Log In
Connecticut Masters Games Criterium • May 18 2014
Clear, 64 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Wienert
2 Nial Kelly
3 Brian Griffiths Mystic Velo - Men
4 Michael Pida
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Norton Cyclonauts Racers
2 Ian Farrar Purium Health Products Cycling Team
3 Morgan Rueckert Greater Hartford Cycling Club
4 Matthew Waskiewicz Team Edge
5 Jason "jj" Hancock Cyclonauts Racers Teammate Win: Michael Norton
Finishers: Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Markowicz Cycling Concepts Racing Team
2 Sean Cahill Greater Hartford Cycling Club
3 Jeff Gelt Greater Hartford Cycling Club
4 Joseph Lellman Northampton Cycling Club
5 Tim Malton Horst Engineering Masters Cycling T
6 Bryan Spiotti Class Cycles/Ovens of France
7 David Rustico Cycle Fitness Cycling Club
8 James Ebert Greater Hartford Cycling Club Teammate Top 5: Sean Cahill
9 Ari Shocket Blue Hills Cycling Club
10 Matthew Stuart Greater Hartford Cycling Club Teammate Top 5: Sean Cahill
11 Ken Coleman BCA/Linen
12 Pascal Sauvayre BH/Comedy Central
13 Wade Summers Horst Engineering Masters Cycling T Teammate Top 5: Tim Malton
14 Guy Poirier Bethel Cycle Sport Club
15 Dennis Johnston Greater Hartford Cycling Club Teammate Top 5: Sean Cahill
16 Jeffrey Dixon Downeast Racing
17 Michael Cavros Cyclonauts Racers
18 James Elliott US Military Cycling Team
19 Michael Maloney Cyclonauts Racers Inc.
20 Jeff Papineau Cyclonauts Racers
21 Derek Lowe
22 Donald Bishop
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 8   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Rano Spin Arts Cycling
