Log In
Ken Woods Memorial Road Race • Apr 26 2014
Clear, 51 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Catlin NorthStar Development Cycling 2:55:38.3
2 Jacob Glahn Atlas Cycling 2:55:39.1
3 Brenden Hardy Atlas Cycling 2:55:46.8
4 Eric Serantoni Mitsubishi Laser/Grand Performance 2:55:47.7
5 William Oconnell 2:55:58.1
6 Travis Pedley 2:59:16.3
7 Kendall Wiebe Kansas State University 3:03:58.5
8 Kyle Olson Synergy 3:08:23.5
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Flick University of Minnesota Cycling - T 1:58:42.1
2 Noah Wilson Joyride 1:58:42.5
3 Nick Braunjankovich GP Velotek 1:58:45.2
4 Jacob Okamoto 1:58:52.9
5 Christian Ruud Flat City Cycling Club Inc. 1:58:57.2
6 Calder Michienzi University of Minnesota Cycling - T 1:58:59.1 Teammate Win: Grant Flick
7 Jeremy Iverson 1:59:24.8
8 Daniel Svedberg NorthStar Development Cycling 1:59:51.9
9 Alexander Blair 2:00:38.5
10 Joseph Otte University of Minnesota Cycling - T 2:00:48.4 Teammate Win: Grant Flick
11 Owen Beverlin Kansas State University 2:01:29.1
12 Jason Sholly North Iowa Spin 2:01:31.0
13 Jakob Stoner 2:01:31.4
14 Liam John 2:01:40.0
15 Samuel Williams Saint Olaf College 2:12:24.2
16 Tyler Rhodes GP Velotek 2:17:22.0 Teammate Top 5: Nick Braunjankovich
DNF Daniel Thompson Joyride 1:04:47.4 Teammate Top 5: Noah Wilson
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael St martin St Paul Bicycle Racing Club 0:58:07.6
2 Sam Fritz 0:58:13.0
3 Kyle Anibas 0:58:15.2
4 Anthony Corradi 0:58:15.3
5 Nate Lafond 0:58:15.3
6 Eric Gansemer 0:58:27.1
7 Mike Schomer Twisted Spokes Racing Team 0:58:27.2
8 Blake Kelley University of Minnesota Cycling - T 0:58:30.9
9 Kai Olstad 0:58:40.0
10 Logan Grace University of Minnesota Cycling - T 0:58:54.1
11 Kellen Mulford 0:59:07.5
12 Travis Sjostrom University of Minnesota Cycling - T 0:59:18.6
13 Matthew White Unione Sportiva Italiana 0:59:25.2
14 Robert Field 1:02:52.3
15 Wilson Schadauer 1:03:18.6
16 Colby Easterday Twisted Spokes Racing Team 1:03:32.5
17 Taylor Mathiason Mitsubishi Laser/Grand Performance 1:04:15.2
18 Cole Hendrickson University of Minnesota-Twin Cities 1:04:34.6
19 Samuel Strawhacker 1:04:56.9
20 Bobby Thorne 1:06:23.9
21 Andres Lindquest 1:06:51.5
22 Drew Polasky 1:07:05.8
23 Max Veit 1:11:41.6
24 Michael Morehead Minnesota State University-Mankato 1:12:31.7
25 Michael Stralka 1:13:51.2
26 Connor Edlund 1:15:07.7
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 9   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tristin Bentzler Synergy 3:47:44.4
2 Josey Weik 3:47:56.8
3 Chris Yotter Mitsubishi Laser/Grand Performance 3:47:57.1
4 Michael Keller South Chicago Wheelmen 3:48:02.6
5 Matthew Petersen Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 3:48:37.9
6 Chris Anderson Flat City Cycling Club Inc. 3:48:48.9
7 Adam Froemming Freewheel Bike 3:48:54.3
8 Chris Doig Twin Six 3:49:06.2
