Log In
2014 HIGH POINT HILL CLIMB (TT) • Apr 26 2014
Partly Cloudy, 60 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pj Bottoms u/a 22:09.2
2 Mark Detweiler Sunnybrook Trek/Limerick Chiropract 22:09.6
3 Adam Walski Sickler's Bike & Sport Shop 22:26.0
4 Daniel Sturm black bear cycling 23:06.0
5 Lukasz Strycharz CRCA\TBWA\LMT Cycling 23:16.0
6 Dennis Rutherford Rockstar / Signature Cycles 23:35.0
7 Joshua Deringer QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 23:38.0
8 Silas Clark Team HB Hilltop 24:18.0
9 Jack Drizhal 666 24:52.0
10 Anthony Sambrato Westwood Velo 25:01.0
11 John Jackson Skylands Cycling 25:07.0
12 Nicholas Tsapatsaris CRCA/VELORIGIN Performance 25:20.0
13 James Kelly Liberty Cycle 26:09.0
14 Bogert Kisch Team ProPower Coaching 26:49.0
15 Tim Boring Team ProPower Coaching 26:51.0
16 Glen Haggan Cycle 54 / Team for Autism Awarenes 27:00.0
17 Paul Cresti Knapp's Cyclery Racing 27:22.0
18 Thomas Waltz QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com 27:31.0
19 Barry Gragg u/a 28:04.0 Teammate Win: Pj Bottoms
20 Gary Chapman u/a 28:57.0 Teammate Win: Pj Bottoms
21 Attila Trungel Kelly Benefit Strategies 30:46.0
22 Richard Fay TorcUP/Cycle Fitters 31:45.0
23 Christopher Byrne u/a 35:49.0 Teammate Win: Pj Bottoms
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Carter Liberty Cycle 28:25.0
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Skrip JVR Sports 22:37.0
2 Phillip Truppelli Volharden 23:04.0
3 Hunter Simpson Team Somerset 23:51.0
4 Landon Garcia JVR Sports 25:19.0 Teammate Win: Jacob Skrip
5 Brandon Krasley JVR Sports 25:23.0 Teammate Win: Jacob Skrip
6 Wyatt Goral Skylands Cycling 26:07.0
7 Pelle Nogueira Colavita 26:14.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joey Skrip JVR Sports 35:11.0
2 Bram Carter Liberty Cycle 36:09.0
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachariah Woogen Team Somerset 31:43.0
1
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Krasley JVR Sports 46:59.0
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Gabor High Gear/Trek/WW 20:14.0
2 Andreas Runggatscher FinKraft Cycling Team 20:30.0
3 Tatsuo Imaishi Strictly Bicycles 23:21.0
4 David Gardner TorcUP/cyclefitters 24:16.0
5 Steve Himka u/a 27:38.0
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordi Conrado Team ProPower Coaching 21:51.0
2 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing 22:04.0
3 Steven Goldman Westwood Velo - ZSA Racing 22:05.0
4 David Hussey Cycles 54 / Five Four Sports 22:07.0
5 Eric Sutherland CRCA/CycleLifeUSA GF Capital 22:28.0
6 Kevin Kolodziejski Team Skyline Masters 22:36.0
7 Glenn Babikian Team Rockstar/signature cycles 22:47.0
8 Michael J Johnson Sawmill Cycles 23:19.0
9 Mark Curran Knapps Cyclery Racing 23:30.0 Teammate Top 5: Toby Hanna
10 Scott Sugent Highgear/Trek/WW 23:30.0
11 Chuck Crocco Team Somerset 24:33.0
12 Tim Borsetti Cycles 54 24:45.0
13 Chris Facas Westwood Velo 25:09.0
14 Doug Spitz 3D Racing Team/Tom's Atlantic Cycle 25:10.0
15 Dan Ciano Colavita Racing 25:21.0
16 Jonathan Nabut Team Marty's 26:33.0
17 Donald Glassford u/a 35:23.0
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Towner Team ProPower Coaching 22:48.0
2 Ed Troianello High Gear/Trek/WW 23:58.0
3 Robert Gomez Iron Bridge Consulting/Tarmac Cycli 24:59.0
4 Tom Bowmaster Liberty Cycle 25:11.0
5 Richard Wolf CRCA/Foundation 25:43.0
6 Dana Fallon Team ProPower Coaching 25:47.0 Teammate Win: Lawrence Towner
7 Lawrence Henderson Skylands Cycling 25:48.0
8 Andrew Buchanan Team Cycle Solutions 26:24.0
