Log In
Deer Creek Road Race • Apr 13 2014
Breezy, 75 degrees, wind 23 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Martin netherland rubber
2 Brian Mountjoy
3 Nathaniel Cornelius Toyota of Lexington
4 Rob Thompson Netherland Rubber Teammate Win: Paul Martin
5 Ryan Good MatsonMoney
6 David Neis Team Dayton-Relevant Works Cycling
7 Zachary Lewis MatsonMoney Teammate Top 5: Ryan Good
8 Jack Mccann netherland rubber Teammate Win: Paul Martin
9 Matt Bole dayton
10 Cory St clair matson money Teammate Top 5: Ryan Good
11 Abraham Mcnutt dayton
12 Chad Clemons MatsonMoney Teammate Top 5: Ryan Good
13 Andy Prickett dayton
14 Ian Baker Toyota of Lexington Teammate Top 5: Nathaniel Cornelius
15 Dan Peairs MatsonMoney Teammate Top 5: Ryan Good
16 Jason Karew MatsonMoney Teammate Top 5: Ryan Good
17 Andy Bracke QCW
18 Paul Dentel University of Cincinnati
19 Patrick Quinn Toyota of Lexington p/b your mom Teammate Top 5: Nathaniel Cornelius
20 Nicola La motta dayton
DNF Hendra Palisades OSU
DNF Todd Gosselaar
DNF Brent Bachman
DNF Kirk Albers netherland rubber Teammate Win: Paul Martin
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 12   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Poptic Zephyr Wheel Sports
2 Rick Wait
3 Andrew Boneff jbikes/ihop
4 Kipp Silber University of Cincinnati
5 Christopher Carissimi Bishop Bicycles
6 Dakota Mcdivitt
7 Craig Baker speedway
8 Jason Mott Bio Wheels
9 Daniel Rich Team Dayton-Relevant Works Cycling
10 Eric Bair ZWS Bertolli Teammate Win: Christopher Poptic
11 Derek Wilford Spin/Litzler Automation
12 Nick Perhala
13 Andy Perrino Bio Wheels
14 Nicholas Vorwerk novo Nordisk
15 Adam Downs Trek Bicycle Store of Cincinnati
16 Rodney Roof ZWS - Bertolli Teammate Win: Christopher Poptic
17 Mark Damschroder Ghisallo Cycling Team Inc.
18 Owen Gibby Bishop Bicycles Teammate Top 5: Christopher Carissimi
19 David Rich Team Dayton-Relevant Works Cycling
20 Mark Danniballe Backroom Coffee Roasters / Echelon
21 Nicholas Benedict
22 William Neidinger Wells Fargo Advisors
23 Taylor Kruse Paradise Garage
24 Renato Sosa dayton
25 M. Shayne dillinger Ghisallo
26 Evan Price Team Ghisallo
DNF Troy Chipka Ride On Wooster
DNF Peter Scacheri Spin
DNF Joshua Ebert Team Dayton-Relevant Works Cycling
DNF Dylan Hayda WAS LABS
DNF Greg Blanton Ghisallo Cycling
DNF Sean Davidson ZWS Bertolli Teammate Win: Christopher Poptic
DNF Derek Wilford team spin
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Jensen
2 Brandon Shaw Paradise Garage Racing
3 Aaron Mowery Headwind Cycling
4 Tommy Graul Dayton
5 David Cox Team Dayton-Relevant Works Cycling
6 Patrick Bendel Queen City Wheels
7 Mark Kojamanian
8 Brent Houk Speedway Wheelmen
9 Brian Rybak Spin
10 Don Mckenzie Queen City Wheels
11 Greg Blanton Ghisallo Cycling
12 Maxwell Salinger Ride On Wooster
13 Luke Russell Paradise Garage Racing Teammate Top 5: Brandon Shaw
14 David Helmuth Wells Fargo Advisors
15 Nelson Gaker Darkhorse
16 Chad Mangeot Team Dayton-Relevant Works Cycling Teammate Top 5: David Cox
17 David Benner Relevent Works Cycling
18 Michael Szymanski Relevent Works Cycling
19 David L. rich Team Dayton-Relevant Works Cycling Teammate Top 5: David Cox
20 Max Savage ProChain Junior Boys
21 Max Savage ZWS - Bertolli
DNF Robert Linenkugel Queen City Wheels
DNF Christopher Arndt Paradise Garage Racing Teammate Top 5: Brandon Shaw
