Log In
Ris Van Bethel • Mar 9 2014
Clear, 35 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Markowicz Cycling Concepts Racing Team
2 Colin Keaveney Unattached
3 Michael Staropoli Sherpa
4 Paul Lestage Iron Bridge/Tarmac Cycling
5 Henry Chan Pawling Cycle & Sport
6 Andrew Meunier Pawling Cycle & Sport
7 Scott Yarosh Northampton Cycling Club
8 Russell Clarida Target Training
9 Mike Hyman Unattached
10 Michael Heiss GREEN LINE VELO driven by Zipcar
11 Kyle Herlihy C3 RACING
12 Sung Pak Iron Bridge / Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
13 Brian Kelley Pawling cycle & sport Teammate Top 5: Henry Chan
14 Dennis Rutherford Rockstar / Signature Cycles
15 Ian Lieberman CRCA/Arc Racing
16 Peter Guarino Team Bicycle Doctor
17 James Dao CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
18 Alexander Semkow Bethel Cycle Sport
19 Mike Watch Team Bicycle Doctor
20 Roger Billharz Pawling cycle & sport Teammate Top 5: Henry Chan
21 Eric Jennette Laurel
22 Christian Eichele CRCA Sids Bikes NYC
23 Joe Praino Iron Bridge / Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
24 Marc Kingsley Inn at Cooperstown/Paceline Sports
25 Tim Downs Sherpa-Team Mossman
26 Dwayne Nosworthy Bethel Cycle
27 John Debitetto Iron Bridge / Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
28 Eddy Pagan
29 Sean Sheridan Pawling Cycle & Sport Teammate Top 5: Henry Chan
30 ? Bryan CRCA/WYLD STALLYNS
31 Kurt Daniello Laurel
32 Jeffrey Scala Cycling Concepts Racing Team Teammate Win: Michael Markowicz
33 Ed Wolf Sherpa Teammate Top 5: Michael Staropoli
34 Robert Kelley Pawling Cycle & Sport Teammate Top 5: Henry Chan
35 Bjoern Stoecker
36 Jason Roggenbauer Bethel Cycle
37 Craig Thaler Iron Bridge / Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
38 Eric Marchese Green Line Velo
39 Rudy Bleakley jr Sherpa Teammate Top 5: Michael Staropoli
40 Sean Roach Iron Bridge /Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
41 Peter Kiernan Race CF
42 Jeffrey Baringer team bicycle doctor
43 Edward Haack Cycle Craft/Bulldogs
44 James Mullins Bethel Cycle Sport
45 Gregg Ziebell TTEndurance
Finishers: Cat 4: 43   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Hoffhine
2 Christopher Dudko CMS Racing
3 Peter Feller Team Motorex
4 Tongwoo Tony kim Westwood Velo
5 Timothy Denis Unattached
6 Nate Kanney TeamBikeway.com
7 Benjamin Chertoff Major Taylor Development Team
8 Dominick Maietta Team Bicycle Doctor
9 Brett Tremaine
10 John Mcfarland Bethel Cycle
11 Shawn Jackson teambikeway.com
12 Tim Cary Northampton Cycling Club
13 William Lesoravage
14 Zachary Flynn Bethel Cycle
15 Peter Kiernan
16 John Daut LLBC
17 Ed Rhoden cycling concepts
18 Carlos Sarmiento
19 Benjamin Bruce
20 Alan Watkins Team Edge
21 Richard Pagano Iron Bridge/Tarmac Cycling
22 Nick Sabatelli CCAP Junior Team
23 Brian Hite
24 Bino Cummings Team Bikeway
25 Evan Tobey
26 Erik Emanuele Cycling Concepts
27 Edward Clark Team edge
28 Miguel Chavez
29 Luis Ferreira iron bridge / tarmac cycling
30 Brett Jones Sherpa
31 Bjorn Edstrom Rockstar Games/Signature Cycles
32 Michael Pida
33 Tj Blackman
34 Mark Walker Major Taylor Development Team
35 Rob Lindquist
36 Bruce Amlicke
37 Jamie Ishii
38 Daren Casey Cycling Concepts Racing Team
39 Clemson Smith Team Highlands Xtreme
40 Antonello Guzzo Iron Bridge/Tarmac Cycling
41 Kerney Christian Iron Bridge/Tarmac Cycling
42 Keith Sherman Cycling Concepts
43 Gregory Tembeck Unattached
44 Anthony Kallivrousis Bethel cycle sport clubb
45 Lars Edeen Laurel Bicycle Club
46 Aidan Kiernan Race CF
47 Joao Dos santos faustino Iron Bridge / Tarmac Cycling
Finishers: Cat 5: 46   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Rovner CRCA/Sixcycle-RK&O
