Log In
JWD Ceraland Challenge • Apr 5 2014
Clear, 43 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Atwell Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
2 Alex Wieseler Texas Roadhouse Cycling Team
3 David Hauber Kentucky Flyers Cycling Inc
4 Matthew Salpietro Team Upland Brewing - Soma Coffee
5 Scott Mcclary First Internet Bank Cycling Team
6 Harry Clark Team Heroes- MOB
7 Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
8 Derek Laan
9 Charles Mcclary First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Scott Mcclary
10 Neal Forbes Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
11 Doug Fagan Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
12 Lewis Henrickson CMS Race Team
13 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
14 Charles Crouse Racing For Riley
15 Thomas Davis
16 David Morse Heartland Velo
17 John Woods Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
18 Gregory Grosicki
19 Brian Arfmann ABD Cycling Team
20 Karim Abdelkader Team Heroes- MOB
21 Ray Smith Clarksville Schwinn powered by Whay
22 Scott Baumer Team Indiebike p/b Angie's Lis
23 Joshua Miller Colavita Racing
24 Brice Brookshire Spin Zone Racing
25 Brian Sullivan Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
26 Isaiah Newkirk Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
27 John Callahan Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Win: Jonathan Atwell
28 Andrzej Banaszkiewicz BISSELL-ABG-GIANT
29 John Eisinger Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Alex Wieseler
30 Owen Stone VO2
31 Alex Mclaughlin Clarksville Schwinn powered by Whay
32 Thomas Revard
33 Chris Kroll Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
34 Joseph Bosemer Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Alex Wieseler
35 Stephen Hulsman Kentucky Flyers Cycling Inc Teammate Top 5: Alex Wieseler
36 Sam Stone Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
37 Robert Smallman Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
38 Ryan Shanahan Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Win: Jonathan Atwell
39 Sam Harbison Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
40 John Ryan KCV Cycling Club
41 Jake Parker Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Win: Jonathan Atwell
42 Mark Powell Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Win: Jonathan Atwell
43 Oliver Beeson First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Scott Mcclary
44 Nick Sapp
45 Andrew Boyd Clarksville Schwinn powered by Whay
46 Thomas Walsh Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Win: Jonathan Atwell
47 Timothy Nixon Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Win: Jonathan Atwell
48 Joshua Kush Team Indiebike p/b Angie's Lis
49 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Alex Wieseler
50 Beau Boggs ICC BISSELL-ABG-GIANT
51 Jonathan Jacob BISSELL-ABG-GIANT
52 Sean O'donnell Scarlet Fire Racing
53 Thomas Cox Team Heroes- MOB
54 Vic Emond Team Heroes- MOB
55 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Alex Wieseler
56 Kevin Attkisson Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Alex Wieseler
57 Eric Barnett Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Alex Wieseler
58 John Puffer Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Top 5: Alex Wieseler
59 John Becker First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Scott Mcclary
DNF Andrew Messer Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
DNF Brian Sullivan Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Top 5: Matthew Salpietro
DNF Brad Demott Gray Goat Sports
DNF Joe Fuller Clarksville Schwinn/Rapid Transit
DNF Robert Harris Clarksville Schwinn/Rapid Transit
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 25   Cat 3: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Dell Team Upland Brewing - Soma Coffee
2 Mark Powell Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
3 Ryan Eggen Team Indiebike p/b Angie's Lis
4 Matthew Salpietro Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Charles Dell
5 Scott Mcclary First Internet Bank Cycling Team
6 Brian Arfmann ABD Cycling Team
7 Samuel Runningen First Internet Bank Cycling Team Teammate Top 5: Scott Mcclary
8 Dustin Jones Team Indiebike p/b Angie's Lis Teammate Top 5: Ryan Eggen
9 Thomas Davis
10 Joe Bartels NoLimit Cycling
11 Andrew Beckman Clarksville Schwinn powered by Whay
12 Matt Tescula
13 Thomas Revard
14 Reed Bagley McDonalds Cycling Team
15 Ramon Vasquez NoLimit Cycling
16 Brett Brevoort Team Dayton-Relevant Works Cycling
17 Brent Vanlandingham Terre Haute Cycling
18 Jason Ochoada Gray Goat Sports
19 Jason Korte McDonalds Cycling Team
20 Jason Ramain Blue Ridge Design Cycling Team
21 Brandon Leviton four2one Sports
22 Luke Neubauer Clarksville Schwinn powered by Whay
23 Patrick Hirschfeld Team Indiebike p/b Angie's Lis Teammate Top 5: Ryan Eggen
24 Jackson Mcnear McDonalds Cycling Team
25 Nick Sapp
26 Andy Grote NoLimit Cycling
27 Jedidiah Fritzinger McDonalds Cycling Team
28 Jake Parker Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Top 5: Mark Powell
29 William Carey
30 Rick Lesh Speedway Wheelmen
31 Jeffrey Meade Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Charles Dell
32 Joshua Kush Team Indiebike p/b Angie's Lis Teammate Top 5: Ryan Eggen
33 Brent Houk Speedway Wheelmen
34 Robert Harris Clarksville Schwinn/Rapid Transit
35 Sam Harbison Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Charles Dell