9 Michael Mardosz Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 3:54:05.5 Teammate Top 5: Matthew Petersen
10 Robert Holmberg Loon State Cyclists 3:57:56.0
11 Andrew Gierke Synergy 2:58:10.4 Teammate Win: Tristin Bentzler
DNF Kent Throlson Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 3:02:47.3 Teammate Top 5: Matthew Petersen
DNF Thomas Wavrin Groove Subaru Excel Sports 0:57:12.9
DNF Brian Sprague Brone's Bike Shop 1:10:28.7
DNF Robert Ferris Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 3:02:48.8 Teammate Top 5: Matthew Petersen
DNF Matthew Broeren Rochester 1:59:29.2
DNF Benjamin Schinke Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop 2:00:44.1 Teammate Top 5: Matthew Petersen
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Flanders Minneapolis Bicycle Racing Club 2:44:12.3
2 Mark Skarpohl MBRC/Flanders 2:44:16.3
3 Todd Foster Silver Cycling 2:45:17.0
4 Bart Hollaren St Paul Bicycle Racing Club 2:45:23.2
5 Lewis Perna Rochester 2:45:28.6
6 Daniel Casper Revolution Cycle/Twin Six 2:45:47.8
7 Dale Sedgwick Mitsubishi Laser/Grand Performance 2:45:57.3
8 Brian Welch Silver Cycling 2:46:47.2 Teammate Top 5: Todd Foster
9 Matt Stein Silver Cycling 2:50:21.1 Teammate Top 5: Todd Foster
10 Arik Jon holm Union Velo Club LTD 2:55:12.6
11 Charlie Schad Revolution Cycle/Twin Six 2:55:13.2
12 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket 2:55:13.3
13 Andrew Frye Mitsubishi Laser/Grand Performance 2:55:13.7
14 Richard Werbowenko Donkey Label 2:55:14.3
15 Jay Henderson THC 2:55:17.8
16 Ed Alpasa Flat City Cycling Club Inc. 2:55:19.3
17 Jim Bell Revolution Cycle/Twin Six 2:55:43.3
18 Franz Rinkleff Rochester / CycloCarbon 2:59:03.5
19 Gregory Lavick THC 3:04:01.1
20 Paul Anderson 3:10:19.8
21 Tim Norrie 3:10:27.3
22 Kent Mcdaniel 3:11:12.8
DNF Mark Betzer Revolution Cycle/Twin Six 2:10:24.1
DNF Jeff Weyrens Revolution Cycle/Twin Six 2:08:51.2
DNF Douglas Carter NorthStar Mentors 2:04:54.9
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 16   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Stensrud Minneapolis Bicycle Racing Club 1:53:29.8
Off The Front
2 Gregory Goblirsch 1:57:07.7
Off The Front
3 Michael Tocko St Paul Bicycle Racing Club 1:57:54.7
1
4 Chris Klohn Chilkoot Racing 1:57:55.0
2
5 Richard Guillery Mitsubishi Laser/Grand Performance 1:57:56.4
3
6 Thomas Pletcher Minneapolis Bicycle Racing Club 1:57:57.1
4
Teammate Win: Mike Stensrud
7 Robert Benedum 1:57:58.1
5
8 David Herbert Minneapolis Bicycle Racing Club 1:57:58.9
6
Teammate Win: Mike Stensrud
9 Stephen Hunter 1:58:11.4
10 David Watson Minneapolis Bicycle Racing Club 1:59:38.6
Off The Back
Teammate Win: Mike Stensrud
11 Adam Hawkinson International Christian Cycling Clu 2:01:33.8
Off The Back
12 Stuart Benson Sho-Air Minnesota Cycling Club 2:01:48.5
Off The Back
13 Jon Stamm International Christian Cycling Clu 2:02:02.8
