Log In
The Arthrosurface Tour of Corsicana - Crit • Mar 22 2014
Clear, 65 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Xavier Williams Boneshaker Project
2 Chris Degenaars Dallas Racing
3 Evan Bausbacher Matrix Cycling Club
4 Jake Ingram Jesuit Cycling
5 Gabriel Porterfield Dark Horse Racing
6 Walter Ferguson Fayetteville High School
7 Jonathan Spangle Northwest Cycling Club
8 Albert Nava Dark Horse Racing Teammate Top 5: Gabriel Porterfield
9 Paul Porterfield Dark Horse Racing Teammate Top 5: Gabriel Porterfield
10 Zachariah Kellogg MBBC Racing
11 Maximiliano Alvarez Dallas Racing Teammate Top 5: Chris Degenaars
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Baatz Corinth Cycling/Harden Racing
2 Michael Braden Bicycles Plus Racing
3 Joseph Lacour Colavita Racing Inc.
4 Nathan Aust Dallas Bike Works
5 Douglas Ray Crest/RBM Cycling
6 Brent Moulder Crest/RBM Cycling
7 Roland San miguel Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Win: Robert Baatz
8 Derek Cooley Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Win: Robert Baatz
9 David Richardson River City Market Racing
10 Michael Gacki Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Michael Braden
11 Andrew Powell Northwest Cycling Club
12 Joe Gonzalez Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Michael Braden
13 Tom Warren A Bloc
14 Bradley Herle Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Michael Braden
15 Jonathan Garrett Knobbies & Slicks Bike Shop
16 Todd Lafleur Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Michael Braden
17 William Greenwood ROL Wheels
18 Larry Blanchard ROL Wheels
19 Clayton Arhelger Dallas Bike Works Teammate Top 5: Nathan Aust
20 Ray Healy Corinth/Harden Racing
21 Andrew Hays VooDoo Racing
22 Matthew Denton Corinth Cycling/Harden Racing Teammate Win: Robert Baatz
23 Brent Napier Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Michael Braden
24 Jonathan Jennings Knobbies & Slicks Bike Shop
25 Rich Dotson Bicycles Plus Racing Teammate Top 5: Michael Braden
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 15   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Munroe A Bloc
