Log In
Willow Time Trial • Apr 26 2014
Clear, 54 degrees, wind 15 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft Wayne Outfitters 29:09.0
2 Robert Foshag Michigan NeuroSport p/b Cycle-Smart 29:25.0
3 Cory Stange Team OAM Now Athleti 30:08.8
4 Daniel Yankus Team OAM Now Athleti 31:19.6
5 Al Mcwilliams AAVC 34:08.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Huyghe Team O2 Cadieux 29:28.9
2 Matt Konyn Team O2 Cadieux 29:35.2 Teammate Win: Alex Huyghe
3 Logan Zueger Andrie Machine Star 29:54.8
4 Daniel Mcgraw Freewheeler Cycling 31:07.8
5 Chad Rector Make the Break Racin 31:13.6
6 Gregg Ness Fort Wayne Outfitter 31:17.5
7 Steven Hetfield CFT Sinas Dramis Law 32:04.8
8 Max Staran Wolverine ACF 33:08.1
9 Adam Sulkes Racing Greyhounds 34:49.6
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Trudo Revolution Racing 30:09.8
2 Danny Wolin WSI Team Active Raci 30:34.8
3 Mick Jones AAVC 30:41.7
4 Kyle Wernert Unattached 31:06.0
5 Martin Zanotti Rapid Wheelmen 31:12.0
6 Tom Wamsley AAVC 31:20.7
7 Wayne Harper Team Fraser 31:24.4
8 Ryan Phillips Speed Merchants 31:52.6
9 Eric Mcbride Wolverine Sports Club 33:27.5
10 Dennis Hamel Rapid Wheelmen 33:45.7 Teammate Top 5: Martin Zanotti
11 Jim Assemany Wolverine ACF 34:07.8
12 Jeremy Meyersieck Team O2 Cadieux 34:09.5
13 Devin Winton WSI Team Active Raci 34:26.7 Teammate Top 5: Danny Wolin
14 Randy Jacobs Speed Merchants 34:57.6
15 Rob Shoemaker AAVC 36:52.1 Teammate Top 5: Mick Jones
DNF Chad Checkowsky Flying Rhinos DNF
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Johnson FreeWheeler Club 31:27.3
2 William Gorton Unattached 31:55.7
3 Raul Sosa Life Time Cycle 32:00.8
4 Dean Gericke Unattached 32:27.2
5 Ken Andrews Tri City Cyclists 33:10.9
6 Brian Haley No Limit 33:29.5
7 Matthew Ohl Tri City Cyclists 33:52.3 Teammate Top 5: Ken Andrews
8 Jerome Rouquet Unattached 33:53.4
9 Shawn Jyawook Transition Rack 33:59.0
10 Josh Haas WSI Team Active Raci 34:02.8
11 Jonathon Vibbart AAVC 34:03.5
12 Deke Blackburn Unattached 34:08.7
13 Keith Conway Einstein Racing 34:14.7
14 Marc Benigni West MI Coast Riders 34:20.3
15 Michael Wujciak Unattached 35:27.6
16 Werner Croonen Cycling Saddlemen 36:42.6
17 Dennis Doan Unattached 37:01.9
18 Doug Miller Team Fraser 37:27.2
19 Matt Wright WSI Team Active Raci 37:41.4
20 Anthony Bedogne Ann Arbor Triathlon 38:15.1
21 Jarrett Parker Detroit Endurance La 38:20.2
22 Ron Olson Ann Arbor Triathlon 38:47.6
23 Scott Forster Unattached 38:56.8
24 Alex Blondin Unattached 53:23.7
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 14   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Barrett AAVC 33:11.6
2 Derrick Obrien Team O2 Cadieux 33:32.0
3 Brian Oppmann Hot Route 34:14.8
4 Tim Faas Wolverine ACF 34:31.1
5 William Burt Unattached 36:46.5
6 Eran Chen Ann Arbor Velo Club 36:52.8
7 Don Waddell Unattached 37:06.9
8 Markus Nee AAVC 37:45.6 Teammate Win: Thomas Barrett
9 Robert Myers Unattached 37:50.5
10 Wade Sappington Revolution Racing 38:57.4
11 Russ Senkowski Team Fraser 39:49.5
12 Bradford Whitridge Unattached 39:51.1
13 Len Radwanski Team Gelato 40:12.8
14 Timothy Bart Hometown Bicycles 42:58.6
15 Bob Huey Unattached 43:00.1
16 Scott Kaufman Team Alex 43:05.7
17 Kirk Diegel Unattached 44:16.8
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Zueger West MI Coast Riders 36:58.1
2 Alex Morton Andrie Machine Star 39:07.8
3 Douglas Wells Wolverine ACF 44:33.0
4 Parker Robertson Wolverine ACF 44:42.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Andrew Mcbride Andrew Mcbride
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Bohnsack Wheels in Motion 32:02.2
2 Austin Loper Wheels in Motion 34:27.7 Teammate Win: Kyle Bohnsack