Off The Back
14 Joe Treleven Chilkoot Racing 2:02:05.1
Off The Back
Teammate Top 5: Chris Klohn
15 Brian Siska Category 6 Racing Squad 2:02:13.8
Off The Back
16 Ronald Fergle MBRC/Flanders 2:02:29.5
Off The Back
17 Paul Marabito 2:02:55.1
Off The Back
18 Michael Slavics IC3 Twin Cities 2:05:59.3
Off The Back
19 Mike Lyner Chilkoot Racing 2:07:30.9
Off The Back
Teammate Top 5: Chris Klohn
20 Jorge Odio Subway Cycling Team 2:08:25.9
Off The Back
21 Bruce Porter Mitsubishi Laser/Grand Performance 2:14:44.7
Off The Back
Teammate Top 5: Richard Guillery
22 Loren Willis Synergy 2:15:26.8
Off The Back
DNF Steve Gaertner MBRC/Flanders 1:01:25.6
DNF Brian Thurow Brone's Bike Shop 0:59:58.9
DNF Clayton Shepard MBRC/Flanders 0:58:48.6
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 9   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Lowry Brone's Bike Shop 2:58:51.7
1
2 Michael Gaines NorthStar Development 2:58:51.8
2
3 Tyler Nelson Balance Cycling 2:58:53.0
3
4 Nicholas Hardt Chilkoot Racing 2:58:53.5
4
5 Alec Carlson Mitsubishi Laser/Grand Performance 2:58:53.6
5
6 Michel Dalal Loon State Cyclists 2:58:53.6
6
7 Jeff Schwab dope 2:58:53.8
7
8 Kevin Laux Loon State Cyclists 2:58:53.8
8
9 Clayton Shepard MBRC/Flanders 2:58:54.2
9
10 Matthew Montesano Second Chance Racing p/b Zubaz 2:58:54.7
10
11 Edison Foster Silver Cycling 2:58:55.1
11
12 Nathan Klump Team Wheel & Sprocket 2:58:55.2
12
13 Ryan Fitzgerald Chilkoot Velo 2:58:55.6
13
14 Fred Mayer Synergy 2:58:56.2
14
15 Bruce Martens 2:58:59.3
16 Tim Karels Minneapolis Bicycle Racing Club 2:59:55.1
Off The Back
17 Dominic Howes Loon State Cyclists 3:00:05.4
Off The Back
18 Joe Moyer Rochester 3:04:30.9
Off The Back
19 Mike Lemmage Balance Cycling 3:07:50.9
Off The Back
Teammate Top 5: Tyler Nelson
20 Michael Oday Loon State Cyclists 3:09:51.3
Off The Back
21 David Aguirre Loon State Cyclists 3:33:41.6
Off The Back
DNF Ethan Furois NorthStar Development Cycling 1:06:14.8 Teammate Top 5: Michael Gaines
DNF Samuel Bramel Basso pb Tonka Cycle
DNF Erik Nasby Brone's Bike Shop 2:58:52.5 Teammate Win: Chris Lowry
DNF Noah Middlestaedt Revolution Cycle/Twin Six 2:05:08.9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 22   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Thompson Birchwood/GIS 1:53:36.1
Off The Front
2 Andy Keogh Balance Cycling 1:53:39.8
Off The Front
3 Patrick Parish 1:53:40.4
Off The Front
4 Todd Stordahl MBRC/Flanders 1:53:45.3
Off The Front
5 Tom Wierzbicki 1:53:45.3
Off The Front
6 Andrew Johnson Twin Six 1:53:45.5
Off The Front
7 John Klem 1:53:45.6
Off The Front
8 Dave Fetters Twin Six 1:53:46.1
Off The Front
9 Matthew Nikodym 1:53:49.2
Off The Front
10 David Stegall Omnium Racing 1:53:52.3
Off The Front
11 Eric Brekke Omnium Racing 1:54:06.5
Off The Front
12 John Heinlein iii 1:54:16.6
1
13 Raul Titla sanchez Twinspeed 1:54:17.8
2
14 Corey Shouse 1:54:18.3