2 Jorge Merle Dallas Racing
3 Darrell Hull Corinth Cycling/Harden Racing
4 Stanton Kruse Mad Duck Racing
5 Bill Shirer McKinney Velo Club
6 Ken Rees ThinkFinance Racing
7 Gregg Goodwin Team Bicycles Inc.
8 Mike Herrick Dallas Bike Works
9 Quintin Boehmisch Team Bicycles Inc.
10 James Slauson Bicycle Heaven / PVA
11 Charles Bippert ROL Wheels
12 Walter Megura McKinney Velo Club Teammate Top 5: Bill Shirer
13 Mike Reade Team Bicycles Inc.
14 Kent Mcquade Crest/RBM Cycling
15 Scott Giancola McKinney Velo Club Teammate Top 5: Bill Shirer
16 Ronne Wood
17 Val Lincecum Southwest Cycling Club Racing
18 Eddie Cadena McKinney Velo Club Teammate Top 5: Bill Shirer
19 Jonathan Snow A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
20 Al Kline A Bloc Teammate Win: Scott Munroe
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Buttine Dallas Racing
2 Rickey Wilson Geri Atrix
3 Whitney Fanning Bicycles Outback Racing
4 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Assoc
5 Stanley Richardson Dallas Bike Works
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Kellogg MBBC Racing
2 Albert Sweany Team Bicycles Inc.
3 Brad Hess Crest/RBM Cycling
4 John Supplee Crest/RBM Cycling
5 Jim Olmsted
6 John powell Voodoo racing VooDoo Racing
7 Tony Hopkins MBBC Racing Teammate Win: Christopher Kellogg
8 Brandon O'neal Northwest Cycling Club
9 Carlos Salas MBBC Racing Teammate Win: Christopher Kellogg
10 George Steeves Tuneros Racing Team
11 Bill Viering MBBC Racing Teammate Win: Christopher Kellogg
12 Joel Shewry Team Bicycles Inc. Teammate Top 5: Albert Sweany
13 Chuck Terrell Texas Pro Health Racing
14 Steve Chisholm Dallas Racing
15 Michael baker Tbi - dedicated race team Team Bicycles Inc. Teammate Top 5: Albert Sweany
16 Tom Attaway Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Brad Hess
17 Greg Gibbs BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
18 Doug Baysinger Shama Cycles
19 Robert Dole Northwest Cycling Club
20 Paul Konrad Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Brad Hess
21 Randy Warren Shama Cycles
22 Jeffrey Waller BAD KITTY MEOW PHAT KAT RACING
23 Israel Velasquez Dallas Bike Works
24 Todd Mann
25 Alan Charley Southern Elite
26 Adam Frelin
27 Mark Barnett Southwest Cycling Club Racing
28 James Engle OutRival Racing
29 Patrick Meuche Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Brad Hess
30 William Cearley Tuneros Racing Team
31 Jeffrey Noon Dallas Bike Works
32 Kevin Kohler Dallas Racing
33 Brad Boulton Team Bicycles Inc. Teammate Top 5: Albert Sweany
34 Brian Fairless Team Undiscovered
35 Dennis Krilic Crest/RBM Cycling Teammate Top 5: Brad Hess
36 Eric Hobbs Dark Horse Racing
37 James Mcculloch Northwest Cycling Club
38 Zoran Smaic Bad Kitty Meow Phat Kat Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 29   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kent Myers VooDoo Racing
2 Kevin Gregory KingRacingGroup
3 Anthony Rosich Rozik
4 Nathan Aikele Swiss American Racing
5 Toby Russell Dallas Racing
6 Ben williams Team undiscovered DNA Racing
7 Ali Sobhani Austin Bikes/ Mobil 1
8 Christopher Dauwe Dallas Bike Works
9 Mark Baerd
10 Tyler Cutbirth Austin Bikes/ Mobil 1
11 John Kelly Central Arkansas Velo
12 Bryan Boydstun Dark Horse Racing
13 Karl Hanson CARVE
14 Colby Logback Team Party Time
15 Casey Paxton Austin Bikes/ Mobil 1
16 Will Hughes Boneshaker Project
17 Isaac Porterfield Dark Horse Racing
18 Macleod Williams Boneshaker Project
19 Johnny Cox Tuneros Racing Team
20 Michael Mattox Central Arkansas Velo (CARVE)
21 Mike Mitcham Team Bicycles Inc.
22 Rogan Prachyl Dallas Bike Works
23 Kurt Ederhoff Cook Ford/Bay Area Cycling
24 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
25 Lance Mooney Northwest Cycling Club
26 Benjamin Hasz Tulsa Wheelmen
27 Johnpaul Blanton Boneshaker Project
28 Patrick Hallett Austin Bikes/ Mobil 1
29 Connor Bazley Northwest Cycling Club
30 Garrett Hobbs DARK HORSE RACING P/B ARTHROSURFACE
31 Aaron Wade VooDoo Racing Teammate Win: Kent Myers
32 George Rhode CARVE
33 Roger Mangham CARVE - Central Arkansas Velo
34 Kyle Swanson Dallas Racing Teammate Top 5: Toby Russell
35 Dan Ronan Dark Horse Racing
36 Nathan Sheetz VooDoo Racing Teammate Win: Kent Myers
37 Steve Sterling Plano Athletic Cycling Club/PACC
38 Dave Mccarthy Austin Bikes/ Mobil 1
39 Jesus Chaparro Dallas Bike Works
40 Cody Rankin CARVE
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Sandusky Matrix Cycling Club
2 Chris Koenig CARVE
3 Gabriel Ortiz Oak Cliff Bicycle Company
4 Blake Schrader Squadra Di Servitori
5 Michael Neinast Dark Horse Racing
6 Roberta Rodriguez Dallas Racing
7 Robert Mcdonald 787 Racing
8 Hugo Scala Matrix Cycling Club Teammate Win: Rob Sandusky
9 James Courtier Southwest Cycling Club Racing
10 Brian Buchrucker Herradura Tequila/Revoluzione Racin
11 Omar Espinoza Northwest Cycling Club
12 Ben Watkins Team Soundpony
13 James Kelly Velo Gold Racing
14 John Madden Sugar Cycles/Wholesome Sweeteners
15 Davis Dombrowski Rock Fitness Cycling Team