DNF Shannon Moore Team Dayton-Relevant Works Cycling Teammate Top 5: David Cox
DNF Stephen Herman Team Dayton-Relevant Works Cycling Teammate Top 5: David Cox
DNF Shannon Moore Team Dayton-Relevant Works Cycling Teammate Top 5: David Cox
DNF James Halpin Queen City Wheels
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Koji Yamazaki
2 Vincent Francis Team Athens
3 Dustyn Smith
4 Eric Boltz ZWS / Bertolli
5 Richie Minner ZWS / Bertolli
6 Unknown Rider
7 Ryan Havlicek A World Of Pain
8 Ken Buddell
9 Unknown Rider
10 Tommy Graul Dayton
11 Christopher Robertson Team Athens Teammate Top 5: Vincent Francis
12 Marc Jurewicz ZWS / Bertolli Teammate Top 5: Eric Boltz
13 Robert Parsons
14 Spencer Miller ROLLFAST
15 Michael Linse Team Six One Four
16 Cody Smith
17 Joe Ipacs Ohio State University
18 Chris Taylor Zephyr Wheel Sports Teammate Top 5: Eric Boltz
19 Tom Blaney QCW
20 Zachary Young ProChain
21 Edward Klus
22 Zachary Ross ProChain Junior Boys
23 Stuart Goret Zephyr Wheel Sports Teammate Top 5: Eric Boltz
24 Dan Buchan Dayton
25 Alex Christian ProChain Junior Boys
26 Matt Francis OSU
27 Peter Wray
DNF Larkin Kelly
DNF Scott Billman
DNF Brian Bors athens
DNF Tom Corrigan
DNF Don Mckenzie Queen City Wheels
DNF Joseph Burton Paradise Garage Racing
DNF Ken Holley
DNF Michael Szymanski Dayton
DNF Patrick Bendel QCW
DNF Mike Scott Backroom Coffee Roasters / Echelon
DNF Owen Wengerd /Team TRU
DNF James Halpin QCW
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 24   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Randy Liu Incycle-Predator Components Elite T
2 Brandon Miller University of Cincinnati
3 Sam Ransohoff-englert Team Dayton Bicycling
4 Sean Martin dayton
5 Austin Warmbier
6 Michael Buckner Headwind Racing
7 Joe Mccracken Element Cycles
8 Brian Worley
9 Kyle Barchek University of Cincinnati Teammate Top 5: Brandon Miller
10 Jason Keyser Headwind Racing
11 Aaron Ringle
12 Brent Mayer trek
13 Unknown Rider
14 Sokha Bun Incycle-Predator Components Elite T Teammate Win: Randy Liu
15 Neil Wengerd Headwind Cycling
16 Casey Blankenship Element Cycles
17 Richard Girardot Team Ghisallo
18 Charles Price Queen City Wheels
19 Colin Fitzgerald Ghisallo
20 Sam Lowe ECMT
21 Derek Haas Team Ghisallo
22 Joseph Lawhorn Dayton CC
23 Jim Oelgoetz Relevant Works Cycling
24 Christopher Price Dayton CC
25 Michael Emerson University of Cincinnati Teammate Top 5: Brandon Miller
26 James Weaver
27 Joe Kratzer Team Dayton Bicycling Teammate Top 5: Sam Ransohoff-englert
28 Connor Miles Upper Arlington High School
29 Unknown Rider
30 Micah Jenkins
31 Jeff Seeley Queen City Wheels
DNF Ryan Schockling
DNF Aaron Ringle
DNF Andrew Lee Upper Arlington High School
DNF Bob Chipka
DNF Zachary Newcome
DNF Michael Riley ECMT
DNF Buzz Chewning
DNF Kevin Blake Relevant Works
DNF Charles Price QCW
DNF David Adams
DNF Doug Hogue ECMT
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 35   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Pontius Zephyr Wheel Sports
2 Kevin Miles Bishop Bicycles
3 Doug Carraway 614
4 Dale Eads Zephyr Wheel Sports Teammate Win: James Pontius
5 Sean Cooney Team Hungry
6 Benjamin Kuhlman PMO
7 Ken Hoetker bishops
8 Steve Fine Team Dayton-Relevant Works Cycling
9 Unknown Rider
10 Tracy Brennen bishops
11 Matvey Bobylev
12 Fred Peters ZUG Racing
DNF Brian Desoto ZUG Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Czerwinski Back Room