2 Lance Littlefield
3 Brian Hite
4 Guy Poirier Bethel Cycle Sport Club
5 Michael Sernyak
6 Brian Wolf SignatureCycles/Rockstar Games
7 Jose r Torres
8 Kenneth Reilly Iron Bridge / Tarmac Cycling
9 Pascal Sauvayre BH/Comedy Central
10 Rick Spear TTEndurance
11 James Abbott Team Edge
12 Michael Norton Cyclonauts Racers
13 Andre Sturm 1K2GO COFFEE-Burris Logisitcs
14 Jeffrey Dixon Downeast Racing
15 Matthew Stuart Greater Hartford Cycling Club
16 Martin Bruton DieHard-Think Racing
17 Jack Mullen Sherpa - Team Mossman
18 Cheryl Wolf SignatureCycles/Rockstar Games
19 Michael Maloney Cyclonauts Racers Inc.
20 Daniel Dudzik Eastern Bloc Cycling Club Inc.
21 Claude Raineault 1K2GO COFFEE-Burris Logisitcs
22 Evan Fox
23 Sarah Sauvayre BH/Comedy Central
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 12   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christofer Dehahn Brauer - Mick Management
2 Joseph Lellman Northampton Cycling Club
3 David Bailey Team Danbury Audi
4 Parker Mccomas CCB Racing
5 Bruce Weinberg CCB Racing
6 Tom Stevens Spin Arts Cycling
7 Casey Gawlak Iron Bridge / Tarmac Cycling
8 David Rustico Cycle Fitness Cycling Club
9 Dennis Johnston Greater Hartford Cycling Club
10 Brian Murphy Peak Racing/Gear Works Cyclery
11 Ken Coleman BCA/Linen
12 Mitchell Favreau Mystic Velo Club
13 Steven Suto SignatureCycles/Rockstar Games
14 Eric Hansmeier Elm City Velo
15 Reid Hanford CT Cycling Advancement Program
16 David Birrell Peak Racing/Gear Works Cyclery
17 William Sawyer Spin Arts Cycling
18 Bruce Townend Quabbin Cycling Club
19 Charles Mattison Sherpa - Team Mossman
20 Steven Levine Iron Bridge / Tarmac Cycling
21 W Thompson barberi
22 George Dickerson Stage 1 / fusionTHINK
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Farrar Purium Health Products Cycling Team
2 Matthew Waskiewicz Team Edge
3 Michael Norton Cyclonauts Racers
4 Morgan Rueckert Greater Hartford Cycling Club
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Gelt Greater Hartford Cycling Club
2 Sean Cahill Greater Hartford Cycling Club Teammate Win: Jeff Gelt
3 Michael Markowicz Cycling Concepts Racing Team
4 Ari Shocket Blue Hills Cycling Club
5 Tim Malton Horst Engineering Masters Cycling T
6 James Ebert Greater Hartford Cycling Club Teammate Win: Jeff Gelt
7 Derek Lowe
8 Wade Summers Horst Engineering Masters Cycling T Teammate Top 5: Tim Malton
9 Pascal Sauvayre BH/Comedy Central
10 Joseph Lellman Northampton Cycling Club
11 Jeffrey Dixon Downeast Racing
12 James Elliott US Military Cycling Team
13 Guy Poirier Bethel Cycle Sport Club
14 Ken Coleman BCA/Linen
15 Matthew Stuart Greater Hartford Cycling Club Teammate Win: Jeff Gelt
16 Bryan Spiotti Class Cycles/Ovens of France
17 David Rustico Cycle Fitness Cycling Club
18 Jeff Papineau Cyclonauts Racers
19 Michael Cavros Cyclonauts Racers
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Rano Spin Arts Cycling
2 Michael Norton Cyclonauts Racers
3 Michael Sernyak
4 Brian Wolf SignatureCycles/Rockstar Games
5 Jeffrey Dixon Downeast Racing
6 Kenneth Reilly Iron Bridge / Tarmac Cycling
7 Lance Littlefield
8 Andre Sturm 1K2GO COFFEE-Burris Logisitcs
9 Jose r Torres
10 Guy Poirier Bethel Cycle Sport Club
11 Claude Raineault 1K2GO COFFEE-Burris Logisitcs
12 Jack Mullen Sherpa - Team Mossman
13 John Weaver Mystic Velo - Men
14 James Abbott Team Edge
15 Evan Fox
16 Pascal Sauvayre BH/Comedy Central
17 Cheryl Wolf SignatureCycles/Rockstar Games Teammate Top 5: Brian Wolf
18 Daniel Dudzik Eastern Bloc Cycling Club Inc.
19 Matthew Stuart Greater Hartford Cycling Club
20 Sarah Sauvayre BH/Comedy Central
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Stevens Spin Arts Cycling
2 Joseph Lellman Northampton Cycling Club
3 David Bailey Team Danbury Audi
4 David Rustico Cycle Fitness Cycling Club
5 Parker Mccomas CCB Racing
6 Casey Gawlak Iron Bridge / Tarmac Cycling
7 Dennis Johnston Greater Hartford Cycling Club
8 Ken Coleman BCA/Linen
9 Christofer Dehahn Brauer - Mick Management
10 Steven Levine Iron Bridge / Tarmac Cycling
11 Bruce Weinberg CCB Racing Teammate Top 5: Parker Mccomas
12 W Thompson barberi
13 David Birrell Peak Racing/Gear Works Cyclery
14 Charles Mattison Sherpa - Team Mossman
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jose r Torres
2 Dominick Audi
3 Mieczyslau Burzynski BOB/Speed Merchant Aero Wind Tunnel
4 Edward Blank Northeast Bicycle Club (NEBC)
