Log In
Chain of Lakes Cycling Classic - Crit • Mar 2 2014
Clear, 76 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B
2 Nicolas Raffinengo Interactive Metronome Development
3 Price Edewaard RedEye Velo
4 Ryan Herron
5 Tyler Griffin RedEye Velo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Griffin RedEye Velo
2 Jose Rielo Aginity Cycling
3 Eric Mcnees RedEye Velo Teammate Win: Jackson Griffin
4 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports
5 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B
6 Jacob Kelley Orlando Road Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandor A. jr. delgado Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B
3 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports
4 Robert Comfort Wizard Racing Development Team P/B
5 Brian Sciba RedEye Velo
6 Connor Everett RedEye Velo
7 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club
8 Carsten Canchola Orlando Road Club
9 Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B Teammate Top 5: Tate Harper
10 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B Teammate Top 5: Tate Harper
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team,
2 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B
3 Chris Goguen RACE CF
4 Joshua Detwiler High Country Development Team
5 Nicholas Leblanc PK's Bike Shop
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Mlujeak
2 Devin Sharrit Colavita Racing
3 Chase Dalessandro Colavita Racing
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Maisto FloridaVelo
2 Andy Mapple TeamBlanko.com
3 Brian Davis Treasure Coast Racing
4 Mark Stein FloridaVelo Teammate Win: Anthony Maisto
5 Carlos Soler Vision Quest LLC
6 Glenn Schneider GS Palm Beach
7 Paul Carbone Naples Cyclery p/b Airport Kia
8 Will Larson Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
9 Michael Rhoades Treasure Coast Racing Teammate Top 5: Brian Davis
10 Milton Behrens Pink Panthers Cycling Team
11 Steven Kurth Treasure Coast Racing Teammate Top 5: Brian Davis
12 Bruce Camacho
13 Julius Aulisio Treasure Coast Racing Teammate Top 5: Brian Davis
14 Chuck Holstein FloridaVelo Teammate Win: Anthony Maisto
15 Kevin Clark
16 Adam Giles Orlando Velo pb Asbestos.com
17 Scott Lameier Aginity Cycling
18 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club
19 Bryan Lofton VeloBrew Cycling Club
20 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club
21 Graham White FloridaVelo Teammate Win: Anthony Maisto
22 John Doyle VeloBrew Cycling Club
23 Jorge Leon
24 Peter Aldridge Galiz Cycling Team
25 Mark Hewitt Pink Panthers Cycling Team
26 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team
27 Fernando Garcia
28 Joseph Yaeger West Coast Cycling
29 Christopher Wilcox Naples Cyclery p/b Airport Kia
30 Jon Lazard Puget Sound Cycling Club
31 Martin Bates West Coast Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 13   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Adamczyk
2 John Butler Treasure Coast Racing
3 Manuel Aguilera Relentless Bicycles
4 Dale Showell Relentless Bicycles
5 Charles Griffiths Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
6 Ron Ferreira
Finishers: Cat 2: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bobby Bailey Dealer.com
2 Andrew Miller VeloBrew Cycling Club
3 Julio Prida FloridaVelo
4 Vance James Walmart Cycling Team
5 Yampier Herrera Advanced Cycles pb/Topview Sports
6 Ernie Pena FloridaVelo
7 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Yampier Herrera
8 Kurt Wagner Outcast Racing Team
9 Carlos Soler Vision Quest LLC
10 Eric Barnett Texas Roadhouse Cycling Team
11 Adam Baskin Synergy Racing Team
12 Radulian Pop Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
13 Yosvani Rosell FloridaVelo Teammate Top 5: Julio Prida
14 Roberto Chamizo Aginity Cycling
15 Vincent Cook Synergy Racing Team
16 Didier Fresne FloridaVelo Teammate Top 5: Julio Prida
