Log In
PSIMET's Fox River Grove Criterium • May 18 2014
Clear, 64 degrees, wind 14 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris St. peter xXx Racing
2 Andrew Rizzo The Weather Channel
3 Grzegorz Monko WDT-Allvoi International Cycling Te
4 Andrzej Krzysiak WDT-Allvoi International Cycling Te
5 Chad Briggs Korte Hammer Down Racing
6 Brian Karlow Intelligentsia Coffee
7 Andy Powell Union Cycling Team
8 John Whipple Scarlet Fire Racing
9 Arron Hampton EGO p/b Sammy's Bikes
10 Fernando Barraza
11 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
12 Briant Kelly KS Energy Services / Team Wisconsin
13 Nathan Troia Great Dane Velo Club
14 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te Teammate Top 5: Grzegorz Monko
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Stone Scarlet Fire
2 Paul Swinand Club Bicicletta
3 Brian Haas The Weather Channel
4 William Champion RegionRacing p/b Strack & Van Til
5 Bob Karlow Intelligentsia Coffee
6 James Brown Union Cycling Team
7 Dan Swenson WDT-Allvoi International Cycling Te
8 Daniel Verner Pact- DISH Network Cycling
9 Christando Lombardo WCJ Racing
10 Mark Swartzendruber Scarlet Fire Racing
11 Mark Tank Bloomington Cycle Racing Team
12 Robert Bleck Colavita Racing
13 Robert Jungels ABD Cycling Club
14 Gary Rulo ABD Cycling Team
15 John Deifel Project 5 Racing
DNF Edward Schaub Bicycle Heaven
DNF Scott Bowden Team Bicycle Heaven
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Morici EGO p/b Sammy's Bikes
2 Michael Heagney Intelligentsia Coffee
3 Cole House Intelligentsia Coffee
4 Jake Buescher xXx Racing
5 Ryan O'boyle xXx Racing
6 Michael Keller South Chicago Wheelmen
7 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
8 David Lombardo Hincapie Development team
9 Stefano Tomasello EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Dustin Morici
10 Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
11 Sven Gartner EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Dustin Morici
12 Chris Moore EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Dustin Morici
13 Ryan Fay xXx Racing Teammate Top 5: Jake Buescher
14 Simon Jones Hincapie Development team
15 Timothy Doelman 787 Racing
16 Evan Hartig KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Sven Stoltz Union Cycling Team
18 Zach Nehr ISCorp Cycling/NCSF
19 Alex Voitik EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Dustin Morici
20 Erik Tomlinson Scarlet Fire presented by Matthews
21 Nikos Hessert xXx Racing Teammate Top 5: Jake Buescher
22 Kyle Selph EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: Dustin Morici
23 Tom Driver Burnham Racing
24 Marc Moeller Bicycle Heaven
25 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
26 Christando Lombardo WCJ Racing
27 Nick Diedrich Team UPB / ultimateprobikes.com
28 Stathy Touloumis Alberto's Sport
29 Neil Fortner Wild Card Cycling
30 Howard Smith The Pony Shop
31 Justin Bowes Scarlet Fire Racing
DNF Ben Omalley xXx Racing Teammate Top 5: Jake Buescher
DNF Ben Laforce xXx Racing Teammate Top 5: Jake Buescher
DNF Doug Zell Intelligentsia Coffee Teammate Top 5: Michael Heagney
DNF Billy Jones Intelligentsia Coffee Teammate Top 5: Michael Heagney
DNF Robert Jungels ABD Cycling Club
DNF Chad Briggs Korte Hammer Down Racing
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 23   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Snitzer EGO p/b Sammy's Bikes
2 Stefano Tomasello EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: James Snitzer
3 Brandon Leviton four2one Sports
4 Thomas Kehrer Bonkers Cycling
