Log In
Somerset Circuit Time Trial • May 3 2014
Clear, 65 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Sambrato Westwood Velo
2 Chris Mckenna CRCofA
3 Thomas Waltz QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
4 Benjamin Cook Kims Bike Shop
5 James Kelly Liberty Cycle
6 Glen Haggan Cycle 54 / Team for Autism Awarenes
7 John Jackson Sylands Cycling
8 Nicholas Tsapatsaris CRCA/VELORIGIN Performance
9 Paul Cresti Knapp's Cyclery Racing
10 Tim Boring Team ProPower Coaching
11 Michael Dworkin FHC Cycling Club
12 Thaddeus Newnam Iron Town Cycling
13 Wade Wegner Gran Fondo New York
14 Theo Spilka Westwood Velo Teammate Win: Anthony Sambrato
15 Philip Lavoie Rogue Racing
16 Brandy Boyle Liberty Cycle Teammate Top 5: James Kelly
17 Alfred Peterson
18 Kevin Eng Cycle Craft
19 Richard Fay TorcUP/Cycle Fitters
20 Glenn Jankowitz Team Somerset
21 Dan Marion
22 Brian Rosenblatt Team Somerset
23 Christopher Byrne
DNF Dmitry Usvetov
DNF Lukasz Strycharz CRCATBWALMT Cycling
DNF William Lesoravage
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf
2 Hugo Schreur Liberty Cycle
3 Leo Kirkpatrick baird Liberty Cycle
4 Dominic Giannantonio MAJC
5 Gregorino Cordasco Liberty Cycle
6 Alex Rishty Liberty Cycle
7 Aidan Duffy Team Somerset
8 Noah Jerris Team Somerset
9 Brayden Andre' Team Somerset
10 Kyle Amerman Team Somerset
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wyatt Goral Skylands Cycling
2 Mark Yaroshevsky Liberty Cycle
3 Jacob Skrip JVR Sports
4 Perry Andre Team Somerset
5 Hunter Simpson Team Somerset
6 Reilly Carlton Mid Atlantic Junior Cycling
7 Brandon Krasley JVR Sports Teammate Top 5: Jacob Skrip
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Lenner Team Somerset
2 Sean Kerwin Team Somerset Teammate Win: Michael Lenner
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerard Josulevicz Team Vortex
2 Aidan Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf
3 Joey Skrip JVR Sports
4 Bram Carter Liberty Cycle
5 Matthew Parry Team Somerset
6 Jacob Evans Vortex Teammate Win: Gerard Josulevicz
7 Henry Namiot
8 Charles Namiot
Finishers: Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walter Guy's Racing Club
2 Andreas Runggatscher FinKraft Cycling Team
3 David Gardner TorcUP/cyclefitters
4 Christopher Clarke cranford/cts
5 Greg Kaplan Schuylkill Navy Racing
6 Erick Goncalves Caffeinated Cyclist Racing p/b Veni
7 Scott Clarke CRCofA
8 Matthew Rettig Pawling Cycle & Sport
9 Steve Himka
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Goldman Westwood Velo - ZSA Racing
2 Ralf Warmuth FinKraft Cycling Team
3 David Hussey Cycles 54 / Five Four Sports
4 Bill Sasiela Knapps Cyclery Racing
5 Mark Curran Knapps Cyclery Racing
6 Scott Sugent Highgear/Trek/WW
7 Doug Spitz 3D Racing Team/Tom's Atlantic Cycle
8 Tim Borsetti Cycles 54
9 Rich Carolan High Gear Cycles Trek Watchung Whee
10 Chris Facas Westwood Velo
11 Chuck Crocco Team Somerset
12 David Carr CRCAe2Value
13 Andrew Schmidt Westwood Velo
14 Mark Cowin Pro Pedals Team Express
15 James Kruse MEN OF STEEL RACING
16 Robert Lowe CRCA Sid's Bikes NYC
17 Trevor Clarke
18 Bryan Galatro Century Road Club Of America
19 Donald Glassford
DNF Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing Teammate Top 5: Bill Sasiela
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Towner Team ProPower Coaching
2 Ed Troianello High Gear/Trek/WW
3 Dana Fallon Team ProPower Coaching Teammate Win: Lawrence Towner
4 Richard Wolf CRCA/Foundation
5 Robert Stern Die-Hard Think Racing/ CRCA
6 Eric Perkins Westwood Velo - CRCA