16 Jeremy Ordaz Oak Cliff Bicycle Company Teammate Top 5: Gabriel Ortiz
17 Kyle Hoff
18 Hugo Scala Matrix Cycling Club Teammate Win: Rob Sandusky
19 Mack Mckinney Dallas Bike Works
20 Ian Scott Athletes on Track
21 Austin Walker Dark Horse Racing Teammate Top 5: Michael Neinast
22 Dallas Koeppe Dark Horse Racing Teammate Top 5: Michael Neinast
23 George Dias US Military Cycling Team
24 Kevin Goins Herradura Tequila/Revoluzione Racin
25 Alexander Fleming Bike Barn (Texas)
26 Bernave Velasquez Dallas Bike Works
27 Steven Chaos thompson Dark Horse Racing Teammate Top 5: Michael Neinast
28 Tim Jones
29 John Clem Bike Barn (Texas)
30 Eduardo Wilkinson Dark Horse Racing Teammate Top 5: Michael Neinast
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 28   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Townsend CARVE
2 Alex Joseph
3 Nicholas Minnery Southern Elite
4 Henk Noordermeer
5 Dillan Craig West Texas A & M University
6 Luke Boote Squadra Di Servitori
7 Michael Pendleton
8 Gavyn Nero
9 Joshua Williams Livingston Cycling Club
10 Israel Torres
11 Erik Roth Mirage
12 Todd Gearhart
13 Gary Crowell VooDoo Racing
14 Terry Johnson University of North Texas
15 Anthony Ramirez
16 Dylan Holt Oak Cliff Bicycle Company
17 Ron Bradshaw Mirage
18 Brandon Harrington Oak Cliff Bicycle Company
19 Tyler Helms Wichita Falls Bicycling Club
20 Tyler Delamater Knobbies & Slicks Bike Shop
21 Nathan Sykora Squadra Di Servitori
22 Long Vo
23 C.j. Holler Bicycles Outback
24 Jeff Thacker No Promises
25 Jim Do Team No Promises
Finishers: Cat 5: 22   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolai Broechner
2 ? Bret GIANT On-Road Team
3 Mat Stephens Boneshaker Project
4 David Wenger Super Squadra
5 Brant Speed Driveway Series Racing
6 Grant Koontz Super Squadra
7 Matthew Gosling Team Party Time
8 Chris carlson Matrix/rbm Matrix Cycling Club
9 Kyle Sigl Think Finance p/b Trek Bike Stores
10 Denis Rugovac Team Dukla Praha
11 Caleb Hulsey Dark Horse Racing
12 Jason Mccombs Dark Horse Racing
13 Matt Brady Dark Horse Racing
14 Tyler Cloutier Cutaway - Felt p/b Angus Dentistry
15 Steve Dodge Dark Horse Racing
16 Michael Mull Dark Horse Racing
17 Will Stoffel Bike Barn (Texas)
18 John Ryan Knobbies & Slicks Bike Shop
19 Mario Arroyave Think Finance p/b Trek Bike Stores
20 Bill Quach Southern Elite Teammate Top 5: Mat Stephens
21 Matt Centofonti Team Party Time
22 Kyle anderson Park place dealerships Dark Horse Racing
23 Squire Lawrence Dark Horse Racing
24 Juan R martinez Park Place Dealerships / Sun & Ski
25 Enoc Ishida Dallas Bike Works
26 John Mckelvy Dallas Bike Works
27 Andrew Willis Driveway Series Racing Teammate Top 5: Brant Speed
28 Jake Boone Dallas Racing
29 Jefferey May Dallas Racing
30 Michael Wert GS Tenzing
31 Ryan Godfrey Dark Horse Racing
32 John Murazak Matrix Cycling Club
33 Andrew Armstrong Matrix Cycling Club
34 Jordan Oroshiba Super Squadra Teammate Top 5: David Wenger
35 Adam Biwan Plano Athletic Cycling Club/PACC
36 Jonny Sundt GIANT On-Road Team Teammate Top 5: ? Bret
37 Nathan Trimble Dallas Racing
38 John Wilmeth BikeBarn
39 John Wilmeth Bike Barn (Texas)
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 25   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carmen Hampton Bike Barn (Texas)
2 Darci Scott Rockwall Cycling
3 Leigh Carr
4 Celina Richardson River City Market Racing
5 Kathy Weldon Rockwall Cycling
6 Celeste Desormeaux Matrix Cycling Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Bazley Northwest Cycling Club
2 Kara Bazley Northwest Cycling Club Teammate Win: Abby Bazley
3 Emma Bazley Northwest Cycling Club Teammate Win: Abby Bazley
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Moore Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing
2 Lauren Stephens Team TIBCO II
3 Samantha Runnels ATC Racing
4 Kim Jennings Bicycles Outback Racing
5 Jan Bennett FCS Cycling
6 Michelle Montoya Bicycles Outback Racing
7 Ash Duban Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing Teammate Win: Catherine Moore
8 Melinda Spratt FCS Cycling Teammate Top 5: Jan Bennett
9 Monica Hyslop Dallas Racing
10 Mary Jimenez Team LaS'port
11 Melissa Monosoff FCS Cycling Teammate Top 5: Jan Bennett
12 Michelle Lewis sirianni gacki Dallas Racing
13 Allison Atkinson Guru Cycles p/b Haute Wheels Racing Teammate Win: Catherine Moore
14 Andrea Thomas Park Place Dealerships / Sun & Ski
15 Courtney Bach ThinkFinance Racing
16 Sally Sonnier FCS Cycling Teammate Top 5: Jan Bennett
17 Kathleen Hattaway Team Cycle Progression
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Missy Hardeman Squadra Di Servitori
2 Leslee Daugherty Oak Cliff Bicycle Company
3 April Wright ThinkFinance Racing
4 Venny Alub Bike Barn (Texas)
5 Sarah Startz Matrix Cycling Club
6 Melissa Rodriguez Rockwall Cycling
7 Sheila Fruhling Dallas Racing
8 Rachel Stone Oak Cliff Bicycle Co.
9 Jacy Crosby
10 Cristy Martinez Oak Cliff Bicycle Company Teammate Top 5: Leslee Daugherty
11 Maliska Haba
12 Marla Sanchez Team No Promises
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1