17 Francisco Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Yampier Herrera
18 Jared Zimlin Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
19 Chris Mcgrath SWIFT RACING
20 Glenn Schneider GS Palm Beach
21 Marcin Rutkowski Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
22 Michael Barman East Point Track Club
23 Mark Poteet Aginity Cycling
24 Curtis Long VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Andrew Miller
25 Brian Davis Treasure Coast Racing
26 Mark Stein FloridaVelo Teammate Top 5: Julio Prida
27 Jose Casas Aginity Cycling
28 Andy Mapple TeamBlanko.com
29 Almo Cattani Outcast Racing Team
30 Oscar Flores Pink Panthers Cycling Team
31 Andrew Cope Tribe Multisport
32 Bryan Lofton VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Andrew Miller
33 Steven Gaylor Texas Roadhouse Cycling Team
34 Andres Munera Synergy Racing Team
35 Tim Molyneaux Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Yampier Herrera
36 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports Teammate Top 5: Yampier Herrera
37 Guillermo Suarez FloridaVelo Teammate Top 5: Julio Prida
38 William Cosgray Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
39 Craig Duxbury Compass Cycling Team
40 Steven Kurth Treasure Coast Racing
41 Anthony Maisto FloridaVelo Teammate Top 5: Julio Prida
42 Anthony Prioli Synergy Racing Team
43 Rigoberto Rielo Aginity Cycling
44 Jerry Cabrera Outcast Racing Team
45 Daniel Dodson Scarlet Fire Racing
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 20   Cat 3: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Garcia Interactive Metronome Development
2 Craig Smith
3 Nathaniel Worcester Interactive Metronome p/b Mega Cycl
4 Owen Shott VeloBrew Cycling Club
5 Alfredo Pineda TTR
6 Jason Lopez 352 Racing p/b Bikes and More
7 Bradley Gordon Florida Velo Junior Development
8 Andrew Cope Tribe Multisport
9 Yampier Herrera Advanced Cycles pb/Topview Sports
10 Francisco Hernandez Advanced Cycles pb/Topview Sports
11 Tony Sigrist Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Top 5: Nathaniel Worcester
12 Travis Gibbon VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Owen Shott
13 Marc Boults Sons of SeaSucker
14 Robert Comfort Wizard Racing Development Team P/B
15 Connor Everett RedEye Velo
16 Andrew Axmacher Hoovers Market
17 Jim Campbell Finish Strong Endurance Team p/b GC
18 Nelson Rolo TTR Teammate Top 5: Alfredo Pineda
19 Chris Goguen RACE CF
20 Juancarlos Rivera Sons of SeaSucker
21 Shawn Faynik Hoovers Market
22 German Arango TTR Teammate Top 5: Alfredo Pineda
23 Joel Gayle
24 Ian Mcmullen VeloBrew Cycling Club Teammate Top 5: Owen Shott
25 Joshua Detwiler High Country Development Team
26 Christopher Rupe Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 24   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shay Soprenuk
2 Tyler Hunter Naples Cyclery p/b Airport Kia
3 Nicholas Gubasta Naples Cyclery p/b Airport Kia
4 Christopher Collins
5 Thomas Trevisiani
6 Brian Sciba RedEye Velo
7 Tyler Aquino Atlantic Shores Velo
8 Tate Harper Wizard Racing Development Team P/B
9 Brian Mcgarvey VeloBrew Cycling Club
10 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club
11 Mark Chandler Team Kyles Bike Shop
12 Jason Davis
13 Mark Mcnees RedEye Velo
14 Edward Danow
15 Chris Tricoli Team Kyles Bike Shop
16 Niall Burns Orlando Road Club
17 Bruce Camacho
18 Justin Pfaff Wizard Racing Development Team P/B
19 Nicholas Leblanc PK's Bike Shop
20 Mark Mcnees RedEye Velo
21 Kyle Markel Team Kyles Bike Shop
22 Enrico Cruz Colavita-Stradalli Cycle
23 Hunter Smith Wizard Racing Development Team P/B
24 Zachary West Advanced Cycles pb/Topview Sports
25 Clayton Zinnert Wizard Racing Development Team P/B
26 Dominique Mcconnell Wizard Racing Development Team P/B
27 Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop
28 Reginald Mittelsdorf R & M