2 Daniel Lach ZWS / Bertolli
3 Dane Schubert Backroom Coffee Roasters / Echelon
4 Todd Delay Backroom Coffee Roasters / Echelon
5 Mike Scott Backroom Coffee Roasters / Echelon
6 Scott Young
7 Doug Mcconaha Veloscience Cycling Team
8 David Stanley Bishop Bike
9 Christian Fischer team 614
10 Gregory Fasig ZWS Bertolli Teammate Top 5: Daniel Lach
11 Unknown Rider
12 David Brueggen Bishop Bicycles
13 Collin Wayne ZUG
14 John Sadaghiani
15 W. Davis griffin Zug
16 Robert Brnilovich Stark Co.
17 Douglas Masraum Team ZUG Racing
18 Todd Ramsdell ZWS Bertolli Teammate Top 5: Daniel Lach
19 Philippe Ayala Joe's Pro Bikes
20 Jay Hissett Covington-Newport Cycling
21 Kevin Carr PMO
22 George Collins Champion City Cycling
23 David Thole 7 Hills
DNF Daniel Mccarty Champion City Cycling
DNF Rick Voithofer 614
DNF Christopher Grisvard
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 15   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tym Tyler NHCC
2 David Linden Team Dayton-Relevant Works Cycling
3 William Ralph ZWS / Bertolli
4 Richard Toler Relevant Works
5 Paul Rouse Team Dayton-Relevant Works Cycling
6 Unknown Rider
7 Mitchell Tallan Backroom
8 Bob Bitner
9 Bruce Skillings Team Dayton-Relevant Works Cycling Teammate Top 5: David Linden
DNF Frank Strang Stark Velo
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Sadaghiani
2 Gabriel Dobrozsi Lionhearts Junior Racing
3 Bryan Ream Upper Arlington High School
4 Marie Grassi
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Rockwood Lionhearts Junior Racing
2 Juergen Wilkes Upper Arlington High School
3 Chandler Freeman Upper Arlington High School
4 Raymond Wilkes Upper Arlington High School
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Bair bishop
2 Kayla Starr QCW
3 Kristen Arnold Lady Gnar Shredders
4 Maya Wei-haas Lady Gnar Shredders
5 Allison Nuovo Lady Gnar Shredders
6 Karla Labbe Bishop Bicycles
7 Mackenzie Green ProChain
8 Tarah Cole Ghisallo
9 Kellie Strang WAS Labs Cycling
10 Erin Clemons Bishop Bicycles
11 Lori Nedescu Lady Gnar Shredders Teammate Top 5: Kristen Arnold
12 Nicole Wheeler QCW Teammate Top 5: Kayla Starr
DNF Erika Bohn element cycles
DNF Cooper Ambjorn Team Hungry
DNF Claudia Witzig Scarlet Fire
DNF Stephanie Breslin de sosa Dayton secert
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Amling UACC ProChain
2 Pei-i Wu Lady Gnar Shredders
3 Jillian Kellbach Queen City Wheels
4 Kira Williams Lady Gnar Shredders
5 Angela Graziosi
6 Katrina Svach
7 Kim Sadaghiani
8 Rachel Dobrozsi ProChain Junior Girls
9 Kim Cory Backroom Coffee Roasters / Echelon
10 Joni Raizk
11 Kathryn Blankenship ECWT
12 Susan Zurface TEAM DAYTON-SECRET CYCLING
13 Kristine Hofstra dayton secert
14 Amy Leroy Lady Gnar Shredders Teammate Top 5: Pei-i Wu
15 Mary Digiandomenico
16 Christine Robbins ECWT
17 Heidi Riffle TEAM DAYTON-SECRET CYCLING
18 Mitzi Silber dayton secert
19 Susan Sagan dayton secert
20 Christina Fuduric Queen City Wheels Teammate Top 5: Jillian Kellbach
21 Unknown Rider
DNF Peggy Cook Lady Gnar Shredders Teammate Top 5: Pei-i Wu
DNF Susan Hackett
DNF Christine Robbins element cycles
DNF Katrina Svach Queen City Wheels Teammate Top 5: Jillian Kellbach
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 17   Cat ?: 6