Log In
Maverick Classic Stage Race - Crit • Apr 19 2014
Mostly Cloudy, 55 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emde Dane Team Rio Grande :21:40
2 Walter Durrer Team Rio Grande .21'41 Teammate Win: Emde Dane
3 Nick Slenkovich Old School Racing .21'42
4 Mitchell Hyra Unattached .21'44
5 Gary Sharp Real D-Amgen Masters Cycling .21'44
6 David Fisher Palisade Velo .21'44
7 Stephen Kupecz Schwab Cycles Racing Team .21'44
8 Brent Schoeb Real D-Amgen Masters Cycling .21'53 Teammate Top 5: Gary Sharp
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Smith LTR Sports
2 Ed Chamberlin LTR Sports Teammate Win: Bob Smith
3 Dwight Hibdon Velosport Racing
4 Gerd Leopoldt Unattached
5 Chip Chilson Light Speed BMW
6 Karl Bauer Unattached
7 Terry Petersen TheCyclist-Lawyer.com
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zack Noonan Fort Lewis College 50:54
2 Morgan Ryan Colorado Mesa University 50:54
3 Dean Haas Fort Lewis College 50:54 Teammate Win: Zack Noonan
4 George Simpson Colorado State University 50:54
5 Griffin Easter Fort Lewis College 50:54 Teammate Win: Zack Noonan
6 Alex Ranum University of Colorado Boulder 51:00
1
7 Cyrus Pearo University of Denver 51:01
2
8 Samuel Phillips Colorado Mesa University 51:03
3
Teammate Top 5: Morgan Ryan
9 Paul Kumm Colorado State University 51:05
4
Teammate Top 5: George Simpson
10 Cameron B brown University of Colorado Boulder 51:05
5
11 Chad Young Colorado School of Mines 51:05
6
12 Andrew Hammond Fort Lewis College 51:08 Teammate Win: Zack Noonan
13 Max Thilen Fort Lewis College 51:20 Teammate Win: Zack Noonan
14 Natan Cavalca Fort Lewis College 51:20 Teammate Win: Zack Noonan
15 Renan Maia Fort Lewis College 51:30 Teammate Win: Zack Noonan
16 Spencer Oswald Colorado Mesa University 51:55 Teammate Top 5: Morgan Ryan
17 Zack Lavergne Colorado Mesa University 51:58 Teammate Top 5: Morgan Ryan
18 Cullen Easter Colorado Mesa University 51:58.
Off The Back
Teammate Top 5: Morgan Ryan
19 Trevor Rolette Fort Lewis College 52:28 Teammate Win: Zack Noonan
20 Nicolas Jimenez Colorado School of Mines 52:28
21 Edwin Supple Colorado School of Mines 52:28
22 Stefan Zavislan US Air Force Academy 52:28
23 Ryan Standish Fort Lewis College 52:28 Teammate Win: Zack Noonan
24 Garrett Brown University of Colorado Boulder 52:29
25 Stephen Cochran Colorado Mesa University 52:29 Teammate Top 5: Morgan Ryan
26 Matthew Hudson University of Colorado Boulder 52:29
27 Rider Unknown School of Mines 52:29
28 Taylor Warren Colorado State University 52:29 Teammate Top 5: George Simpson
29 Lucas Elms Colorado State University 52:29 Teammate Top 5: George Simpson
30 Michael Nichols jr. Colorado State University 52:29 Teammate Top 5: George Simpson
31 Skyler Trujillo Fort Lewis College 52:29 Teammate Win: Zack Noonan
32 Garrett Braun US Air Force Academy 52:29
DNF Pete Davis Colorado Mesa University DNF Teammate Top 5: Morgan Ryan
DNF Andrew Cady US Air Force Academy DNF
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 11   Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keegan Sotebeer University of Colorado Boulder 35:40
1
2 Matthew Kotarbinski Colorado State University 35:41
2
3 Andre Szlendak University of Colorado Boulder 35:41
3
Teammate Win: Keegan Sotebeer
4 Austin Stephens University of Colorado Boulder 35:42
4
Teammate Win: Keegan Sotebeer