2 Matt Armstrong Team Danbury Audi
3 Glenn Babikian Signature Cycles/Rockstar Games
4 Vincent Lore Bethel Cycle
5 Jeffrey Weaver Devil's Gear Bike Shop/NHBC
6 Kyle Butler Green Line Velo
7 Jon Monson unattached
8 Edward Greene Boston Racing Independent
9 Lorenzo Serra Pawling Cycle & Sport
10 Gustavo Francisco Montecci Cycling
11 Edenilson Dasilva Navone Studio
12 Akira Sato Expo Wheelmen
13 Esteban Sequera EXPO WHEELMEN
14 Etsu Taniguchi CRCA / FGX Racing
15 Michael Staropoli Sherpa
16 Brian Wolf Team Rockstar Games / Signature Cyc Teammate Top 5: Glenn Babikian
17 Mike Hyman Unattached
18 Dennis Rutherford Rockstar / Signature Cycles Teammate Top 5: Glenn Babikian
19 Jeffrey Mckay Unattached
20 Dean Robert TTEndurance
21 Alvaro Betancur Cafeteros cycling club
22 Dwayne Nosworthy Bethel Cycle Teammate Top 5: Vincent Lore
23 Robert Lombardi M. Taylor Racing Team N.Y.
24 ? Bryan CRCA/WYLD STALLYNS
25 Christoffel Brits Team Edge
26 Sean Roach Iron Bridge /Tarmac Cycling
27 Tim Downs Sherpa-Team Mossman
28 Lorenzo Grippo Pacific SBR / Spine
29 Christopher Kiss Laurel Bicycle Club
30 Jay Robbins Boston Racing Independent
31 #n/a #n/a #N/A
32 Brendan Mclaughlin Velocite
33 Joel Pelletier Expo Wheelmen
34 Emily Underwood CRCA Rockstar Games/Signature Cycle Teammate Top 5: Glenn Babikian
35 John Brown Laurel Bicycle Club
36 Matthew Feiner Devil's Gear Bike Shop/NHBC Teammate Top 5: Jeffrey Weaver
37 Leonard Galati CRCA / FGX Racing
38 Abe Latorre CRCA Junior Development
39 Michael Taylor
40 Henry Chan Pawling Cycle & Sport
41 Michael Martin Exposition Wheelmen
42 Jason Roggenbauer Bethel Cycle Teammate Top 5: Vincent Lore
43 Michael Beckerman CRCA / FGX Racing
44 Eli Curt fuld Chimps in Training p/b Talent Cycle
45 Richard Scudney CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Win: Josh Rovner
46 Daniel Lammon CRCA/ WYLD STALLYNS
47 Michael Heiss GREEN LINE VELO driven by Zipcar
48 Vassos Kyprianou Bethel Cycle Sport Club Teammate Top 5: Vincent Lore
49 Rory Derwin Errace p/d DSO
50 Bryan Fried CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Win: Josh Rovner
51 Eric Marchese Green Line Velo
52 James Conopask Sherpa-Team Mossman
53 John O'fallon CRCA/Rapha Racing
54 Johan Koserius Bethel Cycle Sport Club Teammate Top 5: Vincent Lore
55 Rod Millott CRCA/KruisCX p/b Repucom
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 35   Cat 4: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Armstrong Team Danbury Audi
2 Gary Steinberg Brauer/Mick Management
3 Ian Farrar Premium Health Products Cycling Tea
4 Paul Lestage Iron Bridge/Tarmac Cycling
5 Greg Pelican Bethel Cycle Sport Club
6 John Morales Cafeteros cycling club
7 David Bailey Team Danbury Audi Teammate Win: Matt Armstrong
8 Glenn Babikian Signature Cycles/Rockstar Games
9 Brian Wolf Team Rockstar Games / Signature Cyc
10 Christian Kaefer Brauer/Mick Management Teammate Top 5: Gary Steinberg
11 Michael Sernyak unattached
12 Jon Monson unattached
13 Joe Straub Signature Cycles/Rockstar Games
14 Richard Broderick Connecticut Yankee BC
15 Steven Suto Signature Cycles/Rockstar Games
16 Pascal Sauvayre CRCA BH/Comedy Central
17 Guy Poirier bethel cycle Teammate Top 5: Greg Pelican
18 Casey Gawlak Iron Bridge / Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
19 Jeffrey Mckay unattached
20 Chris Chapman CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
21 Marc Kingsley Inn at Cooperstown/Paceline Sports
22 Alvaro Betancur Cafeteros cycling club
23 James Mcdonald Sherpa-Team Mossman
24 Donald Fuchs Brauer/Mick Management Teammate Top 5: Gary Steinberg
25 Roger Billharz Pawling cycle & sport
