Log In
The Melford Circuit Race • Apr 27 2014
Series: MABRA BAR 2014
Clear, 60 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Lewis Artemis
2 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Sean Easley US Military Cycling Team
4 Bryan Stottlemyer Team Integrity Cycling p/b Insight
5 Byron Horgash Kelly Benefit Strategies/LSV
6 Jason Berry Gripped Racing p/b Dogfish Head Ale
7 Patrick Hogan Annapolis Bicycle Racing Team
8 Nathan Gazzetta District Velocity Racing p/b Bicycl
9 Steve Fife BIKE DOCTOR p/b North Tek
10 Benjamin Toll Route 1 Velo/Arrow Bicycle
11 Thomas Simchak District Velocity Racing p/b Bicycl
12 Evan Wheeler NCVC/UnitedHealthcare
13 Joel Steen C3-Twenty20 Cycling Co.
14 Clifton Chamberlin Bayside Velo/Bike Doctor
15 Kristopher Macalinao C3-Twenty20 Cycling Co.
16 Phillip Johnson Gripped Racing p/b Dogfish Head Ale
17 Eric Griffin SEAVS/Haymarket
18 Matthew Dantas-mccutcheon NCVC/UnitedHealthcare
19 Alexander Brown NCVC/UnitedHealthcare
20 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Manggon Comsan
21 Dan Schwartz NCVC/UnitedHealthcare
22 Paul De santis Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Byron Horgash
23 Mike May The November Bicycles
24 Roman Semenov Route 1 Velo/Arrow Bicycle
25 Stokely Samuel Artemis Teammate Win: Paul Lewis
26 Joseph Jefferson AVC/Hagerstown-Washington Co. Racin
27 Richard Melencio All American Bicycle Club Inc.
28 Joseph Siegel C3-Twenty20 Cycling Co.
29 Tyler Waldron ABRT
30 Shea Whittaker All American Bicycle Club Inc.
31 Giovanni Reggioli Artemis Teammate Win: Paul Lewis
32 Matthew English Team Novo Nordisk Jr Development
33 Iain Banks Annapolis Bicycle Racing Team
34 Ezra Kahn Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work
35 Eric Schmidt NCVC/UnitedHealthcare
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Hubbell Integrated Sports Medicine p/b Brow
2 Osiris Hoil DistrictTaco p/b BicycleSpace
3 Myles Matteson NCVC/UnitedHealthcare
4 John Bowsher Integrated Sports Medicine p/b Brow Teammate Win: Lance Hubbell
5 Collin Magnetti Unattached
6 Darion Jackson Artemis
7 Andrew Friend District Taco Cycling p/b BicycleSP
8 Christopher M. jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
9 Phithak Baingam Hie Cycling /MGA
10 Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle
11 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long & F
12 David Bender District Velocity Racing p/b Bicycl
13 Dustin Dunsmore District Taco Cycling p/b BicycleSP
14 Ron Perel Unattached
15 Matt Cooper Adventures for the Cure
16 Terry Fuller NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Myles Matteson
17 Ryan Jenkins The Bike Lane
18 Marc Edmonds Unattached
19 Christopher Khanoyan National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Myles Matteson
20 Anthony Delauder Cross Creek Cycling Club
21 Alexander Mcrae Ocean Velo Club/ Culver Pierson Hou
22 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & F
23 Drake Jordan PTuning
24 Marcus Floro District Velocity Racing p/b Bicycl
25 Amilcar Samudio Artemis
26 Willio Jeanpaul NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Myles Matteson
27 Anthony Wheeler Team Carytown Bicycle Company
28 Jerry Mccalop Artemis
29 James Mortson The Bike Lane
30 Randy Napiza NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Myles Matteson
31 Jesse Foster Artemis
32 Andrew Joyce Route 1 Velo/Arrow Bicycle
33 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
34 Caleb Oliver Ocean Velo Club / Culver Pierson Ho
35 Adam Austin Crosshairs/Spy/Bike Dr. Waldorf
36 Tom Merce Evolution Cycling Club p/b Long & F
37 Geoffrey Silberman Old Line Velo
38 Spencer Seibert Annapolis Bicycle Racing Team
39 George Branyan Route 1 Velo/Arrow Bicycle
40 Ronald Santa cruz Audi
41 Matthew Bunting Team Integrity
42 Chris Brennan VeloWorks-Spokes Etc
43 Mark Tyma Artemis
44 Matthew Irwin Bike Rack Racing
45 Richard Kennedy Annapolis Bicycle Racing Team
46 Eduardo Aguayo Route 1 Velo/Arrow Bicycle
47 Sean Harmer Unattached
48 Patrick Gray ABRT
49 James Maiden Annapolis Bicycle Racing Team
Finishers: Cat 4: 46   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Brown Unattached
