Log In
23rd Annual La Primavera Lago Vista • Mar 2 2014
Clear, 36 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler stewart Dallas bike works Dark Horse Racing
2 Carson Lange VooDoo U23
3 Jonathan Hughes Austin Bikes/ Mobil 1
4 Rob Bell Team Undiscovered
5 Carlo Villarreal Volharden
6 Michael Mull Dark Horse Racing Teammate Win: Tyler stewart Dallas bike works
7 Caleb Hulsey Dark Horse Racing Teammate Win: Tyler stewart Dallas bike works
8 Ricky Randall DNA Racing
9 Sawyer Currie DNA Racing
10 Matthew Gosling Team Party Time
11 Dylan Postier EVOKE Racing
12 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
13 Tice Porterfield VooDoo U23 Teammate Top 5: Carson Lange
14 Alex Bumpers Volharden Teammate Top 5: Carlo Villarreal
15 Christopher Lutz Bicycle Heaven / PVA
16 Mason Quintana Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Jonathan Hughes
17 Bryan Marshall Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Jonathan Hughes
18 Paul Carty Austin Bikes/ Mobil 1 Teammate Top 5: Jonathan Hughes
19 Robert Biard 787 Racing
20 Steve Dodge Dark Horse Racing Teammate Win: Tyler stewart Dallas bike works
21 Rob Green DNA Racing
22 Robert Snedden Rockwall Cycling
Finishers: Cat 2: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Wisner 4D Racing
2 Nathan Sheetz VooDoo Racing
3 Erique Williams Club Bicycle World of Houston
4 Kyle Swanson PARK PLACE DEALERSHIPS
5 Samuel Leblanc 4D Racing Teammate Win: Daniel Wisner
6 Rick Francis Mirage
7 Dylan Gray Volharden
8 John martin Bikesport Bayou City Racing
9 Rob Gray Volharden
10 Curtis George Griin / Mambo Cycling Team
11 Jake Lanoux Super Squadra pb AustinBikes
12 Jesse Slate Team Wooly Mammoth
13 Macleod Williams Boneshaker Project
14 Amilkar Ajinsurek
15 Colby Logback Team Party Time
16 Patrick Hallett Austin Bikes/ Mobil 1
17 Dan Ronan Dark Horse Racing
18 Omar Nunez Rock Fitness Cycling Team
19 Robert Discher Austin Bikes/ Mobil 1
20 James Dubois Bike World Racing
21 Raymond Reisen Volharden
22 Vince Dietsch Austinbikes/Revenant
23 Rodolfo Arredondo GS Tenzing
24 Connor Bazley Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Boydstun Dark Horse Racing
2 William martin ?
3 Colt Curtis 512-Racing p/b AJ's Cyclery
4 Eric Whitworth Tuneros Racing Team
5 Alexander Parmiter 512-Racing p/b AJ's Cyclery
6 Benjamin Steavenson Bicycle Heaven / PVA
7 Marcelo Garza Joe's Pro Bikes
8 Ianrey Amuan Rock Fitness Cycling Team
9 Travis Turner 787 Racing
10 Alex Joseph
11 Rasmus Kusk
12 Joaquin Najar
13 Nick Masiewicki VooDoo Racing
14 Lance Mooney Northwest Cycling Club
15 Kyle Hoff
16 Christian Mathews Volharden
17 David Ekvall Austinbikes Cyclocross Team
18 Jeremy Ordaz Oak Cliff Bicycle Company
19 David Pratt
20 Calvin Valdez
21 John Sanchez Team Soler's Sports/Lifetime
22 Kimble West ATC Racing
23 Lukas Bouvrie
24 Davis Dombrowski Rock Fitness Cycling Team
25 Austin Walker Dark Horse Racing Teammate Win: Bryan Boydstun
26 Oscar Barreto Griin / Mambo Cycling Team
27 Wayne London Dark Horse Racing Teammate Win: Bryan Boydstun
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 20   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Xavier Williams Boneshaker Project