5 Jason Knauff Burnham Racing
6 Sven Stoltz Union Cycling Team
7 Simon Jones Hincapie Development team
8 Kyle Mindick xXx Racing
9 Michael Bellovich ABD Cycling Team
10 Nikos Hessert xXx Racing
11 Grzegorz Monko WDT-Allvoi International Cycling Te
12 Neil Fortner Wild Card Cycling
13 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
14 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
15 Alexander Pearson Chicago Cuttin Crew
16 Teddy Kostadinov Jus d'Orange
17 Matthew Giedt Quantmodel Cycling Team
18 Mike Conroy Mox Multisport
19 Yannick Le boulch Bloomington Cycle Racing Team
20 Evan Jahn Rhythm Racing
21 Brandon Berish EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: James Snitzer
22 Andrzej Krzysiak WDT-Allvoi International Cycling Te
23 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
24 Robert Whittier xXx Racing
25 Mackenzie Dupuy ABD Cycling Team
26 Atanas Petrov
27 Andres Alvear Bonkers Cycling Teammate Top 5: Thomas Kehrer
28 John Leopold Bonkers Cycling Teammate Top 5: Thomas Kehrer
29 Eric Christ Bicycle Heaven
30 Andre Odendaal Bonkers Cycling Teammate Top 5: Thomas Kehrer
31 Justin Taylor Bonkers Cycling Teammate Top 5: Thomas Kehrer
32 Aaron Delabre xXx Racing
33 Tracy Dangott xXx Racing
34 William Champion RegionRacing p/b Strack & Van Til
35 Cory Brown EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: James Snitzer
36 Alex Grant Burnham Racing Teammate Top 5: Jason Knauff
37 Nick Diedrich Team UPB / ultimateprobikes.com
38 Paul Kardosh Mox Multisport
39 James Calvetti WDT-Allvoi International Cycling Te
40 Edwin Bagley Rhythm Racing
41 Brian Kulak EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: James Snitzer
42 Matthew Stokwisz EGO p/b Sammy's Bikes Teammate Win: James Snitzer
43 Aaron Timperman Project 5 Racing
44 Jack Thompson ABD Cycling Team
45 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
46 Brian Rejack Bloomington Cycle Racing Team
47 Michael Kirby xXx Racing
DNF Jeremy Arnold
DNF Todd Wendell Vision Quest
Finishers: Cat 3: 42   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neal Mcnamara Burnham Racing
2 Andrew Schmidt Hincapie Development team
3 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
4 Christopher Schmidt WCJ Racing
5 Giordano Guagliardo
6 Bernd Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
7 Michael Baldus xXx Racing
8 Scot Weidenaar
9 Gaben Moore MadCity Racing
10 Chris Wiatr Team Got Wind?
11 John Kuhfahl xXx Racing
12 Tom Riley Half Acre Cycling
13 Brian Piotrowski xXx Racing
14 Erin Young Team Vulpes
15 Tien Nguyen xXx Racing
16 William Zola Tuxedo Thunder Cycling
17 James Barclay xXx Racing
18 John Walbaum South Chicago Wheelmen
19 Jeremy Treister Half Acre Cycling
20 Douglas Zalis
21 Jim Polizos Rhythm Racing
22 Albeiro Pineda
23 Brian Kwak
24 Mason Switzer ISCorp Cycling/NCSF
25 Joey Scott Burnham Racing Teammate Win: Neal Mcnamara
26 Nick Wright Half Acre Cycling
27 Daryus Patel xXx Racing
28 Gary Dicicco Bike Haven Race Team
29 Rick Schopp INTENT
30 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
31 Freddy Bernabe
32 Rudolph Zarate xXx Racing
33 Peter Kamar
34 Zernyu Chou Bonkers Cycling
35 Felix Rosen xXx Racing
36 George Keppler Half Acre Cycling
37 Ryan Handley PSIMET Racing
38 John Casey Half Acre Cycling
39 Kurt Bentsen PSIMET Racing
DNF Jonathon Robbins Bike Surgeon/Continental Tire
DNF Jonathan Ortony Half Acre Cycling
DNF Joe Stadnik Team Got Wind?
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 34   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vaidas Barcys
