Log In
Tour D' Bloom Hill Climb • May 3 2014
Clear, 66 degrees, wind 20 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lief Rodgers 40:35.42
2 Evan Mcbeath 44:13.00
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conor Martin 35:29.94
2 Brennan Hodgins Gregg's Trek Racing Team 36:07.06
3 Adrian Magun Cycle U 36:38.07
4 Quinn Storey 38:12.98
5 Isac Vandervelt Lackawanna Bicycle Club 39:34.12
6 Ethan Pauly 39:35.31
7 Evan Russell 40:07.09
8 Thomas Hill 40:33.07
9 Lorenzo Bonato 43:33.73
10 Sage Parikh 44:59.93
11 Luke Bolt Old Town Bicycle Race Team (OTB) 48:16.30
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Gray 20:56.44
2 Bailey Mcknight 20:56.92
3 Gregory Christian 20:57.51
4 Dustin Andrews 20:57.57
5 Nigel Kinney 21:01.32
6 Dylan Davies 21:28.73
7 Geordie Morrison 21:36.55
8 Jeffrey Werner 21:37.50
9 Dylan Cunningham 21:45.85
10 Tyler Tangen Audi 21:51.73
11 Colin Gibson Keller Rohrback Cycling 22:04.84
12 Jacob Schwingboth 22:09.83
13 Richard Arnopol Ravenna Capital Management 22:10.33
14 Stephen Mull Audi 22:12.64
15 Eric Cockrell HSP 22:23.32
16 David Gerth 22:30.92
17 Sherwood Plant 22:31.61
18 Ryan Short 22:36.37
19 Jason Cemanski Cycle U / Apex Racing 22:39.23
20 Will Teal HSP 22:40.32
21 Kevin Hansen Ravenna Capital Management 23:12.58
22 Daniel Vasichek Jacobson-Schutte Racing 23:16.59
23 Joshua Tack Jacobson-Schutte Racing 23:17.07
24 Neal Joslyn Hagens Berman-Society Consulting 23:49.12
25 Joel Taylor 23:56.59
26 Steven Wilssens Audi 23:56.89
27 Jacob Macarthur Keller Rohrback Cycling 23:57.23
28 Amiel Flettbrown 23:57.76
29 Christian Shubartknapton 23:58.75
30 Mac Garvin 24:00.14
31 David Richter HSP 24:01.84
32 Emile De rosnay 24:02.27
33 Ian Tubbs Audi 24:09.26
34 Henri De boever 24:52.76
35 Mark Sherman 25:24.74
36 Vincent Marcotte 25:25.20
37 Thorsten Askervold HSP 27:53.50
38 Robert Hargrove 28:22.86
39 Jonathan Wood 28:49.75
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 11   Cat 3: 2   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Warren Mcandrew Fischer Plumbing Cycling Team 24:24.16
2 Tim Smith SCCA/Starbucks Cycling 24:26.52
3 Todd Strahm Arlberg Sports 24:55.60
4 Martin Turek Este Racing 25:26.75
5 Jeff Dunn Olympia Orthopaedic Associates 26:57.98
6 Greg Arden Cycle U / Apex Racing 28:57.52
DNF Bradford Kilcline HSP DNF
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Beard Hutch's - Specialized - Slocom 21:53.65
2 Jay Lamoureux 21:54.03
3 Andrew Easley Olympia Orthopaedic Associates 22:04.15
4 Corey Fish Team Rockford / Clif 22:33.69
5 John Kercher Bandit Elite Racing 22:42.34
6 Volodymyr Kuzmenko Este Racing 22:43.92
7 Nolan Brady Rad Racing NW 22:51.51
8 Fergus Horrobin 22:55.49
9 Trevor Stothard 23:15.35
10 Leif Olson Este Racing 23:18.59
11 Christopher Coyle Garage Racing 23:21.50
12 Ayden Young Audi 23:23.84
13 Lucas Weyand Hagens Berman Cycling 23:42.97
14 Brendan Cowley 23:49.74
15 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 24:30.44
16 William Knudsen Bandit Elite Racing 24:31.87 Teammate Top 5: John Kercher
17 Jesse Nofziger SCCA/Starbucks Cycling 24:32.75
18 Pierrebernard Thiffault Hagens Berman-Society Consulting 24:33.02
19 Christopher Hogan Bandit Elite Racing 24:33.99 Teammate Top 5: John Kercher
20 Nick Siverly Blue Rooster/ScanSnap 25:04.60
21 Geoff Andrist Blue Rooster/ScanSnap 25:14.45
22 Richie Frahm River City Red 25:44.30
23 Jacob Rodgers 25:52.61
24 Eric Mathis Audi 26:20.27
25 Andrew Shirey Audi 26:24.05
26 Todd Allen SCCA/Starbucks Cycling 26:26.93
27 Wayne Brown Cycle U / Apex Racing 26:28.74
28 David Obrien Rad Racing NW 27:06.15
29 Bryan Torian Olympia Orthopaedic Associates 27:18.37 Teammate Top 5: Andrew Easley
30 Josh Gerak Blue Rooster/ScanSnap 27:27.61
31 Jordan Jackson HSP 27:29.73
32 Daniel Doran HSP 30:12.33
DNF Andy Anderson Bandit Elite Racing DNF Teammate Top 5: John Kercher
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Velazquez Arlberg Sports 24:00.70
2 Brett Gaspers Cycle U / Apex Racing 24:26.16