5 Brendan Lee University of Colorado Boulder 35:42
5
Teammate Win: Keegan Sotebeer
6 Josh Gallen University of Colorado Boulder 35:42
6
Teammate Win: Keegan Sotebeer
7 Christopher Meier University of Colorado Boulder 35:42
7
Teammate Win: Keegan Sotebeer
8 Dylan Fox University of Colorado Boulder 35:43
8
Teammate Win: Keegan Sotebeer
9 Rider Unknown 35:43
9
10 Lucas Rowton Fort Lewis College 35:46
11 Rider Unknown 35:53
12 Brad Tyra UCCS 35:53
13 Andrew James Colorado Mesa University 35:53
14 Andrew Faturos Colorado State University 35:54 Teammate Top 5: Matthew Kotarbinski
15 Grant Vanhoose Colorado State University 35:59
1
Teammate Top 5: Matthew Kotarbinski
16 Nicholas Bollen University of Colorado Boulder 36:00
2
Teammate Win: Keegan Sotebeer
17 Simon Pendleton University of Colorado Boulder 36:00
3
Teammate Win: Keegan Sotebeer
18 Devon Baummer University of Colorado Boulder 36:01 Teammate Win: Keegan Sotebeer
19 Jason Kearns University of Denver 36:01
20 Tucker Brown US Air Force Academy 36:01
21 Nathan Murcia Fort Lewis College 36:01
22 Duncan Koehn Colorado Mesa University 36:06
23 Zack Morgan University of Colorado Boulder 36:08 Teammate Win: Keegan Sotebeer
24 Marco Capraro University of Colorado Boulder 36:10 Teammate Win: Keegan Sotebeer
25 Max Bierman US Air Force Academy 36:43
Off The Back
26 Mark Johnson Adams State University 36:43
Off The Back
27 Lucca Scariano Colorado Mesa University 37:46
Off The Back
28 Peter Behm Fort Lewis College 38:47
Off The Back
29 Joshua French Colorado School of Mines 39:09
Off The Back
30 Andrew Wanger Metropolitan State University o 39:09
Off The Back
31 Austen Ebert US Air Force Academy 39:09
Off The Back
32 Kacey Campbell Front Range Community College 39:09
Off The Back
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 15   Cat 5: 6   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Froehlicher Fort Lewis College 19:45
2 Seth Zegelstein University of Colorado Boulder 19:46
3 Charles Dorchester Colorado State University 19:47
4 Sam Vickery Fort Lewis College 19:52 Teammate Win: Bryan Froehlicher
5 Gabriel Gutierrez flores University of Wyoming 19:54
6 Jake Wands Colorado School of Mines 19:58
7 Carl Sechrist University of Colorado Boulder 19:58 Teammate Top 5: Seth Zegelstein
8 Adam Keith University of Colorado Boulder 20:10 Teammate Top 5: Seth Zegelstein
9 Alex Patel Colorado School of Mines 20:13
10 Alexander Gray University of Wyoming 20:20 Teammate Top 5: Gabriel Gutierrez flores
11 Abdulhadi Alajmi University of Colorado Boulder 20:21 Teammate Top 5: Seth Zegelstein
12 Ian Kramer Colorado School of Mines 20:30
13 Chad Hotimsky University of Colorado Boulder 20:31 Teammate Top 5: Seth Zegelstein
14 Patrick French US Air Force Academy 20:36
15 Ted Hintz University of Denver 20:54
16 Rees York Colorado State University 21:08 Teammate Top 5: Charles Dorchester
17 Alex Bernholtz Colorado Mesa University 22:00
18 Spencer Darbin University of Northern Colorado @1Lap
19 Kevin Wernke Colorado Mesa University @1Lap
20 Drake Sisneros Adams State University @1Lap
21 Michael Mcgarry Colorado State University @1Lap Teammate Top 5: Charles Dorchester
22 Darin Sisneros Adams State University @1Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 10   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarred Jordan Unattached