2 Bob Main Team UPB / ultimateprobikes.com
3 Bernd Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
4 Gaben Moore MadCity Racing
5 Gregory Nash Project 5 Racing
6 Mike Palmer Half Acre Cycling
7 James Barclay xXx Racing
8 Andrew Lowe PSIMET Racing
9 Mark Misicko Tower Racing
10 Kevin Corcoran xXx Racing
11 Hans Yeates Team UPB / ultimateprobikes.com Teammate Top 5: Bob Main
12 Brian Kwak
13 Corwin Spaetti Alberto's Sport
14 Rick Riley Wild Card Cycling
15 Jesus Barraza
16 James Phelan xXx Racing
17 Rob Jacobsen South Chicago Wheelmen
18 Stuart Nelsen Team UPB / ultimateprobikes.com Teammate Top 5: Bob Main
19 Douglas Zalis
20 Peter Hamm
21 Andrew Nordyke Chicago Cuttin Crew
22 Frank Scimone Colavita Racing Inc.
23 Christopher Kim Mox Multisport
24 Rory Polk Bloomington Cycle Racing Team
25 Jim Russell
26 Sean Seamon
27 Stephen Middaugh
28 John Meyer PSIMET Racing
29 Ryan Buckson
30 Bill Guy Half Acre Cycling
31 Jaime Guzman Higher Gear Chicago Cycling Club
32 Harry Stinespring PSIMET Racing
33 Jose Barraza
34 Kurt Bentsen PSIMET Racing
35 Stephen Hardman PSIMET Racing
36 Matt Sebo PSIMET Racing
37 William Frieske Beverly Bike/VeePak
38 Sameer Dcosta xXx Racing
DNF Rick Schopp INTENT
Finishers: Cat 4: 24   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benji Johnson
2 Jakub Augustyn Half Acre Cycling
3 Alec Dinerstein xXx Racing
4 Bob Main Team UPB / ultimateprobikes.com
5 James Deaner
6 Chris Sutphen
7 Steven Bromiel
8 Isaac Drew Bicycle Heaven
9 Frank Scimone Colavita Racing Inc.
10 Andrew Campbell
11 Sean Seamon
12 Wojciech Czerkies
13 Corwin Spaetti Alberto's Sport
14 Nikolay Spasov Team Barbarians
15 Sam Lefebre xXx Racing Teammate Top 5: Alec Dinerstein
16 Peter Hamm
17 Rory Polk Bloomington Cycle Racing Team
18 Albert Mcmillen Sammy's Bike
19 Ryan Buckson
20 Michael Brady
21 Guy Larson
22 John Kingry
23 Stephen Laskowski
24 Mike Bacino
25 Kyle Millns
26 Eric Scharlow PSIMET Racing
27 Sameer Dcosta xXx Racing Teammate Top 5: Alec Dinerstein
28 Patrick Ytzen Bicycle Heaven
DNF Gary Ives
DNF Nathan Cox Wheelfast Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 26   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alec Dinerstein xXx Racing
2 Mason Switzer ISCorp Cycling/NCSF
3 Marco Wajda Lakes Area Physical Therapy
4 Isaac Drew Bicycle Heaven
5 Alex Timperman SeaSucker
6 Daryus Patel xXx Racing Teammate Win: Alec Dinerstein
7 Felix Rosen xXx Racing Teammate Win: Alec Dinerstein
8 Casey Larson
9 John Kuhfahl xXx Racing Teammate Win: Alec Dinerstein
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Guzman Team Higher Gear
2 Solomon Treister Half Acre Cycling
3 Jake Swenson W2 Racing
4 Peter Swinand Club Bicicletta
5 Joey Mittelberg Team Mack Racing Assoc. LTD
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeannie Kuhajek
2 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
3 Sarah Szefi PSIMET Racing
4 Kelli Richter PSIMET Racing
5 Erica Gaddy Half Acre Cycling
6 Jannette Rho Les Petites Victoires
7 Sydney Guagliardo Village-Verdigris Cycling Team
8 Kae Takeshita Village-Verdigris Cycling Team
9 Erica Mueller Peoria Bicycle Club
10 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Daphne Karagianis
11 Cathy Frampton PSIMET Racing Teammate Top 5: Sarah Szefi
12 Mara Baltabols Bicycle Heaven
13 Lindsay Knight Heritage Race Club
14 Erin Woloszyn Village-Verdigris Cycling
15 Christine Thornburg Alberto's Sport
16 Fernanda Guzman BFF Racing
17 Marie Snyder Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Daphne Karagianis
18 Ramona Kuna Alberto's Sport
19 Arianna Schafer Verdigris-Village CX
20 Kaitlyn Bowden PSIMET Racing Teammate Top 5: Sarah Szefi
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Mueller Peoria Bicycle Club
2 Kayla Doan KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Kristen Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
4 Monica Rice PSIMET Racing
5 Kara D'evelyn Illinois Institute of Thechology
6 Emily Krauklis
7 Carrie Smith BFF Racing
8 Gia Biagi xXx Racing
9 Shuyao Sheu xXx Racing
10 Sarah Gray PBC Racing
11 Sara Browning
12 Natalie Pendergrass PSIMET Racing Teammate Top 5: Monica Rice
13 Katie Casey Half Acre Cycling
14 Monika Kowalska xXx Racing
DNF Kelly Keeling Team UPB / ultimateprobikes.com Teammate Top 5: Kristen Hosey
DNF Kaitlyn Bowden PSIMET Racing Teammate Top 5: Monica Rice
Finishers: Cat 4: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeannie Kuhajek
2 Kelli Richter PSIMET Racing
3 Cathy Frampton PSIMET Racing
4 Jane Vanni-noone Scarlet Fire presented by Matthews
5 Sue Wellinghoff xXx Racing
6 Leah Sanda PSIMET Racing
7 Christine Thornburg Alberto's Sport
8 Shuyao Sheu xXx Racing Teammate Top 5: Sue Wellinghoff
9 Ramona Kuna Alberto's Sport
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 3