9 Thomas Kempner CRCA/Foundation 26:34.0 Teammate Top 5: Richard Wolf
10 Michael Maclaga Colavita Racing 26:58.0
11 Brian Gristick Team Cycle Solutions 27:02.0
12 Rod Murray Team Somerset 27:27.0
13 Tom Dineen Century Road Club Of America 30:10.0
14 Victor Gubinski u/a 33:13.0
15 Peter j. Wilson PSRacing/Masterpiece Kitchens 33:20.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle 25:44.0
2 Ed Gallagher Twin Forks Bicycles 27:28.0
3 Jim Hartnett South Mountain Velo Club 28:01.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Rica Watchung Wheelmen 22:11.0
2 Joji Matsushima Imaichi Cycling Team 23:19.0
3 Kristofer Moore TorcUP / Cycle Fitters 23:56.0
4 Jarek Olesiak hiltop 24:03.0
5 David Brown Century Road Club of America 24:14.0
6 Mike Kucharski Cycle Craft/Bulldogs 25:03.0
7 Brandy Boyle Liberty Cycle 25:15.0
8 Tongwoo Tony kim Westwood Velo 25:42.0
9 Craig Bradley Team Martys 26:53.0
10 Chauncy Cone Rocky Point Cycle 27:19.0
11 Mark Underwood Iron Bridge Consulting/Tarmac Cycli 27:30.0
12 Erich Neise Team Somerset 27:33.0
13 Chris Dawson Epic Racing 27:44.0
14 Vasilios Antoniadis CRCA/Velorigin 28:00.0
15 Edward Novak Iron Bridge Consulting/Tarmac Cycli 28:10.0
16 Mike Garland Skylands Cycling 29:35.0
17 Joe Skorupa Cycle Craft 29:37.0
18 John Donahue Liberty Cycle 33:08.0
19 Edward Yatkowsky Iron Bridge Consulting/Tarmac Cycli 33:48.0
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Denise Bishop MidAtlantic Colavita Women's Team 27:55.0
2 Jodee Novak Iron Bridge Consulting/Tarmac Cycli 29:29.0
3 Christina Cone EECT/Live Love Velo 29:36.0
4 Joy Smith Cycle Craft 29:43.0
5 Christine Castaldo Iron Bridge Consulting/Tarmac Cycli 30:11.0
6 Insuk Diovisalvo Team Somerville Bicycle Shop 31:22.0
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cody Lacosta High Gear cyclery/ Cannondale 19:32.5
2 Szymon Niemotko central jersey cycling team 20:23.0
3 Glenn Ferreira Metra/Cycles 54 Cycling Team 20:26.0
4 Guillaume Nelessen Van Dessel Factory Team 20:34.0
5 David Freifelder Westwood Velo 20:56.0
6 Michael Rosenhaus Central Jersey Cycling Team 21:42.0
7 Jb Haglund CS Velo 21:43.0
8 Kenneth Lundgren Elite Endurance Training Systems 22:09.0
9 Brian Howles CS Velo 22:11.0
10 Jonathan Bocina liberty Cycle 22:12.0
11 Eran Preble Hobbie Corrigan & Bertucio P.C./CC 22:35.0
12 David Wells Van Dessel Factory Team 22:35.0 Teammate Top 5: Guillaume Nelessen
13 Aleksey Urusov 2NMR p/b ESSEX Pharmacy & Strictly 24:22.0
14 Gorgi Popstefanov Metra/Cycles 54 Cycling Team 24:42.0 Teammate Top 5: Glenn Ferreira
15 Steven Francisco Hobbie Corrigan & Bertucio P.C./CC 24:42.0
16 Robert Mecea Brooklyn Velo Force 25:37.0
17 Vlad Preoteasa Kissena Cycling Club 25:38.0
18 Ted Horwitz Hobbie Corrigan & Bertucio P.C./CC 26:10.0
19 Lucas Gubinski u/a 36:52.0
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Zivarts Rockstar Games/Signature Cycles 24:24.0
2 Andrea Brennan Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell 26:02.0
3 Masha Schneider ZenberryMix.com 26:34.0
4 Paula Elejalde Watchung Wheelman Team High Gear/Tr 27:56.0
5 Andrea Maher Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell 28:04.0
6 Susan Jankowitz Team Somerset 29:09.0
7 Elizabeth Tyrell Team Somerset 29:20.0
8 Jacqueline Paull Team ProPower Coaching 30:17.0
9 Alexa Gubinski Sherpa 36:08.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Ragonese Team Marty's 29:08.0
2 Michele Faul tmb 29:37.0
3 Erin Mandato Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell 32:24.0
4 Laurie Beland Epic Racing 38:16.0
Finishers: Cat 4: 4