Tenzing
15 Brittany Stark FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Bach ThinkFinance Racing
2 Caryn Montague ThinkFinance Racing Teammate Win: Courtney Bach
3 Ashlea Britton
4 Tracy Christenson Rockwall Cycling
5 Ash Duban Comanche Racing
6 Tiffany Stewart Threshold Endurance & Wellness
7 Allison Floyd River City Market Racing
8 Sally Sonnier
9 Andrea Thomas ThinkFinance Racing Teammate Win: Courtney Bach
10 Allison Atkinson ATC Racing
11 Karla Gendler Colavita Racing
12 ? Kathleen ThinkFinance Racing Teammate Win: Courtney Bach
13 Brigitte Jordan Colavita Racing, Inc.
14 Payton Thomas FCS|Zngine p/b Mr. Restore
Finishers: Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Flora Yan University of North Texas
2 Victoria Kanizer 360 Sports
3 Luciana Silva FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
4 Leila Kasprzyk Austin Flyers Women's Cycling
5 April Wright Dallas Bike Works
6 Angela Barnes 360 Sports
7 Madison Curry Matrix Cycling Club
8 Melissa Monosoff
9 Kayla Bass FRESH Racing
10 Kristin Lucido Mirage
11 Sabrina Jones Matrix/RBM
12 Debra Bailey Austin Flyers Women's Cycling Teammate Top 5: Leila Kasprzyk
13 Jeanne Lambert Sun & Ski/Champion Core Racing
14 Summer Moak ExergyTWENTY16
15 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
Finishers: Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann-elise Mitcham Team Bicycles Inc.
2 Whitleigh Powell GS Tenzing
3 Caroline Mitcham Team Bicycles Inc. Teammate Win: Ann-elise Mitcham
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Summer Moak ExergyTWENTY16
2 Ann Weigel GS Tenzing
3 Madison Curry Matrix Cycling Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2