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Platt Compass Cycling Team
2 Omar Quddus Compass Cycling Team Teammate Win: Greg Platt
3 Alex Gladunov LCTrainsmart Sports Club
4 Keith Litzell Sarasota Cycling Club
5 Charles Casagrande Sons of SeaSucker
6 Keith Stanton Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
7 Mark Vomund
8 Ed Lally Team Kyles Bike Shop
9 David Wubbenhorst LCTrainsmart Sports Club Teammate Top 5: Alex Gladunov
10 Keston Mcmain
11 Robert Meeks Sons of SeaSucker Teammate Top 5: Charles Casagrande
12 Robert Link VeloBrew Cycling Club
13 Kyle Gibbs Relentless Bicycles
14 Aaron Smith
15 Claudio Macieira Team Kyles Bike Shop
16 Michael Ploch Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
17 Edwin Calderon Advanced Cycles pb/Topview Sports
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Vomund
2 Mark Doyle Sons of SeaSucker
3 Dustin Davis Sons of SeaSucker
4 Richard Traugott Sons of SeaSucker
5 Chris Hardesty Team Kyles Bike Shop
6 John Farmerie
7 Gene Sarsfield
8 Jeff Tibbetts
9 John Lamanna
10 Nicholas Kehoe CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
11 Jorge Mila
Finishers: Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Silverberg Interactive Metronome p/b Mega Cycl
2 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team,
3 Rolly Weaver Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
4 Shawn Gravois Lupus Racing Team
5 Steven Perezluha SeaSucker / Guttenplan Coaching
6 Yip Tsang
7 Sebastian Morfin Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Jake Silverberg
8 Lucas Wardein Colavita-Stradalli Cycle
9 Steven Mlujeak Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Jake Silverberg
10 Ricardo Hernandez
11 Bobby Bailey Dealer.com
12 Tomas Velez Veloce Speedwear Cycling
13 Andres Alayon Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Jake Silverberg
14 Gustavo Rullo Atlantic Shores Velo
15 Frankie Gonzalez Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Jake Silverberg
16 Fredd Matute
17 Anthony Yaques Outcast Racing Team
18 Darren Dowling Sarasota Cycling Club
19 Roy Foley Sons of SeaSucker
20 Jeremy smith Hoover's essential health market Hoovers Market
21 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Sports
22 Michael Cedeno SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Top 5: Steven Perezluha
23 David Pavlik Sons of SeaSucker
24 Bruno Moreira
25 Michael Starr TeamBlanko.com
26 Alexander Gil SeaSucker / Guttenplan Coaching Teammate Top 5: Steven Perezluha
27 Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com Teammate Top 5: Rolly Weaver
28 Alejandro Garcia
29 Eduardo Arboleda Interactive Metronome p/b Mega Cycl Teammate Win: Jake Silverberg
30 Victor Sepulveda
31 Michael Barman East Point Track Club
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 16   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriella Dixon Triton Multisport Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mallory Bryan AAA Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Linnell
2 Sandra Rich Cycle Sport Concepts Tampa
3 Pippa Greenberg Compass Cycling Team
4 Marjolein Pawlus Sarasota Cycling Club
5 Allie Norman DelaFina
6 Jeanine Seeger
7 Christina Markel Team Kyles Bike Shop
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Fresne FloridaVelo
2 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B
3 Jennifer Hilton Galiz Cycling Team
4 Emily Cooper Wizard Racing Development Team P/B
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Parsons Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
2 Amy Good Colavita-Fine Cooking
3 Chelsea Factor Pioneer Mortgage pb Yourkey.com Teammate Win: Laura Parsons
4 Meaghan Bryan Rose Bandits
5 Zoe Mullins TWENTY16 Junior Development Team
6 Leah Mantle VeloBrew Cycling Club
DNF Dawn Decaminada West Coast Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5