2 Jon Balatbat WWVC
3 Berhane Kahsay Artemis
4 John Sylvester NCVC/UnitedHealthcare
5 Tyler Sundquist Kelly Benefit Strategies/LSV
6 Quinn Killy Rock Creek Velo
7 Michael Lewis US Military Cycling Team
8 Aj Gadgil Unattached
9 Ethan Greenberg Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Top 5: Tyler Sundquist
10 Parker Crowe Unattached
11 Gary Grimes AVC/Team Hagerstown-Washington Co.
12 Jake Meyers Unattached
13 Colin Hughes DCMTB
14 Matthew Lee Gripped Racing p/b Racedots
15 Floyd Armstrong Artemis Teammate Top 5: Berhane Kahsay
16 William Mikolajczak NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: John Sylvester
17 Tommy Mccauley Phase Cycling
18 An Ha C3-TWENTY20 CYCLING CO.
19 Esteban Covarrubias Unattached
20 Brian Romberger Unattached
21 Brian Swehla Team BBC p/b Baltimore Bicycle Work
22 Nicholas Deschamps Unattached
23 Jeff Coles Unattached
24 David Webber David Webber
25 David Wong NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: John Sylvester
26 Peter Sotherland Unattached
27 Andre Tolver Unattached
28 Avery Cronyn Rock Creek Velo
29 John Dillon Artemis Teammate Top 5: Berhane Kahsay
30 Kyle Thornton Route 1 Velo
31 Kevin Jones Syn-Fit Race Team
32 Raymond Wright ABRT
33 Tom Begley Evolution Cycling Club p/b Long & F
34 Thane Stielow PTuning
35 Adrian Jones Artemis Teammate Top 5: Berhane Kahsay
36 Brad Lockett FAMBE
37 Gilbertace Apacible NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: John Sylvester
38 Peter Herman Unattached
39 Jonathan Hall Unattached
40 Ted Baker National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: John Sylvester
41 Matthew Roper Unattached
42 Roy Gardiner G^2 Dynamics
43 Serge Kulyk The Bike House
44 Dennet Oregon Unattached
45 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
46 Mk Tribbie San Diego Bicycle Club
47 Brendan Gilligan Unattached
48 Edmund Zolnik Unattached
49 Eric England Unattached
50 Andrew Reiter Unattached
51 Clarence Dillon NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: John Sylvester
52 Jarrod Frock Kelly benefit strategies/LSV Teammate Top 5: Tyler Sundquist
53 Joseph Manasseh-jones Unattached
54 Gian Boganavich Ruffian Racing
55 Rick Barbera Evolution Cycling Club p/b Long & F
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 45   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew English Team Novo Nordisk Jr Development
2 Tyler Sundquist Kelly Benefit Strategies/LSV
3 Zachary Berkow Rock Creek Velo
4 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo
5 Ethan Greenberg Kelly Benefit Strategies/LSV
6 Richard Furchtgott Rock Creek Velo
7 Laraib Laubach Rock Creek Velo Teammate Top 5: Zachary Berkow
8 Eric Voigt NCVC/UnitedHealthcare
9 William Dorn NCVC/UnitedHealthcare
10 Adam Fulcher Rock Creek Velo Teammate Top 5: Zachary Berkow
11 Ryan Patton Dominion Cycling and Tri Club
12 Charles Owen Annapolis Bicycle Racing Team
13 Jordan Werbel Rock Creek Velo Teammate Top 5: Zachary Berkow
14 Nate Raffier Dominion Cycling and Tri
15 Jack Krolak ABRT
16 Anna Staats Annapolis Bicycle Racing Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Goldberg Rock Creek Velo
2 Bo Rider Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
3 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare
4 Benjamin Harris Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
5 Samuel Goldberg NCVC/UnitedHealthcare
6 Patrick Kayne Dominion Cycling and Tri Club
7 Joshua Townes Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
8 Justin Free Dominion Cycling and Tri Club
9 Sushanth Gupta Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
10 Samuel Kristy Dominion Cycling and Tri Club
11 Alex Kasch NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