3
15 Travis Moore 1:54:18.4
4
16 Luke Helland Balance Cycling 1:54:18.5
5
Teammate Top 5: Andy Keogh
17 Alex Hooke 1:54:18.7
6
18 Brett Johnson THC 1:54:19.0
7
19 Eric Sorenson 1:54:19.1
8
20 Kurt Brown 1:54:32.5
1
21 John Hammje 1:54:32.9
2
22 Kevin Brandt Flat City Cycling Club Inc. 1:54:33.9
3
23 John Deering St Paul Bicycle Racing Club 1:54:34.5
4
24 Scott Halverson 1:54:35.4
5
25 Derek Haag County Cycles 1:54:35.8
6
26 Jim Ringuette Synergy 1:54:36.5
7
27 Robert Ashton Minneapolis Bicycle Racing Club 1:54:38.5
8
28 Ryan Cate Category 6 Racing Squad 1:54:49.5
29 Micah Turman St Paul Bicycle Racing Club 1:55:34.7
Off The Back
30 Christopher Bretz 1:55:35.0
Off The Back
31 Carlton Mitchell SilverCycling 1:55:52.3
Off The Back
32 Paul Buchanan 1:56:12.4
Off The Back
33 Derek Van develde Omnium Racing 1:58:16.5
Off The Back
34 Erin Young Team Vulpes 1:59:21.7
Off The Back
35 Jordan Buth Loon State Cyclists 1:59:33.9
Off The Back
36 Adam Cincoski Minnesota Cycling Team 1:59:34.4
Off The Back
37 Nicholas Morison 2:00:02.2
Off The Back
38 Nicholas Garbis East Isles Bike Club 2:00:50.6
Off The Back
39 Matthew Johannsen Omnium Racing 2:01:10.9
Off The Back
40 Caesar Russell St Paul Bicycle Racing Club 2:02:06.1
Off The Back
41 Douglas Malmgren St Paul Bicycle Racing Club 2:02:19.8
Off The Back
42 Kyle Fiebelkron 2:02:33.0
Off The Back
43 Dylan Randolph Flat City Cycling Club Inc. 2:06:25.9
Off The Back
44 Andy Clark 2:07:01.9
Off The Back
45 Brett Hooton Peace Coffee Racing 2:07:59.0
Off The Back
46 Randy Peterson 2:07:59.4
Off The Back
47 Robert Belz Sho-Air Minnesota Cycling Club 2:11:50.3
Off The Back
48 Mark Long Omnium Racing 2:11:51.9
Off The Back
49 Adam Rambow Peace Coffee Racing 2:12:07.9
Off The Back
50 Matthew Johnson Freewheel Bike 2:12:08.3
Off The Back
51 Chris Petersen Hollywood Cycles 2:12:36.3
Off The Back
52 Stephen Anderson MBRC/Flanders 2:25:30.7
Off The Back
Teammate Top 5: Todd Stordahl
53 Chuck Rusch 2:27:20.2
Off The Back
54 Brian Ericson Loon State Cyclists 2:32:33.5
Off The Back
55 Jeffrey Penman Flat City Cycling Club Inc. 2:33:34.7
Off The Back
56 Kyle Johnson The Bike & Fitness Co. 2:51:59.2
Off The Back
DNF Michael Warne Brone's Bike Shop 1:05:03.0
DNF Wade Olson 1:01:12.2
DNF Andrew Phung 1:12:29.6
DNF Jack Sullivan 1:10:05.4
DNF Boyd Hansen Omnium Racing 0:57:23.3
DNF Ryan Johnson Twin Six 0:57:21.7
DNF Jerrad Sheflo 1:00:44.0
DNF Brian Malarski Omnium Racing 0:59:24.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 29   Cat 5: 23   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carter Eng Minnesota Junior Cycling, Inc. 1:02:40.3
2 Wyatt Furois NorthStar Development Cycling 1:05:03.7
3 Bjorn Larson NorthStar Development Cycling 1:05:04.6
4 Benjamin Juarez Twinspeed 1:05:06.8
5 Mikael Ellingson Minnesota Junior Cycling, Inc. 1:05:13.8 Teammate Win: Carter Eng
