Log In
2014 Sea Otter Classic - Circuit Race • Apr 13 2014
Clear, 58 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ty Magner UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
2 Jacob Keough UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
3 Luke Ockerby
4 Federico Marchiori
5 Bryan Duke Bear Development Team
6 Tyler Brandt BMW Development Team
7 Fabrizio Vonnacher KHS-Maxxis-JAKROO
8 Sam Bassetti UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda Teammate Top 5: Jacob Keough
9 Bryan Larsen BMW Development Team
10 Tim Aiken Bear Development Team Teammate Top 5: Bryan Duke
11 William Barta BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
12 Michael Hernandez Hot Tubes Development Cycling Team
13 Toms Skujins
14 Stefano Barberi California Giant Berry Farms/Specia
15 Garrett Mcleod
16 Jesse Anthony UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
17 Simon-pierre Gauthier
18 Tobin Ortenblad California Giant Berry Farms/Specia
19 Benjamin Swedberg California Giant Cycling
20 R?mi Pelletier-roy
21 Kyle Buckosky
22 Adrien Costa Hagens Berman U-23
23 Cole House Intelligentsia Coffee
24 Ryan Macdonald
25 Jonathan Penaloza Davis Bike Club Race Team
26 Ethan Reynolds Hot Tubes Development Cycling Team
27 Joey Rosskopf UCI CT: Hincapie Sportswear Develop Teammate Win: Ty Magner
28 Steven *davis KHS-Maxxis-JAKROO
29 Ryan Mele Team Optum p/b Kelly Benefit Strate
30 Menso De jong TEAM CLIF BAR Cycling
31 Scott Lundy Serious Cycling
32 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team
33 Jack Maddux Hot Tubes Development Cycling Team
34 Adam Farabaugh UCI CT: EQUIPE GARNEAU - QUEBECOR
35 Blake Anton TEAM CLIF BAR Cycling
36 Drew Christopher Primal - Audi Denver
37 Robert Evans Bear Development Team Teammate Top 5: Bryan Duke
38 Adam De vos
39 Matt Schaupp BMW Development Team
40 Collin Berry BMW Development Team
41 Arthur Rand Marc Pro - Strava
42 Thomas Jondall KHS-Maxxis-JAKROO
43 Joseph Schmalz UCI CT: Hincapie Sportswear Develop Teammate Win: Ty Magner
44 Ben Chaddock UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
45 Jacob Kauffman
46 Oscar Clark UCI CT: Hincapie Sportswear Develop Teammate Win: Ty Magner
47 Dakota Schaeffer UCI CT: Airgas Cycling
48 Daniel Harm BMW Development Team
49 Ian Moore BMW Development Team
50 Cory Greenberg Firefighters Racing UCI Elite
51 Chad Cheverier Big Orange Cycling
52 Taylor Shelden UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda Teammate Top 5: Jacob Keough
53 Nicholas Newcomb Bear Development Team Teammate Top 5: Bryan Duke
54 Jonathan Hornbeck UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda Teammate Top 5: Jacob Keough
55 Daniel Katz BMW Development Team
56 Michael Jasinski TEAM CLIF BAR Cycling
57 Ben Bertiger BMW Development Team
58 Gavin Mannion UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda Teammate Top 5: Jacob Keough
59 Christian Parrett UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda Teammate Top 5: Jacob Keough
DNF Jacob Gerhardt TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Travis Glysson Team Winded Development
DNF Lonny Knabe Team Novo Nordisk Elite
DNF Nathan Elliott
DNF Mathieu Borduas
DNF Jeffrey Buscheck Davis Bike Club Race Team
DNF Matt Charity Steamboat Velo
DNF Clinton Mortley LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
DNF Nick Schaffner Marc Pro - Strava
DNF Adam Zeen OSPKN Racing
DNF Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Daniel Kosykh Davis Bike Club Race Team
DNF Miles Lamon TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Robert Lander Davis Bike Club Race Team
DNF Ian Keough-14 Hot Tubes Development Cycling Team
Finishers: Cat 1: 34   Cat 2: 26   Cat 3: 3   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Kirchmann
2 Lex Albrecht TWENTY16 Junior Development Team
3 Joelle Numainville
4 Judith Wexler Folsom Bike/Cervelo
5 Alison Starnes TWENTY16 Pro Cycling
6 Miranda Griffiths
7 Amy Charity
8 Sara Bird Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
9 Kendall Ryan Team TIBCO II
10 Patricia Schwager
11 Kristin Mcgrath TWENTY16 Pro Cycling Teammate Top 5: Alison Starnes
12 Diane Moug Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Judith Wexler
13 Amber Gaffney TWENTY16 Pro Cycling Teammate Top 5: Alison Starnes
14 Dotsie Bausch TWENTY16 Pro Cycling Teammate Top 5: Alison Starnes
15 Ginger Snell Velo Sports Group
16 Kaitlin Antonneau TWENTY16 Pro Cycling Teammate Top 5: Alison Starnes
17 Erica Greif Velo Sports Group
18 Danielle Haulman Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Judith Wexler
19 Denise Ramsden
20 Cristina Hughes Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
21 Bethann Orton
22 Lauren De crescenzo DNA Cycling p/b K4
23 Kristabel Doebel-hickok UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
24 Elle Anderson California Giant Berry Farms/Specia
25 Melanie *wong Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
26 Kate Wilson NOW Cycling
27 Julie Cutts Velo Sports Group
28 Heather Pryor Folsom Bike/Cervelo Teammate Top 5: Judith Wexler
DNF Courteney Lowe
DNF Mary Elizabeth maroon TWENTY16 Pro Cycling Teammate Top 5: Alison Starnes
DNF Emily Matheu Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
DNF Karla Lopez
DNF Misha Scovill Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
DNF Felicia Gomez Pinnacle-Reactor p/b JL Velo
DNF Natalie Koch Team Novo Nordisk Women
DNF Andrea Villarreal garza
DNF Brenda Villarreal garza
DNF Kelsey Withrow DNA Cycling p/b K4
DNF Maria Santiago
DNF Alexa Perez
DNF Mina Pizzini
DNF Kelli Richter PSIMET Racing
DNF Lindsay Fox Jobing.com Women's Racing
DNF Kate Chilcott
DNF Heather Fischer DNA Cycling p/b K4
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 13   Cat 4: 1   Cat ?: 11