36 Joe Fuller Clarksville Schwinn/Rapid Transit
37 Edward Fritzinger Peloton Sports Group
38 Andrew Truemper Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Charles Dell
39 Brian Sullivan Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Charles Dell
40 Chris Pfeiffer Team Upland Brewing - Soma Coffee Teammate Win: Charles Dell
41 Dan Painter Ft. Wayne Outfitters
Finishers: Cat 3: 33   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Smith NoLimit Cycling
2 Jordan Fleming
3 Michael Khamis
4 Matt Misner Ft. Wayne Outfitters
5 Shannon Branscomb NoLimit Cycling Teammate Win: Corey Smith
6 Shane Slaven Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
7 Franklin Nowlin Team Nebo Ridge
8 Kevin Kennedy
9 Casey Crouse
10 John Ringis ROLLFAST
11 Seth Worthington ROLLFAST
12 William Bobrow Papa John's Racing Team
13 Toby Orme
14 Christopher Blair ROLLFAST
15 Angel Campos NoLimit Cycling Teammate Win: Corey Smith
16 Terry Mcdonald
17 Wesley Bates
18 Tracy Gilliland
19 Nicholas Untch Purdue University
20 Shaun Fitzgerald
21 Tom Burridge Nomad Cycling Club
22 Corbin Schmitz Midwest Devo
23 Carl Ring
24 Jason Korte McDonalds Cycling Team
25 Michael Tarabay
26 David Thole 7 Hills Racing
27 Jack Crump Red Zone Cycling
28 Kevin Smith
29 Josiah Longenecker Midwest Devo
30 David Caldwell CKW Racing
DNF Chandler Andrew Team Nebo Ridge
DNF Jared Johnson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 14   Cat 5: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Chandler Team Nebo Ridge
2 Aaron Prange Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
3 Todd Pettyjohn
4 Michael Scott Gray Goat Sports
5 Kevin Strawbridge
6 Sean Hurley
7 Dan Cox
8 Michael Tarabay
9 Wesley Bates
10 Topher Bell
11 Nathanial Vasquez NoLimit Cycling
12 Justin Black
Finishers: Cat 5: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Tolson Texas Roadhouse Cycling Team
2 William Dolan Scheller's Racing Team
3 Bryan Boggs Zipp Factory Team
4 John Puffer Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Curtis Tolson
5 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
6 Thomas Cox Team Heroes- MOB
7 Lupe Martinez Leadout Racing
8 Harry Clark Team Heroes- MOB
9 Darrin Lay Scheller's Racing Team Teammate Top 5: William Dolan
10 Micah Fritzinger McDonalds Cycling Team
11 Vic Emond Team Heroes- MOB
12 Stephen Hulsman Kentucky Flyers Cycling Inc Teammate Win: Curtis Tolson
13 Craig Baker
14 Joe Bartels NoLimit Cycling
15 Sean O'donnell Scarlet Fire Racing
16 Don Birch Team Heroes- MOB
17 Eric Barnett Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Curtis Tolson
18 Nathan Hoover Dan's Competition Factory Racing
19 Tim Johnson Jeff's Bike Shop
20 Shane Slaven Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
21 Kevin Kennedy
22 Briana Kovac First Internet Bank Cycling Team
23 Jack Sells Jeff's Bike Shop
24 Ramon Vasquez NoLimit Cycling
25 Jeffery Thompson Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
26 Andrew Messer Team Upland Brewing - Soma Coffee
27 Joe Fuller Clarksville Schwinn/Rapid Transit
28 Ryan Shanahan Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
29 Alan Standley Team Heroes- MOB
30 Michael Mcshane Texas Roadhouse Cycling Team Teammate Win: Curtis Tolson
DNF Jeff Buchsbaum Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
DNF Scott Whiteman Speedway Wheelmen
DNF Aaron Prange Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat 3: 13   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kroll Team Upland Brewing - Soma Coffee
2 Jim Creamer Team Heroes- MOB
3 James Bolin Scheller's Racing Team
4 Joe Fox Gray Goat Sports
5 Marc Johnson Team Indiebike p/b Angie's Lis
6 John Schmitz Team Indiebike p/b Angie's Lis
7 Brad Demott Gray Goat Sports Teammate Top 5: Joe Fox
8 Norman Gwaltney Team Indiebike p/b Angie's Lis Teammate Top 5: Marc Johnson
9 Steve Ellis Team Indiebike p/B Angie's List
10 Aaron Farr Breck's Bicycle Shop
11 David Jarboe Team Louisville
12 Matthew Grate Ft. Wayne Outfitters
13 Fred Steinbrecher McDonalds Cycling Team
14 Colin Allen Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
15 Brent Vanlandingham Terre Haute Cycling
16 Tom Burridge Nomad Cycling Club
17 Allen Galloway Bicycle Outfitters Indy
18 Denny Zech Ft. Wayne Outfitters
19 Terry Molewyk Scarlet Fire
20 Gary Palmer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
21 Kenny Sipes McDonalds Cycling Team
22 Jeffrey Chambers Scheller's Racing Team Teammate Top 5: James Bolin
23 Bryan Smith McDonalds Cycling Team
24 Bruce Fagan ROLLFAST
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 13   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Briana Kovac First Internet Bank Cycling Team
2 Sierra Siebenlist Scarlet Fire presented by Matthews
3 Shera Clark Clarksville Schwinn powered by Whay
4 Mary Penta Clarksville Schwinn powered by Whay
5 Valarie Gossage Scarlet Fire Racing
6 Jess Bunchek First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Briana Kovac
7 Laura Felicetti First Internet Bank Cycling Team Teammate Win: Briana Kovac
8 Claudia Witzig Scarlet Fire Racing Teammate Top 5: Valarie Gossage
9 Rebecca Zink A Cycling Team
10 Katy Sahm Scarlet Fire presented by Matthews Teammate Top 5: Sierra Siebenlist
11 Gerard Anne Scarlet Fire
12 Ekaine Reed
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Kieffer Scarlet Fire Racing
2 Hana Baker Team Heroes- MOB
Finishers: Cat 4: 2