6 Isaac Bryant Minnesota Junior Cycling, Inc. 1:05:17.7 Teammate Win: Carter Eng
7 Erik Lecy Minnesota Junior Cycling, Inc. 1:05:21.4 Teammate Win: Carter Eng
8 Grant Wass Rochester 1:05:27.9
9 Chase Wark 1:05:46.9
10 Charles Cahow Minnesota Junior Cycling, Inc. 1:05:48.6 Teammate Win: Carter Eng
11 Bogdan Rylski NorthStar Development Cycling 1:05:55.8 Teammate Top 5: Wyatt Furois
12 Trek Malarski Omnium Racing 1:06:18.5
13 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling, Inc. 1:08:20.6 Teammate Win: Carter Eng
14 Nick Carter NorthStar Development Cycling 1:09:07.1 Teammate Top 5: Wyatt Furois
15 Luke Mcdonell Mafia Racing 1:09:09.2
16 Will Curtis Minnesota Junior Cycling, Inc. 1:09:13.6 Teammate Win: Carter Eng
17 Adam Vail Minnesota Junior Cycling, Inc. 1:10:22.4 Teammate Win: Carter Eng
18 Nate Anderson 1:11:15.6
19 Patrick Welch 1:17:03.6
20 Wyatt Singh Minnesota Junior Cycling, Inc. 1:18:38.5 Teammate Win: Carter Eng
21 Jack Carter NorthStar Development Cycling 1:20:21.6 Teammate Top 5: Wyatt Furois
22 Veronica Church TWENTY16 Junior Development Team 1:20:34.7
23 Kate Wass Rochester 1:21:10.3
24 Madeleine Guillery NorthStar Development Cycling 1:22:14.0 Teammate Top 5: Wyatt Furois
25 Ethan Peterson NorthStar Development Cycling 1:23:14.2 Teammate Top 5: Wyatt Furois
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karin Friberg Synergy 2:16:57.1
2 Emily Ball 2:17:00.5
3 Anna Luckow Alberto's Sport 2:17:03.8
4 Allison Aufderheide 2:17:32.7
5 Stephanie Ogier 2:19:31.6
6 Emily Gotzsche 2:27:41.6
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bridget Lillethorup 1:13:14.1
2 Marissa Bartosch 1:13:23.1
3 Malaina Lough 1:20:45.0
4 Melissa Bain 1:21:47.9
5 Caitlyn Mccarthy 1:23:25.5
6 Madeline Arpin 1:23:25.6
DNF Bethany Stebbins University of Minnesota Cycling - T 1:20:09.7
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Catlin NorthStar Development Cycling 2:11:52.4
2 Teresa Moriarty MBRC/Flanders 2:12:20.4
3 Corey Coogan cisek The Fix Studio 2:12:24.8
4 Stacy Kalemkiarian Power Fix CX 2:12:25.8
5 Angie Johnson Subway Cycling Team 2:12:28.1
6 Gabrielle Russell Birchwood/GIS 2:12:28.7
7 Heidi Goodson Birchwood/GIS 2:12:31.2
8 Cheryl Barker Girl Fiend Cycling Team 2:19:33.8
DNF Heather Edwards-thoerner Birchwood/GIS 1:07:35.9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Denise Ward Omnium Racing 1:02:51.2
2 Cammy Carlson Flat City Cycling Club Inc. 1:02:59.1
3 Anya Malarski NorthStar Development Cycling 1:08:55.7
4 Bryonna Baines Mitsubishi Laser/Grand Performance 1:08:57.0
5 Zoe Nance Zoefitness 1:09:03.4
6 Sarah Pritzker 1:10:38.0
7 Meredith Rambow Birchwood/GIS 1:11:59.4
8 Sarah Kottke Omnium Racing 1:13:25.4 Teammate Win: Denise Ward
9 Marie Capra Birchwood/GIS 1:13:32.2
10 Pamela Gonzalez Omnium Racing 1:18:18.2 Teammate Win: Denise Ward
11 Amanda Camp Fischer Plumbing Cycling Team 1:25:12.8
Finishers: Cat 4: 11