2 Ian Anderson Bicycle Heaven / PVA
3 Aidan Alcocer Bicycle Heaven / PVA
4 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
5 Joshua Cunningham Bicycle Heaven / PVA
6 Albert Nava Dark Horse Racing
7 Paul Porterfield Dark Horse Racing Teammate Top 5: Gabriel Porterfield
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Twellman Bat City Cycling
2 Anthony Marlar ThinkFinance Racing
3 Gregory keshishian ?
4 Joshua Carey Mirage
5 David Callahan Bat City Cycling Teammate Win: Andy Twellman
6 Vincent Marotte Bat City Cycling Teammate Win: Andy Twellman
7 Seamus Donohoe
8 Ben Ploetz Bat City Cycling Teammate Win: Andy Twellman
9 Marcos Ferreyra
10 Brent Bellm
11 Jeff Paulsen Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
12 Vernon Mcdonald Bayou City Racing
13 Rob Janssen
14 Robert Ferrara Ride 2 Recovery
15 Gero Testa Oklahoma City Velo Club
16 Joe Sitterly
17 Adrian Navarro
18 Mark Barnett Southwest Cycling Club Racing
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Cagle Tulsa Wheelmen
2 Micah Newell Team Undiscovered
3 Bob Cummings EVOKE Racing
4 Andrew smith Southwest cyclesport / dimensional Southwest CycleSport/Dimensional
5 Mathew Ankney Tulsa Wheelmen Teammate Win: Chad Cagle
6 David Richardson River City Market Racing
7 Alex Rodriguez Neoteric Racing
8 Andrew Beres Boneshaker Project
9 James Murff River City Market Racing
10 Enrique Varela 787 Racing
11 Jeff Park Mark It Zero
12 Tom Warren A Bloc
13 Tim Caglarcan Blur Racing p/b Austin Multi-Sport
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richmond Frasier Joe's Pro Bikes
2 Doug Allen ROL Wheels
3 Kevin Barton Joes Pro Bikes Teammate Win: Richmond Frasier
4 Joey Machado Bicycle Sport Shop Road Team
5 Gregg Goodwin TBi - Dedicated Race Team
6 Scott Giancola McKinney Velo Club
7 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
8 Thomas Bain Geri Atrix
9 James Slauson Bicycle Heaven / PVA
10 Philip Johnson Bicycle Heaven / PVA
11 Joe Carreon
12 Al Kline A Bloc
13 John miller Bicycle-heaven FG Law Racing
14 Scott Munroe A Bloc
15 Jason Newman Team Cycle Progression
16 Kenneth Smith Oklahoma City Velo Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Blackgrove Boneshaker Project
2 Zack Allison Think Finance p/b Trek Bike Stores
3 Steven Wheeler Super Squadra pb AustinBikes
4 Jacob White ELBOWZ Racing
5 Ben Spies ELBOWZ Racing
6 Adam Koble ELBOWZ Racing
7 Caleb Fuchs Think Finance p/b Trek Bike Stores Teammate Top 5: Zack Allison
8 Mat Stephens Boneshaker Project Teammate Win: Heath Blackgrove
9 Jonah Tannos Slipstream-Craddock Junior Developm
10 Gabe Varela UCI CT: Jamis Hagens Berman
11 Stefan Rothe ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Jacob White
12 Kevin Girkins Super Squadra pb AustinBikes Teammate Top 5: Steven Wheeler
13 Corey Ray Palmer Cycling
14 Winfield Gibson Tulsa Wheelmen
15 ? Bret
16 Mario Arroyave Think Finance p/b Trek Bike Stores Teammate Top 5: Zack Allison
17 Joshua Leibowitz Michelob Ultra - Big Shark Racing T
18 Derek Wilkerson ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Jacob White
19 Colin Strickland ELBOWZ Racing Teammate Top 5: Jacob White
20 Michael Pincus UCI CT: Astellas Cycling Team
21 Nick Torraca Boneshaker Project Teammate Win: Heath Blackgrove
22 Shawn Small GS Tenzing
23 Phil Wikoff Super Squadra
Finishers: Cat 1: 22   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Campbell Bat City Cycling
2 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
3 Jessica Demello
4 Danielle Keller Colavita Racing
5 Whitley Atkins
6 Estefy Gonzalez T3Multisports
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carmen Hampton Bike Barn Texas
2 Brigitte Jordan Dallas BIke Works
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mandy Heintz Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing
2 Kathryn Hunter ATC Racing
3 Sheri Rothe Team Cycle Progression
4 Catherine Moore Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing Teammate Win: Mandy Heintz
5 Jennifer Mix 787 Racing
6 Janicke Gunvaldsen Shama Cycles
7 Michelle Montoya Bicycles Outback Racing/LifeVantage
8 Kim Jennings Bicycles Outback Racing/LifeVantage
9 Ginny King KingRacingGroup
10 Andrea Thomas PARK PLACE DEALERSHIPS
11 Jan Bennett FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
12 Kim Ciolli River City Market Racing
13 Allison Floyd River City Market Racing
14 Melinda Spratt FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
15 Jenny Park River City Market Racing
16 Kelly Cole ThinkFinance Racing
17 Camilla Schmitz ThinkFinance Racing
18 Ann Weigel GS Tenzing
19 Eryn Wike ThinkFinance Racing
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 5   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kara Bazley Northwest Cycling Club
2 Abby Bazley Northwest Cycling Club Teammate Win: Kara Bazley
Finishers: Cat 4: 2