12 Tyler Mahone Annapolis Bicycle Racing Team
13 Gentry Jefferson Antietam Velo Club
14 August Milliken Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
15 Aidan Dixon Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
16 Sebastian Silberman Old Line Velo
17 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor
18 Zayk Cronyn Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
19 Brandon Carboni Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
20 Quinn Ciccoretti NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
21 Liam Wilkins Annapolis Bicycle Racing Team
22 Ethan Joyce Route 1 Velo/Arrow Bicycle
23 Connor Mahone Annapolis Bicycle Racing Team
24 Jonah Killy Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
25 Tobias Klein NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
26 Garrett Cashion Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
27 Kristian Dillon NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
28 Jack Dempsey NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
29 Aidan Joyce Route 1 Velo/Arrow Bicycle
30 Maximus Oleynik Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
31 William Malley Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
32 Maximus Dillon NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
33 Jaren Goldberg NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
34 Ned Cooper NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
35 Zachary Roberts-weigert Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
36 Jesse Rider Rock Creek Velo Teammate Win: Evan Goldberg
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo
2 Leonie Campbell ABRT
3 Ann Mcelvein Rock Creek Velo Teammate Win: Sophie Mittelstadt
4 Claudia Gonzalez martinez Gripped Racing p/b Racedots
5 Kristin Seibert ABRT
6 Yvette Macklin Artemis
7 Carole Harris Artemis
8 Stephanie Dempsey Unattached
9 Stephanie Wolf Gripped Racing p/b RaceDots Teammate Top 5: Claudia Gonzalez martinez
10 Kristy Noesges Artemis
11 Iris Ford Artemis
12 Barbara Hagerty Unattached
13 Beth Bughman Unattached
14 Anna Clark Vday
15 Julie Woodburn Pax Velo
16 Rachael Hall Artemis
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lexi Christie Dominion Cycling and Tri
2 Grace Sheehy Dominion Cycling and Tri Club
3 Samantha Mckinnon Dominion Cycling and Tri Club
4 Annamaria Mchugh Rock Creek Velo
5 Sarah Newton ABRT
6 Bella Lynch Annapolis Bicycle Racing Team
7 Madeline Moroney Kelly Benefit Strategies/LSV
8 Emily Newton Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Sarah Newton
9 Anna Mihalovich Dominion Cycling and Tri Club Teammate Top 5: Grace Sheehy
10 Sara Mihalovich Dominion
11 Jenna Adler Rock Creek Velo Teammate Top 5: Annamaria Mchugh
12 Sade' Smith Endorphin Fitness
13 Abigail-monique Frondoza ABRT Teammate Top 5: Sarah Newton
14 Jenna Free Dominion Cycling and Tri Club Teammate Top 5: Grace Sheehy
15 Emme Staats Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Top 5: Sarah Newton
16 Hannah Frank RCV Teammate Top 5: Annamaria Mchugh
17 Uma Gupta RockCreekVelo Teammate Top 5: Annamaria Mchugh
18 Kristin Johnson Dominion Cycling and Tri Teammate Win: Lexi Christie
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Jensen Team Kenda presented by RACC
2 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Mindy Simmons Mid-Atlantic Colavita Women
4 Iris Ford Artemis
5 Kristy Noesges Artemis
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Hubbard Team Kenda presented by RACC
2 Cheryl Osborne Artemis
3 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 Chris Kelley Team Kenda presented by RACC Teammate Win: Janelle Hubbard
5 Marni Harker Team Kenda presented by RACC Teammate Win: Janelle Hubbard
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat ?: 1