Log In
Races at the Lake • May 3 2014
Clear, 54 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Thompson Netherland Rubber
2 Aaron Cruikshank WAS Labs Cycling
3 Jeffrey Pendlebury Team TRU
4 Paul Martin Netherland Rubber Teammate Win: Rob Thompson
5 ? David WAS Labs Cycling
6 Daniel Quinlan WAS Labs Cycling
7 David Chernosky St. Francis Animal Hospital of Clev
8 Robert Sroka Netherland Rubber Teammate Win: Rob Thompson
9 Mark Gori Spin/Litzler Automation
10 William Neidinger Wells Fargo Advisors
11 Zachary Chappell Team Snakebite Racing
12 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk Juniors
13 Francis Gradisher Finish Strong Elite Cycling Team p/
14 Robert Martin St. Francis Animal Hospital of Clev
15 Troy Chipka Ride On Wooster
16 Chris Neag Team Snakebite Racing
17 Matthew Weeks WAS Labs Cycling Teammate Top 5: Aaron Cruikshank
18 Nathan Cebula Team TRU Teammate Top 5: Jeffrey Pendlebury
19 Rudy Sroka Team Lake Effect
20 Brent Bachman
DNF James Dieringer Spin/Litzler Automation
DNF Michael Minard Stark Velo
DNF Ian Broadhead Team Lake Effect
DNF Ray Karmansky Spin/Litzler Automation
DNF Jeremy Grimm Team TRU Teammate Top 5: Jeffrey Pendlebury
DNF Todd Howman Ride On Wooster
DNF Ryan Comeau Team Lake Effect
DNF Cameron Jackson WAS Labs Cycling Teammate Top 5: Aaron Cruikshank
DNF Andrew Clarke Netherland Rubber Teammate Win: Rob Thompson
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 6   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Minard Stark Velo
2 Christian Staneluis Wells Fargo Advisors
3 Matthew Bockbrader Spin/Litzler Automation
4 Peter Scacheri Spin
5 Craig Hannibal Team Lake Effect
6 Birk Mcgilvrey La Prima Espresso Co. Racing
7 Brent Thompson WAS Labs Cycling
8 Christopher Smith Stark Velo Teammate Win: Michael Minard
9 James Matson Summit Freewheelers
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Yankush Stark Velo
2 Jeff Kompa Spin/Litzler Automation
3 Rudy Sroka Team Lake Effect
4 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team
5 Tom Keller Spin/Litzler Automation
6 John Ehrlinger Spin/Litzler Automation
7 Joel Schmidt Ride On Wooster
8 Russell Verlinger Team Lake Effect Teammate Top 5: Rudy Sroka
9 Dave Bartels Team Lake Effect Teammate Top 5: Rudy Sroka
10 Chris Riccardi Team Lake Effect Teammate Top 5: Rudy Sroka
11 Jim Gilmore Bish Armada
12 Brent Evans
13 Robert Vogt Stark Velo Teammate Win: Jim Yankush
14 Paul Mcclain Bike Ohio
15 George Liolios Summit Freewheelers
16 Emilio Poggio Team Lake Effect Teammate Top 5: Rudy Sroka
17 Jeff Grzybowski St. Francis Animal Hospital of Clev
18 Edward Doughty
19 Henry Hopkins Bish Armada
20 Joel Cockley Bish Armada
21 Nate Loman Lake Effect Cycling Team Teammate Top 5: Joseph Pallotto
DNF Billy Mathys Bish Armada
DNF William Flecher Stark Velo Teammate Win: Jim Yankush
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Helmuth Wells Fargo Advisors
2 Russell Verlinger Team Lake Effect
3 Luke Manning Kreitler Racing Team
4 John Sternen WAS Labs Cycling
