Log In
Criterium de Bethel • Mar 30 2014
Foggy, 45 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Staropoli Sherpa
2 Andrew Meunier Pawling Cycle & Sport
3 Kyle Herlihy C3 RACING
4 Mike Hyman Unattached
5 Paul Lestage Iron Bridge Consulting/Tarmac Cycli
6 Henry Chan Pawling Cycle & Sport
7 Erick Fernandez CRCA/Dave Jordan Racing
8 Ed Wolf Sherpa Teammate Win: Michael Staropoli
9 James Mcdonald Sherpa Teammate Win: Michael Staropoli
10 Alexander Michas CRCA
11 Robert Kelley Pawling Cycle & Sport Teammate Top 5: Andrew Meunier
12 Bjoern Stoecker
13 James Dao CRCA/Breakaway/CBOE/Carve
14 Roger Billharz pawling cycle and sport Billharz E
15 James Mullins Bethel Cycle Sport
16 Sean Roach Iron Bridge /Tarmac Cycling Teammate Top 5: Paul Lestage
17 Sean Sheridan Pawling Cycle & Sport Teammate Top 5: Andrew Meunier
18 Brian Kelley Pawling Cycle & Sport Teammate Top 5: Andrew Meunier
19 Rudy Bleakley jr Sherpa Teammate Win: Michael Staropoli
20 Kenley Gonzalez Bethel Cycle Sport Club
Finishers: Cat 4: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Bruce
2 Shawn Jackson TeamBikeway.com
3 Jason Atwater
4 Nate Kanney TeamBikeway.com
5 Brett Tremaine Team Bikeway.com
6 Gregory Tembeck Cycleworks
7 Benjamin Chertoff Major Taylor Development Team
8 William Lesoravage
9 Philip Lavoie Rogue Racing
10 Christopher Dudko CMS Racing
11 Armand Daccache Bethel Cycle Sport Club
12 Eric Carson
13 Peter Kiernan Ridgefield Bicycle Sport Club
14 John Mcfarland Bethel Cycle Sport Club
15 Brian Hite
16 Eric Prendergast Unattached
17 Christian Duncan Cheshire Cycle Racing
18 Evan Tobey
19 Gregory Chiovitti Team Edge
20 Clemson Smith Team Highlands Xtreme
21 Nick Sabatelli CT Cycling Advancement Program
22 Tj Blackman
23 Mark Walker Major Taylor Development Team
24 Joseph Vail Team velo 5
25 Keith Sherling Ridgefield Bicycle Sport Club
26 Michael Pida
27 Mahesh Moorjani westwood velo
28 Jairo Guiza unattached
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 23   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Weaver The Devils Gear/ New Haven Bike Clu
2 Bradford Stratton CRCA / FGX Racing
3 Erick Fernandez CRCA/Dave Jordan Racing
4 Henning Schroeder unattached
5 Edenilson Dasilva Navone Studio
6 Etsu Taniguchi CRCA / FGX Racing
7 Lorenzo Serra Pawling Cycle & Sport
8 Sean Roach Iron Bridge /Tarmac Cycling
9 Mike Hyman Unattached
10 Steve Kang CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
11 Vincent Lore Bethel Cycle
12 James Conopask Sherpa-Team Mossman
13 Matthew Feiner Devil's Gear Bike Shop/NHBC
14 Stephen Gibertoni Cheshire Cycle Racing
15 Andy Newsom CRCA / FGX Racing Teammate Top 5: Bradford Stratton
16 David Hartmann Stage 1/fusionTHINK
17 Jason Roggenbauer Bethel Cycle
18 Sam Dodge Stage 1/fusionTHINK
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Guy Poirier bethel cycle
2 Christian Kaefer Brauer/Mick Management
3 Chris Chapman CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
4 Bill Muzzio Bethel Cycle Sport Club Teammate Win: Guy Poirier
5 Gary Steinberg Brauer/Mick Management
6 Ian Farrar Purium Health Products Cycling Team
7 Brian Wolf Team Rockstar Games / Signature Cyc
8 Daniel Fox Corner Cycle
9 Steven Suto Signature Cycles/Rockstar Games
10 Christofer Dehahn Brauer/Mick Management Teammate Top 5: Christian Kaefer
11 David Bailey Team Danbury Audi
12 John Morales Cafeteros Cycling Club
13 Richard Broderick Connecticut Yankee BC
14 Steve Kang CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy Teammate Top 5: Chris Chapman
15 Casey Gawlak Iron Bridge / Tarmac Cycling
16 Sean Sheridan Pawling Cycle & Sport
17 Donald Fuchs Brauer/Mick Management Teammate Top 5: Christian Kaefer
18 Thomas Toal Bethel Cycle Sport Club Teammate Win: Guy Poirier
19 Jack Mullen Sherpa-Team Mossman
20 James Conopask Sherpa-Team Mossman
21 Vassos Kyprianou Bethel Cycle Sport Club Teammate Win: Guy Poirier
22 Jon Furminger HVVC
23 Christopher Mcneil Unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 16   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Sabatelli CT Cycling Advancement Program
2 Ian Whaley CT Cycling Advancement Program Teammate Win: Nick Sabatelli
3 Lane Maher TEAM EDGE
4 Wyatt Cote CT Cycling Advancement Program Teammate Win: Nick Sabatelli
5 Peter Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf
6 Brian Suto CT Cycling Advancement Program Teammate Win: Nick Sabatelli
7 Derek Cote CT Cycling Advancement Program Teammate Win: Nick Sabatelli
8 Miguel Chavez
9 Elijah Brazeal CT Cycling Advancement Program Teammate Win: Nick Sabatelli
10 Jonathan Guiza Trifitness
11 Kieran Haug Nutmeg Youth Triathalon Team
12 Joshua Nosworthy Bethel Cycle Sport Club
13 Aidan Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf Teammate Top 5: Peter Kiernan
14 Kelly Billharz pawling cycle and sport
15 Patrick Kiernan Ridgefield Bicycle Sport Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eneas Freyre TTEndurance
2 Kyle Foley Laurel Bicycle
3 David Warner Green Line Velo
4 Zach Koop CRCA/Blue Ribbon-Pennell Venture Pa
5 Stephen Badger BETHEL CYCLE SPORT
6 John Harris Aetna Cycling Team p/b Charlescoach
7 Ian Whaley CT Cycling Advancement Program
8 Sammy Moseley CRCA/Foundation
9 Derek Cote CT Cycling Advancement Program
10 Michael Zak CRCA/Blue Ribbon-Pennell Venture Pa Teammate Top 5: Zach Koop
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Dagostino Colavita Racing Inc.
2 Amanda Braverman CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
3 Cassandra Maximenko CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceW
4 Emily Underwood CRCA / Rockstar games
5 Cheryl Wolf Team Rockstar Games/Signature Cycle
6 Ellen Moses CRCA/BH/Comdey Central
7 Isabelle Cote CRCA/Kruis CX p/b Repucom
8 Jodie Hein CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Sy
9 Penny Buchar Unattached
10 Jennifer Magur Signature Cycles/Rockstar Games Teammate Top 5: Cheryl Wolf
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat 4: 3