2 Steven Turney Boulder Junior Cycling
3 Ian Broughton Unattached
4 Beau Savage Colavita Racing Inc.
5 Albert Langsenkamp Prestige Imports/Porsche/Audi Race
6 Jacques De curnou Boulder Junior Cycling
7 Eric Brunner Boulder Junior Cycling Teammate Top 5: Steven Turney
8 Steven Morozowich Durango Wheel Club
9 Steve Hageman RITTE/Sports Garage Racing
10 Nathan Barkocy Active Knowledge
11 Justin Hall Team Rio Grande
12 Samuel Johnson West Elk Road Club
13 Eddie Rogers Steamboat Velo
14 Ryan Christianson LTR Sports
15 Steven Sperling Unattached
16 Cameron Bellian Boulder Junior Cycling Teammate Top 5: Steven Turney
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Giem Tierra Plan Racing
2 John Noonan Primal - Audi Denver
3 Michael Burleigh Primal - Audi Denver
4 Tyler Schwartz Unattached
5 Brett Peters Sonic Boom Racing
6 Matthew Gates Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
7 Andrew Clemence Team Cycleton
8 Adam Fivehouse Primal - Audi Denver Teammate Top 5: John Noonan
9 Tom Zirbel Team Optum p/b Kelly Benefit Strate
10 Josey Weik Natural Grocers Cycling Team
11 Joseph Petrowski Primal - Audi Denver Teammate Top 5: John Noonan
12 Thomas Fiorillo Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
13 Daniel Crespo Primal - Audi Denver Teammate Top 5: John Noonan
14 Jonathan Copsey Tierra Plan Racing Teammate Win: Michael Giem
15 Sam Chovan Team Cycleton
16 Keegan Swirbul Bissell Development Cycling
17 Chris Lundberg Team Cycleton
18 Kevin Nicol Natural Grocers Cycling Team
19 Ian Mcpherson Rocky Mountain Velo
20 Nate Taggatz Fort Collins Cycling Team
21 Ian London Primal - Audi Denver Teammate Top 5: John Noonan
22 Jason Kiefer RITTE/Sports Garage Racing
23 Kevin Tempel Fort Collins Cycling Team
24 Jon Moro Unattached
25 Steven Weiler Fort Collins Cycling Team
26 Peter Ismert Rocky Mountain Cancer Centers Cycli
27 Maxx Chance GS Panache
28 Mike Allen Unattached
29 Isaac Dancy Alchemy Bicycle Co./ Mad Alchemy
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 14   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ariane Horbach Colorado Mesa University 38:01.3
Off The Front
2 Sabrina David University of Colorado Boulder 38:01.7
Off The Front
3 Lauren Catlin Fort Lewis College 38:02.9
Off The Front
4 Nicolle Bruderer University of Colorado Boulder 39:14.3
1
5 Lexie Millard Colorado Mesa University 39:14.6
2
Teammate Win: Ariane Horbach
6 Sofia Gomez villafane Fort Lewis College 39:15.0
3
7 Ariana Dittmer Colorado Mesa University 39:15.1
4
Teammate Win: Ariane Horbach
8 Melanie Beale Colorado State University 39:15.4
5
9 Kate Wold Colorado State University 39:16.3
6
10 Lvie Crawford Fort Lewis College 39:16.5
7
Teammate Top 5: Lauren Catlin
11 Linnea Dixson University of Wyoming 39:16.5
8
12 Mackenzie Paul US Air Force Academy 39:17.0
9
13 Robin Hackercary University of Colorado Boulder 39:23.6 Teammate Top 5: Sabrina David
14 Maddie Chaves Fort Lewis College 39:23.6 Teammate Top 5: Lauren Catlin
15 Jasmine Hansen US Air Force Academy 40:19.0
Off The Back
16 Katie Cartee University of Colorado Boulder 40:34.7
Off The Back
Teammate Top 5: Sabrina David
17 Caitlin Sullivan US Air Force Academy 41:11.8
Off The Back
18 Madeline Button Colorado State University 41:12.0
Off The Back
19 Jessica Bobeck University of Colorado Boulder 41:12.0
Off The Back
Teammate Top 5: Sabrina David
20 Tess Weathers Colorado School of Mines 41:12.1
Off The Back
DNF Sydney Edmonson Fort Lewis College DNF Teammate Top 5: Lauren Catlin
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Lundquist Colorado School of Mines 19:48.5
2 Jaime Kelleher University of Colorado Boulder 19:49.6
3 Rebecca Schneider University of Colorado Boulder 20:06.7
4 Micaleh Smith Colorado Mesa University 20:12.9
5 Sarah Godish US Air Force Academy 20:12.9
6 Samantha Parker Colorado Mesa University 20:51.1
7 Kc Kent Colorado School of Mines 21:39.0 Teammate Win: Lauren Lundquist
8 April Cunningham Adams State University 22:11.5
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauryn Andre Fort Lewis College 20:49.9
2 Danielle Pena Colorado Mesa University 20:51.9
3 Vivian Krishnan Fort Lewis College 21:09.8 Teammate Win: Lauryn Andre
4 Brianna Ozvat Fort Lewis College 21:45.4 Teammate Win: Lauryn Andre
5 Laura Leonard Colorado School of Mines 21:52.2
6 Lauren Bennett University of Colorado Boulder @1Lap
7 Barbara Schornstein University of Northern Colorado @1Lap
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Balboni Cloud Racing p/b Ride2Recovery
2 Kristen Peterson Natural Grocers Cycling Team
3 Nadezhda Mitelman Naked Women's Racing
4 Marta Morris TWENTY16 Pro Cycling
5 Adelaide Perr Unattached
6 Susie Jones Steamboat Velo
7 Isabel Rubenstein Front Rangers Cycling Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1