5 Thomas Dunn Ride On Wooster
6 Maxwell Salinger Ride On Wooster
DNF Daniel Tokarczyk Spin/Litzler Automation
DNF Cameron Schmidt Ride On Wooster Teammate Top 5: Thomas Dunn
DNF Edward Doughty
DNF Brent Thompson WAS Labs Cycling Teammate Top 5: John Sternen
DNF Daniel Lausin WAS Labs Cycling Teammate Top 5: John Sternen
DNF Jacob Crow Lake Effect Cycling Team
DNF Roger Sapp Lake Effect Cycling Team
DNF James Carey Ride On Wooster Teammate Top 5: Thomas Dunn
DNF Dylan Morris Wells Fargo Advisors Teammate Win: David Helmuth
DNF Dominic Calvarese Summit Freewheelers
DNF Robert Breedlove
DNF Matthew Bockbrader Spin/Litzler Automation
DNF Aaron Hershberger Ride On Wooster Teammate Top 5: Thomas Dunn
DNF Rodrigo Rubiano Summit Freewheelers
DNF Brian Rybak Spin
DNF Jason Rapp WAS Labs Cycling Teammate Top 5: John Sternen
DNF Mark Erzen Team Snakebite Racing
DNF Addrian Bennett Oberlin College
DNF Joel Schmidt Ride On Wooster Teammate Top 5: Thomas Dunn
DNF Aaron Troxel Ride On Wooster Teammate Top 5: Thomas Dunn
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Jennings Summit Freewheelers
2 Jake Walters Stark Velo
3 Scott Kearley
4 Jeremy Paul Blazing Saddle Racing
5 Brian Smith Ride On Wooster
6 Sam Wentworth WAS Labs Cycling
7 Alexander Kinney Scum City Racing
8 Michael Campana Summit Freewheelers Teammate Win: Eric Jennings
9 Benjamin Fox-shapiro Oberlin College
10 Ben Doohan Blazing Saddle Racing Teammate Top 5: Jeremy Paul
11 Jonathan Scott
12 Frank Mocilnikar
13 Mitch Schrader
14 Scott Smith
15 Lawrence Smith Summit Freewheelers Teammate Win: Eric Jennings
16 Kenneth Dombroski Summit Freewheelers Teammate Win: Eric Jennings
17 Curt Andersson Summit Freewheelers Teammate Win: Eric Jennings
18 Colin Keane Blazing Saddle Racing Teammate Top 5: Jeremy Paul
19 Matvey Bobylev
20 Mike Keiper Bike Ohio
21 Clayton Travis WAS Labs Cycling
22 Mark Bischof WAS Labs Cycling
23 Matthew Hochstetler Ride On Wooster Teammate Top 5: Brian Smith
24 Chad Kemp
25 Justin Williams Bike Ohio
26 Alex Valigosky
27 Evan Fullerton WAS Labs Cycling
DNF Travis Peebles Blazing Saddle Racing Teammate Top 5: Jeremy Paul
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Tokarczyk Spin/Litzler Automation
2 Cameron Schmidt Ride On Wooster
3 Clayton Travis WAS Labs Cycling
4 James Harmon
5 Mathew Mcvicker Bike Ohio
6 Gillian Wenger Ride On Wooster
7 Owen Howman Ride On Wooster Teammate Top 5: Cameron Schmidt
8 Tyler Howman Ride On Wooster Teammate Top 5: Cameron Schmidt
9 Bree Harry Ride On Wooster Teammate Top 5: Cameron Schmidt
10 Alexandra Bercaw WAS Labs Cycling Teammate Top 5: Clayton Travis
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Brode WAS Labs Cycling
2 Marie Rote Snake Bite Racing
3 Vicki Munnings Summit Freewheelers
4 Pamela Semanik Summit Freewheelers
5 Erin Quinlan WAS Labs Cycling Teammate Win: Samantha Brode
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Andersson Summit Freewheelers
2 Kim Schad Summit Freewheelers Teammate Win: Susan Andersson
Finishers: Cat 4: 2