3 Kyle Anderson Olympia Orthopaedic Associates 25:31.51
4 Tim Belding 25:56.26
5 Harry Henderson 27:16.30
6 Justin Tornow 27:48.56
7 Francisco Pons Fischer Plumbing Cycling Team 28:06.10
8 Tom Mclaughlin 28:14.38
9 Mark Statema Emde Sports 28:27.45
10 Henry Eberhardt Team Rocky Mountain Health Plans 29:01.39
11 David Mckinnie Cycle U / Apex Racing 29:03.63 Teammate Top 5: Brett Gaspers
12 Gary Hocking Union Bay Cycling/Bikesale.com 29:09.98
13 Duncan Wood 30:13.49
14 Charles Russell 31:08.41
15 Michael Skinner Blue Rooster/ScanSnap 32:14.70
16 Thomas Catalina SCCA/Starbucks Cycling 33:39.87
17 Harrison Magun 37:23.32
DNF Craig Powers Bikesale.com DNF
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Paton 22:18.63
2 Lewis Whiley Rad Racing NW 22:48.67
3 Zack Hewell Cycle U / Apex Racing 23:34.82
4 Theo Arden Cycle U / Apex Racing 23:47.19
5 John Clouse Hagens Berman-Society Consulting 24:16.56
6 Oliver Wood 24:19.26
7 Steve Walker Union Bay Cycling/Bikesale.com 24:21.08
8 Alec Osenbach Hagens Berman-Society Consulting 24:26.30 Teammate Top 5: John Clouse
9 Joseph Hall Cycle U / Apex Racing 24:52.61 Teammate Top 5: Zack Hewell
10 Drew Van polen 25:38.59
11 Lance Mcpeak L'Ecole No. 41 26:09.87
12 Coul Hill International Christian Cycling Clu 26:22.12
13 Layton Carroll- novack Cycle U / Apex Racing 26:26.63 Teammate Top 5: Zack Hewell
14 Hani Atassi 26:39.13
15 Colin Mckenna Hagens Berman-Society Consulting 26:43.55 Teammate Top 5: John Clouse
16 Alex Bristol 27:12.07
17 Jesse Llona Cycle U / Apex Racing 27:16.90 Teammate Top 5: Zack Hewell
18 Sean Mcgraw Hagens Berman-Society Consulting 27:19.11 Teammate Top 5: John Clouse
19 Timothy Boonstra 27:28.83
20 Braden Fridell West End Bike Junior Development Te 27:32.61
21 David Trumpey 28:08.14
22 Andrew Sanders 28:58.00
23 Alexander Perry 29:46.15
24 William Trask Audi 30:11.74
25 Chris Joosse Tacoma Bike 37:43.00
DNF Josh Mandoli DNF
DNF John Mcconnell Tacoma Bike Racing Team DNF
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Farrell Wheelsport Cycling Team 22:31.90
2 Andrew Lathrop Olympia Orthopaedic Associates 25:36.91
3 Randall Smith 25:57.45
4 Mike Fadich Wenatchee Valley Velo 27:10.16
5 Jeffery Patterson Old Town Bicycle Race Team (OTB) 27:10.58
6 Eric Abbott Bikesale.com 27:25.32
7 Mark Holtzinger 27:51.21
8 Robert Welton 27:56.69
9 Steve Matson Old Town Bicycle Race Team (OTB) 28:48.59 Teammate Top 5: Jeffery Patterson
10 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates 31:00.85 Teammate Top 5: Andrew Lathrop
11 Dan Austad Team Hammer Nutrition 33:45.29
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Matson 45:39.55
2 Maia Matson 47:12.96
3 Lilly Ujfalusi 47:50.96
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Gin 40:05.57
2 Sarah Vandam 42:15.30
3 Anja Matson 47:02.35
4 Casey Garrison 47:41.18
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annalisa Fish 28:23.98
2 Heather Nielson HSP 28:50.96
3 Jennifer Burtner SCCA/Starbucks Cycling 28:59.87
4 Dave Aldersebaes SCCA/Starbucks Cycling 30:27.52
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gina Estep Este Racing 26:40.92
2 Jodie Bolt Old Town Bicycle Race Team (OTB) 27:30.50
3 Karen Kowalchyk Fischer Plumbing Cycling Team 32:12.48
4 Sabrina Hendrick Fischer Plumbing Cycling Team 32:25.63
5 Elizabeth Peterson 32:34.74
6 Taldi Walter Team Group Health 35:34.58
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Zimchek Olympia Orthopaedic Associates 29:56.22
2 Mallory Travis Hagens Berman-Society Consulting 31:01.57
3 Anne Farawila 31:13.30
4 Stephanie Sipes Hagens Berman-Society Consulting 32:48.87
5 Molly Blust Hagens Berman-Society Consulting 32:48.89
6 Mckayla Dunfey Team Group Health 33:51.38
7 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 36:42.45 Teammate Win: Heather Zimchek
8 Margaret Ovenell 37:16.26
9 Linda Park Team Group Health 39:12.45
10 Lavonne Wilson Team Group Health 41:39.99
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 1