7 Ted Slack QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
8 Paul Mcdonald Bike Line / Lehigh Wheelmen
9 Dave Misiak Paramount Multisport
10 Thomas Kempner CRCA/Foundation Teammate Top 5: Richard Wolf
11 Didier Muller strickly Bicycle Fort Lee
12 Steve Justice Pro Pedals
13 Joseph Schiavo PSR-Peddlers Shop Racing
14 Tom Dineen Century Road Club Of America
15 Benedict Rocco PSR-Peddlers Shop Racing
16 Steve Barnes Guy's Racing Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle
2 Lewis Fischman
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gibbons CT Team Cibel
2 Shawn Teske PRO PEDALS
3 James Eichvalds High Gear/Trek/WW
4 Tom Salvesen
5 Fred Rica Watchung Wheelmen
6 Eric Anderson Somerset Wheelmen
7 Jim Vreeland Team Hb Hilltop
8 Joe Van dyke High Gear/Trek/Watchung Wheelmen
9 Glenn Hartrick Team HB Hilltop
10 Tatsuo Imaishi Strictly Bicycles
11 Joji Matsushima Imaichi Cycling Team
12 Zachary Hutchins QCW cycling p.b. Breakawaybikes.com
13 Chris Dawson Epic Racing
14 Michael Flynn Liberty Cycle
15 Erich Neise Team Somerset
16 Tongwoo Tony kim Westwood Velo
17 Chris Yeager TEAM HB HILLTOP
18 Bob Jaggard Pro Pedals Bike Shop
19 Joe Felker Team Somerset
20 David Peterson Edge Fitness Racing
21 Joseph Mcglone
22 Peter Luehrs
23 Vince Moran ZENBERRYMIX.COM
24 Gary Daluisio
25 Walter Kowalski Jaeger Wheelmen
26 Peter Kiernan Ridgefield Bicycle Sport Club
27 Frank Stout Team Montclair bikery
28 Joseph Capitani Unattached
29 Thomas Marecki
30 Christopher Grech
31 Johnathan Min
32 Jeffrey Lau Action Bikes and Outdoor
33 James Carter Liberty Cycle
34 John Schaeffer Tri State Velo Amoroso's Racing Tea
35 Silvio Marin
36 Keith Namiot
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat 5: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenneth Lundgren Elite Endurance Training Systems
2 Noah Granigan RACE CF | racecf.org @racecf
3 Szymon Niemotko central jersey cycling team
4 David Freifelder Westwood Velo
5 Michael Rosenhaus Central Jersey Cycling Team
6 Aleksey Urusov 2NMR p/b ESSEX Pharmacy & Strictly
7 Guillaume Nelessen Van Dessel Factory Team
8 John Sedlak DNK Cycling
9 David Wells Van Dessel Factory Team
10 Christopher Deluco Black Tie Sports / Spine
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Ragonese Team Marty's
2 Nicole Lagorga Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
3 Laurie Beland Epic Racing
4 Leslie Perry
5 Shannon Grieb Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell/
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Krasley JVR Sports
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johanna Cordasco Liberty Cycle
2 Madeleine Hanley Mid-Atlantic Junior Cycling
3 Elizabeth Keesler Liberty Cycle Teammate Win: Johanna Cordasco
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Denise Bishop MidAtlantic Colavita Womens Team
2 Susan Seyboldt Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
3 Jennifer Defalco MidAtlantic Colavita Womens Team Teammate Win: Denise Bishop
4 Insuk Diovisalvo Team Somerville Bicycle Shop
5 Elissa Antelman EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
6 Tracy Andre' Team Somerset
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Kaplan Schuylkill Navy Racing
2 Ann marie Miller CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori
3 Andrea Maher Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
4 Susan Jankowitz Team Somerset
5 Elizabeth Tyrell Team Somerset
6 Paula Elejalde Watchung Wheelman Team High Gear/Tr
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2