26 Reid Hanford CT Cycling Advancement Program
27 Ricardo Hernandez Cafeteros cycling club
28 Jim Lasak CVC
29 John Brown Laurel Bicycle Club
30 Christopher Mcneil Unattached
31 Sean Sheridan Pawling Cycle & Sport
32 Sung Pak Iron Bridge / Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
33 Christofer Dehahn Brauer/Mick Management Teammate Top 5: Gary Steinberg
34 Cheryl Wolf Team Rockstar Games/Signature Cycle
35 Craig Thaler Iron Bridge / Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
36 Miguel Torres Cheshire Cycle Racing
37 Ed Wolf Sherpa
38 Gregory Henry unattached
39 Edward Nolan Kissena Cycling Club
40 Charles Mattison Sherpa-Team Mossman
41 Richard Linsky
42 Matthew Stuart Central Wheel- GHCC
43 Morgan Stebbins Rockstar/Signature
44 Amanda Braverman CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
45 Robyn Passander Greater Hartford Cycling Club
46 Rudy Bleakley jr Sherpa
47 Daniel Fox Corner Cycle Cycling Club
48 Rick Beasley Cycle Fitness Cycling Club
49 Diego Atehortua Cafeteros cycling club
50 Vassos Kyprianou Bethel Cycle Sport Club Teammate Top 5: Greg Pelican
51 Johan Koserius Bethel Cycle Sport Club Teammate Top 5: Greg Pelican
52 Thomas Toal Bethel Cycle Sport Club Teammate Top 5: Greg Pelican
53 Sarah Sauvayre CRCA BH/Comedy Club
54 Jon Furminger HVVC
55 Turgut Balikci Team Danbury Audi Teammate Win: Matt Armstrong
56 Ken Plundeke Brauer/Mick Management Teammate Top 5: Gary Steinberg
57 Alan Buday CRCA/Dave Jordan Racing
58 Penny Buchar unattached
59 Steven Levine Iron Bridge /Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
60 Monica Roberto Bethel Cycle Sport Teammate Top 5: Greg Pelican
61 Christopher Chapleau Stage 1
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 35   Cat 4: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eneas Freyre TTEndurance
2 Stephan Hoffman CRCA/ Lupus Racing Team
3 Ian Whaley CCAP
4 Kai Wiggins CCB Racing
5 A.j. Moran GREEN LINE VELO driven by Zipcar
6 Sam Rosenholtz Green Line Velo
7 Lucas Fortini Sherpa-Team Mossman
8 John Harris Aetna Cycling Team p/b Charlescoach
9 Zach Koop CRCA/Blue Ribbon-Pennell Venture Pa
10 Sam Morkal williams CRCA Junior Development
11 Blaine Hurty Pacific SBR / Spine
12 Kyle Foley Berlin Bicycle/Best Cleaners
13 Robert Marcinko Stage 1 / fusionTHINK
14 Michael Mcginley Unattached
15 Matt Timmerman Cannondale
16 Nick Iacovelli High Gear/ Trek
17 Connor Walsh CT Cycling Advancement Program Teammate Top 5: Ian Whaley
18 Michael Shinall Green Line Velo Teammate Top 5: A.j. Moran
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Braverman CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
2 Cassandra Maximenko CRCA Stan's NoTubes p/b enduranceWE Teammate Win: Amanda Braverman
3 Emily Underwood CRCA Rockstar Games/Signature Cycle
4 Jennifer Magur Farm Team Elite Womens Cycling Team
5 Sarah Sauvayre CRCA BH/Comedy Club
6 Jodie Hein CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
7 Robyn Passander Greater Hartford Cycling Club
8 Lucie Vagnerova CRCA/ BH/Comedy Central
9 Meredith Moran Farm Team Elite Women's Cycling Tea Teammate Top 5: Jennifer Magur
10 Susan Fleming Bethel Cycle Sport
11 Julia Sante Farm Team Elite Women's Cycling Tea Teammate Top 5: Jennifer Magur
12 Monica Roberto Bethel Cycle Sport
13 Virginia Solomon CRCA Rockstar Signature Cycles Teammate Top 5: Emily Underwood
14 Cheryl Wolf Team Rockstar Games/Signature Cycle Teammate Top 5: Emily Underwood
15 Rebecca Hicks CRCA/ BH/Comedy Central
16 Stephanie Busloff CRCA Rockstar Games/Signature Cycle Teammate Top 5: Emily Underwood
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 5