3 Nathan Frazier Coulee Region Youth 35:08.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Christian Cycletherapy 30:42.0
2 Craig Newell CFT Cycling Team 30:43.9
3 Paul Mcmullen Louis Benton Steakho 30:59.6
4 Lucas Wall AAVC 31:01.6
5 Bob Miller Revolution Racing 31:10.0
6 Douglas Burcicki Team O2 Cadieux 31:19.2
7 Rich Russell Lathrup Industries 31:31.1
8 Shane Thellman Bissell Masters 32:26.5
9 Ernie Riley Revolution Racing 32:33.9 Teammate Top 5: Bob Miller
10 Kenneth Vernier Essex Brass 33:03.9
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Swinty Fort Wayne Outfitter 29:30.8
2 Gregg Ness Fort Wayne Outfitter 29:45.7 Teammate Win: Henry Swinty
3 Anthony Bruley Team O2 Cadieux 30:08.7
4 Tim Faas Wolverine ACF 30:21.9
5 Michael Dega Team O2 Cadieux 30:33.4
6 Chris Abston Team OAM Now Athleti 31:16.7
7 Ray Dybowski Wolverine ACF 32:14.5 Teammate Top 5: Tim Faas
8 Thomas Novitsky Racing Greyhounds 32:39.3
9 Doug Mckibbon Wolverine ACF 32:46.9 Teammate Top 5: Tim Faas
10 Kevin Gamper CFT-Sinas Dramis Law 32:49.8
11 Bill Lambert Ft Wayne Outfitters 33:21.6
12 Scott Kroske Wolverine ACF 33:33.2 Teammate Top 5: Tim Faas
13 Claus Meyer Team O2 Cadieux 33:37.2 Teammate Top 5: Anthony Bruley
14 Mark Donakowski Racing Greyhounds 36:20.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft Wayne Outfitters 29:26.4
2 Donald Fedrigon Hagerty 30:03.2
3 William Gilboe Unattached 30:11.0
4 John Shedlock Wheels in Motion 31:26.1
5 Larry Bohnsack Wheels in Motion 31:41.3
6 Mark Hribar Unattached 31:48.6
7 Paul Rytlewski Revolution Racing 32:27.6
8 Herbert Crites Unattached 32:53.8
9 Denny Zech Fort Wayne Outfitter 33:33.4
10 Mark Warner CFT Sinas Dramis Law 34:02.2
11 Vince Liger Flying Rhinos 34:55.6
12 Michael Adsit Skylands Cycling 35:20.2
13 Loren Simons Team OAM Now Athleti 35:59.8
14 Stephen Smith CFT Sinas Dramis Law 36:17.1
15 Harold Wilson Maumee Valley Wheelm 36:36.9
16 Peter Obrien Team OAM Now Athleti 39:03.0
DNF Robert Ayars Rapid Wheelmen DSQ
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Baumann Mary Freebed Handcyc 41:03.3
2 Brian Sheridan Nuclear Arms Racing 43:27.7
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morrison Morrison Racing Greyhounds 32:28.4
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dori Leib Wolverine ACF 36:23.0
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Lee Fort Wayne Outfitter 33:18.3
2 Marie Dershem Team OAM Now Athleti 33:54.3
3 Erin Fitzgibbon Wolverine ACF 36:52.9
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Debora Haley Men of Steel Racing 33:26.3
2 Jill Dewitt West MI Coast Riders 35:41.1
3 Debra Cavender BK Training Systems 36:54.0
4 Colleen Anne myers CMS Race Team 38:23.9
5 Arianne Faunt Unattached 38:29.1
6 Jennifer Brown Hagerty 38:37.9
7 Jennifer Marenich Revolution Racing 38:48.0
8 Leslie Skora Wolverine ACF 39:30.7
9 Susan Jakobcic Wolverine ACF 41:17.4
10 Toni Shedlock Wheels in Motion 41:18.5
11 Susan Donnelly Hagerty 42:09.0
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 April Yerge Essex Brass 40:58.7
2 Carol Waddell Unattached 42:10.0
3 Katie Bjoerk Detroit Endurance La 42:12.9
4 Christy Burt Unattached 45:08.4
5 Mary Emmett Unattached 45:54.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Reeves Speed Merchants 38:42.1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pauline Portes Wolverine ACF 41:25.9
2 Olivia Johnson Wolverine ACF 45:07.8 Teammate Win: Pauline Portes
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Hamel 3rd Coast Racing 42:34.5
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Paterson Wolverine ACF 35:04.8
2 Sandy Reid CMS Race Team 35:28.1
3 Diane Weiss Detroit Endurance La 40:15.7
4 Suzanne Hogan Unattached 46:59.8
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3