5 Richard Cullen Cycle Lodge
6 Jorge Ramirez Team Bike Alley
7 David Stauffer
8 Rick Hardy Boston Road Club
9 Scott Mullin
10 William Thomson
11 Jack Corroon
12 Larry Stachowiak CCB Racing
DNF Bill Wagner
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Horacio Ahumada Cafeteros Cycling Club
2 James Themig Mystic Velo - Men
3 Ken Milne
4 Gilbert Marrero Unione Sportiva Italiana
5 Roger Stawasz
6 Dennis O'Brien
7 Joseph Boland
8 Theodore Kallman Northampton Cycling Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Burnett Zanes Cycles Racing Team
2 John Auer Somerset Wheelmen
3 William Yelly
4 Howard Darmstadter
5 Paul Ingrassia
6 Coach Tulimieri
7 Mitchell Fink
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Reed Mystic Velo Club
2 Charles Moran Northampton Cycling Club
3 Michael Brodie
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jose r Torres
2 Richard Cullen Cycle Lodge
3 Dominick Audi
4 Jorge Ramirez Team Bike Alley
5 David Stauffer
6 Edward Blank Northeast Bicycle Club (NEBC)
7 Rick Hardy Boston Road Club
8 Mieczyslau Burzynski BOB/Speed Merchant Aero Wind Tunnel
9 Scott Mullin
10 Larry Stachowiak CCB Racing
DNF Bill Wagner
DNF Jack Corroon
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Horacio Ahumada Cafeteros Cycling Club
2 James Themig Mystic Velo - Men
3 Ken Milne
4 Dennis O'Brien
5 Roger Stawasz
6 Theodore Kallman Northampton Cycling Club
DNF Joseph Boland
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Burnett Zanes Cycles Racing Team
2 John Auer Somerset Wheelmen
3 William Yelly
4 Paul Ingrassia
5 Coach Tulimieri
DNF Mitchell Fink
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Moran Northampton Cycling Club
2 David Reed Mystic Velo Club
3 Michael Brodie
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Binkley
2 Jerrod Kennard
3 Rick Sharma
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Mckenna Team Edge
2 Grant Gorczyca
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Watkins Team Edge
2 David Mccary
3 Stephen Ackley-ortiz Devil's Gear Bike Shop / New Haven
4 Gregory Chiovitti Team Edge Teammate Win: Alan Watkins
5 Kerney Christian Iron Bridge / Tarmac Cycling
6 Thomas Dan arkins
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF Rick Sharma Rick Sharma
DNF ? Dnf Brian Binkley
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Mckenna Team Edge
2 Grant Gorczyca
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nial Kelly
2 Keith Wienert
3 Brian Griffiths Mystic Velo - Men
4 Michael Pida
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Ackley-ortiz Devil's Gear Bike Shop / New Haven
2 Gregory Chiovitti Team Edge
3 Alan Watkins Team Edge
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katrina Niez Greater Hartford Cycling Club
2 Jennifer Mccarthy Comprehensive Racing/Salem Cycle
3 Sheridan Bauman
4 Carin Wiesner Northeast Masters Cycling Associati
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Berger Northeast Bicycle Club (NEBC)
2 Anne Gannon Team Edge
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Sauvayre BH/Comedy Central
2 Robyn Passander Greater Hartford Cycling Club
3 Laura Mullaly Capital Velo Club
4 Leslie Perry
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barbara Lagana Cycling Concepts Racing Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderkitten
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 June Froh Mystic Velo - Women
2 Bonnie Losick
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Lockhart Northeast Bicycle Club (NEBC)
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Mccarthy Comprehensive Racing/Salem Cycle
2 Katrina Niez Greater Hartford Cycling Club
3 Sheridan Bauman
4 Carin Wiesner Northeast Masters Cycling Associati
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Berger Northeast Bicycle Club (NEBC)
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robyn Passander Greater Hartford Cycling Club
2 Sarah Sauvayre BH/Comedy Central
3 Laura Mullaly Capital Velo Club
4 Leslie Perry
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barbara Lagana Cycling Concepts Racing Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling / Vanderkitten
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 June Froh Mystic Velo - Women
2 Bonnie Losick
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Lockhart Northeast Bicycle Club (NEBC)
Finishers: Cat 4: 1